כך איבד המחשב השולחני את השליטה בחיינו הדיגיטליים

אם פעם היינו חייבים מחשב חזק, כעת אנחנו יכולים להסתפק במחשב חלש יותר, המחובר בתקשורת מהירה לשרתים הפזורים בכל קצוות העולם

אמיר טייג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

בשעה ששורות אלו נכתבות על מקלדת בגודל טבעי ועל מסך רחב ידיים, עדיין מוקדם להכריז על מותו של המחשב האישי ‏(PC‏). עם זאת, ברור כי חלקו בחיינו הדיגיטליים הולך ופוחת וכי המכשירים הניידים תופסים נתח הולך וגדל מזמננו.

מהפכת האינטרנט הנייד אינה הסיבה היחידה, או העיקרית, שבגללה הפסקנו את מסע השדרוגים התמידי שאיפיין את חיינו בתקופת ההגמוניה של המחשבים השולחניים. בעבר, כאשר כל פעולת המחשוב נעשתה על מחשב אישי, כוח המחשוב המקומי היה קריטי. ככל שהתקדמו היישומים, נוצר ביקוש הולך וגדל לעוד ועוד כוח מחשוב. התוכנות נעשו כבדות ומתוחכמות יותר, הקבצים נעשו גדולים ועשירים יותר, כך שהמשתמש היה חייב לשדרג את המחשב ביחס ישר להתפתחות העידן הדיגיטלי.

פרדיגמה זו, שעליה רכבו במשך דור אינטל ומיקרוסופט ‏(wintel‏), נשברה כאשר רשתות התקשורת המהירות הגיעו למסה קריטית. התפתחות האינטרנט איפשרה להעביר חלק ניכר מפעולות החישוב ואחסון הנתונים מהמחשב האישי לרשת. אם פעם היינו חייבים מחשב חזק, כעת אנחנו יכולים להסתפק במחשב חלש יותר, המחובר בתקשורת מהירה לשרתים הפזורים בכל קצוות העולם. העברת כוח המחשוב לרשת עצרה את מרוץ שדרוגי ה–PC. בזכות הענן, מחשב ותיק בן שלוש־ארבע שנים עדיין עומד היטב במשימות הרבות שמוטלות עליו.

ואולם המחשב האישי לא ימות בקרוב. מהפכת הסמארטפונים והטאבלטים אמנם שללה ממנו חלק מהפונקציונליות שלו, אך לא החליפה אותו. למחשב עדיין מקום של כבוד בחיי העבודה והפנאי הדיגיטליים של מרביתנו, וקשה לראות כיצד נוותר עליו חלוטין.
חמש שנים עברו מאז השקת האייפון, ושלוש שנים מאז השקת האייפד, אך רק עתה מגיע שוק המחשוב האישי לנקודת הפיתול - הנקודה שבה הצמיחה האטית התחלפה בהתכווצות מהירה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker