מחשב חדש? יש טאבלט - מכירות המחשבים בנפילה החדה ביותר זה 19 שנה

מדוע אנו לא מזדרזים לרכוש מחשב חדש, ומה זה אומר על עתיד המחשבים האישיים? ■ "כיום סמארטפונים וטאבלטים הם חזות הכל ואין ספק שהגענו לנקודת פיתול", אומרים מומחים ■ "כדי להמריץ את השוק, מיקרוסופט תהיה חייבת לקבל החלטות קשות"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

מתי רכשתם באחרונה מחשב שולחני חדש? מתי שידרגתם את מערכת ההפעלה שלכם? אם התשובה שלכם היא לפני יותר שנתיים, אתם לא לבד. לפני שלוש שנים חשפה מיקרוסופט כי אורך החיים הממוצע של מחשב שולחני, כלומר מחזור ההחלפה שלו, עלה לשיא של 4.4 שנים.

הצרכנים אינם מזדרזים לרכוש מחשב חדש - והמכירות צונחות. מאז לא פורסם נתון דומה, אך ברור שהמחשב הישן ממשיך לשקוע, בעוד התחליפים הניידים תופסים את מקומו.

בשבועות האחרונים הגיעה תעשיית המחשוב לנקודה קריטית. נתוני הרבעון הראשון הראו כי מכירות המחשבים האישיים נפלו ברבעון הראשון של 2013 בצורה החדה ביותר זה 19 שנה. מדו"ח של חברת המחקר IDC עולה כי 76.3 מיליון מחשבים אישיים נמכרו ברבעון בעולם - ירידה של 13.9% לעומת הרבעון המקביל ב-2012.

חברת המחקר גרטנר הציגה נתונים דומים בתחילת החודש. לטענת החברה, ברבעון הראשון של 2013 נמכרו 79 מיליון מחשבים אישיים בעולם - המספר הנמוך ביותר מאז הרבעון השני של 2009 וירידה של 11.2% לעומת הרבעון המקביל ב-2012. עקב כך חוזה גרטנר ירידה של 7.6% במכירות מחשבים ב-2013 כולה. "זה לא טרנד זמני שאחראי לו המצב הכלכלי; זוהי תחזית לטווח ארוך, המעידה על שינוי בהתנהגות הצרכנים", מסבירים בחברה.

טאבלטים בישיבת הממשלהצילום: אלכס קולומויסקי

עדות למצבו העגום של המחשב השולחני היא ההחלטה של חברת המחשוב דל להימחק מהמסחר בבורסה. בדיווחים לרשות ניירות ערך חשפה החברה את הפסימיות שלה בנוגע לעתיד השוק העיקרי שלה, המחשבים האישיים. החברה הזהירה כי אינה יכולה לצפות מתי תיעצר הירידה במכירת מחשבים שולחניים, אם בכלל. בחברה סבורים כי קיימת אי ודאות רבה בנוגע לקצב האימוץ של מערכת ההפעלה חלונות 8, וירידה מדאיגה בקצב השדרוגים של חלונות 7 בארגונים.

כולן ירדו

דל ומיקרוספוט הן שותפות אסטרטגיות זה שנים רבות, וההצהרה מעידה כי מיקרוסופט כבר לא מצליחה להחיות את שוק המחשבים באמצעות שדרוג מערכת ההפעלה שלה. הצהרות אלה, לצד הדו"חות של IDC וגרטנר, הביאו לירידות חדות במניות של חברות הטכנולוגיה. מלבד ירידות במניות hp, יצרנית המחשבים האישיים הגדולה בעולם, אינטל, יצרנית השבבים הגדולה בעולם, ומיקרוסופט, ירדו גם מניותיהן של אפל, AMD, ווסטרן דיגיטל וסיגייט.

גולדמן סאקס שינתה את המלצתה למניית מיקרוסופט מנייטרלי למכירה. הת'ר בליני מגולדמן סאקס ציינה כי החברה צופה שחלקם של הטאבלטים מתוך כלל המחשבים האישיים יגדל מ-27% ב-2012 ל-35% ב-2013 ול-41% ב-2014. לפי נתוני IDC, הירידה בהיקף המכירות חלה על כל סוגי המחשבים האישים: לצד היעלמות הנטבוקים, מכירות הסמארטפונים והטאבלטים ממשיכות לנגוס גם בקטגוריות אחרות.

בחברה מציינים כי חסמי מחיר ואספקת רכיבים, כמו גם קבלה צוננת של מערכת ההפעלה חלונות 8, פגעו במכירות של קטגוריית האולטרה־ניידים, כולל מכשירי האולטרה־בוק שמקדמת אינטל. "אלה חדשות איומות למחשבים האישיים", אומר קולין גיליס, אנליסט ב-BGC Partners המצוטט באיי־פי. "כיום מחשוב נייד הוא חזות הכל. אין ספק שהגענו לנקודת הפיתול".

ווינטל מאבדת את ההגמוניהצילום: מורגן סטנלי וגרטנר

"בנקודה זו ברור שהשקת חלונות 8 לא רק שלא שיפרה את מכירות המחשבים האישיים, אלא אף פגעה בהן", קובע בוב אודונל, סגן נשיא ב-IDC. "אף שחלק מהצרכנים מעריכים את תצורות המחשב החדשות ואת יכולות המגע של חלונות 8, השינויים הגדולים בממשק המשתמש, הסרת כפתור ה-Start המוכר והעלויות של מסכי מגע הפכו את המחשבים האישיים לאלטרנטיבה מושכת פחות מטאבלטים", הוסיף אודונל. "כדי להמריץ את שוק המחשבים האישיים, מיקרוסופט תהיה חייבת לקבל החלטות קשות", הוא ציין.

מבין היצרניות, Acer, שחבה את הצלחתה בשוק המחשבים האישיים לדגמי הנטבוקים, היא הנפגעת העיקרית, עם ירידה של 31.3% במכירות ברבעון הראשון של 2013 לעומת הרבעון המקביל ב-2012. hp ודל, שמבצעות שינויים ארגוניים, ספגו ירידות של 23.7% ו-10.9% בהתאמה, ואילו מכירותיה של אסוס ירדו ב-19.2%.

"יצרניות המחשבים האישיים מתאמצות לבדל את המחשבים האישיים ממוצרים אחרים באמצעות חדשנות, אך נתקלת בהתנגדות לשינויים, שנתפשים כיקרים או מסורבלים", מציינת IDC בדו"ח. מנתונים המתייחסים לשוק האמריקאי בלבד עולה כי גם במכירות המחשבים של אפל חלה ירידה של 7.5% ברבעון הראשון של 2013 לעומת הרבעון המקביל ב-2012. גרטנר, לעומתה, מציגה נתונים הפוכים, ולפיהם מכירות אפל בתחום המחשבים האישיים צמחו ב-7.4%.

השימוש בטאבלט מאט את תחלופת המחשבים

ריבוי הטאבלטים במחירים נמוכים וביצועיהם המספקים מאיצים את המעבר ממחשבים אישיים לטאבלטים. "אף שחלק מהאנשים יחזיקו גם מחשב אישי וגם טאבלט, בעיקר אלה שמשתמשים במחשב גם בעבודה, מרבית הצרכנים יסתפקו בטאבלט כמכשיר מחשוב עיקרי", כותבת קרולינה מילאנזי, סגנית נשיאה בגרטנר האחראית על תחום המחקר. "ככל שצרכנים מעבירים את זמן המחשב שלהם ממחשבים אישיים לטאבלטים וסמארטפונים, הם לא רואים במחשב האישי משהו שצריך להחליף על בסיס קבוע".

"אנחנו לא חושבים שטאבלטים יחליפו לחלוטין את המחשבים האישיים, אבל הם גורמים לכך שנעשה בהם פחות שימוש, וגורמים לכך שמחזור ההחלפה שלהם מתארך", כותב האנליסט טוני סקונגי מבית ההשקעות ברנסטיין. עם זאת, התחזית של גרטנר לאינטל ולמיקרוסופט ורודה בהרבה מזו שחוזים לה רבים.

למה רוכשים פחות מחשבים אישיים

גרטנר חוזה גידול של 70% במכירות הטאבלטים ב-2013 לעומת 2012, אך בשנה לאחר מכן יהיה הגידול 34.5% בלבד, ועד 2014 ימשיכו המחשבים האישיים לתפוס חלק גדול יותר במכירות מאשר הטאבלטים. רק ב-2014–2017 יעקפו מכירות הטאבלטים את מכירות המחשבים האישיים.

החברה מעריכה כי פלח האולטרה־בוקים - מחשבים דקים וחזקים עם מסך בגודל מלא - יקטין את הירידה במכירת מחשבים ב-2013 ל-3.5%, ויביאו לגידול זעום ב-2014. עקב כך, ולאור הגידול במכירות שצופה גרטנר בנתח השוק של מיקרוסופט בשוק הסמארטפונים, חוזה החברה גידול מתמשך במכירות מכשירים המבוססים על מערכת חלונות של מיקרוסופט עד 2017.

הנפילה הנוכחית במניות מיקרוסופט מראה כי המשקיעים מפקפקים באמינותן של תחזיות אלה. גם גרטנר וגם חברת המחקר IDC שינו פעם אחר פעם את תחזיותיהן. מי שהיו הרבה יותר אגרסיביים בתחזיותיהם הם הבלוגרים המקצועיים, שאינם מחויבים לעמדה ממוסדת. "הייתי שמח אם הם היו זורקים את כדורי הבדולח שלהם", כותב וודי לאונרד מ–Information World. "הם לא מצליחים לבצע הערכות רציניות על מצבו העגום של המחשב האישי, ולכן מעריכים בחסר את גובה הצוק שאל שפתו שועטת תעשיית ווינטל".

"גרטנר זהירה מכדי להגיד זאת, אבל ה-PC מת", קובע מרק הצ'מן מהאתר ReadWrite. "חברת המחקר לא מצליחה להביא את עצמה להגיד את זה, אבל שוק ה–PC מתכווץ לכדי חוסר רלוונטיות. הדו"ח של גרטנר הוא כמו אנליסט בורסה שמוציא המלצת מכירה אחרי שהחברה כבר פירסמה הודעה שלילית שגרמה לצניחת המניה. תעשיית ה–PC גוססת. בואו נמשיך הלאה", הוא מוסיף.

"הצלילה המלכותית של תעשיית המחשבים האישיים הופכת את התחזיות של החברות האלה לסוריאליסטיות לחלוטין", כותב תרו קוויטינן מ–Boy Genius Report. "איך חברת מחקר מכובדת בתחום המחשבים ‏(IDC - א.ה וא.ט‏) יכולה להיות כה מנותקת מהמציאות? התשובה פשוטה: אנליסטים מחברות מחקר גדולות פשוט אינם מורשים להצביע על נקודות מפנה חשובות".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker