נמרוד אבירם
נמרוד אבירם

שלום!

אני נמרוד, דוקטורנט ומורה בפקולטה להנדסה באוניברסיטת תל אביב בהווה, ומתכנת בהיי-טק הישראלי בעברי.

לאחר הרבה אינטראקציה עם סטודנטים ובוגרים טריים שעושים את צעדיהם הראשונים בשוק התעסוקה, החלטתי להעלות על הכתב מספר עצות על התהליך.

הסיבה העיקרית שבגללה החלטתי לכתוב את המדריך הזה, היא התחושה שלי שהרבה מועמדים פשוט לא מציגים את היכולות שלהם בצורה הגיונית בקורות החיים. כמובן שבשלב הרגיש של תחילת הקריירה, כשעדיין אין להם יותר מדי קשרים בהיי-טק הישראלי המרושת, זה פוגע בהם במיוחד.

הייתי שמח אם כל מי שיכול להשתלב בהיי-טק הישראלי יוכל לעשות את זה, ובמשרה שמאפשרת לו למצות את כישוריו כמה שיותר. המדריך הזה הוא הניסיון הצנוע שלי לגרום לזה לקרות, או לשפר טיפה את המצב.

כפי שכתבתי, המדריך מיועד בעיקר לסטודנטים ובוגרים טריים במקצועות המאפשרים להשתלב במשרות תכנות, כגון מדעי המחשב והנדסת חשמל. אם אוכלוסיות נוספות יכולות להיעזר בו – אפילו יותר טוב. כמובן שכמו כל מדריך, כדאי לקחת את העצות בו בעיקר כנקודה התחלתית לדיון, ולא כתורה מסיני. כן כדאי לציין שפידבקים שקיבלתי על המדריך ממכרים שלי העובדים כראשי צוותים ומגייסים בחברות היי-טק היו חיוביים.

נכון לכתיבת שורות אלה (קיץ 2017) הבלוג מתעדכן כל כמה ימים, ואתם מוזמנים לעשות לייק בפייסבוק או להירשם לרשימת התפוצה בעזרת הכפתור מימין כדי שתוכלו לדעת כשעולה פוסט חדש.

המדריך כתוב בלשון נקבה, אך פונה לשני המינים. בנוסף לרצון שלי לעזור לאנשים בתחילת דרכם, אני מאמין שיש מקום לשיפור עצום באפשרות של נשים להשתלב בהיי-טק. לתחושתי, חלק גדול מהבעיה הוא תרבותי, ונובע מטיעונים בסגנון "מקצועות ריאליים זה לא לבנות". הטיעונים האלה כל כך מטופשים בעיניי שמעולם לא הצלחתי אפילו לדון בהם ברצינות, כנראה בגלל שמי שלימדה אותי לתכנת היא אמא שלי, המתכנתת.

עובדי היי-טק בישראל (למצולמים אין קשר לכתבה)צילום: עמית גירון

מומלץ לקרוא את כל המדריך, לפי הסדר.

שיהיה בהצלחה!

לכל הפוסטים בבלוג

אלו כל הפוסטים, עם פירוט קצר על מה תלמדי מכל אחד:

האם זה הזמן הנכון עבורך לחפש עבודה? מכסה את הבירור העצמי שכדאי לעשות לפני שאת מתחילה לחפש עבודה. לרוב התהליך ייקח לפחות מספר שבועות, וידרוש ממך זמן ואנרגיות. הפוסט גם מסביר באילו שלבים של התואר כדאי להתחיל לחפש עבודה.

כתיבת קורות חיים

מבוא לכתיבת קורות חיים מסביר שקורות החיים עובדים כמו פלאייר - המגייס מרפרף עליהם כ-30 שניות ומחליט "ראיון – כן או לא". 

החצי העליון והחשוב יותר של קורות החיים יכיל לרוב את הממוצע שלך והפרויקטים שעשית בתואר. הפוסט מסביר איך לכלול אותם, ומה כדאי לשים קודם.

החלק התחתון של קורות החיים לרוב יכיל דברים פחות חשובים, כמו עבודות קודמות, שירות צבאי, טכנולוגיות בהן את שולטת ופרויקטים נוספים.

חלק א' מדבר על עבודות קודמות ושירות צבאי.
חלק ב' מדבר על טכנולוגיות ופרויקטים נוספים, ומסביר למה לא כדאי לכלול תכונות אישיות, ושליטה בשפות וב-Office.

קורות חיים לדוגמה: עשו ואל תעשו כולל דוגמה פיקטיבית של קורות חיים פחות מוצלחים, ו"שיפוץ" שלהם.

משרות והגשת קורות חיים

כשאפשר, עדיף להתאים את קורות החיים למשרה, ולהעביר אותם דרך מכרים העובדים בחברה. זה מאוד נהוג, ומשפר משמעותית את הסיכוי שתוזמנו לראיון.

"אבל אין לי את דרישות הקדם!" זה המשפט שאני שומע הכי הרבה מסטודנטים ובוגרים טריים :-)
הדרישות הן יותר "קווים כלליים לדמותה של המועמדת האידיאלית" מאשר "אנחנו אפילו לא שוקלים מועמדים שלא עומדים ולו בדרישה אחת מהרשימה".

ממוצע זה לא קיר מסביר שגם אם יש לכם ממוצע נמוך, סביר (מאוד) שתמצאו עבודה, וחבל על הלחץ המיותר סביב הנושא.

ראיונות

התנהלות אישיותית בראיון מסביר איך להציג את עצמך באופן מקצועי ונגיש בדקות הראשונות של הראיון.

איך מתראיינים על פרויקטים מסביר איך להציג למראיין את הפרוייקטים שכלל בקורות החיים. כדאי מאוד להשקיע שעה-שעתיים ביום במשך כמה שבועות בהתכוננות לשאלות טכניות שנהוג לשאול בראיונות.

חלק א' מכסה את האתגר המרכזי בראיון, שהוא במפתיע תכנות עם דף ועט.
חלק ב' מכסה את שאר השאלות שנהוג לשאול: ידע בשפה, קריאת קוד, תכנות מונחה עצמים וידע במערכות הפעלה ורשתות.

תקצירי המנהלים יאפשרו לך לרפרף בזריזות על הנושאים שהבלוג מכסה. אני כמובן מעדיף שתקראי את הכל, אבל אם אין לך זמן... :-)

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

נמרוד אבירם

נמרוד אבירם | נמרוד אבירם

דוקטורנט ומורה בפקולטה להנדסה באוניברסיטת תל אביב בהווה, ומתכנת בהייטק הישראלי בעבר.

לאחר אינטראקציה ממושכת עם סטודנטים ובוגרים טריים שעושים את צעדיהם הראשונים בשוק התעסוקה, החלטתי להעלות על הכתב כמה עצות על התהליך. הסיבה העיקרית שהחלטתי לכתוב את המדריך הזה, היא תחושה שלי שהרבה מועמדים פשוט לא מציגים את היכולות שלהם בצורה הגיונית בקורות החיים.

כשאני לא כותב את הבלוג, אני חוקר רשתות ואבטחת מידע. תקיפה אחת שפירסמתי קיבלה הדים בתקשורת המיינסטרים, וכרגע אני עסוק בלתכנן תקיפה אפילו יותר מסובכת, כי זה מה שעושה לי כיף!

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker