גיא גרימלנד
גיא גרימלנד

הסיפור הבא מוכיח שבחברות סטארט אפ לחוצות יש מקום גם לא לאנשי 8200 אלא גם אנשי היי-טק מסוג אחר לגמרי. העיתון שיקגו טריביון מפרסם הלילה סיפור מרגש על חברה שמצליחה להעסיק בוגרים אוטיסטיים במקצועות היי-טק.

מהנדסי התוכנה ב-Aspiritech הם אוסף של טיפוסים. קייתי לוין מדברת ללא הפסקה. בריאן טוזו שונא נהיגה. ג'יימי שפכט מוטרדת מאורות בוהקים, שואבי אבק ומגע של שטיחים. ריידר הלנשטיין מצייר ציורי קומיקס של עצמו במכונית ספורט דלוריאן. ריק אלכסנדר מוצא שקשה לו להיות בחברה אנשים אחרים. כולם עובדים בחברה אמריקאית שמתמחה בהשמת אוטיסטיים בבדיקות איכות תוכנה ומציאת באגים. כולם לוקים באוטיזם ברמות שונות.

לפי אלו"ט, אוטיזם היא לקות הפוגעת ביכולת לקלוט מסרים מן הזולת ולפתח קשרים הדדיים באופן תקין. הפרעות אלה מאופיינות בפגיעה קשה ורחבה בשלושה תחומי התפתחות: תפקוד חברתי, תקשורת, והתנהגות. הכשרונות החיוביים של אלו שלוקים באוטיזם הם ביכולת להתמקד בפרטים ועיסוק ללא עייפות בתבניות ודפוסים חוזרים.

בזכות זאת הם הופכים לבודקי תוכנה מצטיינים. Aspiritech, ארגון ללא מטרת רווח בהיילנד פארק, מטפח את היכולות האלה, כך שלמרות שמבוגרים הלוקים באוטיזם מתקשים בקשרים חברתיים (קשר עין בעייתי, פחד מקולות, חוסר יכולת "לקרוא אנשים" ועוד), הם מסוגלים להיות עובדי היי-טק מצטיינים.

עד כה, תשע חברות שעובדות עם Aspiritech. הללו מספרות כי לאחר שגייסו עובדים אוטיסטיים, הם מרוצים מאוד מעבודתם. "הם עלו הציפיות שלי", מספר דן טדסקו מחברת שלטון לעיתון שיקגו טריביון, שמשתמש בעובדי Aspiritech כדי לבדוק אפליקציית אייפון. המודל של Aspiritech מבוסס על מודל של חברה דנית בשם Specialisterne שמכשירה אף היא בוגרים אוטיסטיים לעבודה בהיי-טק כבודקי תוכנה. מיקרוסופט, אורקל וחברות אחרות שוכרות בודקי תוכנה אוטיסטיים בהצלחה.

גם בישראל ישנן כבר יוזמות שמחברות אוטיסטיים לעבודה בהיי-טק. אחת העיקריות שבהן שייכת לאסתר צבר מחברת AQA. בין חברות היי-טק הישראליות שהעסיקו עובדים באמצעות AQA ניתן לציין את HP, רוזטה ג'ינומיקס, מדיה בוסט, BY THE PEOPLE, איזיצ'יפ ואחרות.

לא הכל הולך חלק בהעסקת עובד אוטיסט. ישנם הרבה קשיים. חלקם בכלל בהבנת הלקות. לא מדובר בעובדים רגילים, אבל לרוב הם עושים מאמץ מיוחד כדי להשתלב ולהוכיח את עצמם. כך שהחברות זוכות לעובדים אוטיסטיים מסורים מאוד ובנוסף עושות גם טוב מבחינה חברתית.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker