השבוע בטקניישן | האם הפעם החגיגה בהיי-טק תיגמר - ואיזו טכנולוגיה מסכנת את ענף התעופה?

מיקרוסופט מבצעת רכישת ענק של חברה עם תרבות בעייתית, היבשת שבה מתכננים לאסור כריית ביטקוין והטכנולוגיה שתחליף את המקלדת ■ כתבות ותובנות מהשבוע שחלף

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הנפקת ריסקיפייד בניו יורק. הונפקה בשווי של 3.3 מיליארד דולר — וצנחה לשווי של מיליארד דולר
הנפקת ריסקיפייד בניו יורק. הונפקה בשווי של 3.3 מיליארד דולר — וצנחה לשווי של מיליארד דולרצילום: CRC Media

האם החגיגה בדרך להיגמר?

בחודש פברואר שעבר סיכמה פייבר שנה חלומית. בעוד שחלק גדול מאוכלוסיית העולם נאלץ להסתגר בבתים, יותר לקוחות הגיעו לזירת המסחר הדיגיטלית שיצרה החברה כדי לצרוך מוצרים ושירותים מפרילנסרים. את שנת הקורונה הראשונה סיימה פייבר עם הכנסות של 190 מיליון דולר וצמיחה של 77%, והחברה צפתה שנה טובה נוספת - תחזית שהקפיצה את שווי החברה ליותר מ-10 מיליארד דולר. 

באותם ימים החליטה הנהלת החברה והדירקטוריון שלה לנצל את השווי הגבוה כדי לגייס 700 מיליון דולר בהנפקת מניות. התוכנית החזיקה יומיים, ובחברה החליטו לסגת מהמהלך בעקבות ירידות בשווקים, וספציפית ירידה של 13% במחיר מניית החברה. "הודות למצב השוק ביום רביעי (יום ההנפקה שבוטלה - ע"ז), גיוס הון באמצעות הנפקת מניות היא לא הדבר הטוב ביותר עבור בעלי המניות", נכתב בהודעה החברה. במילים אחרות - בפייבר חשבו שירידת המניה הפכה את ההנפקה ללא אטרקטיבית, כלומר שמחיר המניה נמוך מדי. אולם מה שקרה מאז הוכיח כי הנסיגה המהירה הייתה מוטעית - מניית פייבר צנחה מאז ביותר מ-60% ושווי החברה עומד כיום על 3 מיליארד דולר.

כמה שבועות קודם לכן התמודדה גם למונייד עם שאלה לגבי שווייה, שהגיע באמצע ינואר לשיא של 11 מיליארד דולר. כמה בלוגרים באתר סיקינג אלפא טענו כי השווי שלה משקף בועה. שי וינינגר, אחד ממייסדי החברה, לא אהב זאת ויצא נגד האתר. "רוב התוכן השלילי שנכתב במקומות כמו סיקינג אלפא נכתב על ידי שורטיסטים מזדמנים שמנסים לדחוף את המניות מטה בטקטיקות של הפחדה ודיסאינפורמציה", צייץ וינינגר, כך על פי כלכליסט. וינינגר, שמחק מאז את הציוצים הללו, החליט להכריז מלחמה על השורטיסטים בתזמון קריטי - שעות ספורות לפני שהחברה הודיעה על הנפקת מניות, במסגרתה גייסה החברה חצי מיליארד דולר ובעלי מניות (כולל המנכ"ל) מכרו מניות בסכום כולל של 250 מיליון דולר נוספים. מאז המאמרים של השורטיסטים והנפקת המניות ירדה מניית למונייד ב-80%. 

למונייד ופייבר הן לא המניות היחידות שירדו. למעשה, מתוך 27 חברות שהשווי שלהן היה מעל מיליארד דולר, רק שש מניות ירדו בפחות מ-30% ושיעור הירידה הממוצע של כולן הוא 46%. הסיפורים של למונייד ופייבר רק ממחישים את האופוריה שהייתה באותם ימים, שלא לומר עיוורון, למרות שכל סימני האזהרה היו קיימים - השווים נופחו בשל מדיניות הבנק הפדרלי, הסטת כספים מענפים שנפגעו ממשבר הקורונה והתחרות של חברות הספאק על החברות הפרטיות. במצב כזה היה למשקיעים קל לשכוח כי צמיחה היא לא חזות הכל וכי הקורונה לא תדחוף את החברות לעד.

טורניר גיימינג של חברת אקטיוויז'ן בליזארד ביפןצילום: בלומברג

זה צד אחד של המשוואה. הצד השני הוא ההשפעה על ההשקעות בשוק הפרטי, עדר חדי הקרן והסטארט-אפים בכלל. אם אין שווי גבוה בקצה, אז גם ההשקעות בשלבי צמיחה יהיו בשווי נמוך יותר. משקיעים מעריכים כי הפער בין המכפילים בשוק הציבורי לשוק הפרטי לא יחזיקו לאורך זמן וכי בקרוב השווים בשוק הפרטי יתחילו לרדת. במילים אחרות - החגיגה מתחילה להירגע. לא מן הנמנע כי בעתיד גם חברות בשוק הפרטי יבינו - כמו פייבר ולמונייד - שהשווים שלהן היו גבוהים מדי. הן לא בהכרח ייאלצו לגייס לפי שווי נמוך יותר, אבל ייקח להן יותר זמן להצליח לגייס בשווי עולה.

אולם עולה מכך שאלה אחרת: למה משקיעי ההון סיכון העניקו מכפילים גבוהים בשוק הפרטי? הם הרי ידעו שהריבית בארה"ב תעלה, שהבנק הפדרלי לא יזרים כספים לשווקים לעד - ושהתוצאה תהיה ירידת מכפילים. נכון, הם חשבו שהתהליכים האלה יקרו לאט יותר, אבל הם לא משקיעים שנה קדימה אלא לטווח יותר ארוך. חלק מהסיבה לכך נובעת מהתחרות העזה על ההשקעות, או מכך שמשקיעים לא רוצים להיעלם מהשוק לשנה-שנתיים וזה המחיר שהם מוכנים לשלם.

אולם יש תופעה נוספת: תופעת העדר. לפני כמה שנים עשיתי כתבה על הגופים המוסדיים וההיצמדות שלהם לבנצ'מרק (במקרה שלהם מדד הייחוס, נגיד ת"א 125 או נאסד"ק), אבל בעיקר למתחרים שלהם, שאר המוסדיים. מבחינה שיווקית לא משתלם להם לקחת סיכונים. אם גוף מוסדי יחליט להחזיק מניה מסוימת במשקל נמוך משמעותית מחלקה במדד ת"א 125 ובתיקי ההשקעות של המתחרים שלו - יש שתי אפשרויות: או שהמניה תרשום תשואה חלשה ואז אותו גוף מוסדי ייצא מנצח, או שאותה מניה תעשה תשואה טובה ואז הגוף המוסדי יישאר הרחק מאחור. המחיר לכך יהיה בריחה של לקוחות וכסף וכותרות שליליות. במידה רבה, אין תמריץ להיות ייחודי.

אצל משקיעי הון סיכון הסיפור הוא קצת שונה מכיוון שלא מדובר בחוסכים מן הציבור שיכולים להוציא את כספם בכל רגע. ועדיין יש חשיבות להתנהלות של שאר הקרנות. בתרחיש הכי גרוע שבו השוק יפול, כל הקרנות יפסידו ולא ניתן יהיה להאשים קרן ספציפית שהיא לקחה סיכונים מופרזים. אבל מה יקרה אם החגיגה לא תיגמר אחרי שנתיים אלא אחרי שלוש-ארבע שנים? חלק מהקרנות שיקחו חלק בהשקעות יצליחו לגרוף רווחים בדרך (נגיד באמצעות סקנדרי) וקרן שתבחר לצמצם השקעות תישאר מאחור. מבחינה תדמיתית, הקרנות מעדיפות להפסיד עם כולן מאשר לקחת סיכון ולנסות להכות את שאר הקרנות, בדיוק כמו המוסדיים.

לכתבה על השוק הפרטי: החגיגה בהיי־טק לקראת סיום? "בקרוב נראה מי באמת יוניקורן ומי מתחפש"

האם מיקרוסופט לוקחת סיכון?

קרוב ל-70 מיליארד דולר  זה הסכום שחברת מיקרוסופט משלמת על חברת אקטיוויז'ן-בליזארד, במהלך שצפוי לזעזע את שוק הגיימינג העולמי. אקטיוויז'ן-בליזארד עומדת מאחורי כמה מהמשחקים הפופולריים בעולם אבל היא חברה עתירה בבעיות ושערוריות בגלל פרשות של הטרדות מיניות ותרבות רעילה. זה פגע במחיר המניה ומיקרוסופט ניצלה את ההזדמנות, אבל היא גם לוקחת פה סיכון. אז למה היא עושה את זה ואיך זה קשור למטאוורס? לפרשנות של שגיא כהן

וגם: הדומיננטיות של מיקרוסופט בעולם הגיימינג עלולה להוביל לבלימת העסקה (בלומברג). לכתבה המלאה

במקרה שפיספסתם

המשטרה השתמשה בפגסוס  אז איך NSO טוענת שהיא לא פורצת למספרים ישראליים? (שגיא כהן) לכתבה המלאה

מטוס מתכונן לנחיתה בניו יורק. חברות תעופה גדולות כבר הודיעו על ביטול כמה טיסות לארה"ב בעקבות הנחת התשתית לרשת 5Gצילום: בלומברג

שכר חציוני של 21 אלף שקל בחודש: חברות ההיי-טק הבינו שהמעצבים הם נכס אסטרטגי (קורין דגני). לכתבה המלאה

תגידו שלום למקלדת. את המחשב הבא תפעילו בעיניים (שגיא כהן) לכתבה המלאה

אוטומטי מדי: כלכלנים מאשימים את הטכנולוגיה בעלייה באי־שוויון (ניו יורק טיימס) לכתבה המלאה

ווב 3.0: מה זה DAO ולמה כולם מתלהבים מזה (נעם בוקסבאום) לכתבה המלאה

אנבידיה פותחת קבוצת פיתוח שבבים חדשה בישראל  ורוצה לגייס מאות מהנדסים (שגיא כהן) לכתבה המלאה

כתב בלומברג נסע במונית אוטונומית עם הילדים  5 הערות על מה שקרה לו בדרך (בלומברג) לכתבה המלאה

חברות תעופה מבטלות טיסות לארה"ב ומזהירות מכאוס בגלל השקת רשתות 5G (סוכנויות הידיעות) לכתבה המלאה

מה קורה אצל הענקיות?

"אלכסה, איך ישנתי?": גוגל ואמזון רוצות לנטר אתכם בבית  בלי מצלמות (שגיא כהן) לכתבה המלאה

מפעל כריית ביטקוין במונגוליה הפנימית בסין. בשנה שעברה הממשלה קראה לנהוג ביד קשה בכורי הביטקוין ​ובסוחריצילום: בלומברג

ענקיות הסטרימינג מפחדות ממנה  אבל אפל מסתפקת בתפקיד משני בתחרות (אקונומיסט) לכתבה המלאה

ההסכם שיפיל את גוגל ופייסבוק? תביעה לא מושחרת מראה איך הן חיסלו תחרות בפרסום (ניו יורק טיימס) לכתבה המלאה

44 מיליון איש לוקחים את פייסבוק לבית משפט  חלק בלי ידיעתם (סוכנויות הידיעות) לכתבה המלאה

קריפטו

בגלל בזבוז חשמל: האיחוד האירופי שוקל לאסור כריית ביטקוין (סוכנויות הידיעות) לכתבה המלאה

שכחו לשלם מסים של מיליארדי דולרים: הפתעה הלא נעימה למשקיעי NFT (בלומברג) לכתבה המלאה

שוק הקריפטו נחתך בטריליון דולר בחודשיים; "מתאם שיא בין ביטקוין לוול סטריט" (סוכנויות הידיעות) לכתבה המלאה

לאן זורם הכסף?

קרנות:

ויולה ונצ'רס מגייסת 250 מיליון דולר  וממנה שותפה חדשה (עמרי זרחוביץ') לכתבה המלאה

"ירידת שווי יכולה גם להיות הזדמנות עבורנו": הקרן שגייסה 300 מיליון דולר להשקעה בסטארט-אפים (עמרי זרחוביץ') לכתבה המלאה

קרן ורטקס מכרה חלק מהפורטפוליו שלה תמורת 160 מיליון דולר. הקרן השקיעה 144 מיליון דולר והשווי הכולל של ההשקעות הללו עומד נכון לעכשיו על כ-700 מיליון דולר.

גיוסי הון:

חברת פרסונטיקס (Personetics), שמספקת שירותים דיגיטליים אישיים ללקוחות בנקים, גייסה 85 מיליון דולר (בסך הכל גייסה עד כה 230 מיליון דולר). החברה הוקמה ב-2011 על ידי דודי סוסנה ודודי גוברין. את הגיוס הובילה קרן הפרייבט אקוויטי תומא בראבו, והשתתפו בו גם משקיעים קודמים בחברה, ובהם סקויה קפיטל, ויולה ונצ'רס, לייטספיד, ורבורג פינקוס ו-Nyca Partners (קורין דגני). לכתבה המלאה

חברת האניקומב (Honeycomb), שפיתחה אפליקציה לביטוח דיגיטלי עבור בעלי בתים משותפים בארה"ב, גייסה 15 מיליון דולר. החברה הוקמה ב-2019 על ידי איתי בן זקן, נמרוד שדות ואדם צ'רוביני. את הגיוס מובילה קרן Ibex Investors, יחד עם המשקיעים הקיימים בחברה. הגיוס החדש מביא את סך כל ההון שגויס לחברה מאז הקמתה ב-2019 ל-19 מיליון דולר (סימי ספולטר). לכתבה המלאה

הסטארט-אפ אפריל (April), שמפתח פלטפורמה להגשת דו"חות מס בארה"ב, הכריז בשלישי האחרון על סגירת סבב גיוס של 10 מיליון דולר. החברה הוקמה בשנה שעברה על ידי דניאל מרקוס ובן בורודך. את סבב הגיוס הובילה קרן הפינטק של Team8. משקיעים נוספים שהצטרפו בסבב הנוכחי הם: NYCA Partners ,Bolt by QED Euclidean Capital, iAngels ו-The Treasury, שהוקמה על ידי מייסדי חדי הקרן Acorns ו-Betterment. בסבב השתתף גם שי וינינגר, מייסד למונייד (סימי ספולטר). לכתבה המלאה

חברת Redefine, שעוסקת באבטחת בלוקצ'יין, גייסה 11 מיליון דולר לפי שווי של 50 מיליון דולר (בסך הכל גייסה עד כה 14 מיליון דולר). החברה הוקמה בשנה שעברה על ידי ד"ר שירה ברזיס ואלון רם. הגיוס נעשה בהובלת Ribbit Capital, ובהשתתפות המשקיעים החדשים Jump Capital ו-ParaFi Capital והמשקיעים הקיימים More VC ו-Accomplice Blockchain.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker