דאטה סיינס לבוחרים: מה אפשר ללמוד מהפריימריז של הליכוד?

קורא מסור של הבלוג נענה לבקשתי לדאטה, והעביר לי את תוצאות הפריימריז של הליכוד: להלן ניתוח התוצאות והמסקנות

תמונה לבלוג של עמרי גולדשטיין
עמרי גולדשטיין
ביבי מדבר בטלפון
צילום: קובי גדעון / לע"מ
תמונה לבלוג של עמרי גולדשטיין
עמרי גולדשטיין

בפוסט הקודם ניתחנו את תוצאות הפריימריז במרצ, שהיתה המפלגה היחידה שפירסמה באופן מסודר את התוצאות. קורא מסור של הבלוג נענה לבקשתי לדאטה מעניין כפי היא מופיעה בצד שמאל של המסך שלכם (עכשיו גם אתם יכולים), ושלח לי את תוצאות הפריימריז בליכוד.

מכיוון שניתוח הדאטה בפוסט הנוכחי זהה לניתוח בפוסט הקודם אני ממליץ לקרוא גם את הפוסט הקודם במידה וחלק מצעדי הניתוח אינם ברורים. חשוב לציין שהדאטה מעודכן לספירת הקולות הראשונה ולא כולל מספר תיקונים שנערכו בספירה נוספת, לאחר שנתגלו אי-אילו אי סדרים בתוצאות.

הפריימריז בליכוד נערכו לפני כחודש וחצי. במקום הראשון נבחר יולי אדלשטיין עם יותר מ-37 אלף מקולות המצביעים, ואחריו נבחרו לפי סדר - ישראל כץ, גלעד ארדן, גדעון סער ומירי רגב.

נתחיל גם הפעם במבט על היישובים בהם נערכה הצבעה בפריימריז, ונמפה אותם כך שיישובים בעלי דפוסי הצבעה דומים יהיו קרובים זה לזה. בנוסף, נחלק את את היישובים לאשכולות באופן אוטומטי ונצבע כל יישוב בהתאם לאשכול אליו הוא משתייך, את מספר האשכולות אני בחרתי באופן ידני (לידיעה, המיפוי נעשה באמצעות PCA וניתוח האשכולות באמצעותK-Means). כרגיל ניתן למצוא את הדאטה והקוד בקאגל. לחיצה על הגרף תוביל לגרסה אינטרקטיבית:

כדי להבין טוב יותר איזה אשכול מייצג כל יישוב, נסתכל על אותם נתונים על המפה (גם כאן לחיצה על הגרף תוביל לגרסה אינטרקטיבית):

עכשיו נוכל לתת לאשכולות שנמצאו באופן אוטומטי שמות. ניתן לראות כי האשכול הצהוב מייצג בעיקר את ישובי התנחלויות (וכן את מצפה רמון). באשכול האדום יש כמעט ורק יישובים דרוזים. שלושת האשכולות הנוספים הם בעיקר יישובים עירוניים, כאשר האשכול הסגול הוא קטן ומובחן יותר – תל-אביב, הרצליה, רמת השרון, רעננה, ועוד מספר יישובים מחוץ לגוש דן (קדימה, זיכרון יעקב, חיפה). אנחנו נראה בהמשך שמספר מצוצמם וספציפי של מועמדים זכה להצלחה באשכול הזה. שני האשכולות הנוספים, הירוק והכחול הם הליבה של מצביעי הפריימריז בליכוד. קשה להבחין בהבדל ברור בין סוגי היישובים מהמפה, ולכן נפנה חזרה לרשימת המועמדים כדי להבין מי הצליח איפה.

באשכול ההתנחלויות המועמדים הבולטים היו זאב אלקין, ציפי חוטובלי, יריב לוין ויולי אדלשטיין. לצידם ניתן לציין גם את יואב קיש, מיקי זהר, קטרין שטרית ונעם סלע (נציג צעירי יו"ש).

באשכול הדרוזי בולטים גלעד ארדן, גילה גמליאל, איוב קרא וחיים כץ, וכן מולא פטין, פייסל חטיב, מוסטפא ג'יהאד ואוסמה נבואני, שהגיעו במקומות נמוכים בהרבה.

האשכול הסגול (שאולי ניתן לקרוא לו 'התל-אביבי' או ה'שרוני') הוא אמנם אורבני בדומה לירוק והכחול, אבל בחירת המועמדים בו היתה שונה באופן מובהק: בעוד שיולי אדלשטיין הצליח גם בו, מי שבלטו היו ניר ברקת, יובל שטייניץ, צחי הנגבי, שרן השכל, יהודה גליק וכן ניר הירשמן, נציג הליכודניקים החדשים. גם גילה גמליאל וישראל כץ נמצאים גבוה ברוב הקלפיות של אשכול זה. מה מייחד את המועמדים האלו? חלקם היו ברשימת המומלצים של הליכודניקים החדשים (יובל שטייניץ, צחי הנגבי, ניר ברקת, שרן השכל, יהודה גליק וכמובן ניר הירשמן), וחלקם כנראה קסמו יותר לדמוגרפיה של גוש המצביעים הזה.

שני האשכולות הבאים כאמור דומים מאוד. ראשית, בניגוד לאשכול המתנחלי, הדרוזי והתל-אביבי, בהם בחירת המועמדים היתה מאוד מובהקת ואולי אפילו מעידה על שיתוף פעולה בין המועמדים, כאן ההצבעה הרבה פחות הומוגנית, וניתן לראות מידה מסוימת של תמיכה בכל המועמדים, באופן שתואם את התמיכה הכללית בהם. בכל זאת ניתן להצביע על מספר הבדלים. באשכול הכחול אין מועמד בודד הבולט מעל כולם, לכן מעניין יותר יהיה להסתכל על האשכול הירוק ולראות אילו מועמדים ומועמדות הצליחו בו יותר. התשובה היא: מירי רגב, חיים כץ, דוד אמסלם, ישראל ביטן, מיקי זוהר וירון מזוז. מהצד השני, למרות שהפער קטן בהרבה, ניר ברקת, יובל שטייניץ ואבי דיכטר הצליחו הרבה יותר באשכול הכחול. אפשר בהחלט למצוא מאפיינים משותפים למועמדים שהצליחו יותר בכל אשכול, בין אם מדובר בעדתיות, קו פוליטי וכו'. קשה, לעומת זאת, לאפיין את היישובים עצמם בצורה ברורה (לפחות עבורי). מרכז מול פריפריה? יישובים עשירים יותר ופחות? האמת היא שיש ייצוג לאלו ואלו בשני הגושים.

מפת המועמדים עצמה מסובכת יותר מבמרצ, בגלל ריבויים, אבל בכל זאת אפשר לחפש קליקות (לחיצה תוביל לגרסה אינטרקטיבית):

ניר ברקת, יובל שטייניץ, שרן השכל, נורית קורן, יהודה גליק ועוד מספר מועמדים מקובצים חזק מאוד בצד ימין של התמונה בגוש האפור שהוא בבירור המלוכד ביותר, כנראה שגם ניר הירשמן שייך לדבוקה הזו, על אף שנצבע על ידי האלגוריתם בבצבע אחר. הגוש הבא, שהוא גם הרחוק ביותר מן הגוש הראשון הוא הגוש של מירי רגב, מיקי זוהר, דוד אמסלם, ישראל כץ, יואב גלנט וגלעד ארדן. בעוד שיש עוד מספר קליקות, ניתן לומר כי רוב המועמדים האחרים מפוזרים בצורה מעט אחידה יותר. במרכז התמונה ניתן למצוא, באופן לא מפתיע, את יולי אדלדשטיין, שקיבל את המספר הרב ביותר של הקולות, קרוב למועמדים מכל הגושים. אני לא יודע אם יש קשר משפחתי בין אבי דיכטר ועו"ד אביטל דיכטר, אבל בהחלט יש קשר בין ההצלחה שלהם בקלפי. בעוד שבוע יגלו מועמדי ומועמדות הליכוד מי נכנס לכנסת. גם אנחנו נתפנה אז לדבר האמיתי - ניתוח תוצאות הבחירות הכלליות.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

בנייני דירות בסין. המחירים יצאו משליטה - הגיע זמן לתיקון?

האוויר מתחיל לצאת משוק הדיור ברחבי העולם. להלן חמש דוגמאות

קומת המסחר בבורסת ניו יורק. נדרש אומץ לב גדול כדי לקנות כשהשווקים נופלים

אחרי נפילה של יותר מ-20%, הגיע הזמן לקנות מניות? זה המדד שצריך לבדוק

מטוס של וויז אייר. החברה הציעה פיצוי של 600 יורו

אל על מובילה בביטולים, המטוס של וויז אייר "קיבל מכת ברק": קיץ כאוטי בנתב"ג

רכבת תחתית בספרד. הקמת המטרו בישראל מוערכת בעלות של 150 מיליארד שקל

מיליארדים מהפקעות קרקע, סמכויות אגרסיביות, ופוליטיקה קטנה: המלחמה על חוק המטרו

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

סטודנטים באוניברסיטה העברית בירושלים. שיעורי התעסוקה עולים בהתמדה עם העלייה ברמת ההשכלה

איך מטפסים לעשירון השכר העליון — ומי מצא דרך עקיפה כדי להגיע אליו

גמר אקס פקטור. הוחלט שלא תשמש יותר לבחירת הנציג לאירוויזיון

"הכל זה הוא": שורת עזיבות ורייטינג צונח - למה רשת מובסת בקרב מול קשת?