"עמק הסיליקון" חדש: הונחה אבן הפינה לקרית צה"ל בבאר שבע

הפרויקט, השלישי מתוך ארבעה למעבר צה"ל לנגב, מוערך בעלות 7 מיליארד שקל ■ השנה יחלו עבודות העפר להקמת קרית המודיעין החדשה בנגב ■ ברק: "מדובר בהזדמנות נדירה וחד פעמית עבור הנגב"

מוטי בסוק
מוטי בסוק

שר הביטחון אהוד ברק, הרמטכ"ל בני גנץ, מנכ"ל משרד הביטחון אודי שני, ראש אגף התקשוב, אלוף עוזי מוסקוביץ', וראש עיריית באר שבע, רוביק דנילוביץ', הניחו אתמול (שלישי) את אבן הפינה לקרית התקשוב הטכנולוגית של אגף התקשוב בצה"ל, בבאר שבע. הפרויקט, שממוקם ליד אוניברסיטת בן גוריון מוערך בעלות של 7 מיליארד שקל.

בטקס הנחת אבן הפינה נכחו צמרת משרד הביטחון וצה"ל, אנשי הנגב וקציני אגף התקשוב. מדובר בפרויקט השלישי מתוך 4 פרויקטים למעבר צה"ל לנגב. הקמת קרית התקשוב הטכנולוגית של צה"ל בבאר שבע אושרה באפריל האחרון בממשלה.

הדמיה של קרית התקשוב החדשה בבאר שבעצילום: משרד הביטחון

משרד הביטחון וצה"ל השלימו ב-2008 את ביצוע הפרויקט הראשון במעבר צה"ל לנגב, העברת בסיס התובלה של חיל האוויר מלוד לבסיס נבטים. בימים הקרובים צפוי משרד הביטחון לחתום על חוזה ההקמה, תחזוקה ותפעול של קרית ההדרכה, עיר הבה"דים, עם קבוצת מנרב שזכתה במכרז.

בנוסף לתחילת העבודות בשטח קרית התקשוב, השנה גם צפויות להתחיל עבודות העפר בשטח שבו תוקם קרית המודיעין החדשה של צה"ל (8200) ליד הישוב עומר. הקריה תאכלס את כלל היחידות הטכנולוגית של אגף המודיעין. עלות הקמת ארבעת בסיסי צה"ל בנגב תוקצבה על ידי המדינה ב-25 מיליארד שקל. ארבעת הפרויקטים יעבירו לנגב כ-30 אלף לובשי מדים, מתוכם כ-6,000 אנשי קבע.

לקמפוס הטכנולוגי של אגף התקשוב, שיוקם בסמוך לפארק היי-טק אזרחי המוקם בימים אלה בבאר שבע, יעברו יחידות תקשוב מקצועיות ויחידות תוכנה והנדסה באגף התקשוב מהמתקדמות בעולם. כמו כן, יועברו למתחם יחידות טכנולוגיות העילית של אגף התקשוב, לוט"ם (היחידה לתקשוב וטכנולוגיות המידע), בסמ"ח (בית הספר למקצועות המחשב של אגף התקשוב), ו"אופק" ח"א, אשר יאפשרו לאגף התקשוב וצה"ל תשתית טכנולוגית ומבצעית המתאימה למאה ה-21.

במערכת הביטחון אומרים כי למעבר יחידות התקשוב והמודיעין, הנחשבות לחממת ההיי-טק הלאומית, אמורה להיות השפעה מרחיקת לכת על הנגב, עד כדי יצירת "עמק סיליקון" ישראלי בנגב. במנהלת מעבר צה"ל לנגב במשרד הביטחון מציינים כי מעגלי ההשפעה של העברת היחידות הטכנולוגיות על הנגב יכללו:

■ העברת 10,000 אנשי טכנולוגיה עילית לשירות בין באר שבע לעומר.

■ צריכות שירותים מחברות חיצוניות בהיקף של מאות מילוני שקל בשנה. לכן מוקמו יחידות התקשוב והמודיעין בסמוך לפארקי היי-טק אזרחיים, אליהם כבר עוברים היום חברות מובילות כמו ECI, EMC, דויטשה טלקום, אלביט מערכות ועוד.

■ החברות האזרחיות מייצרות מקומות עבודה בעלי הכנסה גבוהה במרחב הנגב. הן ימשכו משקיעים ו"כסף חדש" לנגב.

■ הקמת מוקד ידע לאומי, בעקבות שיתוף הפעולה האקדמי עם אוניברסיטת בן גוריון במחקר מתקדם.

משרד הביטחון מוביל בימים אלה עבודה נרחבת עם כלל משרדי הממשלה והרשויות המקומיות בנגב על מנת להכין את המענה האזרחי למעבר היחידות שלו לנגב, בתחומי החינוך, התעסוקה, הדיור, התשתיות והתרבות. זאת במטרה למנף את מעבר צה"ל לנגב.

שר הביטחון אמר במהלך האירוע אתמול כי עבור צה"ל מדובר באירוע חשוב, שכן לראשונה ייהנה אגף התקשוב מתשתית וסביבת עבודה מבצעית המתאימה למאה ה-21, ובמיוחד לאתגרים המורכבים בזירה הטכנולוגית עם הפיכתה לזירה המרכזית בחזית הסייבר. לדבריו, "אנחנו חיים בעידן שבו חזית הסייבר היא אחת החזיתות האסטרטגיות ביותר, וכשר הביטחון אני גאה על כך שלצה"ל הישגים מרשימים מאוד, המציבים את ישראל בחזית הסייבר העולמית. תפקידנו להבטיח כי מגמה זו תישמר ואף תתעצם".

אהוד ברק בטקס הנחת אבן הפינה לקרית התקשוב החדשה בבאר שבעצילום: אריאל חרמוני / משרד הביטחון

לדברי ברק, "מעבר צה"ל לנגב הוא אירוע מכונן לנגב, שכן הוא יזרים דם חדש וצעיר לאזור, ויתרום תרומה רבת משקל לפריחתו החברתית והכלכלית". לדבריו מדובר, "בפוטנציאל ענק ליצירת הסיליקון ואלי של מדינת ישראל בנגב, ולהפוך את באר שבע מפריפריה למרכז. אם נביא בחשבון את היקף בעלי המקצועות הטכנולוגים שישרתו ביחידות, חברות ההיי-טק שיספקו שירותים ליחידות ויעברו לפארקי ההיי-טק של באר שבע ועומר, את מקומות העבודה עם הכנסה גבוהה שייווצרו במרחב, הכשרת הנוער המקומי בבית ספר הטרום-צבאי למקצועות המודיעין שמוקם בבאר שבע, ושיתוף הפעולה במחקר עם אוניברסיטת בן גוריון, ברור כי מדובר בהזדמנות נדירה וחד פעמית עבור הנגב שיש למנפה עד תום".

שר הביטחון ציין כי אחד האתגרים המרכזיים במעבר הוא היקף אנשי הקבע שיבחרו לבנות את ביתם בנגב, על מנת שבעקבותיהם יעשו זאת גם אזרחים מכל חלקי הארץ. לדבריו, "כשרואים את ההשפעה העצומה שמעבר צה"ל לנגב מביא עמו לאזור, אי אפשר שלא לציין שהפרויקט הלאומי והציוני הזה הוא דוגמה מוחשית ואולטימטיבית לכך שתקציב הביטחון ומערכת הביטחון אינם משרתים רק את צורכי הביטחון הישירים, אלא מהווים מנוע חברתי וכלכלי רחב מימדים למדינת ישראל ותורמים לחוסן הלאומי וללכידות החברתית. כל אלה קשורים בטבורם לביטחון הלאומי. אם תרצו, יישוב הנגב זו ההגשמה המעשית של החזון הציוני בישראל 2012. המבחן שלנו יהא בעמידה בלוח הזמנים של הפרויקט ובהבאת האנשים הנפלאים הללו לקשור את עתידם ואת גורלם עם עתיד הנגב".

תגובות

הזינו שם שיוצג כמחבר התגובה
בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שהינני מסכים/ה עם תנאי השימוש של אתר הארץ