משה ליכטמן וחיים שני מקימים קרן הון סיכון

ליכטמן: "אנחנו בשלבים מוקדמים של בדיקת אפשרויות ומאמינים שמדובר בהזדמנות משמעותי גם למשקיעים וגם לתעשייה; כדי לגדל חברות גדולות יש צורך בהשקעות משמעותיות"

גיא גרימלנד
גיא גרימלנד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גיא גרימלנד
גיא גרימלנד

משה ליכטמן, לשעבר נשיא מיקרוסופט ישראל, וחיים שני, מנכ"ל משרד האוצר לשעבר, בוחנים הקמת קרן הון סיכון שתשקיע בחברות היי-טק. בשלב זה הקרן טרם גויסה והמהלך העסקי נמצא רק בשלב ראשוני.

ליכטמן אומר הערב ל-TheMarker: "כדי לגדל חברות גדולות יש צורך בהשקעות משמעותיות. אנחנו בשלבים מוקדמים של בדיקת אפשרויות ומאמינים שמדובר בהזדמנות משמעותי גם למשקיעים וגם לתעשייה".

כלל הנראה, השניים מתכננים לגייס קרן הון סיכון בהיקף שעולה על 150 מיליון דולר. עם זאת, במציאות הנוכחית של ההון סיכון העולמי, קרנות רבות מתייבשות וקשה לגייס כסף ממשקיעים מוסדיים, במיוחד עבור קרנות הון סיכון חדשות - ונראה שתהיה זו משימה קשה במיוחד.

ליכטמן, שהצטרף למיקרוסופט ב-1991, התקדם במעלה השדרה הניהולית ומילא תפקידים שונים עד שנהפך לאחד הישראלים הבכירים בהיי-טק העולמי. ביוני האחרון הוא הודיע על פרישה ממיקרוסופט לאחר חמש שנים כמנהל המרכז בישראל.

בראיון שהעניק ליכטמן ל-TheMarker בחודש אוקטובר האחרון סיפר: "אני חושב על יוזמות לגדל חברות היי-טק גדולות עם מחזור מכירות של מיליארד דולר ויותר בשנה. ב-15 השנים האחרונות המשק הישראלי לא הצליח להוציא הרבה חברות כאלה. הבסיס של התעשייה הולך ונחלש. ההון סיכון, הכסף שמושקע בחברות הסטארט-אפ, הולך וקטן. בתחילת 2000 פעלו בישראל 133 קרנות הון סיכון, ואילו כיום יש כאן פחות מ-30. האתגר הוא לגייס הון לקרנות הון סיכון באופן גלובלי, וזה מאתגר יותר מלגייס כסף לקרנות הון סיכון ישראליות. אחת הסיבות לכך שגופים מוסדיים לא משקיעים בקרנות הון סיכון ישראליות היא שהם לא ראו שיוצאות מכאן חברות בשווי מיליארדי דולרים. המצב הזה, בשילוב העובדה שהון סיכון נע להשקעות במזרח, כי יש שם שווקים מקומיים גדולים ואפשר לעשות שם תשואה מדהימה ביוזמות מקומיות, יצרו דינמיקה שפוגעת בסטארט-אפים הישראליים".

חיים שני, לשעבר מנכ"ל נייס מונה לאחרונה ליו"ר מרכז הטכנולוגיות בריטניה ישראל. בחודש אוגוסט האחרון פרש מתפקיד מנכ"ל משרד האוצר. הוא מונה לתפקיד בנובמבר 2009 והחליף את ירום אריאב בתפקיד.

מעט יותר משנה לאחר שהגיע למשרד, הגיש שני לממשלה ולכנסת תקציב דו-שנתי ראשון, ובו שולבה התכנית הנרחבת ביותר מעולם לתמיכה בהיי-טק ("יתרון יחסי"), בעלות של מיליארד שקל לשנתיים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker