העובד לא רצה לחכות לאקזיט – אז הוא מצא פתרון שעזר לו לצאת עם 200 אלף שקל

יותר מ-55% מההיי־טקיסטים שעוזבים סטארט־אפים מוותרים על האופציות שצברו ועל ההזדמנות ליהנות מאקזיט בגלל העלויות ■ אקוויטי־בי הישראלית, שגייסה כעת 20 מיליון דולר, מאפשרת להם למצוא בעלי הון שיכולים לממן את הרכישה בתמורה לחלוקת רווחים

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מייסדי אקוויטי בי
מייסדי EquityBee (מימין לשמאל): מודי רדשקוביץ, אורן ברזילי ועודד גולןצילום: נופר תגר
רותי לוי
רותי לוי
רותי לוי
רותי לוי

ב-2019 התרחש במוביט (Moovit) אירוע שגרתי למדי בכל חברת טכנולוגיה – עובד לא בכיר מדי שעזב את החברה, נאלץ להחליט אם לרכוש את האופציות שהבשילו בתקופת עבודתו, או לוותר עליהן. עלות מימוש האופציות היתה 12 אלף דולר, או קצת יותר מ-40 אלף שקל.

לימים, במאי 2020, נמכרה מוביט בעסקת ענק של כמיליארד דולר. ואולם כשאותו עובד עזב את החברה, הסתמכות על אקזיט עתידי נראתה כמו הימור יקר ומסוכן. ההוצאה הכספית היתה כבדה, ולא היתה לו כל הבטחה מתי ואם בכלל הכסף יחזור. 

במקרים רבים, עובד כזה היה מוותר על האופציות שלו. אבל העובד של מוביט פנה לפלטפורמה בשם אקוויטי־בי (EquityBee), סטארט-אפ ישראלי צעיר יחסית שהקים מעין זירת מסחר שבה נפגשים עובדים שעוזבים חברות נחשקות, ובעלי הון פרטיים המעוניינים בהזדמנות להשקיע בחברה פרטית, שאין להם כמעט דרכים אחרות להשקיע בה. פחות משנה לאחר מכן, הנתח של העובד הפורש היה שווה 94 אלף דולר, והוא קיבל לחשבון הבנק  כ–57 אלף דולר (כ–200 אלף שקל) — שהם 70% מהסכום לאחר החזר, חלוקת רווחים עם המשקיע ועמלה לאקוויטי־בי.

"המצב הנכון הוא שעובדים שסייעו במשך שנים לבנות חברה – ועובדים בעלי אופציות הם כאלה שבילו בחברות כמה שנים - ייראו גם משהו בהצלחתה, במאני-טיים"

אורן ברזילי, מייסד משותף ומנכ"ל אקוויטי־בי
אפליקציית מוביטצילום: בלומברג

אורן ברזילי, מייסד משותף ומנכ"ל אקוויטי־בי, גאה בסיפור הזה. "המצב הנכון הוא שעובדים שסייעו במשך שנים לבנות חברה – ועובדים בעלי אופציות הם בהגדרה כאלה שבילו בחברות כמה שנים - ייראו גם משהו בהצלחתה, במאני-טיים", הוא אומר. 

"אקוויטי־בי הוקמה כי צריך היה פתרון למציאות כיום, שבה חברות מאריכות את השלב הפרטי בחייהן ל-12 שנים בממוצע, ומסלול הקריירה של העובדים הוא מגוון והם לא נשארים בחברה אחת, גם אם הם מאוד מאמינים בה", מוסיף ברזילי.

לדבריו, "העובדים זורקים לפח תגמול שהיה חלק מהותי מהצעת השכר שלהם, רק כי הם לא מסוגלים לממן אותו. הסכום החציוני שעובדים ישראלים מתבקשים לשלם כדי לממש אופציות הוא 27 אלף דולר, אבל אני מכיר עובדים המתלבטים גם על 20 אלף שקל – כי לשים בצד משכורת חודשית כהימור על חברה אחת בלי שום דדליין - מכביד על רוב העובדים, גם כאשר הם מועסקים במשכורות גבוהות יחסית בהיי-טק". הרוב המוחלט של העובדים שפונים לאקוויטי־בי אינם בכירים, אלא עובדים זוטרים ודרג ביניים במקצועות כמו פיתוח, שיווק ומכירות.

העובד שקיבל מיליונים

אופציה היא זכות המוענקת לעובד לרכוש את מניית החברה במחיר מימוש שנקבע מראש. עובדים יממשו את האופציה במקרה של אקזיט חיובי, שבו מחיר המניה בפועל יהיה גבוה ממחיר המימוש שנקבע לאופציה — וכך הם ירוויחו את פער המחירים. בדרך כלל אופציות מבשילות בהדרגה, במשך תקופה של ארבע שנים, כך שגם עובד המועסק שנתיים בחברה זכאי למספר מסוים של אופציות. 

הסיכון הגבוה במימוש אופציות נובע מכך שרוב הסטארט־אפים לא מגיעים לאקזיט, וגם אלה שנמכרים — לא תמיד נמכרים במחיר גבוה. אין פלא אם כך, שכ-55% מהעובדים בוחרים לא לממש את האופציות שלהם

כל עוד העובדים מועסקים בחברה, הם לא צריכים להפוך אותן למניות ולשלם עבור מימושן; אבל אלה העוזבים את עבודתם בסטארט־אפ צריכים להחליט בתוך 90 יום אם להמיר למניות את האופציות שהבשילו, בתמורה לתשלום על רכישתן, או לוותר על האופציות ועל כל תגמול עתידי במקרה של אקזיט.

עלות המימוש של אופציות היא בין 5,000 דולר למאות אלפי דולרים לעובד. הסיכון הגבוה נובע מכך שרוב הסטארט־אפים פשוט אינם מגיעים לאקזיט, וגם אלה הנמכרים בסופו של דבר — לא תמיד נמכרים במחיר גבוה מהסכום שהושקע בהם. אין פלא אם כך, שמרבית העובדים (כ–55%) בוחרים לא לממש את האופציות שלהם.

העובד לשעבר במוביט לא הכיר את המממן או המממנים שלו. אקוויטי־בי החתימה את שני הצדדים על הסכם וביצעה את העברות הכספים ביניהם.

המודל העסקי שלה הוא גביית עמלה של כ-5% במועד ביצוע העסקה מהמשקיע, ועמלה דומה מהרווחים של שני הצדדים באקזיט. תנאי העסקה בין העובד למעסיק – כלומר, הנתח שהעובד משאיר מהרווחים של האקזיט – קשורים בכמה גורמים: האטרקטיביות של האופציות שלו, הנמדדת לפי הביקוש להשקעה בחברה דרך המערכת; במועד הצטרפותו לחברה, המשפיע על מחיר המימוש של האופציות שלו, ולפיכך גם על הערך שעשוי להיווצר באקזיט; ובנתונים עסקיים שמשכללת אקוויטי־בי באמצעות הידע שהיא צוברת מגישה לחוזים של עובדים שונים ומידע שהיא כורה ברשת. 

לפי נתוני אקוויטי-בי

במערכת של אקוויטי־בי רשומים כיום כ-8,000 משקיעים כשירים ממדינות שונות כמו אוסטרליה, ארה"ב, קנדה, בריטניה, ישראל ומדינות סקנדינוויה. לטענת החברה, אף משקיע אינו אחראי ליותר מ-4% מהעסקות במערכת.

"לעובד אמריקאי בקוואנטום-סקייפ לא היו 300 אלף דולר כדי לרכוש את המניות. החברה הונפקה, והמניות שלו היו שוות יותר מ-4.5 מיליון דולר. המשקיעים קיבלו מזה מיליון דולר, והעובד קיבל סכום משנה חיים"

אורן ברזילי, מייסד משותף ומנכ"ל אקוויטי־בי

המערכת כבר סייעה לעובדי סטארט-אפים מ-200 חברות להמשיך להיות שותפים בחברה במקרה של אקזיט עתידי. מלבד מוביט, עובדים לשעבר השתתפו באמצעותה גם באקזיטים של ג'ייפרוג, ספוט, אופטימל פלוס, Airbnb, פאלאנטיר וקוואנטום-סקייפ (QuantumScape), חברה עלומה יחסית (בוודאי בישראל) שהתבררה כהצלחה אדירה.

"זה המקרה הכי מרשים שתמכנו בו עד היום", אומר ברזילי. "לעובד אמריקאי בקוואנטום-סקייפ לא היו 300 אלף דולר כדי לרכוש את המניות. החברה הונפקה, ואחרי ה-lockup (תקופת חסימה, לרוב בת חצי שנה, שבה החברה נסחרת והעובדים אינם יכולים לממש את האופציות שלהם; ר"ל) – המניות שלו היו שוות יותר מ-4.5 מיליון דולר. המשקיעים קיבלו מזה מיליון דולר, והעובד קיבל את יתר הסכום – שהוא משנה חיים". 

פערים עצומים בין עובדים בחברות דומות

השנה החולפת היתה טובה לאקוויטי־בי. היא השיקה את הפלטפורמה בישראל ב-2018 ובמשך שנתיים הכינה את התשתיות להשקה בארה"ב. עשרה ימים לאחר השקת הפעילות בארה"ב – במארס 2020 – משבר הקורונה הכה ביתר שאת, אבל מהר מאוד התברר כי זוהי שנה מצוינת לחברות הטכנולוגיה, עם מבול של הנפקות. 

בדצמבר 2020, מחזור העסקות שעבר דרך המערכת של אקוויטי־בי – כלומר, סך כספי המימון שעברו מהמשקיעים לעובדים - היה גדול פי שבעה מבדצמבר 2019, והיד עוד נטויה. "זה שוק ענקי", אומר ברזילי. "עלות המימוש השנתית של כל האופציות של העובדים שעוזבים חברות בארה"ב היא 60 מיליארד דולר, ומתוך זה 55% - כ-35 מיליארד דולר - נזרקים לפח. השאר זה אנשים ממשפחות עשירות, או כאלה שמשקיעים את כל החיסכונות שלהם, לוקחים הלוואה או משכנתא כדי לשמור על הסיכוי להשתתף באקזיט". 

"אני לא יודע עד כמה יש מקום להרבה שחקנים קטנים בשוק כזה. בפלטפורמות מהסוג שלנו לאפקט רשת יש חשיבות גדולה, וככל שחברה גדולה יותר, היא יכולה לתת שירות טוב יותר ללקוחות שלה"

אורן ברזילי, מייסד משותף ומנכ"ל אקוויטי־בי

אקוויטי־בי דיווחה היום (שלישי) על גיוס הון של 20 מיליון דולר בהובלת קרן הפינטק גרופ 11 (Group 11) של דובי פרנסיס ובהשתתפות של אורן זאב, באטרי ונצ'רס ו-ICON Continuity Fund. הגיוס החדש מביא את סך ההון שהועבר לקופת החברה מאז הקמתה ל-28 מיליון דולר. היא מתכוונת להכפיל בשנה הקרובה את מספר עובדיה.

כשהוא נשאל על מתחרים אפשריים, אומר ברזילי: "אני לא יודע עד כמה יש מקום להרבה שחקנים קטנים בשוק כזה. יש מקום ליותר מאחד, אבל לרוב שחקן אחד עד שלושה שחקנים לוקחים את השוק. בפלטפורמות מהסוג שלנו לאפקט רשת יש חשיבות גדולה, וככל שחברה גדולה יותר, היא יכולה לתת שירות טוב יותר ללקוחות שלה". 

כשברזילי נשאל אם האקזיטים הנוצצים שמתפרסמים בתקשורת טובים גם לעובדים, הוא משיב: "יש בחברות פערים עצומים. אנחנו רואים עובדים בדרגים דומים, שהצטרפו באותה תקופה לחברות עם רמת בשלות דומה ושווקים דומים, ואחד מקבל יותר אופציות, ברמה של פי שמונה-תשעה יותר, לעומת האחר. במשכורות אין פערים כאלה – הם נובעים מכך שהתחום של האופציות אינו שקוף". 

בימים אלה, אקוויטי־בי בוחנת אפיקים שונים להרחבת השירות שלה לעובדים, למשל בפתרונות שיאפשרו לעובדים לקבל כסף בעד האופציות גם לפני שהם עוזבים את החברה – כדי לממן אירועים כמו לימודים או רכישת דירה.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker