פורצת דרך |

מרכז הפיתוח הראשון של אפל מחוץ לארה"ב יוקם בישראל

לתפקיד המנהל בישראל מונה אהרון אהרון, יזם היי-טק ותיק ומומחה בתחום השבבים ■ בימים אלו מבקרת בארץ משלחת בראשותו של אד פרנק, סגן נשיא בעל תפקיד בכיר בחטיבת המו"פ של אפל

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

> מרכז הפיתוח הראשון של אפל מחוץ לארה"ב, כך מסתמן, יוקם בישראל. בראש המרכז יעמוד איש ההיי-טק הישראלי אהרון אהרון, המצוי כעת, לפי מידע שהגיע לידי TheMarker, בהשתלמות במשרדי אפל בארה"ב. בתפקידיו האחרונים שימש אהרון כמנכ"ל חברת Camero הישראלית, ולפני כן כמנכ"ל חברת Seabridge.

ככל הנראה התקבלה ההחלטה על הקמת מרכז הפיתוח הישראלי - תקדים היסטורי כשמדובר בחברת אפל המקפידה על ריכוז פעילויות הפיתוח בארה"ב - עוד טרם של חברת אנוביט הישראלית, המפתחת את בקרי זכרון הפלאש המספקים למכשירי האייפון והאייפד יתרון תחרותי משמעותי על המתחרות.

אהרון אהרון

אהרון סירב להגיב, אך ציין שהוא נמצא כעת בארה"ב ואינו יכול לדבר. לפחות שלושה מנהלים בתעשיית ההיי-טק שעימם שוחחנו אישרו כי אהרון יהיה סגן נשיא בכיר להנדסה ושבבים (VLSI) באפל, ובמסגרת תפקידו יהיה מנהל פעילות הפיתוח של אפל בישראל.

אהרון כיהן מ-2003 ועד סוף 2009 כמנכ"ל Camero, המפתחת טכנולוגית RF לעיבוד תמונה. בשנתיים האחרונות הוא משמש כיו"ר החברה - כך על פי קורות החיים המפורטים בלינקדאין. כמו כן, מכהן אהרון כיועץ לחברת ה-IT BizTEC בשש השנים האחרונות. ב-2004-2010 שימש כיו"ר חברת טכנולוגיות האבטחה דיסקרטיקס (Discretix). את דרכו המקצועית החל ב-1983 במעבדות המחקר של יבמ בחיפה, שם כיהן במשך 13 שנה. ב-2001-2003 כיהן כמנכ"ל ספקית פתרונות האופטימיזציה סיברידג' (Seabridge). לפני כן כיהן כמנהל תפעול (COO) בחברת השבבים הישראלית צורן. לאהרון תואר ראשון במדעי המחשב ותואר שני בהנדסת אלקטרוניקה מהטכניון.

לפי הערכות הנוכחיות, אפל תרכוש את אנוביט הישראלית תמורת מאות מיליוני דולרים. מנהל בחברת הון סיכון אמר שהעסקה "תצא לדרך ותקרה", אך לא ידע להגיד באיזה שלב היא ומתי תוכרז רשמית. להערכתו, סכום הרכישה יהיה פחות מ-400 מיליון דולר.

אם עסקה זו תושלם, היא תהיה עסקת הרכש הגדולה ביותר שביצעה אפל מאז רכשה ב-1996 את NeXT שהקים סטיב ג'ובס, תמורת 429 מיליון דולר. למעשה, ההחלטה להקים בישראל מרכז פיתוח עשויה לתת הסבר משלים למו"מ החריג שמנהלת כעת אפל - הידועה כחברה שמבצעת רכישות קטנות, בעיקר לשם השגת קניין רוחני - עם אנוביט.

הרכישות של אפל

אנוביט במרכז תשומת הלב של בכירי אפל

בימים אלה מבקרת בישראל משלחת בראשות אד פרנק, סגן נשיא בכיר בחטיבת המו"פ של אפל. לפי מידע של מקור בכיר בתעשיית ההיי-טק הישראלית, הביקור הנוכחי של המשלחת מאפל אינו הראשון: בשנה האחרונה הגיעו בכירי אפל כמה פעמים לישראל במטרה מוצהרת לבחון שיתופי פעולה ורכישה אפשרית של רשימת חברות.

במוקד תשומת הלב של המשלחות עמדה אנוביט, שהפכה לספקית ישירה של אפל לפני כחצי שנה - מהלך חריג מאוד בהתקשרויות של אפל עם ספקיות חיצוניות קטנות.

טים קוק, מנכ"ל אפל

המקור ציין כי המגעים עם שאר החברות הישראליות שנכללו ברשימה שבחנה אפל לא הניבו שיתופי פעולה מהותיים, והאפשרות לרכישת חברות נוספות ירדה מהפרק.

אנוביט, שהוקמה ב-2006, גייסה עד כה 80-100 מיליון דולר מקרנות הון סיכון. ב-2010 חשפה החברה, שפעלה עד אז תחת מעטה סודיות, את המוצר אותו פיתחה: בקר שבבי זיכרון שמאפשר ייצור כוננים בעלות נמוכה תוך שמירה על מחזור חיים ארוך ומהירות קריאה גבוהה. במסגרת פעילותה מול סמסונג והייניקס, ספקיות שבבי זיכרון הפלאש של אפל, הפכה הטכנולוגיה של אנוביט לחלק מובנה גם באייפד 2. סמנכ"ל השיווק של החברה, דרור סלעי, ציין כי מהירות קריאת הזיכרון שהרכיב מספק היא אחד מאמצעי הבידול המשמעותיים ביותר בשוק הסלולר והטאבלטים.

הפרסומים על הרכישה האפשרית של אנוביט סוקרו בהרחבה על ידי כלי תקשורת בעולם, בהם "וול סטריט ג'ורנל", "וושינגטון פוסט" ו-PC Magazine. דוברי אפל לא הוציאו הודעה רשמית בעניין, וגם באנוביט לא הגיבו לפניות.

אנליסטים ברחבי העולם ציינו כי עסקה בהיקפים שצויינו יכולה לשרת את אפל היטב. האנליסט מייק אברמסקי מ-RBC קפיטל מרקטס ציין כי רכישת אנוביט תשקף רק פרומיל מההון העצמי של אפל, שמחזיקה בקופת מזומנים של 81 מיליארד דולר. לפי אברמסקי, "אפל עשויה להתעניין במיוחד בטכנולוגיית בקר זיכרון פלאש של אנוביט לסמארטפונים ולטאבלטים, מאחר שהטכנולוגיה של אנוביט מורידה באופן משמעותי את עלויות זיכרון הפלאש".

"השבב של אנוביט נמצא בשימוש במכשירי אייפון, אייפד ומקבוק אייר. אפל עשויה בהחלט לרצות להבטיח שטכנולוגיה קריטית למכשירים החשובים ביותר שלה תהיה תחת שליטתה", ציינה העיתונאית הטכנולוגית אריקה אוג מהבלוג הטכנולוגי גיגה-אום. "לאפל חשובה מאוד חויית המשתמש. הגיוני שתרצה גישה לטכנולוגיה שהופכת זיכרונות פלאש משולבים במכשיריה למהירים יותר ועמידים יותר", הוסיפה אוג.

שוק חם שגדל במהירות

לאנוביט שני קווי מוצרים העושים שימוש באלגוריתמים הייחודים שפיתחו - קו פתרונות פלאש NAND עבור מכשירי טלפון חכמים ומחשבי טאבלט, וקו כונני אחסון SSD שמיועד לארגונים גדולים ולמרכזי מיחשוב גדולים (Data Centers). טכנולוגית ה-Memory Signal Processing שפותחה על ידי אנוביט מתבססת על שימוש באלגוריתמים מתמטיים של עיבוד אותות כדי להתמודד עם כשלים פיסיים בזיכרונות פלאש. התוצאה היא שיפור באמינות, בביצועים ובעלויות של מוצרים ומערכות מבוססי זיכרון פלאש.

בחברה, שמשרדיה נמצאים בהרצליה, מועסקים 200 איש והיא נמצאת בצמיחה. השוק שאליו החברה פונה - טאבלטים וטלפונים חכמים - הוא שוק חם שגדל במהירות, שרכיבי זיכרון פלאש הם מרכיב עיקרי בו ובעלותו, מלבד המסך.

כחברה חדשנית שמפתחת מוצרים שמובילים את התחום בו היא פועלת - בין אם אייפון בקטגוריית הסמארטפונים ואייפד בטאבלטים - אפל אינה משקיעה הון רב במחקר ופיתוח. ההוצאה של אפל למו"פ היא 2.2% מהמכירות שלה כיום, שהם 1.78 מיליארד דולר, לעומת הוצאה של 5% על מו"פ ב-2000.

על אף ששיעור ההוצאה למו"פ של אפל הלך ופחת, ההכנסות שלה גדלו מ-8 מיליארד דולר ב-2000 לסכום המוערך ב-109 מיליארד דולר השנה. כלומר צמח יותר מאשר פי 13. שיעור ההוצאה למו"פ של אפל מהכנסותיה נמוך במיוחד בהשוואה לחברות טכנולוגיה אחרות - גוגל הוציאה 14% מההכנסותיה למו"פ בתשעת החודשים שהסתיימו ב-30 בספטמבר. במשך שנים מוציאה יבמ 6% מהכנסותיה למו"פ. למרות שההוצאה של מיקרוסופט למו"פ השנה ירדה בהשוואה ל-2010, מדובר ב-13% מהכנסותיה.

איש המסתורין שחיבר את אפל לישראל

>> לפי מידע שהגיע לידי TheMarker, ההתעניינות של אפל בישראל החלה ב-2008, עם הצטרפותו של איש היי-טק ישראלי, בוגר הטכניון, לחברה מקופרטינו. עובד ההיי-טק הישראלי הצטרף לאפל לאחר שמילא שורה של תפקידים במרכזי הפיתוח של אינטל ויבמ בישראל.

במסגרת תפקידיו אלה, הכיר ככל הנראה את אהרון אהרון. כיום משמש האיש כסגן נשיא בחטיבת השבבים של אפל.

במשרד הפטנטים האמריקני רשומים על שמו של איש ההיי-טק הישראלי שני פטנטים - שניהם נרשמו ב-2009 בתקופה בה כבר הועסק באפל. שני הפטנטים עוסקים במתודולוגיות לפיתוח שבבים, ומאפשרים בין השאר ביצוע סימולציות שיכולות להקטין את צריכת האנרגיה של השבבים המוגמרים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker