מהפכת התעסוקה: 50% מחברות ההיי-טק שוקלות לעבור לעבודה חלקית או מלאה מהבית

סקר שנערך בקרב מנהלות משאבי אנוש בתעשייה, חושף עד כמה שינו ההגבלות את המבנה הארגוני ■ רוב החברות צפויות לאפשר באופן קבוע מודל עבודה היברידי ■ "במשרד אנשים יעשו פעולות שדורשות שיתוף פעולה, ובבית את שאר המשימות"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עובדים בחברת היי־טק. למצולמים אין קשר לכתבה
עובדים בחברת היי־טק. למצולמים אין קשר לכתבהצילום: גיל אליהו

האיגוד הישראלי לתעשיות מתקדמות (IATI) ערך סקר בקרב קבוצה של מנהלות משאבי אנוש בשורה ארוכה של חברות רב לאומיות שמחזיקות פעילות בישראל, כולל מיקרוסופט, גוגל, אינטל, ו–KLA, בין היתר. על הסקר השיבו בסך הכל כ–40 מנהלות HR המייצגות כ–50 אלף עובדים בישראל. הוא עסק בשאלות של תעסוקה בזמן ואחרי תקופת הקורונה, או כפי שמגדירים כותבי המחקר: "בחינת מידת ההשפעה של משבר הקורונה על החזרה לעבודה שגרתית בחברות טכנולוגיה בישראל".

ראשית, למרות ההקלות — שספק אם יישארו לאורך זמן בשל הגבלות הגל השני — רוב גדול של עובדי חברות הטק בישראל נשארו בבית. כשנשאלו מנהלות ה–HR "מה אחוז העובדים בחברה שחזרו לעבודה במשרד?", רק 11% מהנשאלות השיבו כי 80%–100% מעובדי החברה שבו למשרדים, בעוד 46% מהן השיבו כי החברות בהן הן עובדות עומדות על 0%–15% תפוסה.

עוברים לעבודה קבועה מהבית

יש לציין שהרבה מרכזי פיתוח ישראלים מושפעים מהמדיניות הבינלאומית של החברה לגבי הגעת עובדים למשרד — מדיניות שנקבעת על פי רוב מהמטה בארה"ב, שנמצאת בשלבים יותר נוקשים של סגר כעת. אבל גם כשנשאלו המשתתפים על התחזית לסוף השנה, מרבית המשיבים, 39%, העריך שהתפוסה עד סוף 2020 תעמוד על בין 15%–40%.

עוד יותר מעניין, כשנשאלו בכירות ה–HR (הרוב בענף זה הוא נשי) "האם החברה שוקלת לאפשר עבודה מהבית באופן קבוע (כלומר, לאחר הקורונה; א"ז), ואם כן באיזה היקף?", רק 13% מהחברות השיבו כי אינן מתכוונות לשקול עבודה מבית. לעומת זאת, כ–50% מהחברות השיבו שהן יאפשרו עבודה מבית בהיקף של יומיים לפחות בשבוע, ו–13.3% מתוכן יאפשרו עבודה מלאה מהבית.

לאחרונה, למשל, התפרסם כי חברת לייבפרסון החליטה לבטל כליל על הנדל"ן שלה והיא שולחת את 1,300 עובדיה, מהם 350 בישראל, לעבוד מהבית, במהלך שיכול לחסוך לחברה כ–12 מיליון דולר בשנה. טוויטר קיבלה החלטה דומה על העסקה גמישה — במסגרתה עובדים יוכלו לעבוד מהבית ככל רצונם, ויש עוד דוגמאות.

"אנחנו לקראת שינוי דרמטי"

אם אכן ענף ההיי־טק (ואחריו ייתכן שגם תחומים נוספים) יאמץ עבודה מהבית בצורה רחבה — יש לכך השלכות מרחיקות לכת על תעשיות נוספות. לאחרונה פורסם ב–TheMarker כי בענף הליסינג כבר כ–15% מהעסקים ביטלו עמם את החוזים והחזירו את הרכבים ובענף נערכים לאי חידוש של עד 60% מהחוזים הקיימים.

בדומה, צפויה גם ירידה ברכישת רכבים, ובשלישון הראשון של 2020 נרשמה ירידה של 34% בייבוא רכב מסחרי. השלכות אחרות יכולות להיות על ענף הנדל"ן המסחרי, מה שישפיע אולי בסופו של דבר על כלל ענף הנדל"ן, וגם ענף ההסעדה יכול להיפגע ממעבר מסיבי של עובדים לעבודה מהבית.

אבל יש גם היבטים תרבותיים ניהולים למהפכת העבודה מהבית. כשנשאלו נשות משאבי האנוש "מה האתגרים העיקריים בסביבת עבודה היברדית (שמשלבת עבודה מהבית ועבודה מהמשרד)" 71% מהן השיבו כי האתגר המרכזי הוא "פגיעה באיכות הפגישות הפנים משרדיות". זאת אומרת, בעבודה מהבית משהו ביכולת לחשוב ביחד כצוות הולך לאיבוד. בנוסף, 29% מהנשאלות הצביעו על "חוסר סינכרון" בתהליך העבודה כאתגר מרכזי.

קרין מאיר רובינשטיין, מנכ"לית האיגוד הישראלית לתעשיות מתקדמותצילום: סיון פרג'

כשנשאלו הנסקרות "אילו דרכים מיישמת החברה ליצירת תחושת חיבור ושייכות בעבודה מהבית" טענו 49% מהן ש"שמירה על קשר אישי פרטני" הוא הצעד הראשון במעלה, ואחריו (22%) "הרצאות ופעילויות העשרה מרחוק". נשות ה–HR מדווחות גם על בעיות בעבודה מהבית שכוללות עייפות ושחיקה, לחץ נפשי, פגיעה ביעילות בשל הסחות דעת, פגיעה בקשר הצוותי ואף בדידות.

לדברי קרין מאיר רובינשטיין, מנכ"לית האיגוד הישראלית לתעשיות מתקדמות, "נכון שהסקר מושפע מהוראות שמגיעות מחו"ל — אבל נראה שאנחנו לקראת שינוי דרמטי של מודל עבודה היברידי — ולא רק בחברות הרב לאומיות, אלא גם בסטארטאפים. זהו שינוי שישפיע על היבטים רבים בחיי החברה. כמובן שעל כח האדם, אבל גם היבטיים משפטיים, איזון עבודה־פנאי ועוד, וכל זה קורה מאד מהר".

"האתגרים לא רק פיזיים"

בקרב מנהלות ה–HR יש עוד הסכמה אחת ברורה: התפוקה לא נפגעה עקב העבודה מהבית. "הפורמט הזה עובד לא רע", מספרת יפעת פפו, מנהלת משאבי האנוש בנוקיה ישראל, סניף של החברה העולמית שמעסיק כ–200 עובדים. "תפקדנו טוב בתקופת הסגר, היעדים נשמרים. לכן, נראה שמודל העבודה הגמישה יכול לעבוד גם לטווח הרחוק.

"יש גם ערכים מוספים לעבודה כזו כמו חיסכון בהוצאות התפעוליות, בזמן הנסיעה וכן הלאה. מכיוון שאנחנו לא חברה אמריקאית אלא אירופית, ההנהלה השאירה לכל אתר להחליט על מדיניות החזרה לעבודה שלו. אנחנו עמדנו כאן כבר על 60%–80% תפוסה משהוסרו המגבלות, אבל עכשיו שוב התפצלנו לקפסולות של חצי־חצי. מה יהיה בהמשך? אלו דברים שנידונים בהנהלה בימים אלו".

לדברי אלונה איל פריד, סמנכ"לית משאבי האנוש באינטל ישראל, "בשלושת מרכזי הפיתוח 90% עובדים מהבית ובמפעל הייצור 70% עובדים מהבית. למעשה, גם פס הייצור רובו ממוחשב ואפשר לעשות חלק גדול מהפעולות בשלט רחוק". אינטל מעסיקה בישראל 13 אלף עובדים.

לתחושתך, איך זה יתייצב אחרי הקורונה?

"נתחיל מזה שהתפוקה לא ירדה, היא או עלתה או נשארה אותו הדבר. לכן, יש מחשבות, ואם יש חברה שאין לה מחשבות היא מפספסת, כי עם כל הדברים הרעים שהקורונה מביאה, יש שיעורים שלמדנו בתקופה הזו ונרצה לקחת קדימה. איך בדיוק זה יראה, אני לא חושבת שיש חברה שיודעת להגיד.

עבודה מהבית. אילוסטרציהצילום: Shooting Star Studio / Shutterst

"עוד לפני הקורונה היה לנו יום עבודה שבועי מהבית, ואני יכולה להגיד לך שמקבוצות מיקוד שאנחנו עושים עם העובדים, הם היו רוצים לעבוד בתמהיל יומיים במשרד ושלושה ימים בבית — או להפך. זה מה שאנחנו שומעים בצורה רחבה מרוב העובדים. במשרד, אנשים יעשו פעולות שדורשות שיתוף פעולה, חשיבה משותפת וחדשנות — ובבית את שאר המשימות.

"האתגרים הם לא רק פיזיים, אלא שאלות כמו איך לשמור על חיבוריות של צוות. זה דורש מאמץ של כל מנהל לשמור על קשר עם האנשים שלו. אנחנו מטפלים בזה בהרבה רמות, כמו למשל אירועי למידה שמעבירים לסביבה וירטואלית. באחד החגים אפילו עשינו משחק עם העובדים ובני המשפחות, עם משימות שהם צריכים לעשות — והכל דרך אפליקציה. נצטרך לפתח ארגז כלים חדש".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker