דו"ח MoneyTree לרבעון השלישי: צניחה של 46% בהשקעות הון סיכון

רובי סולימן מ-PwC Israel: "הורדת דירוג האשראי בארה"ב והשלכותיה והמשבר באירופה הם בין הגורמים לנתנונים"

גיא גרימלנד
גיא גרימלנד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גיא גרימלנד
גיא גרימלנד

פירמת רואי החשבון PwC Israel מדווחת היום (יום ג') , במסגרת דו"ח ה- MoneyTree, כי חברות היי-טק מגובות הון סיכון (חברות בהן משקיעה קרן הון סיכון), גייסו בישראל, במהלך הרבעון השלישי 198 מיליון דולר - צניחה של 46% לעומת הרבעון הקודם, בו גויסו 364 מיליון דולר. ברבעון השני של 2011 חלה ירידה של 22% לעומת הרבעון המקביל אשתקד, בו גויסו 253 מיליון דולר.

רובי סולימן, שותף, ראש מגזר משותף היי-טק PwC Israel, ציין כי, "לאחר גידול מתמשך בהשקעות מתחילת 2010 ועד לרבעון השני של 2011, בו הושקעו 364 מליון דולר, מגיע הרבעון השלישי ומציב אותנו מול המציאות ההפכפכה בשוק ההיי-טק הישראלי".

"הירידה נובעת בחלקה מחודשי הקיץ, בהם פעילות ההשקעה מואטת. אך הסיבות המרכזיות לירידה החדה הן תוצאה של מציאות מתמשכת של קשיי גיוס ברבות מהקרנות, האטה בפעילות ה-M&A העולמית, הורדת דירוג האשראי בארה"ב והשלכותיה, המשבר באירופה ועוד. מספר הקרנות הישראליות יורד והיקף פעילותן מוסיף להצטמצם. הקרנות הזרות הפועלות בישראל אינן משלימות את החסר".

"אנו עדים לירידה של כ-12% בהשקעות הון סיכון ברבעון השלישי, לעומת הרבעון השני, גם בארה"ב. הקרנות האמריקאיות חוות גם הן קושי בגיוס קרנות המשך, שוק IPO הנמצא בעצירה, שוק הון אמריקאי הפכפך ועוד. משקיעי הקרנות הישראליות הם ברובם אותם המשקיעים בקרנות האמריקאיות ולכן העוצמה בה חווה השוק הישראלי משברים מסוג זה קיצונית הרבה יותר, שכן המשקיע הזר יבחר על פי רוב לקצץ השקעות זרות ראשונות".

עוד הוסיף סולימן כי, "בערפל הקיים, קשה לראות מתי נראה חזרה לרמות השקעה של 300 מליון דולר ברבעון. עם זאת, מספר אקזיטים נוספים, פתיחה של שוק IPO והמשך עליות בבורסות העולם, במיוחד בארה"ב, יכולים להחזיר אותנו לרמת השקעות גבוהה וחשוב מכך, לאפשר לקרנות ישראליות לגייס קרנות המשך. אל לנו למהר להספיד, ההיסטוריה מלמדת כי ההיי-טק הישראלי בחדשנותו, באנרגיות ובחיוניות שלו יודע כיצד לצלוח תקופות קשות".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker