במה דומה אגף המודיעין בצה"ל לגוגל ולפייסבוק?

כשמידע מודיעיני נמדד בטרה-בייטים, אגף המודיעין של צה"ל הופך למרכז אכסון המידע הגדול בישראל ■ לכבוד יום העצמאות, משחרר צה"ל נתונים חדשים על בית היוצר של תעשיית ההיי-טק המקומית המשגשגת שלנו

ענבל אורפז
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ענבל אורפז

קרש הקפיצה להיי-טק

פעולות האגף המודיעין (אמ"ן) של צה"ל, שנעשות ברובן הרחק מעיני התקשורת והציבור, הקנו לו במשך השנים מעמד מסתורי ויוקרתי. בוגרי היחידות שמרכיבות את אמ"ן זכו לתהילה כשהקימו סטארט-אפים שנבנו על בסיס הידע שרכשו במהלך שירותם הצבאי, ומכרו אותם במאות מיליוני דולרים. לכבוד יום העצמאות, וציון 60 שנה להיווסדו של אגףj המודיעין משחרר הצבא נתונים חדשים המשרטטים את שני עמודי התווך של מערך המודיעין: כוח אדם איכותי ומערך טכנולוגי מתקדם.

אמ"ן הוא אחת הגופים הגדולים בצה"ל שמורכבת משורה של יחידות שחלקן סודיות ומעולם לא זכו לחשיפה, ואחרות מוכרות, לפחות כשמות קוד, כמו 8200, 9900, חטיבת המחקר או חצב. חיילי אמ"ן אחראים על איסוף מידע מודיעיני מסוגים שונים וניתוחו, על מנת לייצר תמונת מצב התומכת בהחלטות צבאיות ומדיניות. הצעירים שמצליחים לעבור את המסננת ולהגיע לשירות מודיעיני באמ"ן, ימנפו את הידע והקשרים שצברו כדי לסלול את דרכם בהמשך הדרך. רבים מהם משתלבים כמעט באופן אוטומטי בזירת היי טק והיזמות המקומית. עם זאת, התפקידים הטכנולוגיים הם עדיין מועדון סגור יחסית שיש בו ייצוג יתר לצעירים ממרכז הארץ וייצוג חסר לצעירי הפריפריה.

הדאטה סנטר הגדול בישראל

מידע מודיעיני הוא יתרון אסטרטגי, ובעידן בו מידע נמדד בג'יגה בייטים וטרה-בייטים, אמ"ן הוא כנראה הגוף אכסון המידע הדיגיטלי הגדול בישראל, יותר מכל חברת תקשורת או אינטרנט. אמ"ן מחזיק במרכז אחסון עצמאי שמנהל מעל לאקסא בייט של מידע, שהם מיליארד ג'יגה בייט. לשם השוואה גוגל ופייסבוק, חברות אינטנרנט שמנהלות מידע של מיליארדי משתמשים, מחזיקות במרכזי מידע בסדרי גודל אלו. כמו כן, הדאטה סנטר הגדול של אמ"ן וכוחות המחשוב המשמעותיים הנדרשים כדי לבצע את המשימות המודיעיניות המורכבות, הופכות אותו לצרכן אנרגיה משמעותי, המשפיע על משק החשמל הישראלי.

הידע שנצבר בתחום ניהול הדאטה באמ"ן יצא גם לאזרחות והפך את ישראל לאחת מהמובילות בסטארט-אפים בתחום הביג דאטה - תחום אופנתי וסקסי שמושך משקיעים מכל העולם. קשה לדמיין כיצד הייתה נראית תעשיית ההיי-טק הישראלית ללא מוקדי הידע שנוצרו באמ"ן בתחומים כמו אבטחה או רשתות תקשורת.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker