חשיפה |

מה התגלה בבדיקה שהזמינה ההתאחדות לכדורגל על השייח' האלמוני שרכש את בית"ר

בהתאחדות חוששים כי שותפו של משה חוגג בבית"ר ירושלים הוא איש קש ■ חוגג: "מבקש לחשוב מה היה קורה אילו היו חוקרים באגרסיביות את מיטש גולדהאר (הבעלים של מכבי ת"א)"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
בן חליפה וחוגג חותמים על עסקת בית"ר
בן ח'ליפה וחוגג חותמים על עסקת בית"רצילום: רויטרס

ההתאחדות לכדורגל בודקת סימני שאלה סביב חוסנו הפיננסי של איש העסקים שייח' חמד בן חליפה אל-נהיאן, שרכש לפני כמה שבועות 50% מקבוצת הכדורגל בית"ר ירושלים תמורת כ-100 מיליון שקל. בהתאחדות חוששים כי יש פערים משמעותיים בין הצהרת ההון של בן חליפה לבין הנכסים שברשותו.
כל מה שכדאי לדעת - הצטרפו לערוץ הטלגרם של TheMarker (להורדה - באנדרואידבאייפון

ביום חמישי האחרון התכנסה הוועדה להעברת זכויות של ההתאחדות לכדורגל, הגוף שאמור לאשר את עסקת השותפות בין בן חליפה לבין משה חוגג, הבעלים של בית"ר ירושלים. בישיבה השתתפו חוגג, נציגי המועדון ויועציו המשפטיים. השייח' ונציגיו השתתפו בישיבה באמצעות שיחת ועידה בווידאו (זום).

הוועדה לא הציגה לבן חליפה מידע חדש, אלא בעיקר שאלה שאלות על הערכות השווי לנדל"ן ולאג"ח שהצהיר כי ברשותו. אנשי הוועדה לא הסגירו דבר ממה שהתרחש באותו החדר כמה שעות קודם לכן - כשישבו עם אנשי חברת מודיעין עסקי ששכרה ההתאחדות כדי לבצע בדיקת נאותות על בן חליפה. 

באתר One נחשף כי חברת המודיעין העסקי שממנה הוזמנה העבודה היא מגידו, חלק מקבוצת ברלב, שבראשה עומד רו"ח יהודה ברלב, המתמחה בביקורת חקירתית. מגידו מתמחה בחקירות עסקיות ופיננסיות בינלאומיות. ברלב מוכר בשל חקירותיו בפרשות המעילה בבנק למסחר (פרשת אתי אלון) ובחברת yes, וכן בבדיקה של נוחי דנקנר בפרשת העברת השליטה בקבוצת אי.די.בי למוטי בן משה. 

בדיון בוועדה עלו חששות רבים. בין היתר, עלה החשש כי בן חליפה הוא איש קש; נמצא כי בבעלותו עשרות חברות לא פעילות, ונטען כי יש פערים משמעותיים בין הצהרת ההון שמסר להתאחדות לבין הנכסים שברשותו בפועל. כמו כן, הוועדה קיבלה מידע על קשריו של בן חליפה עם אנשים ששמם נקשר, בין היתר, בהונאות ובהלבנות הון. 

השייח חמד בן חליפה אל־נהיאןצילום: בית"ר ירושלים

מקורבים לבית"ר ירושלים טענו לאחר הישיבה כי "בן חליפה צריך בסך הכל להראות שהוא אמיד מספיק כדי להחזיק קבוצה בליגת העל, והוא הראה את זה. כשחוגג היה בדובאי, הוא התרשם מהבית של בן חליפה, המשרדים, והעובדים של החברה. אם יש לו 1.5 מיליארד או חצי מיליארד דולר - זה לא כל כך משנה לו". עם זאת, לפי הערכות, חוגג עצמו אינו מודע למלוא המידע שהוצג בפני הוועדה להעברת זכויות. מלבד עלות רכישת 50% מבית"ר, בן חליפה התחייב להשקיע עוד כ-200 מיליון שקל בקבוצה בעשור הקרוב. 

הבדיקה של ההתאחדות משמעותית מאוד מבחינת בית"ר ירושלים. חלון ההעברות לרכישת שחקנים מקבוצות אחרות מסתיים בסוף החודש, ולדברי מקורבים למועדון, אם ההתאחדות לא תאשר את בן חליפה כשותף, חוגג לא יאשר רכישת שחקנים חדשים. להתאחדות יש 21 יום לקבל החלטה ממועד קבלת כל החומרים בנוגע לעסקה - והשעון, במובן זה, טרם התחיל לתקתק.

אנוואר חוסיין, מנכ"ל קבוצת HBK שבבעלות בן חליפה, אמור להשיב בכתב על השאלות שהועלו בישיבה של ההתאחדות, וסביר להניח כי ההחלטה הסופית של ההתאחדות תתקבל לאחר קבלת תשובות אלו ובחינתן. 

1. אג"ח מוונצואלה

השייח' מתהדר בכך שהוא משתייך למשפחת המלוכה המנהיגה את איחוד האמירויות. עד לפני שלוש שנים הוא נשא בכלל שם אחר - עאדל אל-עוטייבה (Adel Al Otaiba), וסיפור חייו גובל בעלילת טלנובלה - הוריו התגרשו בילדותו, והוא נשא בעקבות הגירושים את שם אמו, עד שנערכה סולחה בינו לבין משפחת אביו והוא חזר לשם ילדותו. 

בן חליפה הצהיר בפני ההתאחדות כי הונו מוערך בקרוב ל-1.6 מיליארד דולר. לפי מקורבים לבית"ר ולהתאחדות, הנכס המרכזי בהצהרת ההון של בן חליפה היה אג"ח של ממשלת ונצואלה, שהוא העריך את שוויין בכ-1.5 מיליארד דולר. אלא שהאג"ח אינן סחירות, וכתוצאה מהמשבר הכלכלי במדינה, התשלומים עליהן הושעו על ידי הממשלה. ההנחה המקובלת בשוק היא כי האג"ח לעולם לא ייפדו, ובמקרה הטוב עשויות להגיע לעשירית מערכן הנקוב. הן אף אינן יכולות לשמש את בן חליפה כביטחונות לקבלת אשראי מהבנקים.

נוסף על כך, בן חליפה הצהיר כי בידיו נכס בלבנון בשווי כמה עשרות מיליוני דולרים – אולם הבדיקה העלתה כי נכסים דומים באזור שווים מיליוני דולרים בודדים. בתי המגורים של בן חליפה בדובאי ובאבו דאבי מוערכים בענף הנדל"ן ב-8-5 מיליון דולר, פחות מחצי מההערכה שהציג בהצהרת ההון. בחשבון הבנק יש לו פחות מ-4 מיליון דולר. 

חוגג במתחם האימונים של בית"ר ירושלים בבית וגןצילום: Ariel Schalit/אי־פי

2. שמות שעשויים לבלבל

החל ב-2009 הקים השייח עשרות חברות, בעיקר בדובאי, בתחומי הקריפטו, האנרגיה המתחדשת, הגז והנפט. אלא שבבדיקה של חברת המודיעין העסקי לא אותר מידע על פרויקטים ממשיים שביצעו החברות שבבעלותו, מעבר לכתבות בתקשורת המציגות חתימה על הסכמים עם חברות ברחבי העולם.

חשש נוסף שעלה הוא כי שמן של חלק מהחברות שהוקמו זהה או דומה לחברות ולקרנות בעלות מוניטין בינלאומי. כך, למשל, שמה של איידה (AIDA) – חברה פרטית בבעלות השייח' שהתאגדה בבריטניה לפני שנתיים – דומה לשמה של אדיה (ADIA), קרן עושר של אבו דאבי, שהוקמה באמצע שנות ה-70.

קבוצת HBK - השולטת במרבית נכסיו של בן חליפה - נושאת שם זהה לחברה גדולה שהוקמה בקטאר, אשר מגלגלת מחזור של מאות מיליוני דולרים. ברשת אף נמצאו פרסומים רבים הקושרים בשגגה בין החברה הקטארית לחברה של השייח'. 

כמו כן, השייח' והחברות בבעלותו מחזיקים במספר דו-ספרתי של אתרי אינטרנט, שרובם הוקמו בשנתיים האחרונות. 

אוהדי בית"ר ירושליםצילום: שרון בוקוב

3. מתווכים שהסתבכו מסביב לעולם

חברת המודיעין מצאה כי גורמים שונים שעמם השייח' מקיים קשרים עסקיים הם אנשים ששמם נקשר לכאורה בהסתבכויות משפטיות במדינות שונות - ובכלל זה המתווכים בעסקת בית"ר. 

בעבור הפנייה לבן חליפה השתמש חוגג במתווך נאום כהן, או בשמו הישראלי נחשון נחשונוב – ישראלי אוקראיני המתגורר בדובאי. נחשונוב, המציג עצמו כיועץ עסקי של השייח', הוא גם שותפו בחברה בשם GEMGOW, המפעילה פלטפורמה לסחר ביהלומים. 

נאום כהן/ נחשון נחשונובצילום: Malva123

נחשונוב העיד על עצמו בפני TheMarker כי התעשר בעסקות מסחר ותיווך. ב-2012 הוכרז עליו כעל פושט רגל בשל חוב של 740 אלף שקל. בספטמבר 2013 יצא נחשונוב מהארץ בעקבות היתר זמני שניתן לו, ושהה בחו"ל כמה שנים, אף שכחייב היה אמור לחזור לישראל. בסופו של דבר, לאחר שהכספים הוחזרו לנושים, בוטל ההליך נגדו ב-2018. הוא אמר ל-TheMarker בהקשר זה כי "בעסקים הדברים עולים ויורדים". 

שמו של נחשונוב עלה בשתי תביעות משפטיות שהוא לא היה צד בהן. ב-2016 נחשונוב הוזכר במסגרת תביעה של מאיר יעקובוב נגד בורסת היהלומים הישראלית. יעקובוב טען כי נגרם לו נזק של מיליוני שקלים עקב רשלנותה של בורסת היהלומים, שאפשרה לנחשונוב לבצע מעשי נוכלות (כהגדרת יעקובוב) ולפרוע חובות שמעולם לא נוצרו בגין עסקאות שלא התקיימו. השופט פסק לטובת הבורסה ליהלומים לאחר שציין כי יעקובוב לא טרח לערוך בדיקות מתאימות באשר לאמינותו של נחשונוב, ולכן אין לו אלא להלין על עצמו. נחשונוב, בשיחה שקיים באחרונה עם עם TheMarker, הכחיש את הטענות שעלו נגדו בכתב התביעה. 

ב-2018 נחשונוב הוזכר בתביעה נוספת, שבה תואר כספק של משקאות אלכוהוליים במחיר מוזל, היושב באמסטרדם. התביעה היתה בין שני בני דודים רחוקים, שאחד מהם הלווה לרעהו (הנתבע) 600 אלף יורו למימון רכישת המשקאות מנחשונוב, שהציע לנתבע מלאי של משקאות אלכוהוליים למכירה.

לפי כתב התביעה, את הכסף העביר התובע ישירות לנחשונוב, וזה היה אמור לקבל את הכסף בשמו של הנתבע ולפי בקשתו. ואולם המשקאות מעולם לא התקבלו, וההלוואה לא הוחזרה. לפי התביעה, הנתבע טען בפני התובע שנחשונוב עשה לו תרגיל עוקץ ולקח את הכסף אליו. ואולם בכתב ההגנה טענה זו לא עולה, ונטען כי הכסף כלל לא הועבר. המשפט עומד כעת לפני שלב ההוכחות. 

מתווך נוסף שנקשר לעסקת בית"ר היה איש העסקים האמירותי סולימאן אל-פהים. אל-פהים פעיל בעיקר בתחום הנדל"ן, אך מוכר היטב לחובבי הכדורגל, בעיקר בבריטניה. ב-2008 היה השושבין בעסקה שבה נמכרה קבוצת מנצ'סטר סיטי למשפחת המלוכה של איחוד האמירויות. כעבור שנה שמו נקשר לרכישת קבוצת הכדורגל פורטסמות'. על-פי פרסומים בעיתונות הבריטית, לפני כשלוש שנים הוא הורשע באיחוד האמירויות בגניבה של 5 מיליון ליש"ט מאשתו ובשימוש במסמכים מזויפים כדי לממן את עסקת פורטסמות'. על אל-פהים נגזרו בהיעדרו חמש שנות מאסר. הוא נכלא ושוחרר לאחר זמן קצר.

סולימאן אל פהיםצילום: גלין קירק איי אף פי

את פורטסמות' רכש אל-פהים מידי סשה גאידמק, בנו של איש העסקים ארקדי גאידמק, ומכר אותה כעבור שישה שבועות. לפי פרסומים אחרים בתקשורת הבריטית, אל-פהים מעולם לא העביר לקבוצה את הכספים שהבטיח עבורה, וכתוצאה מכך הקבוצה כמעט הגיעה לפשיטת רגל. לפי העיתונות הבריטית, בעקבות כך אף הוחמרו באנגליה נהלים הנוגעים לרכישת קבוצות. 

חוגג כבר הודה בעבר שאל-פהים פועל כמתווך בעסקה זו, אולם כעת טוענים מקורביו כי בעקבות הגילויים על עברו נותק איתו הקשר. המידע אודות אל-פהים זמין בחיפוש פשוט בגוגל.

רומן זיימן הוא איש עסקים נוסף המקורב לבן חליפה, והוא אף שותפו ב-HBK. כמו חוגג ובן חליפה, גם זיימן עוסק בתחום מטבעות הקריפטו, והוא הבעלים של חברת קריפטו בשם Futurenet. לפי מידע שהגיע לידי TheMarker, ב-2019 פירסמה ממשלת פולין אזהרה מפני השקעה בחברה זו, שבה נכתב כי הממשלה חוששת שפעילותה מהווה הונאת פונזי. 

רומן זיימן צילום: צילום מסך מתוך ערוץ היוטיוב של FutureNet

מההתאחדות לכדורגל נמסר בתגובה: "לא ניתן להתייחס לחומרים שהוצגו בפני הוועדה".

מטעמו של משה חוגג נמסר: "עסקת המכירה לשייח' בן חליפה עתידה לסייע לקבוצת בית"ר ירושלים להיות בפסגת הכדורגל הישראלי ולהשתלב בצמרת הכדורגל האירופי. אנו תמהים על התנהגותם של גורמים בהתאחדות לכדורגל, לצד ניסיונות גורמים מטעמה לחבל בעסקה ולפגוע בקבוצה פגיעה קשה.

"אנו מקווים כי קבלת הפנים הבוטה שלה זוכה השייח' בן חליפה, לא תגרום לו להתחרט על העסקה ולחזור בו מהרצון להשקיע בבית"ר. אנו קוראים לראשי ההתאחדות לפעול כמצופה מהם למען הכדורגל הישראלי ולהפסיק ולנסות לחבל בעסקה זו, ניסיונות הכוללים לא פחות מגיוס חברת חקירות והדלפת מידע מוטה ומטעה מטעמה. אנו מבקשים רגע לחשוב מה היה קורה אילו היו חוקרים באגרסיביות את מיטש גולדהאר (הבעלים של מועדון הכדורגל מכבי תל אביב; ר"ל וש"ש) טרם הגעתו ארצה. כמו כן, בניגוד לנטען, לסולימאן אל-פהים אין ולא היה כל קשר לעסקה".

מטעמו של השייח' חמד בן חליפה אל-נהיאן לא הועברה תגובה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker