רק 5% מתקציב המדען הראשי מגיע לחברות פירמידה

דיון בועדת המדע והטכנולוגיה חשף כי 16% מהתקציב המדען הראשי הולך לחברות גדולות ו-84% הולך לחברות קטנות. ח"כ וילף: "חברות הפירמידה אינן נמצאות בתחום ההיי-טק וטוב שכך"

גיא גרימלנד
גיא גרימלנד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גיא גרימלנד
גיא גרימלנד

ועדת המדע והטכנולוגיה, בראשות ח"כ רונית תירוש, קיימה היום (ג') דיון, לבקשתה של ח"כ עינת וילף, בחששות לריכוזיות במדיניות הענקת מענקי המו"פ של המדען הראשי במשרד התמ"ת. בפתח הדיון, אמרה ח"כ תירוש כי הבסיס לבקשתה של ח"כ וילף הוא מחקר של מכון ירושלים לחקר שווקים, שמביע חשש כי פעילות המדען הראשי של משרד התמ"ת תורם ומונע מריכוזיות במשק; מענקי המדען הראשי ניתנים באופן לא מידתי לחברות גדולות; ופעילות המדען הראשי נגועה בחוסר שקיפות.

רונית תירושצילום: דניאל בר און

וילף ציינה כי מאז ומתמיד התנגדה לריכוזיות במשק וכי יהיה זה לא נכון להעניק יתרון לחברות סטארט-אפ הנמצאות בבעלותן של חברות פירמידה.: ״ביקשתי לכנס את הדיון המהיר בוועדה על רקע ממצאי המחקר של מכון ירושלים לחקר שווקים כי חברות סטאררט-אפ הזוכות להשקעה מצד פירמידות עסקיות במשק, זוכות לחלק משמעותי ממענקי המדען הראשי. דווקא על רקע ההצלחה הגדולה של ההיי-טק הישראלי והעובדה שהוא אינו חולה במחלות של הפירמידות העסקיות במשק ומקדם ערכים חשובים של תחרות הוגנת, תגמול על כשרון ועבודה קשה, וחדשנות מתמדת בשוק גלובלי, חשוב להבטיח שלא ידבקו בו, ולו במקצת, מחלות הריכוזיות של המשק הישראלי". ח"כ רוברט אילטוב אמר כי למיטב ידיעתו בהייטק הישראלי לא פועלים טייקונים. עם זאת אמר כי ברור שחייבים להיות איזונים שונים בהעברת תקציבים מהמדען הראשי.

ירדן גזית ממכון ירושלים לחקר שווקים אמר כי על פי מחקרם, לחברות הגדולות במשק נגישות גדולה יותר למענקים. הוא הוסיף ואמר כי חסרה שקיפות בדיווחי המדען הראשי והמליץ לפרסם את רשימת המענקים השנתיים.

המדען הראשי של משרד התמ"ת, אבי חסון, הגיב לנאמר בדיון וציין כי הגיע לתפקידו לאחר 20 שנה בהיי-טק, שם גילה תעשייה המונעת בעיקר על ידי כשרון ויכולת. הוא הוסיף ואמר כי הוכח שמו"פ מעודד תחרותיות במשק ומכאן החשיבות להענקת מענקי המו"פ. עוד אמר כי העיקרון המרכזי העומד במרכז מדיניות בדיקת הבקשות למענקים, הינו עקרון הניטרליות - הפרויקטים נבחנים בפרמטרים אובייקטיביים. עקרון נוסף שנבחן הוא הפוטנציאל המסחרי של הפרויקט. כל פרויקט נבחן על ידי שני בוחנים טכנולוגיים המגישים חוות דעת לוועדה בוחנת. אחוז המענק משתנה מתכנית לתכנית. כיום קיים עודף ביקוש לתקציב (פי 5 מהתקציב).

המדען הראשי התייחס גם לשאלת השקיפות והסביר כי המדען הראשי בוחן את "הקרביים" של חברות פרטיות. עודף מידע על המענק הניתן עלול לחשוף מידע סודי אודות החברה המקבלת את המענק. הוא ציין גם כי באופן מצרפי ניתן לומר ש-16% מהתקציב המדען הראשי הולך לחברות גדולות ואילו 84% הולך לחברות קטנות.

לקראת סיכום הדיון אמרה וילף כי "לשמחתי התברר בדיון ובדבריו של המדען הראשי כי חברות אלה זוכות רק לחמישה אחוזים מתקציב המדען. נתון זה מצביע על כך שבפועל חברות הפירמידה אינן נמצאות בתחום ההיי-טק וטוב שכך. בסופו של הדיון סיכמנו לשים דגש על המשך המעקב על נתון זה כדי להבטיח שערכי ההיי-טק ישפיעו על כלל המשק הישראלי ולא להפך".

בסיום הישיבה הוועדה המליצה למדען הראשי לפרסם באופן מצרפי את חלוקת המענקים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker