גן העדן של הטכנו-גיקים

ראיון TheMarker מגזין "טיים" הכתיר אותו כאחד הבלוגים הטובים בעולם, והוא מושך אליו 20 מיליון מבקרים מדי חודש  הבלוג הטכנולוגי אנגאדג'ט פועל 24 שעות ביממה ומעסיק 35 כתבים-עורכים, שרובם עובדים מהבית  העורך הראשי טים סטיבנס: "אנחנו מכוונים לאנשים שיש להם מידה של התמצאות בתחום. אישית, אני עדיין נהנה לקרוא עיתון מנייר"

חיים הנדוורקר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
חיים הנדוורקר

ניו יורק

>> כדי לצפות בשידור החי או בצילומים המוקלטים של "אנגאדג'ט שואו", תוכנית הווידאו של אנגאדג'ט (engadget), אחד מאתרי הגאדג'טים החשובים בעולם, צריך לעבור דרך חתחתים לא קלה. האולפן בבניין AOL במנהטן הוא לא גדול, רק 60 מקומות ישיבה. ברגע מסוים משחררים כרטיסים באתר של אנגאדג'ט. 60 הראשונים שיירשמו, יהיו המאושרים שיזכו במקומות הישיבה באולפן - דרך טובה מאוד לצ'פר את המבקרים הנאמנים של האתר. מקומות הישיבה האלה נחטפים בתוך דקות.

על הבימה יושבים טים סטיבנס, העורך הראשי של אנגאדג'ט, ולצדו בריאן היטר, עורך בכיר באתר. הם מראיינים בכירים בתעשיית ההיי-טק העולמית, מחברות גדולות כמו אינטל, קוואלקום ונוקיה. הם יוצאים לבקר במטוס החדש הענק של בואינג, הדרים ליינר, עושים השוואות בין הטאבלטים החדשים - האייפד 2 לעומת הטאבלט העתידי של קוואלקום, או הפאייאר של אמזון והנוק של בארנס אנד נובל.

לפעמים מביאים להקה או עושים תחרות תחפושות לליל כל הקדושים. נער שהתחפש לסירי, אפליקציית העוזרת האישית באייפון, זכה בפרס, בעוד מתחרה אחר, שהתחפש לאנדרואיד, לא זכה. המנחים מנסים להתחכם ולהיות משעשעים, אבל האמת היא שהחומר כאן הוא רציני. חשיפה באתר של אנגאדג'ט יכולה לקדם עסקים טכנולוגיים באופן משמעותי.

חלק מהכיף האמיתי של ללכת לצפות בשואו של אנגאדג'ט הוא ההמתנה לכניסה לאולפן הנמשכת כשעה. הממתינים, רובם ככולם חולי גאדג'טים, מקשקשים ללא הרף - זה על הטלפון החדש שלו, ולמה הטלפון של הבחור ליד הוא סתם מכשיר זבל, והאחר על למה סירי של האייפון החדש צריך להשתפר, ומנגד למה סירי שינה לאנשים את החיים. וגם, למה אסור לזלזל במערכת ההפעלה החדשה של מיקרוסופט לטלפונים.

אבל גולת הכותרת של המשדר הזה, שבו צופים באינטרנט כ-100 אלף איש (מספר לא גדול אולי, אבל מדובר בתוכנית למכורים לגאדג'טים), הוא מה שיקרה לאחר שיכבו את המצלמות. בצד מונחים ארגזים שבהם יש מוצרים שונים, שהצופים בתוכנית יקבלו כפרסים. לכל כרטיס יש מספר, וטים ובריאן קוראים את המספר הזוכה וכך מחלקים כ-20 מתנות בכל תוכנית.

כל המתנות הן מוצרים שנשלחו כדי להיבחן באנגאדג'ט. לעורכים-כתבים אסור לקחת את המוצרים האלה הביתה, אז או שמחזירים אותם לשולח בסוף המבחן, או שנותנים אותם במתנה לקהל. בדרך כלל המתנות הן לא הכי שימושיות. נכון שלפעמים אפשר לקבל כאן טלפון או קורא ספרים אלקטרוני, אבל הרבה פעמים המתנות הן כיסוי מסורבל לאייפד או עכבר מגושם, שבתחתית יש לו משחקים. אבל למי אכפת, הכיף של לזכות בגאדג'ט כלשהו בחינם מדליק את הקהל כאן.

שוק הבלוגים ואתרי החדשות בתחום הטכנולוגיה והגאדג'טים הוא שוק רווי. אנגאדג'ט נמצא בצמרת, בקטגוריה אחת עם בלוגים ואתרי חדשות אונליין בתחום, כמו למשל גיזמוטו, סי-נט, טק קראנץ', הבלוג החדש The Verge ואחרים. אנגאדג'ט נחשב ללא ספק מהבולטים ביותר. הוא זכה השנה בפרס הוובי. ב-2010 הכתיר אותו מגזין "טיים" כאחד הבלוגים הטובים בעולם.

באנגאדג'ט 20 מיליון מבקרים יחודיים בממוצע מדי חודש. באוקטובר האחרון נשבר השיא, כשבאתר ביקרו 23 מיליון מבקרים ייחודיים. "אנחנו מכוונים לאנשים שיש להם מידה של התמצאות בתחום", אומר סטיבנס. "הם לא חייבים להיות אנשי מקצוע, אבל הם צריכים להכיר את התחום. אם אני כותב באתר שלנו את השם סטיב באלמר (מנכ"ל מיקרוסופט, ח"ה), לא נכתוב מה התפקיד שלו. אנחנו יוצאים מתוך הנחה שהקוראים שלנו יודעים מי זה. אין לנו קורא טיפוסי. אני מניח שמי שמבקר אצלנו באתר הם צעירים, אנשי מקצוע ומכורים לגאדג'טים".

אנגאדג'ט פועל 24 שעות ביממה. סטיבנס אומר כי זה מחויב המציאות, מכיוון שחדשות בתחום ההיי-טק והגאג'דטים יש ללא הרף בכל העולם. לאנגאדג'ט יש 35 עורכים בכל רחבי ארה"ב. 10-15 עורכים מטפלים במהדורות חו"ל, המיועדות לשווקים ביפאן, בסין ובגרמניה. הכתבים כאן נקראים עורכים, והסיבה לכך, מסביר סטיבנס, היא שהם עברו הכשרה כדי לכתוב את הידיעה, אבל גם לערוך אותה להעלאה לרשת.

"אין לי בעיה עם AOL"

אנגאדג'ט התחיל ב-2004 כבלוג חדשותי, שהיה מיועד לחובבי הגאדג'טים למיניהם. המייסד היה פיטר רוהס, שהיה לפנים בכיר בגיזמוטו - מהמתחרים כיום של אנגאדג'ט. ב-2005 נרכש אנגאדג'ט על ידי אמריקה אונליין (AOL), שהיתה פעם כוכב האינטרנט וסיפקה שער גישה לאינטרנט להמונים. AOL, שבינתיים איבדה את מעמדה, החליטה לרכוש שורה של בלוגים, בהם אנגאדג'ט, כדי להכניס דם רענן לוורידיה שהחלו להסתייד. ואולם, על פי "ניו יורק טיימס", במשך השנים ניכר היה המתח בין חברת האם לבין הבלוג "הקול" שלה, שנבע מהבדלים תרבותיים עמוקים ביניהם.

בפברואר 2011 ניסתה AOL להכניס שוב דם חדש לוורידיה כשרכשה את אתר הפטינגטון פוסט תמורת 315 מיליון דולר. מייסדת האתר, אריאנה הפטינגטון, נהפכה לאחראית על כל התכנים בחברה, כולל אלה שבאתר אנגאדג'ט. כך, המשפחה המורכבת בלאו הכי של AOL נהפכה למסובכת עוד יותר.

בתחילת השנה נחשף מסמך פנימי של AOL, שבו מתכננים כמה מנהלים כיצד יהפכו את החברה לאימפריה מכניסה מבחינה כספית, בשיטות שלא בדיוק תואמות את האתיקה העיתונאית המקובלת. על רקע זה פרשו במארס 2011 שמונה עורכים, בהם העורך הראשי ג'ושוע טופולסקי. "עבדנו על טכנולוגיה שפותחה ב-2003", סיפר טופולסקי ל"ניו יורק טיימס". "לא שכרנו אף עובד מאז שנכנסתי לתפקיד, וחשבתי שנוכל להיות מצליחים יותר במקום אחר". בדרך החוצה מינה טופולסקי את סטיבנס למחליפו, וכעבור זמן קצר, הקים את האתר The Verge בסיוע של מנהל אחר לשעבר של AOL, ג'ים בנקוף, העומד בראש אס.בי. ניישן, המפעילה אתרי ספורט. ל-The Verge מראה נמרץ. טופולסקי אפילו יצר לעצמו תוכנית וידאו המקבילה לשואו של מעסיקיו הקודמים, ועושה רושם כי האתר שלו ממריא יפה.

"כל הצוות כאן קרוב מאוד", אומר סטיבנס, בהתייחס לשינויים הפרסונליים בצוות האתר. "כשקבוצה של אנשים עוזבת ויוצרת אתר מתחרה, זה קשה וכואב. יש אנשים שלא היו מורגלים לעבוד במסגרת של חברה גדולה. דיברו על כך ש-AOL הכריחה אותנו לעשות דברים. זה לא נכון. AOL לא מתערבים בעבודה שלנו. אין לי בעיה עם AOL".

אנגאדג'ט הוא ללא ספק ארגון יוצא דופן. העורכים-כתבים עובדים ברובם מהבית. במשרד הראשי בניו יורק, בבניין AOL, עובדים רק חמישה-שישה אנשים. העורך הראשי סטיבנס עובד גם הוא מהבית. הוא מתגורר באלבני, בירת מדינת ניו יורק, עם רעייתו ושני כלביהם. "אני מעדיף את אלבני", הוא אומר. "אני אוהב את האווירה באזורים היותר מרוחקים מהעיר הגדולה. אני במקור מאזור כפרי בוורמונט, ואני אוהב סוגים שונים של ספורט שלג, רכיבה על אופנועים והליכה בטבע, שזה לא פשוט לעשות בניו יורק. בסך הכל נחמד לעבוד מהבית, וזה מתאים בהחלט, בעיקר כשהעורכים שלנו עובדים 24 שעות ביממה. רק שיהיה ברור, אף שכל אחד עובד באופן עצמאי, יש לנו אווירת צוות. אנחנו נמצאים בצ'אט רום כל הזמן. לפעמים רצות בדיחות".

"חייבים להיות הוגנים כלפי הקוראים"

במקביל להתפצלות הכואבת מתוך אנגאדג'ט, האתר ממשיך להתקדם. אפשר לקבל אותו כמובן באפליקציה על הסמארטפון שלכם. זה חודש וחצי יש לאנגאדג'ט מגזין הנקרא Distro, שכולל בתוכו את החדשות החשובות של השבוע. הוא מיועד למי שאין לו זמן להציץ באנגאדג'ט באופן אובססיבי, כמו לא מעט מהמכורים לאנגאדג'ט. המגזין הוא מקוון וחינמי, וממומן על ידי פרסומות.

עוד חדשות חשובות מבחינת אנגאדג'ט: בתערוכת האלקטרוניקה העולמית 2012 CES ייצא אנגאדג'ט למבצע השידורים הגדול ביותר בהיסטוריה שלו, כשהוא יקיים שידורים חיים בתערוכה השנתית שתיערך בלאס וגאס. רוב צוות הכתבים והעורכים של אנגאדג'ט ייצא ללאס וגאס כדי לסקר את התערוכה הענקית הזאת.

ריבוי האתרים ברשת המדווחים על גאדג'טים עלול ליצור בעיה של אתיקה עיתונאית. לחברות יש אינטרס לקדם את מוצריהן גם תמורת תשלום לבלוגים ולאתרים למיניהם. "יש אתרים שמפרסמים חומר תמורת תשלום", אומר סטיבנס. "אנחנו בפירוש לא. אין לנו חומר בתשלום, אין לנו חומר אדיטוריאלי בתשלום. לכתבים שלנו אסור לקבל מתנות. אני יודע שהיו שמועות שאפל משלמת לנו כדי שנפרסם עליה חומר חיובי. אני יכול להגיד לך שזה לא נכון, ואף פעם לא היתה לנו שום בעיה בנושא. לאתר אחות שלנו היה עורך שהתברר כי הוא קיבל שכר מחברת יחסי ציבור והוא פוטר. שיהיה ברור, אנחנו נמתח ביקורת, אבל נשתדל לעשות את זה בכבוד. אנחנו לוקחים בחשבון שעבדו על המכשיר קשה, אבל התפקיד שלנו בראש ובראשונה להגן על הצרכן. אנחנו חייבים להיות הוגנים כלפי הקוראים שלנו. אם יהיה לנו ספונסר, לא נהסס לבקר אותו אם צריך".

פרשה שעשתה הרבה רעש באחרונה היתה סילוקו של מייקל ארינגטון, המייסד והעורך של טק קרנץ', על ידי אריאנה הפטינגטון הדעתנית, ויש הטוענים חולת השליטה. AOL רכשה את טק קראנץ', אחד מאתרי ההיי-טק החשובים בעולם, לפני כשלושה חודשים. ואולם, כשהתברר השנה כי ארינגטון, הגורו של האתר, הקים קרן הון סיכון בסיוע של AOL והשקיע בחברות שעליהן הוא מדווח, הורמו לא מעט גבות. כשהפטינגטון שמעה על כך, היא פיטרה את ארינגטון. "אין לי מושג על הפרשה הזאת. אני יודע עליה בדיוק כמוך ממה שקראתי. אין לי מידע מבפנים", אומר סטיבנס.

אני בטוח שהיתה לך מתישהו בעיה אתית שהתלבטת בה.

סטיבנס: "היה אירוע מדיה מסוים, שבו חברה רצתה לשלם לנו הרבה כסף כדי שנפרסם אותם. אבל הדרך שבה הם רצו שהפרסומת תרוץ היתה שמי שנכנס לאתר 'יישב' במשך די הרבה זמן על הפרסומת, וכך זה יחזור על עצמו גם אם הם ייכנסו שבע פעמים. חשבנו שזה לא הולם, ידענו שזה ירגיז את הקוראים שלנו, וויתרנו. זה לא היה פשוט, כי מדובר היה בהרבה מאוד כסף".

לסטיבנס יש ללא ספק פרספקטיבה לאן הולך שוק ההיי-טק והגאדג'טים.

איזה עתיד אתה צופה לסמארטפונים?

"אף אחד לא ציפה שהסמארטפון יהיה גדול יותר מ-4 אינצ'ים. הגבול בין הטלפון והטאבלט מיטשטש. יהיו לנו הרבה מכשירים היברידיים בתחום הזה. בסך הכל הטלפון ישתלט עוד יותר על חיינו. כך למשל, הגוגל טאבלט יאפשר לנו לעשות קניות בעזרתו. יהיו שימושים רבים נוספים לטלפון. אנחנו לא רחוקים מכך שהטלפון ינעל את דלת המכונית שלנו. הטלפון-טאבלט יתפקד יותר ויותר כמו מחשב נייד. הטלפונים של היום חזקים ומהירים דיים כמו המחשב".

"אני לא יודע איך ייראה האייפון הבא", הוא מחייך. "אפשר להניח שהוא יהיה רזה יותר, קל יותר ומהיר יותר. יש המון שמועות. אנחנו מאוד זהירים בכל הנוגע לעניין".

אגב, איזה טלפון יש לך?

"יש לי סמסונג גלקסי דה דרויד, שיצא ביוני. אני מאוד אוהב אותו ואת המראה שלו".

מהו הגאדג'ט האולטימטיבי בעינך?

"המכונית החשמלית טסלה. זו מכונית ספורט חשמלית. נהגתי בה נהיגת ניסיון, והיא מאוד מרשימה. היא מאוד מהירה, והכל בה עובד על מסך מגע - הניווט, המוסיקה, המפות. אפשר גם לנווט באינטרנט בעזרתה. זו מכונית לא זולה. היא ברמה של ב.מ.וו או יגואר, והמחיר שלה נע בין 70 ל-110 אלף דולר בארה"ב. היא תצא לשוק בשנה הבאה".

ומה הטאבלט האולטימטיבי?

"הטרנספומר פריים של אייסוס. זה טאבלט דק, מהיר מאוד, והמחיר שלו 500-600 דולר. אם הייתי צריך למצוא טאבלט בשביל אמי, הייתי הולך על האייפד 2 שאני משתמש בו כיום. לעצמי הייתי הולך על הטרנספורמר פריים, שהוא קל יותר ורזה יותר. למי שמשוגע על גאדג'טים, זה יתאים יותר".

מה דעתך לגבי היווצרות המונופלים בתחום, על ידי שחקניות גדולות כמו גוגל, אפל, אמזון ופייסבוק?

"בסך הכל, בכל תחום יש מתחרים. למשל, בתחום מערכות ההפעלה לטלפון. יש אנדרואיד ויש מערכת של אפל, ואני מעריך שגם המערכת של מיקרוסופט לטלפונים תצליח מאוד. התחרות הזאת דוחפת את היריבים. אני בטוח שהסירי של אפל ידחוף את גוגל לבוא עם מערכת מקבילה. נכון שבתחום החיפוש גוגל היא החזקה ביותר, אבל בינג של מיקרוסופט הצליח בשקט בשקט להשתרש בשוק.

"בסך הכל אני לא רואה מונופלים, חוץ אולי מפייסבוק ששולטים בתחום הרשתות החברתיות, בעוד אחרים כמו מייספייס נופלים. לפייסבוק היו הרבה בעיות בנוגע לשמירת הפרטיות של המשתמשים, ועל זה הם ישלמו הרבה כסף. הם היו צריכים לשים לב לעניין הפרטיות כבר לפני הרבה זמן. עכשיו הם משתפרים. אני לא חושב שהם מוכרים מידע על המשתמשים שלהם, הם פשוט לא טיפלו נכון בנושא וחשפו את המשתמשים שלהם שלא לצורך".

איך אתה רואה את עולם הגאדג'טים בעוד 20 שנה?

"המקום שתעשיית ההיי-טק לא נגעה בו הוא הבית שלנו. בעוד שיש לנו טלפונים, מחשבים ועוד גאדג'טים משוכללים וחכמים, הבית שלנו עדיין נשאר כמו שהיה פעם. בעתיד, אני מאמין, לא תהיה לנו טלוויזיה, אלא המסך יהיה חלק מהקיר. מדפי הספרים ייעלמו, ושיחת וידאו תהיה גם עם הקיר. הבית יהיה חכם יותר, המכונית שלנו תהיה חכמה יותר. כשנעזוב את הבית, החימום או המיזוג בבית ייפסקו מעצמם. יהיה לנו סירי (עוזרת אישית חכמה, כמו באייפון, ח"ה) בבית. כן, נוכל לדבר לקירות, והקירות יגיבו. אז נכון שכיום הטלפונים גדלים בשטחם, אבל אני מאמין שלא יהיו לנו טלפונים, אלא יהיה לנו משהו קטנטן מחובר למשקפיים או לשן. נוכל לכתוב 5,000 מלה על הטלפון הזה".

כמעט שלא כותבים כיום אצלכם על מחשבים שולחניים וניידים רגילים.

"מחשבים נהפכו למוצרי צריכה פשוטים. לפני כמה שנים דיברו על הנטבוק, אבל זו קבוצה של מוצרים שמתה. הרמה של הלפטופים כיום, למשל, היא טובה מאוד, וכולם הם פחות או יותר טובים. מי שרוצה לדבר על דברים חדשניים, כדאי שיתמקד בשוק של האולטרא בוקס, שהם מחשבים ניידים דקיקים, כמו המק אייר. ידברו על זה, לדעתי, הרבה בתערוכת CES.

"המחשב השולחני מאבד את הרלוונטיות שלו, אף שאני באופן אישי ממשיך לאהוב אותו ולעבוד אתו. הרבה אנשים מעדיפים לעבור לעבוד אונליין".

מערכת ההפעלה חלונות 8 תגיע לשוק בקרוב. איזה הפתעות היא תציע לנו?

"מערכת ההפעלה של מיקרוסופט תגיע לשוק בשנה הבאה. היתרון שלה יהיה בכך שהיא תשלב את מערכת ההפעלה של המחשב השולחני והטאבלט. אפשר יהיה להריץ את אותן אפליקציות לטאבלט ולדסקטופ. ראינו כבר את הגרסה הראשונה".

הראיון הזה יתפרסם בעיתון מודפס ובאתר אינטרנט. איך אתה רואה את עתידה של העיתונות המודפסת?

"המגמה הקיימת תימשך, הרבה עיתונים יהפכו לעיתוני אונליין. ככל שהטאבלטים ישתפרו, כך יהיו יותר אפשרויות לשפר את האיכות של העיתונים והמגזינים המקוונים. קומיקס, למשל, נראה נהדר על טאבלט.

"ובכל זאת", אומר סטיבנס, "ימשיכו להיות עיתונים מודפסים. אני חושב שרוב העיתונות המודפסת תהיה עיתונות נישה. העיתונים האיכותיים יישארו. העיתונים המקומיים ייעלמו או יילכו לכיוון של עיתונות מקוונת. מגזינים כמו 'אסקווייר' יישארו, אבל הרבה אחרים ייסגרו. אגב, אני עדיין נהנה לקרוא עיתון או מגזין מנייר".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker