האנג'ל הסודי |

מיהו זוהר גילון, מיליונר ההיי-טק הדיסקרטי ביותר ישראל

הוא משקיע בקונדואיט, באנפורנה לאבס של אביגדור וילנץ, באאוטבריין של ירון גלאי ובשורה ארוכה של חברות שאמורות לצאת לאקזיט, ונחשב אחד האנג'לים המבוקשים ביותר על ידי היזמים הישראלים

גיא גרימלנד
גיא גרימלנד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גיא גרימלנד
גיא גרימלנד

>> הוא מיליונר היי-טק, אבל לא תשמעו עליו במדורי הרכילות. הוא האנג'ל הסודי ביותר בישראל. קוראים לו זוהר גילון, ולחלק מתעשיית ההיי-טק הוא ידוע גם כמנהל בקרן ההון סיכון תמר ונצ'רס - מהקרנות הידועות פחות בישראל, שכבר לא משקיעה בחברות היי-טק מזה שבע שנים. מעטים יודעים כי הקרן רשמה לא פחות מתשעה אקזיטים ב-20 ההשקעות שביצעה. הוא משקיע בקונדואיט, חברת האינטרנט המצליחה ביותר כיום בישראל. הוא גם אחד המשקיעים מאחורי חברת השבבים של מייסד גלילאו, אביגדור וילנץ - אנפורנה לאבס (Annapurna Labs), הממוקמת ביקנעם עילית.

הוא משקיע בחברות אינטרנט ישראליות מבטיחות כמו אאוטבריין, פיוניר, מינטיגו וסולוטו. היו לו גם כשלונות. אחד המוכרים שבהם הוא אוברון מדיה. גילון מסרב להתראיין באופן עיקש. בכמה חברות היי-טק בדיוק משקיע גילון? בדיקת TheMarker מעלה שהוא לא פחות מאשר "תמנון השקעות". באתר תמר ונצ'רס מעיד על עצמו גילון כי הוא משקיע ב-45 סטארט-אפים ורשם 13 אקזיטים, אבל בדיקה במאגר רשם החברות מעלה שמדובר במספר גבוה בהרבה. ל-TheMarker נודע כי עם 20 ההשקעות של תמר ונצ'רס, בסך הכל השקיע גילון ביותר מ-100 חברות בכל 20 שנותיו כמשקיע היי-טק.

אחד מסיפורי ההצלחה שרשומים לזכות גילון הוא חברה קטנה בשם QXL, שבה השקיע בתחילת 2005 עם קבוצת אנשי עסקים ואקדמיה ישראלים. לאחר השקעה בהיקף 15 מיליון דולר, נמכרה החברה ב-2008 לנאספרס הדרום אפריקאית ב-1.9 מיליארד דולר. איך מחליט גילון במי להשקיע? יזמים שנפגשו עמו מספרים שלעתים לא צריך יותר משתי פגישות כדי לקבל השקעה. גילון מייחס משקל גדול לאופי היזם שניצב מולו. ואולם ההשקעה אינה רק פרי תחושת בטן. הוא לא מעסיק צוות יועצים שמספק לו מידע על תחומים שונים שבהם פועלים היזמים שפונים אליו. ואולם רשת הקשרים העניפה שטווה לאורך השנים מאפשרת לו להתייעץ חברים קרובים לגבי השקעות שונות.

זוהר גילוןצילום: אייל טואג

"ענק שקט"

שאלת מיליון הדולר היא מה היקף ההון שממנו גילון משקיע. פרט זה מעולם לא נחשף. בזכות אקזיטים קודמים, הוא צבר הון של עשרות מיליוני דולרים. לאורך השנים הציעו לו אינספור קרנות ואנשי עסקים להשקיע את כספם בחברות, אבל הוא סירב. לכל היותר חברים שגילון הכיר לאורך השנים בתעשיית ההיי-טק מצטרפים להשקעות שהוא מבצע בחברות.

"הוא היה ענייני מאוד. אם אני צריך לתאר אותו, הוא ענק שקט ונחבא. הוא די מעורב בשלב ה-Seed, אבל לאחר מכן, כשהחברה צמחה, הוא כבר לא היה מעורב", מסביר יזם חברת אינטרנט אחרת אשר בה השקיע גילון. "הייתי אומר שהוא מבין יותר באנשים מאשר מבין בטכנולוגיה".

איפה הכסף של גילון

נבות פלד, יזם הסטארט-אפ גיזמוקס, מספק צד אחר של גילון - קוסם פחות ממה שמתארים יזמים אחרים. "גילון שייך לעולם ישן של משקיעים. לדעתי חסר לו חזון". פלד מספר שהגיע לגילון דרך אחד המשקיעים האחרים של גיזמוקס. "הוא ביקש לראות מצגת ודרש לראות תוכנית עסקית. קיימנו שתי פגישות אתו. הוא נעזר במומחים שהעריכו את החברה. הוא השקיע בגיזמוקס, אבל לי אישית נראה שבשלב מסוים הוא לא הבין את החזון של החברה. בשלב מסוים אמרתי לו שהשקעה אולי לא מתאימה לו".

זוהר גילון סירב להתראיין.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker