מה עשו חברות ה-Fast 50 הישראליות משנת 2000?

ביקור באתרי החברות שברשימה מזכיר בית קברות לספינות טרופות, אך כמה מהן גם זכו להצלחה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

ברשימת ה-50 Fast של דלויט משנת 2000 - נמצאות חברות רבות שנרשמו בהמשך ככישלונות גדולים של ההיי־טק הישראלי, ולצדן מעט סיפורי הצלחה. ביקור באתרי החברות שברשימה מזכיר בית קברות לספינות טרופות.

הביקור כולל אתרים שלא עודכנו מראשית שנות העשור הקודם, הודעות על אתרים בבנייה שמעולם לא חזרו לפעילות - וחברות חדשות שאימצו את השם או הדומיין.

2צילום: חגי פריד

מתוך עשר החברות המובילות ברשימה, שמונה פיתחו תוכנה או חומרה המיועדות לספקיות תקשורת. מתוכן, ארבע נסגרו או נמכרו בשבריר מהשווי שלפיו התבצעו ההשקעות בחברה - AirSlide, Mainnet ,Be Connected ו-Comgates. שיר נטוורקס נמכרה לסיסקו ב-2005 ב-97 מיליון דולר, אך המשקיעים המוקדמים יצאו בהפסדים לאחר שדוללו.

לצד סייאופטיקס בולטות ברשימה כמה חברות שעסקו בפיתוח רכיבי תקשורת אופטית. Chiaro Networks, שדורגה בשנת 2000 במקום ה-49, נחשבה לשיאנית הגיוסים הישראלית, עם השקעות של 224 מיליון דולר. ב-2005 מונה כונס נכסים לחברה. קרן סטאר ונצ'רז - המשקיעה העיקרית בחברה, שפיתחה נתבי תקשורת שמבוססים על רכיבים אופטיים - מחקה 50 מיליון דולר. קרן פיטנגו מחקה השקעה של 10 מיליון דולר, ולצידה רשמו הפסדים גם אינטל קפיטל, Rho Ventures ו-InterWest Partners.

נכסי Chiaro הועברו ב-2006 ל-ECI, הנושה שמכרה אותם ב-2008 תמורת 2.5 מיליון דולר. Alcielo, ספין־אוף של Chiaro שנוצר במטרה לעשות שימוש בפטנטים בתעשיית התעופה נמכר ב-2007 לאירונאוטיקס תמורת 20 מיליון דולר.

Saifun שהגיעה למקום ה-17 ברשימה בשנת 2000, נהפכה לאחת החברות המצליחות בה, אך גם לאחת האכזבות הגדולות. חברת פיתוח השבבים שקמה ב-1998 הונפקה ב-2005 בנאסד"ק לפי שווי של חצי מיליארד דולר, ושנה לאחר מכן יצאה להנפקה שנייה. בסך הכולל גייסה החברה מהציבור 266 מיליון דולר. ב-2006 הקטינה קימונדה, הלקוח העיקרי של סייפן, את הזמנותיה וביום אחד איבדה סייפן רבע משוויה. ב-2007 נמכרה לחברת ספאנשן האמריקאית בעסקת מניות, אך האחרונה איבדה את שוויה בתוך זמן קצר ונכנסה להליך פשיטת רגל.

בין סיפורי ההצלחה הבודדים ברשימה בולטות החברות איזיצ'יפ ואלוט. הראשונה הגיעה בדירוג של דלויט למקום השישי עם 1425% צמיחה בשנת 2000, ואילו השנייה דורגה במקום 39 עם 344%. איזיצ'יפ, שמפתחת מעבדים לנתבי רשת, נהפכה לחברה רווחית רק ב-. כיום נסחרת החברה בנאסד"ק לפי שווי של 661 מיליון דולר. אלוט, שמספקת תוכנה לניתוח תעבורת רשת ואופטימיזציה של הקצאת רחוב הפס עבור חברות תקשורת, נסחרת בתל אביב ובנאסד"ק לפי שווי של 373 מיליון דולר.

חברת P-Cube שהגיעה למקום ה-20 ברשימה של דלויט עם 700% צמיחה היא אחת ההצלחות הבולטות ברשימה. בשש שנות קיומה הושקעו בחברה, שהוקמה על ידי יובל שחר, גיורא ירון, בני שניידר ורמי תמיר כ-74 מיליון דולר.

ב-2004 נרכשה החברה, שפיתחה מערכת לניהול תעבורת רשת, על ידי סיסקו תמורת 200 מיליון דולר. ב-2009 פיטרה סיסקו את מרבית עובדי החברה בישראל כחלק מסבב קיצוצים עולמי, וכחודש לאחר מכן, עזב את סיסקו יובל שחר, האחרון מבין יזמי P-Cube נותר בתאגיד. כיום שחר הוא משקיע הון סיכון.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker