טלפוניקה מחפשת חדשנות בישראל

"צוות ההשקעות של טלפוניקה דיגיטל בעמק הסיליקון מסתכל על ישראל כהאב של חדשנות", אומרת האחראית על השקעות בסטארט-אפים בטלפוניקה שביקרה בישראל ■ החברה מחפשת סטארט-אפים בתחומים של הביג דאטה, טכנולוגיות תקשורת עתידיות ומכשירי Open Web להשקעות בהיקף 250 אלף דולר ועד 10 מיליון דולר

ענבל אורפז
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים2
ענבל אורפז

טלפוניקה, ספקית הסלולר החמישית בעולם, שמספקת מדי חודש שירות ל-315 מיליון לקוחות משלמים ב-24 מדינות, מחפשת בישראל את הסטארט-אפים החדשניים הבאים. בשבוע שעבר ביקרה בישראל טרייסי אייזק, דירקטורית בטלפוניקה דיגיטל, שמובילה את טלפוניקה וונצ'רס ואחראית על השקעות ושיתופי פעולה עסקיים גלובליים בטלפוניקה דיגיטל.

במשך ארבעה ימים ערכה אייזק מרתון פגישות עם מעל כ-60 חברות מקומיות ו-18 משקיעים פרטיים וקרנות. בעקבות הפגישות, טלפוניקה מתכוונת להמשיך במגעים עם כ-10 חברות. זאת בנוסף לשתיים-שלוש עסקות השקעה בסטארט-אפים ישראלים שטלפוניקה מבשלת ויושלמו תוך חודשים ספורים.

"צוות ההשקעות של טלפוניקה דיגיטל בעמק הסיליקון מסתכל על ישראל כהאב של חדשנות. הרכישה של ג'ג'ה היתה הקדמה להקמה של טלפוניקה דיגיטל. היה לנו טבעי שנרצה כאן יותר חדשנות" אמרה אייזק בראיון ל-TheMarker במהלך ביקורה. עד היום השקיעה טלפוניקה בסטארט-אפ הישראלי Everything.me ובחברת אמובי שנרכשה על ידי סינגטל הסינגפורית.

חנות טלפוניקה במדריד
חנות טלפוניקה במדרידצילום: בלומברג

"מטרתה של טלפוניקה ונצ'רס היא זיהוי הזדמנויות עסקיות לקבוצה, שאינן בהכרח בגדר השאת רווחים מידיים אלא בזיהוי מיזמים שיניבו יתרון אסטרטגי לקבוצה" אומר דורון אריאל שפסר, הנציג של טלפוניקה ונצ'רס וומנהל הפיתוח העסקי של טלפוניקה דיגיטל בישראל שאחראי על איתור חברות מקומיות.

הפגישות התמקדו בחברות בתחום הביג דאטה, טכנולוגיות תקשורת עתידיות ומכשירי Open Web. ההשקעות של טלפוניקה ונצ'רס נעות מ-250 אלף דולר ועד 10 מיליון דולר בסבב. ההשקעות נעשות בשלבי החיים השונים של החברות - מסבב גיוס ראשון ועד השקעות המשך מתקדמות. ביחד עם אייזק נפגשו החברות גם עם הנציגים המקומיים של טלפוניקה בישראל - דורון שפסר, שאחראי על איתור החברות הישראליות ואחראי על תוכנית שותפים אסטרטגית עם החברה, וגיל כהן, מנהל טלפוניקה דיגיטל ישראל ומנכ"ל ג'ג'ה (Jahah) ישראל אותה רכשה טלפוניקה בכ-200 מיליון דולר. כיום מעסיקה ג'ג'ה בישראל כ-120 עובדים - פי שניים ממספר העובדים בזמן הרכישה.

ההשקעות של טלפוניקה ונצ'רס, כקרן השקעות תאגידית, הן אסטרטגיות. כלומר, מטרת ההשקעה היא ליצור שיתוף פעולה עסקי עם הסטארט-אפ שבו משקיעה טלפוניקה. מבחינת החברה המשמעות היא גישה לבסיס לקוחות ענק. "כשאנחנו מסתכלים על חברות מסתכלים על כל דרך שאפשר לשתף איתן פעולה החל משותפות מאוד פשוטה עד לשיתוף פעולה טכנולוגי, השקעה ורכישה. האסטרטגיה היא לתת ערך לטלפוניקה וגם תמורה לחברה שמשקיעים בה. אנחנו רוצים לגדל חברות על בסיס הלקוחות שלנו - 315.7 מיליון משתמשים בעולם. אנחנו מאמינים שאנחנו נותנים לחברות ערוצים משמעותיים, לא רק גישה למימון. יש הרבה כסף של הון סיכון פיננסי בעולם. אנחנו חושבים שיש לנו הרבה יתרונות לתת ויכולת לגרום לדברים לקרות מהר. יכולות להיות חברות שנשקיע בהן ובעתיד יעניינו אותנו לרכישה" מסבירה אייזק את האסטרטגיה של החברה.

במהלך ביקורה בישראל נפגשה אייזק עם הקרנות הון סיכון הישראליות. "אבל גם אנחנו רוצים לבנות קשרים עם הקרנות הישראליות לדיל פלואו וגם להשקעות עתידיות. אנחנו רוצים להשקיע ביחד עם משקיעים איכותיים, במיוחד כשלקרנות כאן יש היסטוריה טובה והיכרות קרובה עם התעשייה שצומחת עם זמן. הכרחי לנו לשתף איתם פעולה וגם להסתכל על השקעות איתם".

טלפוניקה פרוסה ב-24 מדינות, משרתת 315.7 מליון לקוחות בחודש ומעסיקה 130 אלף עובדים בעולם. הרשת של טלפוניקה פרושה במדינות מפותחות וגם בשווקים מתעוררים, למשל באמריקה הלטינית. המשרד של טלפוניקה בעמק הסיליקון הוקם בעקבות רכישה ג'ג'ה ב-2010. בנובמבר 2011 הוקמה החטיבה העסקית הגלובלית טלפוניקה דיגיטל שמטרתה לזהות הזדמנויות אסטרטגיות בעולם הדיגיטלי שיכולות להניב רווח והגדלת ערך לטלפוניקה. מרכז החטיבה בלונדון ויש לה שלוחות בעמק הסיליקון, בסאו פאולו, בספרד ובישראל. החברה צופה כי טלפוניקה דיגיטל צפוייה לייצר הכנסה שנתית של כ-5 מיליארד דולר עד 2015 עם שיעור צמיחה שנתי בהכנסות של כ-20%.

"המטרה של טלפוניקה דיגיטל שהוקמה לפני 18 חודש היא לחפש הזדמנויות חדשנות. אנחנו מסתכלים על טכנולוגיות מסביב לעולם. אין לנו משרד בישראל שמייצג את טלפוניקה דיגיטל מלבד מרכז הפיתוח של ג'ג'ה, אבל חשובה לנו נוכחות בהשקעות בישראל" מסבירה אייזק. "גילינו שזה לא פרודקטיבי להסתכל על חברה בודדת ואז לנסות למצוא לחדשנות שהיא מפתחת בית בטלפוניקה. לכן חפרנו בצרכים העסקיים בקבוצה. למשל, מה יהיו הדברים בפרוטפוליו שלנו שיהיו לנו בהם פערים בתחום של תקשורת עתידית ובהתאם לזה לנסות למצוא חברות להשקעה או לרכישה" אומרת אייזק. בהתאם לגישה זו נפגשה אייזק, יחד עם שותפיה למשרד בעמק הסיליקון, עם חברות ישראליות וקרנות הון סיכון מקומיות כדי לבחון איזה פתרונות מתאימות לצרכים העסקיים של טלפוניקה.

טלפוניקה דיגיטל מתמקדת באיתור טכנולוגיות בכמה תחומים בהתאם לצרכים של טלפוניקה העולמית: וידאו, ענן ושירותים פיננסים ושירותי טלקום עתידיים. בנוסף, כחלק מהשותפות עם מוזילה החטיבה מחפשת הזדמנויות המתאימות לאקו-סיסטם של קוד פתוח.

" Everything.meהיא דוגמה מושלמת לחברה שמפתחת מוצר שמתאים למכשירים עם גישה ישירה לרשת(Open Web) ולשווקים המתפתחים. מה שאהבנו בהם זה לא רק את מה שהם עושים אלא שהם הופכים את הטלפון למאוד דינמי ומשנים לחלוטין את הדרך שבה חושבים בחיפוש. כשפגשנו אותם, הדבר הכי מעניין מבחינתנו היה השאלה מה אפשר לעשות כדי שזה יהיה זמין ליותר אנשים. זה טוב לשבור את הדואופול של אנדרואיד ו-IOS.

"לדעתי יהיה מעניין בהרבה מדינות באמריקה הלטינית כמו ארגנטינה או ברזיל שאין בהן אייפונים. יש הזדמנות לעשות פריצת דרך בשווקים המתפתחים, ליצור משהו חדש ושונה ולפתוח את האינטרנט" אומרת אייזק על הסטארט-אפ הישראליEverything.me  שפיתח מנוע חיפוש מבוססHTML  שמותאם לצרכים הייחודיים של חיפוש במובייל ושולב כחלק אינטגרלי ממערכת ההפעלה למובייל של קרן מוזילה- Firefox OS. מוזילה וטלפוניקה הן שתיהן משקיעות בסטארט-אפ.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker