יותר דוקטורים, יותר אנשי סגל: תוכנית של 273 מיליון שקל ללימודי היי-טק יוצאת לדרך

האוצר הקצה למל"ג עוד 140 מיליון ש' לתקציבה הרב שנתי כדי להגדיל את מספר הלומדים לתארים מתקדמים. דרכם הם מקווים להגדיל גם את סגל ההוראה - שיתמוך בקפיצה בתלמידי התואר הראשון

רותי לוי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
בצל הקורונה, פתיחת הלימודים באוניברסיטת בר אילן
בצל הקורונה, פתיחת הלימודים היום באוניברסיטת בר אילןצילום: דודו בכר

המדינה תקצה מאות מיליונים להגדלת מספר בוגרי התארים המתקדמים במקצועות ההיי-טק באקדמיה - בעיקר באוניברסיטאות - ולהרחבת הסגל האקדמי שיוכל לתמוך בגידול העצום במספר הסטודנטים בתחום, כך לפי החלטת ממשלה שאושרה היום (ראשון).

מדובר בצעדי המשך ל"תוכנית הלאומית להגדלת כוח אדם מיומן לתעשיית ההיי-טק", שהתקבלה בהחלטת ממשלה מ-2017, שסעיפה המרכזי היה הגדלת הסטודנטים לתואר ראשון באוניברסיטאות ב-40%. המטרה היתה לתמוך במצוקת כוח האדם בתעשיית ההיי-טק.

התוכנית נחלה הצלחה, לפחות ביעד זה: מספר הסטודנטים לשנה א' במקצועות מדעי המחשב וההנדסה (תוכנה, מחשבים, חשמל ואלקטרוניקה, מערכות מידע) - מקצועות ההיי-טק - קפץ בארבע השנים האחרונות ב-56%, למול סטגנציה בשלוש השנים שקדמו למדידה.

המועצה להשכלה גבוהה (מל"ג) מעריכה כי בשנת הלימודים האקדמית שנפתחה היום, החלו 5,260 סטודנטים את שנה א' במקצועות ההיי-טק, למול כ-3,310 בשנת הלימודים תשע"ו (2015/2016). בהחלטה החדשה מבקשים לעדכן את היעד ולהשלים עלייה של 80% ל-5,910 סטודנטים. 

גידול מואץ

במוסדות הלימוד טוענים כי ההרחבה לא דרשה להתפשר על תנאי הקבלה או הסטנדרט האקדמי, אלא לקבל תלמידים שהיו ברשימות ההמתנה בשל מגבלת מכסה.

ואולם כעת, עם הגידול העצום במספר הסטודנטים לתואר הראשון - גם סגל ההוראה האקדמי כבר נמצא במחסור. במל"ג סברו כי הרחבת מספר הסטודנטים לתואר שני מחקרי ולדוקטורט תכשיר את סגל ההוראה העתידי בחוגים הרלוונטיים.

היעדים המפורטים בהחלטה הם גידול של 60% בסטודנטים לתואר שני מחקרי, והכפלה של מספר הדוקטורנטים עד שנת הלימודים תשפ"ה (2024/2025). בשנה שבה נדגם מספר הסטודנטים החדשים לתארים אלה – תשע"ט (2018/2019) - כ-800 סטודנטים החלו לימודים לתואר שני מחקרי במוסדות ההשכלה הגבוהה, וכ-180 החלו לימודי דוקטורט. תחת ההגדרה 'מקצועות ההיי-טק' עבור תארים מתקדמים - נוספו גם מתמטיקה, סטטיסטיקה ופיזיקה. 

בסך הכל, הכוונה היא לתמוך בגידול של כ-10% בסגל ההוראה – שהם כ-70 אנשי סגל. חלקו יגיע מתוך בוגרי התארים המתקדמים, וחלקו באמצעות תוכניות לעידוד קליטת חברי סגל ישראלים מצטיינים מארה"ב וקנדה במקצועות אלה, הממומנות אף הן בתוך תקציב ההחלטה. 

החלטה של

התוכנית היא בהיקף של 273 מיליון שקל, מהם כ-50 מיליון שקל מכספי קרנות פילנתרופיות. 10 מיליון שקל יוקדשו לסעיף (שטרם אושר) העוסק בקידום שיתופי פעולה בין המכללות האקדמיות לתעשייה.

כ-80 מיליון שקל מהסכום מגיע מתקציב הוועדה לתכנון ותקצוב (ות"ת) של המל"ג, ועוד 140 מיליון שקל הוא תוספת מהאוצר. עלות הגידול שהושג בהחלטה הקודמת ועד שנת הלימודים הנוכחית, היא 193 מיליון שקל מהתקציב הרב שנתי של ות"ת. 

את התוכנית הובילו פרופ' אבי שמחון יו"ר המועצה לכלכלה לאומית; פרופ' יפה זילברשץ, יו"ר ות"ת; ועידו סופר מאגף התקציבים במשרד האוצר.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker