סקר: מטריקס שיאנית בהעסקת עובדי קבלן בהיי-טק; טלדור במקום השני

בדירוג ספקיות IT המובילות בישראל זכתה HP במקום הראשון, כשהיא מקדימה את מלם-תים ומטריקס

גיא גרימלנד
גיא גרימלנד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

סקר של חברת המחקר STKI בדק מי החברות המובילות בתחומים השונים של תעשיית ה-IT. בדירוג ספקיות ה-IT זכתה HP במקום הראשון, כשהיא מקדימה את מלם-תים ומטריקס445015. יבמ דורגה רביעית ונס טכנולוגיות וטלדור דורגו שביעית ושמינית בהתאמה. HP היא גם ספקית ציוד החומרה הגדולה בישראל, כשבמקום השני והשלישי דורגו מלם-תים ובינת.

שוק "הגולגלות" בתעשיית ה-IT, הסתכם ב-470 מיליון דולר בשנת 2011. מטריקס היא חברת ההיי-טק שמעסיקה הכי הרבה עובדים במודל "גולגלות", כשטלדור שניה ויעל תוכנה שלישית. מודל העסקה זה פועל שהשמת עובדים ממיקור חוץ, והיא נחשבת לשנויה במחלוקות: "לקוח מקבל עובד, לא נותנים לו הדרכה, העובד לא נותן את הכל כי מחר הוא יהיה במקום אחר, ומשלמים לו יותר כסף - זה נראה לי אידיוטי. במקרים רבים העובדים במיקור חוץ רוצים להיות מהחברה כי הם מרגישים לא שייכים. בנוסף, קשה להתקדם בתפקידים", אמר על כך בזמנו ג'ימי שוורצקופף, מנכ"ל STKI ל-TheMarker.

ג'ימי שוורצקופףצילום: דן קינן

ב-STKI מצאו עלייה חדה של 25% במודל Near Shore. עובדים במודל זה נשכרים על ידי חברות שירותי IT ומושמים מהלקוח אצלו הם עובדים ואינם נמצאים פיסית במשרדי הלקוח.

800 המתכנתות החרדיות של מטריקס במרכז ה- Near Shore בתלפיות הן דוגמה טובה לכך. מטריקס ראשונה גם בהעסקת עובדי IT במודל Near-shore, כשנס וטלדור דורגו שניה ושלישית בהתאמה".

נראה ש-2012 תהיה השנה ששוק ה-IT הישראלי ייצא ממשבר הקפאת התקציבים מאז 2008. סקר שערכה חברת המחקר הישראלית STKI, הנחשב לסקר השנתי המקיף ביותר ב-IT הישראלי, מנבא כי שוק ה-IT המקומי, שהסתכם ב-2011 בכ-6 מיליארד דולר, יגדל השנה ב-3.72%.

ב-STKI בדקו את היקף שוק המחשבים הניייחים והניידים והטאבלטים. בסך הכל הסתכמה ההוצאה על מחשבים בישראל בשנת 2011 ב-464 מיליון דולר. מרב ההוצאה היתה על מחשבים ניידים (205 מיליון דולר), 20% מהרכישות היו של טאבלטים. לפי STKI, עד סוף 2012 יהיו בישראל 400 אלף אייפדים ו-1.5 מיליון מכשירי אייפון, זאת לעומת 100 אלף טאבלטים מבוססי אנדרואיד ו-800 אלף סמארטפונים מבוססי מערכת הפעלה אנדרואיד.

דל היתה החברה שמכרה הכי הרבה מחשבים ניידים ב-2011 בישראל, לנובו ו-HP דורגו שניה ושלישית. HP היתה המובילה במכירת מחשבים נייחים. בתחום התוכנה, מיקרוסופט קטפה את המקום הראשון כספקית התוכנה המובילה בישראל, אורקל ויבמ דורגו שנייה ושלישית.

SAP היא שחקנית תוכנות ניהול משאבי ארגון (ERP) הגדולה בישראל ואורקל שניה. בתחום ניהול שירות לקוחות (CRM) , אורקל ראשונה, מיקרוסופט שלישית ו- SAP שלישית.

בחברת המחקר STKI בדקו גם מי האינטגרטור (חברה המבצעת פרויקטי ושירותי IT הגדולים בישראל). מטריקס לוקחת את המקום הראשון, כשמלם-תים ונס טכנולוגיות דורגו שניה ושלישית. זאת קטיגוריה שבכל שנה מעוררת הרבה מאוד עניין, שכן כל שחקנית IT מנסה למצב את עצמה מובילה בשוק.

ג'ימי שוורצקופף, מנכ"ל החברה, הציג בכנס את המגמות שצפויות ללוות את שוק ה-IT הישראלי בשנים הקרובות. לדבריו ארגונים שלא ישכילו להשתנות החל משנת 2012 ולאמץ את השינויים הטכנולוגיים הדינאמיים דינם להיכחד, כמו קודאק. "חברות IT ישראליות יצטרכו למצוא לעצמן נישות חדשות בשוק ה-IT. לשחות באוקיאנוס הכחול ולא להילחם אחד מול השני באוקיאנוס האדום".

שוורצקופף אמר כי שש מגמות על משפיעות כיום על חברות: רגולציות, הצורך לחדש, סייבר, זליגת טכנולוגיות המשתמשים הפרטיים לעולם הארגוני, המשבר הכלכלי והמחאה החברתית. "מחלקות ה-IT בחברות יצטרכו להתחשב מעתה במנהל השיווק, שעד כה כמעט ולא השתמש בכלי IT.

"עד עתה זה היה תפקידם של סמנכ"ל הכספים והמנכ"ל. אבל הצורך לדעת על הלקוחות יחייב את מנהלי השיווק להשתמש ביותר כלים טכנולוגיים כדי לזהות מגמות ושינויים אצל צרכנים. משנת 2011-2000 היינו בעידן של מידע. אם חברה שלטה במידע - היא שלטה בשוק. משנת 2011 ואילך אנחנו עוברים ל'עידן של הלקוח'. אם חברה יודעת לפגוש את הלקוח ולהכיר אותו - היא זאת שתשלוט בשוק".

שוורצקופף אמר שכיום הדור הצעיר מוביל את השינויים בזירת הטכנולוגיה. "הנה כמה דברים שהנכד שלי לימד אותי. מסכי מגע משנים את האופן שבו אנחנו רואים את העולם. מכשירים מתחילים לפעול על בסיס זיהוי קולי. טלוויזיה לינארית מתה. כיום טלוויזיה היא לצפות בתכנים בזמן שהצופה רוצה. משחקים הופכים לחלק אינטגראלי וזירת האינטרנט רק הולכת ומתעצמת. בפעם הראשונה אנחנו מתחילים להגיע לעידן שבו מחשבים מופעלים כפי שאנשים מתנהגים. הצרכנים מפעילים על המחשבים על בסיס מגע וקול. המכשירים מזהים את הפנים שלנו. תופעת 'הבא את המחשב המכשיר שלך לעבודה (BYOD: Bring your own device) מתפשטת. מדוע שעובד יסבול לעבוד עם טכנולוגיות במשרד, כשהוא יכול להביא את הטאבלט והסמארטפון שלו לעבודה? ישנה התלכדות של מוצרי IT. המשתמשים מצפים לעבוד על כמה מכשירים במקביל. לסיים את העבודה במחשב בעבודה ולהמשיך בסמארטפון ובטאבלט. האתגר הגדול של תעשיית ה-IT יהיה לתמוך בריבוי המכשירים".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker