פי 100 מהר יותר מהווי-פיי: האינטרנט בעתיד יגיע מהמנורה

בעוד תדרי הרשתות האלחוטיות נהפכים לצפופים ועמוסים יותר ויותר, חוקרים ואנשי טכנולוגיה חושבים שהעתיד שייך לתקשורת מבוססת אור ■ היתרון: במעין קוד מורס על סטרואידים, ניתן להגיע לקצב של טרה־ביט לשנייה ■ החיסרון: אור אינו יכול לעבור דרך קירות או מחסומים

שגיא כהן
שגיא כהן
איש עם סמארטפון ליד מנורה ברומא, איטליה
איש עם סמארטפון ליד מנורה ברומא, איטליהצילום: Gianni Cipriano/The New York Time

בסוף אוקטובר המריאה מפריז טיסה של אייר־פראנס ועליה נערך ניסוי ראשון מסוגו. ב–12 מושבים הותקנה תשתית LiFi, טכנולוגיית תקשורת אלחוטית מבוססת אור, שהעבירה נתונים במהירויות גבוהות דרך מערכת התאורה של המטוס. ה–WiFi הרגיל במטוסים ידוע לשמצה כאטי ולא אמין, וכדי להפגין את היכולות של המערכת החדשה, הוזמנו גיימרים מקצועיים שהתחרו זה בזה במהלך הטיסה במשחקי וידיאו.

זה היה רק ניסוי חד־פעמי, אבל הוא מסמל את העובדה שאחרי שנים ארוכות, טכנולוגיית ה–LiFi מתחילה להראות סימני הבשלה ראשונים, ויש המעריכים כי היא צפויה להתפתח ולהוות אמצעי משלים — ובמקרים מסוימים אף מחליף — לטכנולוגיות קישוריות אלחוטית נפוצות כמו WiFi או סלולר.

מחקר חדש של בנק אוף אמריקה מריל לינץ' סימן באחרונה את LiFi כאחת מ–15 טכנולוגיות עתידיות ופורצות דרך שעשויות לשנות את חיינו בעשורים הקרובים (ראו מסגרת). לפי המחקר, LiFi מהווה כיום שוק של כ–170 מיליון דולר, שיגיע ל–36 מיליארד דולר עד 2028, עם צמיחה שנתית ממוצעת של 71%.

כיום, רוב השיטות להעברת נתונים באופן אלחוטי ובמהירות מבוססות על גלי רדיו: WiFi, רשתות סלולריות בדור 4 או 5, בלוטות' ועוד. אך עם השנים ניכר כי תדרי הרשתות האלחוטיות נהפכים צפופים ועמוסים יותר ויותר, מה שמתבטא בין השאר בהפרעות. כל אחד נתקל בכך בביתו — למשל כשהאינטרנט האלחוטי מקרטע בגלל הפרעות מרשתות WiFi של השכנים.

לפיכך, כבר בעשור הקודם, וביתר שאת בעשור הנוכחי, חוקרים ויזמים טוענים כי חלופה יעילה יכולה להיות תקשורת אופטית אלחוטית — כלומר, העברת נתונים באמצעות גלי האור, מה שזכה לכינוי Light Fidelity) LiFi). העיקרון של תקשורת אופטית, העברת מידע באור, הוא כמובן ותיק מאוד: למשל, שלט רחוק פשוט של טלוויזיה מעביר פקודות באופן אלחוטי באמצעות אור אינפרא אדום; וסיבים אופטיים מעבירים כיום אינטרנט מהיר באמצעות האור.

אך הרעיון של ה–LiFi לוקח הכל צעד אחד קדימה. איך זה עובד? נורת LED שמחוברת לתשתית אינטרנט, מהבהבת במהירויות אדירות של מאות אלפי פעמים בשנייה, באופן שאינו נראה לעין האנושית. מהצד השני, מקלט תואם קולט את השינויים באור ומפענח אותם לכדי אות אלקטרוני. כך אפשר להעביר דרך האור אלפי זרמי נתונים במקביל — קצת כמו קוד מורס על סטרואידים. המקלט מסוגל אף לשדר חזרה את הנתונים באופן דומה.

באופן זה, נורת LED על תקרת חדר יכולה לשמש נתב, ולשדר אינטרנט דרך האור למכשירים שנמצאים בשדה הראייה שלה, כמו טלפונים, מחשבים וטאבלטים (בתנאי שהם מצוידים במקלט מתאים).

"אנו מגיעים לתקרת הזכוכית הפיזיקלית של שימוש ברדיו ליישומי מידע", אומר עידו בן יהודה, אחד ממייסדי הסטארט־אפ הישראלי סוּפּרים ארקיטקטור (Supreme Architecture). החברה פיתחה בעשור האחרון טכנולוגיית תקשורת אופטית, אך לדברי בן יהודה האטה את פעילותה — ומקווה לגייס מימון מספיק להמשך פיתוח הטכנולוגיה והבאתה לשוק. לדבריו, היתרון העיקרי של LiFi הוא שרוחב הפס הפוטנציאלי וטווח התדרים הזמינים גדולים לאין שיעור מאלה של גלי רדיו. בנוסף, האור אינו מפריע לאור אחר, לעומת גלי רדיו שמפריעים זה לזה.

כיצד הדבר בא לידי ביטוי? קודם כל במהירות. כיום קצב הנתונים ברשת LiFi מגיע למאות מגה־ביט בשנייה — דומה לנתבי WiFi מתקדמים. אך ניסויים בתנאי מעבדה של LiFi הציגו קצב של 8 גיגה־ביט ואף 100 גיגה־ביט לשנייה. בן יהודה מציין שלפי סימולציות שבוצעו בחברה, ניתן להגיע לקצב של קרוב לטרה־ביט לשנייה ממרחק של שני מטרים, ואף יותר. בנוסף, נורת LiFi תוכל להתמודד טוב יותר עם ריבוי מכשירים בחדר ביחס לנתב WiFi.

צמיחה במהירות האור

היישום מוגבל כפתרון משלים בלבד

מול כל היתרונות, ל–LiFi יש חיסרון גדול, ברור ומובהק מאוד, שמגביל את מספר היישומים של הטכנולוגיה ובמידה רבה מטיל צל על עתידה: בניגוד לגלי רדיו כמו WiFi או סלולר, אור אינו יכול לעבור דרך קירות או מחסומים. במלים אחרות, ה–LiFi עובד רק כאשר יש קשר עין ישיר בין נורת ה–LiFi לבין המכשיר המחובר אליה. אם נצא עם המחשב מהחדר או נכניס את הטלפון לכיס, הם יתנתקו מהרשת.

בן יהודה מסביר כי הרכיב שפותח בסופרים ארקיטקטור מאפשר תקשורת גם כשאין קו ראייה ישיר — בעזרת השתקפויות בחדר. ועדיין, המשמעות היא שיישומי LiFi מוגבלים למדי, והוא אינו מסוגל ואינו מיועד להחליף כרגע את את תשתיות האינטרנט, הסלולר וה–WiFi.

נראה כרגע שהטכנולוגיה הזאת מיועדת להיות פתרון משלים במקומות ובמצבים ספציפיים. החברות והחוקרים, שעדיין מתמודדים עם אתגרים טכנולוגיים כמו מזעור והוזלת הטכנולוגיה, מנסים עדיין לענות על השאלה הבסיסית: מהו ה"קילר אפליקיישן" — היישום שבו הטכנולוגיה תהיה טובה בהרבה מכל החלופות ויביא לאימוץ נרחב.

LiFi
LiFiצילום: Sentavio / iStockphoto via Getty

רבים מנסים לענות על כך. בחברת הטלקום הבריטית O2 מאמינים ש–LiFi יכול לשמש להשלמת כיסוי רשתות דור 5, למשל בתוך בניינים — שם הקליטה הסלולרית לא מיטבית. חברת Signify (שנולדה מתוך פיליפס) השיקה ביוני את Trulifi, מערכת LiFi המבוססת על נורות שמשדרות נתונים בקצב של עד 150 מגה־ביט, ואביזר USB שאפשר לחבר ללפטופ ומשמש מקלט. קהל היעד: בעיקר בנייני משרדים. חברות אחרות מציעות מוצרים לצרכן הסופי, אך הם יקרים להחריד: OledComm מוכרת למשל מנורת שולחן תומכת LiFi בכ–2,000 דולר.

ניסויים בכלי רכב אוטונומיים

יש המאמינים ש–LiFi ישמש דווקא בתעשייה ובבתי חולים, בערים חכמות, בבית החכם ובעולם ה–IOT (אינטרנט של הדברים). הדו"ח של בנק אוף אמריקה, למשל, מציין כי ב–2018 ביצעה ב.מ.וו ניסוי במפעל שלה להעברת מידע בין רובוטים שבודקים את גוף המכוניות, באמצעות אינפרא אדום. היא ניסתה למצוא אלטרנטיבה ל–WiFi, שהיה רגיש להפרעות ולשיבושים. הניסוי עבד — אבל בחברה ציינו כי רמת המוכנות של הטכנולוגיה עדיין נמוכה למדי בגלל הצורך למזער את הרכיבים.

בן יהודה מוסיף כי סופרים ארקיטקטור עבדה עם חברות רכב על פתרון עבור כלי רכב מחוברים ואוטונומיים: הרעיון היה שטכנולוגיית LiFi תשתלב בפנסי הרכב, וכך הוא יוכל לתקשר עם כלי רכב אחרים ועם תשתיות בכביש (בתנאי שיש קו ראייה, כאמור). אפשרויות נוספות הן פתרון למשקפי מציאות מדומה או רבודה — ה–LiFi יכול לשמש אמצעי לחיבור אלחוטי מהיר ליחידת עיבוד מרכזית, במקום כבל פיזי.

תחרות משחקי מחשב
צילום: Wolfgang Rattay/רויטרס

התעשייה הזו עדיין בחיתוליה, ויש עוד מכשולים רבים בדרכה. היא זקוקה בין השאר להשקעות גדולות כדי להמריץ אותה קדימה. ואכן, רק בחודש שעבר הכריזה חברת PureLifi הסקוטית — הנחשבת לאחת המובילות בתחום — על השלמת סבב גיוס של 18 מיליון דולר, בין השאר מ–Temasek הסינגפורית. החברה מפתחת שבבים שמאפשרים להביא את הטכנולוגיה למכשירים קיימים כמו טלפונים ניידים, מערכות תאורה ומחשבים. את החברה ייסד פרופ' הראלד האס מאוניברסיטת אדינבורו, שנחשב לאחד מחלוצי התחום וגם טבע את המונח LiFi.

הגיוס, לצד השקות המוצרים, הניסויים והתחזיות, מפיחים אופטימיות בקרב העוסקים בתחום. האס, למשל, היה נרגש במיוחד: "אחרי עשור של פיתוח והדגמות של היכולות, אנחנו עכשיו עומדים על סיפו של רגע מכריע עבור ה–LiFi".

לא רק LiFi: טכנולוגיות משבשות ופורצות דרך

מחקר של בנק אוף אמריקה מריל לינץ' מסמן 15 טכנולוגיות פורצות דרך, בעלות פוטנציאל לשבש תעשיות ששוות כיום 13 טריליון דולר —  ב–10–15 השנים הקרובות.

חיים ישראל, האסטרטג הגלובלי הראשי של בנק אוף אמריקה, שערך את הדו"ח ומוביל את מחלקת המחקר של הבנק אמר: "סדרת המחקרים שלנו בתחום ההשקעות המגמתיות (Thematic Investing) נועדה לזהות מגה־טרנדים שצפויים לשנות ולעצב את העתיד. הדו"ח מצביע על 15 מגמות שכדאי לעלות עליהן כבר כיום". מלבד LiFi, המחקר מציין שורה של פיתוחים נוספים.

מחשוב קוואנטום: מחשוב שמבצע חישובים באופן מהיר לאין שיעור ממחשבים כיום.
כרייה תת־ימית: כרייה של מחצבים כמו קובלט וניקל מעומק של 6,000 מטר מתחת לפני הים.

ננו־לוויינים: לוויינים זעירים השוקלים פחות מעשרה ק"ג שישפרו גישה לחלל ולאינטרנט.
רשתות דור 6: הדור הבא של רשתות טלקום, המהירות פי 100 מדור 5.

היפרלופ: רכבות שנעות בתוך צינורות וואקום.

ביו־הדפסה תלת־ממדית: שימוש בהדפסה תלת־ממדית לייצור איברים להשתלה או גילוי תרופות.

תיירות חלל: תיירות פנאי לחלל, לירח או לתחנת החלל הבינלאומית.

גיאו־הנדסה: פתרונות מעשה ידי אדם כדי להגביל את השפעת שינויי האקלים.

חקלאות אנכית וחממות: פתרונות חדשים לשיפור ייצור המזון.

ננו־טכנולוגיה: שימוש תעשייתי בחומרים בסדרי גודל ננומטריים.

אבטחה ביומטרית מבוססת התנהגות: אמצעי אבטחה ביומטריים המבוססים על זיהוי דפוסי התנהגות.

גרפן: חומר דק וחזק לאלקטרוניקה ולסוללות.

היתוך גרעיני: היתוך מימן ליצירת אנרגיה נקייה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker