בלעדי

מיזם התקשורת של חברת החשמל: הנתח של היזם הפרטי יגדל

במטרה להגדיל את האטרקטיביות של המכרז, חברת החשמל ומשרדי האוצר והתקשורת יוזמים שורה של שינויים בתנאיו ■ בעקבות ההחלטה יידחה מועד הגשת התוכנית העסקית של המתמודדים

אמיתי זיו
אמיתי זיו

>> משרד התקשורת, משרד האוצר וועדת הבחירה של חברת החשמל צפויים להכניס שינויים משמעותיים במכרז התקשורת של חברת החשמל - כך נודע ל-TheMarker. על הפרק כמה שינויים, והדרמטי שבהם הוא שחברת החשמל תקבל נתח קטן יותר מהחברה המשותפת.

המיזם אמור לכלול פרישה של סיבים אופטיים עד לבתי הלקוחות בישראל, עבור חיבור לאינטרנט אולטרה מהיר. המיזם אמור להתבסס על תשתית הסיבים הקיימת של חברת החשמל, עם השלמה של המקטע עד הבית בפרישה של סיב על קו החשמל העילי. חברת החשמל אמורה לבחור את השותף במיזם, שהוא גם המשקיע בו, שיחזיק בו את השליטה.

מדובר בחבילת שינויים שאמורה להגדיל את האטרקטיביות של המיזם, וזאת משום שכל הצדדים מבינים שבשלב זה הכדאיות העסקית של ההשקעה במיזם היא גבולית. אל מול זאת, קיים אינטרס לאומי בפרישת סיבים לבתי הלקוחות. על פי המתווה שהיה עד כה, חברת החשמל אמורה היתה להחזיק 49% ממניות החברה שתקום והיזם הפרטי - 51% בו.

בעוד כשבוע אמור היה המכרז להגיע לשלב הגשת תוכנית עסקית מפורטת של היזמים הפרטיים המתמודדים בו. אלא שהתאריך יידחה, כפי הנראה, עקב השינויים המשמעותיים שעתידים להתבצע במכרז, אשר שישנו את התוכנית העסקית של המשקיעים הפוטנציאליים.

אפשרות שנייה שנבחנת היא שינוי מחירון השירות והעבודה שחברת החשמל תגבה מהיזם; חברת החשמל תהיה המבצעת העיקרית של המיזם, בעיקר בשלב פרישת הסיבים על תשתיות החשמל העיליות. נבחנת גם אפשרות של הארכת לוח זמני פרישת הרשת או צמצום חובות הפרישה של המיזם, ולבסוף נבחנת גם אפשרות של הכנסת חברות הסלולר כשותפות בו, אך חלופה זו פחות ממשית מהאחרות.

ועדת הבחירה של חברת החשמל הודיעה אתמול כי "תקיים השבוע מפגשים עם ארבע קבוצות המשקיעים שנרשמו להליך הבחירה: חברת רפק תקשורת ותשתיות וחברת טריפל M תחנות כוח, חברת באטם (BATM) תקשורת מתקדמת, חברת ויה-אירופה (Viaeuropa) וחברת אלביט מערכות יבשה ותקשוב". למעשה, יש התגבשות של שני קונסורציומים בולטים במכרז, אחד של סיסקו, אלביט, ויה-אירופה וטמרס-טלקום, והשני של רפק, טריפל M ו-BT הבריטית.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker