משרד החינוך עובר למחשוב ענן בהיקף של מיליוני שקלים - דיגיטל - TheMarker
תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

משרד החינוך עובר למחשוב ענן בהיקף של מיליוני שקלים

מתכנן להציע ל-4,000 בתי ספר בישראל את היכולת לצרוך תוכנות ניהוליות מתוך רשת האינטרנט, במסגרת חוות שרתים שתפעל במשרד

תגובות

משרד החינוך צפוי להיות המשרד הממשלתי הראשון שיעבור למחשוב ענן. המשרד פרסם ביום ה' האחרון בקשה להצעות מחיר במסגרת מכרז למתן שירותי קישוריות וענן מחשוב פרטי למערכת החינוך. בשלב הראשון, מוערך היקף המכרז בעשרות מיליוני שקלים, אך אם כל 4,000 בתי הספר בישראל יישמו אותו באופן מלא - העלות עשויה להגיע למאות מיליוני שקלים.

הדרך הפשוטה ביותר להסביר את מהותו של "מחשוב ענן", שבה בוחרים גם אנשי משרד החינוך, היא באמצעות אנלוגיה לצריכת חשמל. במקום שכל ארגון ירכוש תשתיות להפקת חשמל בעצמו, הארגונים רוכשים מגוף גדול את הזכות להשתמש בחשמל למטרותיהם, אך אינם משקיעים בתשתית עצמה. המודל העסקי מבוסס על השכרת שירותי מיחשוב ולא על מכירת החומרה. במקרה של משרד החינוך, יוכלו התלמידים והמורים לנהל את מערך הלימודים המקוון מתוך עמדות מחשב רזות, שלא מצריכות השקעה בחומרה מתקדמת בעלות גבוהה, ולצרוך את התוכנות מתוך רשת האינטרנט, מאחר שהללו מאוחסנות בשרתי משרד החינוך במסגרת הענן. במסגרת השירותים שיסופקו למשרד, תוקם חוות שרתים שתתמוך במתן שירותי תשתית ותקשורת מרכזיים. ההחלטה הסופית במכרז צפויה להתקבל בנובמבר השנה.

שר החינוך, גדעון סער, הציג בפני ראש הממשלה בפברואר תוכנית שגובשה בחודשים האחרונים במשרד החינוך, תחת הכותרת "התאמת מערכת החינוך בישראל למאה ה-21". התוכנית כוללת התייחסות לשירותי קישוריות ואירוח שרתים ושירותים במסגרת "ענן מחשוב", ועלותה מוערכת בכ-5 מיליארד שקל על פני חמש שנים.

את המעבר של משרד החינוך למודל הענן ניתן לתלות במספר בעיות, ובראשן שכל בית ספר משקיע באופן עצמאי בניהול ובטיפול בתשתיות המחשוב. המשמעויות הן התפשרות על איכות התשתית והשירותים בגין ההכרח לצמצם בעלויות, לצד תשלום גבוה בגין עלותם המצטברת של הפתרונות הקיימים. בנוסף, במצב הקיים המשרד אינו מחזיק כלי ניהול מרכזיים לאבטחה ושימור המידע לצורך ביצוע גיבויים ושחזורים ולניטור תקלות. כמו כן, עובדי ההוראה אינם יכולים לגשת למערכות המותקנות במוסדות החינוך מחוץ לגבולות הפיסיים של המוסד. בעיה נוספת היא שביזור המערכות המותקנות בבתי הספר באופן מקומי מקשה על תחזוקתן ועל התקנת גרסאות חדשות.

"התנאים בהם עובד כל בית ספר לא מאפשרים לו להתמודד עם הטכנולוגיה בעצמו", אמרה מנמ"רית משרד החינוך, סופיה מינץ, בשיחה עם TheMarker. "בית ספר הוא מקום קטן שמונה עשרות מורים ומאות תלמידים. אין לבתי ספר טכנאי ואנשי אבטחת מידע. עד עכשיו רק רשויות מקומיות שיכלו להרשות לעצמן, כמו תל-אביב וכפר סבא, הקימו מערך מיחשוב עבור בתי הספר שבשטחן. החלטנו לעבור למודל מחשוב ענן כי זה הפתרון הטוב והיעיל ביותר. תאר לעצמך שכל בית ספר היה צריך לספק לעצמו חשמל ולהקים טורבינה קטנה ליד. זה הגיוני? את הכניסה לענן המיחשוב אפשר לעשות בהרבה צורות. לפני כשנה התחלנו לבחון כניסה לנושא. למדנו ובחנו אותו, וביום ה' האחרון פרסמנו את המכרז. אנחנו מקווים שבתוך כמה חודשים נוכל להפעיל את ענן המיחשוב".

מה זה אומר מבחינת בתי הספר בישראל? כיצד תתבצע ההתנהלות היומיומית?

"ענן מחשוב כולל אספקטים שונים, אבל בראש ובראשונה מדובר באירוח של כל התוכנות בשרתים שלנו. עם הפעלת ענן המחשוב לא יהיה צורך שכל בתי ספר ירכוש מחשבי PC עם יכולות מלאות. ניתן יהיה להפעיל את התוכנות באמצעות עמדות מחשב רזות. תוכל למשל להשתמש בתוכנת אופיס דרך רשת האינטרנט. תוכל להתקשר לענן המיחשוב שלנו מכל מקום, ולא תהיה חייב להתחבר מבית הספר. מדובר בצעד משמעותי לכיוון הוראה מודרנית יותר שיש בה תמיכה מלאה מבחינה טכנולוגית".

ומי יצייד את התלמידים במחשבים ובעמדות מחשב "רזות"?

"המכרז הנוכחי לא בא לטפל בכל הנושא של הצטיידות במחשבים בבתי ספר. זה סיפור אחר לגמרי שאני מקווה שיבוא לידי ביטוי במסגרת תוכנית התקשוב הגדולה ששר החינוך מקדם. אנחנו מקווים שהממשלה תאשר אותה. אבל גם אם היא לא תאושר, המעבר לענן מחשוב עדיין יסייע במערך הטכנולוגי הקיים היום. בתי ספר לא יכולים להתמודד עם מערכי המחשוב באופן עצמאי".

מה בעצם תציעו במסגרת מחשוב ענן?

"ראשית, נציע את מה שקיים. בכל בית ספר קיים מחשוב מנהלי - תוכנות לניהול בית הספר. בחלק מבתי הספר יש גם שיעורים וירטואליים ותכנים של מט"ח, עת הדעת וסנונית. אנחנו רוצים להעמיד את היכולות הללו לכל בתי הספר בלי תלות בספקי תוכן.

"אם הממשלה לא תאשר את התוכנית הגדולה וזה לא יכלול את כל 4,000 בתי ספר של מדינת ישראל אלא רק את מה שקיים, עלות המכרז מוערכת בעשרות מיליוני שקלים. אם אכן התשתית תשרת 4,000 בתי ספר, 130 אלף מורים ומיליון וחצי תלמידים הרי שמדובר במכרז של מאות מיליוני שקלים. זה תלוי אם יקומו ספקי תוכן שירצו לבנות שיעורים וירטואליים ולמחשב את מערכי השיעור. במקרה כזה, ספקי התוכן יצטרכו לרכוש את השירות מענן המחשוב שלנו. אז אולי לא בהכרח המדינה תקנה, אבל אם המדינה תצא לתוכנית רחבה בעניין התקשוב בחינוך, שתכלול ספקי תוכן, ההיקף אכן יהיה גבוה. נעודד ספקים לשים תכנים בשרתים שלנו ולארח אותם".

עד כמה המעבר למחשוב ענן משמעותי מבחינתכם?

"זה מאוד חשוב. אני לא סתם משווה את המהלך שאנחנו יוצאים איתו כעת לשינויים באופן צריכת החשמל. אתה צורך תוכנות ככל הנדרש ומבלי לעשות השקעות גדולות. המכרז הנוכחי חשוב עם אישור תוכנית התקשוב ובלי אישורה. אבל אם היא אכן תאושר, הצעד הנוכחי פשוט הכרחי.

"לפני פסח יצאה משלחת קטנה עם מנכ"לית משרד החינוך ונציגי משרד האוצר לאנגליה ושוודיה כדי לראות איך זה עובד בעולם - איך הם מקיימים הוראה ולמידה באמצעות טכנולוגיה. זה נראה מאוד מרשים. מצד שני צריך לזכור שמערכת החינוך שם שונה מזו מהישראלית. אני מאוד מקווה שנגיע לרמה הטכנולוגיה שלהם".

טכנולוגיה הופכת תלמידים לטובים יותר?

"אני לא חושבת ככה, אבל היא מאפשרת לשפר תהליכי עבודה. טכנולוגיה היא זרז אבל היא לא תחליף. טכנולוגיה היא לא חזות הכל".תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות

כתבות ראשיות באתר

כתבות שאולי פיספסתם