COM.VENTION

כחלון: "אין סיבה שמכשיר סלולר בארץ יעלה כפול מבחו"ל"

שר התקשורת מבטיח לפתוח את שוק יבוא מכשירי הסלולר לתחרות וגם כי לא נמנע מ-HOT לשווק את הטריפל לאורך זמן ■ הממשלה לא מסוגלת להעביר תקציב - הבחירות ייערכו בספטמבר

לצפייה בסמארטפונים ובטאבלטים - לחצו כאן

"אנחנו לפני בחירות, בתוך בחירות, אבל אנחנו מתכוונים להמשיך לקדם את הרפורמות במשרד התקשורת גם אחרי הבחירות. אנחנו הנחנו את המסילות והראינו את הכיוון. יהיה קשה לחזור אחורנית ואפילו לעצור", כך אמר היום שר התקשורת משה כחלון בוועידת האינטרנט של TheMarker. "יש הרבה אתגרים למדינה, כמו חוק טל וגיוס חרדים, ויש בעיות תקציב. הליכוד לא רצה בחירות. אבל משיכת הזמן היא רעה. אם כבר עושים בחריות אז כמה שיותר מהר ולגמור עם זה".

"פתחנו את הכל - כולם יודעים מה קורה בכל מקום. יהיה קשה ומסובך לעצור את הרפורמות או להקפיא אותן בשנים הקרובות. בתחילת הקדנציה שאמרנו שאפשר להוזיל את המחירים ב-50% ואמרו שזה הזוי, שאין מקום לעוד מפעילים. המחירים כעת במקומות אחרים לגמרי. צריך טיפה להאמין והכל יסתדר".

משה כחלוןצילום: חגי פריד

בהתייחס לשוק הסיטוני בתשתיות התקשורת אמר כחלון כי "המצב של שתי חברות עם תשתית שמנהלות את העסק הוא בלתי אפשרי. אנחנו לא נמצאים במקום טוב בישראל מבחינת תשתיות. אנחנו רואים שההשקעות של החברות ביחס להכנסות ולנתח השוק מאד נמוכות ביחס לעולם. חברה מבטיחה צריכה להשקיע - זאת התמורה שהיא נותנת לצרכן. כשמרוויחים הרבה כסף ומושכים אותו החוצה זאת חכמה מאד קטנה. הלקוחות שבויים. הסיבים של חברת החשמל הולכים לפתוח את השוק הזה. אנחנו נצא לדרך גם עם הסיבים של חברת חשמל".

"אנחנו חייבים תשתית נוספת. התחלתי את הפרויקט הזה כחברתי, לאחר מכן זה הפך לפרויקט חברתי לאומי, וכעת לא נוכל להתקדם בלי זה. הכוונה היא ליצור ארבע קבוצות גדולות, תחרותיות, חזקות. אנחנו לא רואים באף קבוצה שחקן חלש. כל קבוצה חזקה בתחום אחר. אנחנו רוצים שלכל קבוצה יהיה סלולר, תשתית. גם לפרטנר יהיה בזכות השוק הסיטונאי, IPTV. לגבי הטריפל של HOT - הביטול הוא לתקופה קצרה. ברגע שנביא ונדע שאפשר להעביר טלוויזיה על תשתית אינטרנט, הנושא של ההפרדה של הטריפל יבוטל. אנחנו חייבים לתת את ההזמדנות ל-012 ול-013, ולפרטנר וסלקום את ההזדמנות למכור טלוויזיה, סלולר ו-IPTV בצורה שווה כמו כולם. אם נאפשר לחברה אחת למכור מוצר אחד יותר בטח כשהוא מוצר מונופוליסטי, בטח שלא ניתן לא את היתרון של זה".

"לא הסעתי את השוק אחרונית. במקרה הזה אני מודע שהביטול של המכירה של הטריפל זה לא מהלך שמקדם, אבל כמו מי שמטיל כדור ברזל, הוא הולך צעד אחורה, אבל דוחף קדימה. חשוב לנו הנושא של חבילות - הוא נותן שקיפות, תחרות אמיתית. אם אני יודע כמה זה עולה אני יכול להשוות. אנחנו נגיע למקומות שבהם השוק צריך להיות. כל הנושא שאת התשתית צריך לקנות מחברה אחת ואת הגישה לרשת מחברה אחרת צריך לעבור מהעולם".

כחלון הוסיף כי "אנחנו מתכוונים בשבועיים הקרובים להביא לכנסת את נושא הרפורמה במכשירי קצה. זה תחום אנכרוניסטי. אנחנו רוצים שכל אחד יוכל להביא כל מכשיר שעומד בתקנים אירופיים או אמריקאים בסיסיים. מה שיעמוד בתקן אירופי יוכל להיכנס לארץ. היום זה לוקח חודשים רבים. הרפורמה הזאת תכניס לשוק מאות מיליוני שקלים".

"אני לא מבין למה מחירי המכשירים כפולים בארץ. יש פה דברים לא הגיוניים. זה ייתן יתרון גדול למתחרים. היום כמעט שאין תחרות. הנתונים מזעזעים ביחס למספר המכשירים שנמכרים בחברות מול המכשירים שנמכרים בשוק הפרטי. זה בלי פרופורציה. זה ישחרר את הצרכנים מהתלות. ברגע שננתק את הזיקה ננתק גם את העניין בחבילות. יוכלו לקנות מכשיר איפה שרוצים, וסים איפה שהם רוצים, וכל חבילת הטפסים הזו תעבור מהעולם".

הפתרון לערוץ 10: דחיית חובות

בסיכום קדנציה מוקדם, כחלון אומר כי גם הרפורמה בשוק הנייח הצליחה, למרות שהיא פחות מורגשת לעומת ההצלחה בשוק הסלולר (חיסכון של 3.7 מיליארד שקל לצרכנים). "המחירים בנייח אז היום הם שמים וארץ. היום מקבלים שיחות כמעט חופשי בכל עסקה אך פחות מעריכים זאת כי הסלולר האפיל על כך", כך אמר שר התקשורת בשיחה עם העורך הראשי של TheMarker סמי פרץ לאחר נאומו בוועידת האינטרנט.

כחלון הבטיח כי בתוך 4 חודשים יהיה IPTV – אינטרנט על טלוויזיה ורק במחיר של עשרות שקלים. לדבריו, חברות הסלולר פרטנר וסלקום ייכנסו לשוק בזמן קצר מאוד ולצרכנים שלא צריכים עשרות ומאות ערוצים – בשילוב עם עידן פלוס - יהיה פיתרון טוב וזול.

לגבי מצבו של ערוץ 10, כחלון סיפר כי נמשכים המאמצים למצוא פתרון לערוץ השוקע. "אסור שיהיה מונופול במדינת ישראל, זה רע למשק, אפילו בחלק הפרסומי. שוק הפרסום מגלגל מיליארד שקל בשנה. אם תהיה רק חברה אחת, מחיר הפרסומות יעלה, ואז מחיר שעון או חולצה יעלו גם וכן הלאה. התפקיד שלנו עכשיו הוא לעשות הכל כדי לעזור". כחלון הוסיף כי סביר להניח שהפתרון שייבחר לבסוף הוא של דחיית חובות. כך תיפטר הבעיה של התמלוגים שלא שולמו.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker