גולשים אל הקלפי - דיגיטל - TheMarker

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

גולשים אל הקלפי

כדי לא להתבלבל מסיסמאות בחירות שפוליטיקאים מפזרים בלי כיסוי, שורה של אתרי אינטרנט בלתי תלויים מציעים מידע בדוק ואמין על ביצועי הח"כים והשרים: מי יזם הצעות חוק ומי לא טרח להגיע למליאת הכנסת, איך מתחלק תקציב המדינה ומהן הבעיות הבוערות על סדר היום

תגובות

"למי את/ה מתכוון/ת להצביע?" - זו כנראה אחת השאלות השכיחות ביותר בימים אלה. ואולם יישום הזכות הדמוקרטית לבחור היא לא משימה קלה.

הנושאים שעל הפרק רבים ומורכבים, והמועמדים דואגים להפריח לאוויר כמות גדולה של סיסמאות, חלקן חסרות בסיס, כך שהתקשורת הממוסדת נהפכת פעמים רבות למתווך מידע גרוע למדי.

ערוצי מידע אלטרנטיביים יכולים לסייע לבוחר לקבל החלטה נבונה, המבוססת על עובדות ומעשים של הנבחרים - ולא על סיסמאות. לרשות הבוחרים עומדים כמה כלים אינטרנטיים שימושיים, שאינם פועלים בשם מפלגה או מועמד כלשהו. ללא מתווכים מוטים וללא ססמאות ריקות, הבוחרים יכולים להגיע למידע שיעזור להם לקבל החלטות.

לראות את הפעילות הפרלמנטרית

פרויקט כנסת פתוחה, שפועל בשנתיים האחרונות, מבקש להוות חלופה לאתר הכנסת ולהציג לציבור בצורה שקופה את הפעילות הפרלמנטרית.

באתר אפשר למצוא את רשימת הצעות החוק שהוגשו לפי תאריכים; את רשימת התומכים, המתנגדים והנמנעים בהצבעות על הצעות החוק; את דירוג החכ"ים לפי מספר השעות שעבדו; את מספר הישיבות שקיימו הוועדות השונות מדי חודש ואת מספר ההצבעות שהתקיימו בהן. כמו כן, באתר קיים דירוג של המפלגות לפי משמעת סיעתית, וניתן לקרוא בו פרוטוקולים של ועדות הכנסת.

הנתונים באתר ניתנים לייצוא לאקסל, ואפשר לגלוש אליו גם מסמארטפונים מבוססי אנדרואיד. לכנסת פתוחה יש גם חשבונות פייסבוק וטוויטר, המספקים עדכונים של נתונים באתר.

oknesset.org

לעיין בתקציב המדינה

המדיניות ביחס לתקציב המדינה היא שיקול עיקרי בבחירה במפלגה או מועמד. מידע על כמות הכסף שמוקצה למשרד מסוים חיוני למודעות הפוליטית של האזרחים, אך רובנו לא יודעים כלל מהו התקציב והיכן ניתן לעיין בו.

הסדנא לידע ציבורי, עמותה הפועלת ליצירת שקיפות של מידע ציבורי, העלתה בשנה שעברה לאוויר, בשיתוף השר מיכאל איתן, את אתר התקציב הפתוח, שמציג את תקציב המדינה בצורה ויזואלית פשוטה באמצעות גרפים וטבלאות. באתר ניתן לראות מה היה תקציב המדינה מ-1992 ועד היום, ומהן הההקצאות נטו וברוטו שניתנו למשרדי הממשלה השונים. למעט במשרד הביטחון, ניתן לראות איך חולק התקציב בכל משרד. לאתר נוסף של הסדנה, openmoney.org.il, נסרקים ומועלים מסמכים של העברות שבוצעו בוועדת הכספים.

budget.msh.gov.il

לפקח על המתרחש בוועדות

המשמר החברתי, אחד התוצרים של מחאת קיץ 2011, הוא עמותה של אזרחים שמגיעים לדיונים בכנסת הקשורים לצדק חברתי ולשוויון אזרחי, ומשמשים כמשקיפים.

באתר המשמר החברתי, המתורגם גם לערבית ולאנגלית, ניתן למצוא תיעוד מישיבות ועדות הכנסת, דוגמת ועדת הכלכלה, ועדת הכספים, ועדת העבודה, הרווחה והבריאות, ועדת חוק, חוקה ומשפט וועדת החינוך התרבות והספורט.כמו כן, האתר כולל פרוטוקולים של ועדת השרים לחקיקה, שהיו חסויים בפני הציבור והועלו לאתר לאחר פניה לבג"ץ.

לקראת הבחירות, עלה באתר מדור בשם "שמירה אישית לוחצת", המפרט את רשימת המפלגות ואת שמות המועמדים לכנסת. כמו כן, אפשר למצוא בו יומן שבו משובצים המפגשים עם המועמדים וחוגי בית.

hamishmar.org.il

ללמוד על פעילות חברי הכנסת

האתר הרשמי של כנסת ישראל חודש ביולי והוא כולל בין היתר מידע על חברי הכנסת ועל נוכחותם במליאה ובישיבות הוועדות; על השדולות הפעילות בכנסת ועל חברי הכנסת החברים בהן; על הוצאות חברי כנסת על קשר עם הציבור בהשוואה לשנים קודמות.

במדור "פעילות הכנסת" ניתן למצוא מידע על סדר היום של המליאה והוועדות, וכן מידע על ההצבעות השונות של חברי הכנסת. בדומה לאתר המשמר החברתי, גם באתר הכנסת ניתן למצוא פרוטוקולים מישיבות הוועדות, גם אלה שאנשי המשמר החברתי לא נכחו בהן, אך הפרוטוקולים מועלים לאתר רק כמה שבועות לאחר ישיבת הוועדה. דרך האתר ניתן גם להיגע למסמכי שהושמנו ממרכז המחקר והמידע של הכנסת על ידי חברי כנסת או ועדות, מתוכם ללמוד לא מעט על סדר היום הציבורי.

knesset.gov.il

להשתתף בדיונים על הנושאים הבוערים שעל סדר היום

תנועת עורו מבקשת לייסד סדר יום אזרחי חדש בישראל, בין השאר באמצעות התפקדות של אזרחים, הפצה של מידע ברשת ושיתוף פעולה עם ארגונים נוספים. אתר התנועה כולל מחקרים, ניירות עמדה, קטעי וידיאו ודוח"ות בנושאי כלכלה, חינוך, ממשל, תעסוקה, ביטחון ואנרגיה שנאספו בשיטת "חוכמת ההמונים".

בין השאר אפשר למצוא באתר דוחו"ת על ביטוח פרטי בשירותי הרפואה בישראל, דו"ח ביניים של ועדת זקן לבחינת התחרותיות בענף הבנקאות, ונתוני פשיעה של מסתננים ומבקשי מקלט. כמו כן ניתן להשתתף באתר בדיונים בנושאים שעל סדר היום הציבורי או להתחבר אליו גם דרך הפייסבוק.

uru.org.il

לדעת מה קורה במפלגות

תנועת מתפקדים נועדה לקדם מעורבות פוליטית של צעירים. אתר התנועה כולל סקירה של המפלגות המתמודדות לכנסת ה-19 ועקרונות היסוד של חלק מהמפלגות, ומידע על הליך בחירת היו"רים של המפלגות ואופן ההתפקדות להן.

mitpakdim.co.il

לבדוק את אמינות הפוליטיקאים

האתר פוליטיווטש (Politiwatch) מאפשר לשלוח לבדיקה אמירות של פוליטיקאים - צוות האתר יבצע תחקיר ויבדוק אם אמירה כלשהיא אכן נכונה. האמירות שנבדקו מופיעות באתר לפי סדר אלפביתי, ומדורגות לפי רמת אמינותן. האתר מופעל בשיתוף התנועה לאיכות השלטון, המכון הישראלי לדמוקרטיה, והתנועות מתפקדים ועורו.

politiwatch.co.ilתגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר TheMarker

סדר את התגובות

כתבות ראשיות באתר

כתבות שאולי פיספסתם