שוב נסגר מרכז מו"פ לאחר האקזיט: 55 עובדי מדטרוניק יפוטרו

פעילות החברה תועבר למתקני מחקר ופיתוח קיימים של החברה בעולם ■ מנכ"ל החברה, גיא איזיקיאל, שיישאר בתפקידו במהלך תקופה זו: "הסתיים הליך הפיתוח של מסתם ה-ENGAGER והחברה הגיעה למסקנה שצריך לאחד את הפעילות הישראלית עם פעילות במרכזים אחרים בעולם"

גיא גרימלנד
גיא גרימלנד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גיא גרימלנד
גיא גרימלנד

שלוש שנים לאחר שרכשה את חברת ונטור, הודיעה היום חברת מדטרוניק כי היא סוגרת את מרכז המחקר והפיתוח בנתניה ומפטרת 55 עובדים. ד"ר גיא איזיקיאל, מנכ"ל החברה, אמר היום  ל-TheMarker: "זהו יום קשה מאוד עבורי ועבור החברה. למרות זאת, אני מאוד גאה. לא בכדי מדטרוניק רכשה את ונטור עבור 325 מיליון דולר".

מדוע החליטה מדטרוניק לסגור את מרכז המו"פ?

ד"ר גיא איזיקיאל (משמאל) ויוסי תובלצילום: איציק בן מלכי

"הגענו לציון אבן דרך, שבו סיימנו את הליך הפיתוח של מסתם ה-ENGAGER, והוא נמצא כרגע לקראת אישור רגולטורי. ההחלטה שנתקבלה היא החלטה גלובלית ונובעת משיקולים פנימיים של מדטרוניק. אין לכך שום קשר לעלות העובדים הישראלים. בשלוש השנים האחרונות החווייה של מדטרוניק מונטור היתה חיובית. הסתיים הליך הפיתוח והחברה הגיעה למסקנה שצריך לאחד את הפעילות הישראלים עם פעילות במרכזים אחרים בעולם".

האם זאת לא הוכחה נוספת לכך שבחלק לא מבוטל מהאקזיטים, המרוויחים הם היזמים והמשקיעים. כסף מחליף ידיים. והכלכלה הישראלית והעובדים לא באמת מרוויחים?

"אני לא כלכלן. אני כן יכול לומר שמדטרוניק תמשיך להשקיע ולקנות חברות ישראליות. כל אחד מהעובדים שעבד במדטרוניק יוצא עם ארגז כלים נהדר ועם קריירה נהדרת. אם הולכים אחורה לשנת 2009, זאת היתה שנת משבר כלכלי קשה. לא היה קל לגייס כסף, בוודאי בתחום מסתמי לב. זה היה שוק מונופוליסטי שנשלט על ידי שלוש חברות גלובליות והיה צורך בשותף אסטרטגי מהסוג של מדטרוניק".

מדוע לפני שלוש שנים ביקשת התחייבות ממדטרוניק להשאיר את הפעילות בישראל במקרה של אקזיט, כפי שבני לנדא נהג במקרה של אינדיגו ו-HP?

"היזמים והנהלה נשארו בחברה שלוש שנים. אני גאה בהחלטות שלקחנו. מעבר לכך אין לי מה לומר".

"מחויבים להמשיך באיתור ובפיתוח של טכנולוגיות בישראל"

בהודעה שמדטרוניק פרסמה היום נאמר: "מהלך המיזוג מתבצע לאחר סיומו המוצלח של מחקר ההיתכנות האירופאי של מסתם ה–ENGAGER ולקראת סיום גיוס חולים כחלק מתהליך קבלת אישור CE באירופה עבור מסתם ENGAGER. למדטרוניק ונטור יש 55 עובדים אשר יקבלו את כלל ההטבות, המוגדרות על פי חוק וכן הטבות נוספות כגון שרותי השמה מקצועיים בתוך ומחוץ למדטרוניק. עם סיום התהליך, הצפוי להמשך כחודשיים, ייסגר המתקן של מדטרוניק ונטור בנתניה".

בהודעת החברה מצוין כי מנכ"ל החברה, ד"ר גיא איזיקיאל, יישאר בתפקידו במהלך תקופה זו. "ההחלטה לסגור את המתקן בנתניה הייתה קשה במיוחד בשל העובדה שהיא באה בעקבות שורה של הצלחות מצדו של צוות איכותי", ציין בהודעה ד"ר ג'ון לידיקוט, סגן נשיא בכיר במדטרוניק ונשיא חטיבת הלב במדטרוניק.

ד"ר סטיב אוסטרלי , סגן נשיא בכיר לרפואה וטכנולוגיה במדטרוניק, הסביר כי "למעשה, לצד העובדה שביצענו החלטה למזג את כל תוכניות המחקר והפתוח בתחום מבנה הלב, של החברה, ובכך לסגור את המתקן בנתניה, מדטרוניק ממשיכה להחזיק בנוכחות חזקה ויציבה בישראל.

"מדטרוניק רואה בישראל אחת המדינות החדשניות ביותר בעולם בכל הנוגע לטכנולוגיות רפואיות. אנו מחויבים להמשיך באיתור ובפיתוח של טכנולוגיות בישראל, כפי שעשינו בעבר, עם הרכישות של אודין וונטור; עם השקעות במספר חברות הזנק בישראל; ועם מתקן הפיתוח של מערכות ניווט והייצור של הפולסטאר ביקנעם, שליד חיפה. מדטרוניק פעילה בישראל למעלה מ-30 שנה ובמשרדיה שבהרצליה עובדים כ-70 איש במיקוד אל מול צרכי הקהילה הרפואית והמטופלים.

"מדטרוניק תמשיך עם תוכנית המסתם המיטראלי, שנוהלה במדטרוניק ונטור ישראל ובמקביל תמשיך לתמוך באופן מלא, במחקר המתמשך של מסתם ה-ENGAGER ובפיתוחים עתידיים של המסתם . יש לנו הערכה עצומה לתרומתו של צוות מדטרוניק ונטור לתוכניות ה-Engager ולפרוייקט המסתם המיטראלי ואין לנו ספק שלמוצרים אלה תהיה בעתיד, השפעה חיובית על חייהם של אנשים", הוסיף ד"ר אוסטרלי.

זאת לא הפעם הראשונה שענקיות תרופות עוזבות את ישראל. בתחילת חודש ינואר הודיעה מדינגו שנרכשה על ידי חברת הפארמה רוש כי היא סוגרת את הפעילות ביקנעם. כתוצאה מכך 150 עובדים פוטרו. ב-2009 הודיעה בוסטון סיינטיפיק כי היא מחסלת את השקעותיה בחברות סטארט-אפ וסוגרת כאן את מרכז המו"פ שלה. בשנת 2008 הודיעה חברת סייטליין כי היא סוגרת את מרכז המו"פ שלה לאחר שסטרייקר רכשה אותה עבור 150 מיליון דולר. בכל אותם מקרים פוטרו עשרות רבות של עובדים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker