אמור לי מי הם חבריך ואומר לך מי אתה

ניתוח רשתות חברתיות יכול לשמש ליישומים שונים ■ למרות שניתוח קשרים הוא כלי חזק ומועיל, בדרך כלל נדרש גם מידע משלים

יעקב רימר
ד"ר יעקב רימר
אני והחבר'ה
צילום: יח"צ
יעקב רימר
ד"ר יעקב רימר

כפי שציינתי בפוסט הקודם, אחד התחומים הפופולריים בניתוח קשרים (Link Analysis) הוא ניתוח רשתות חברתיות (Social Network Analysis). למשל, כל מי שחבר ברשת חברתית כלשהיא יודע כי הרשת מציעה לו כל הזמן חברים חדשים.

כיצד היא עושה את זה? יש שיטות שונות למצוא קשרים "חסרים", כלומר להעריך מי עוד עשוי להיות חבר שלך. להלן שתי דוגמות פשוטות. נניח שלנועה יש 6 חברים, אחד מהם הוא יוסי. ליוסי יש 7 חברים. אחת מהם היא כאמור נועה, ועוד 6 אחרים, שמתוכם 5 הם בדיוק אותם החברים של נועה (תמונה 1). במקרה כזה יש סבירות גבוהה שגם נטע, החברה הנוספת של יוסי, מכירה את נועה ולכן כדאי להציע אותה לנועה.

.

דניאל לעומת זאת, אינו מקושר לנועה (תמונה 2). לדניאל יש 8 חברים והוא מקושר לכל 6 החברים של נועה. אבל אם הוא מקושר לכל החברים של נועה, מדוע הוא אינו מקושר אליה? יתכן שהוא האקס המיתולוגי, או סתם האויב המר והנצחי שלה, אבל גם יכול להיות שזהו סתם מקרה. הרשת החברתית ככל הנראה תציע לנועה להתחבר לדניאל.

אלו כאמור שתי דוגמות פשוטות לשיטות שמטרתן לנסות לזהות קשרים "חסרים" בתוך רשת חברתית. שתיהן מבוססות על השוואה בין רשימות החברים של שני אנשים ברשת. להשוואה כזו יש גם שימושים נוספים. בפוסט אודות אובדן הפרטיות ציינתי שניתן ללמוד על נטיות פוליטיות או העדפות מיניות של אנשים, אפילו כאשר הם נמנעים מלהסגיר זאת במפורש. בניתוח קשרים משתמשים בכלל "אמור לי מי הם חבריך ואומר לך מי אתה". אם לאדם מסוים יש קשרים רבים לאנשים שמזוהים עם אפיון מסוים (פוליטי, נטייה מינית, מקצועי וכדומה), ניתן יהיה להסיק את מידת השתייכותו לאותה קבוצה.

בדרך כלל יתבצע שימוש בנתונים נוספים מעבר לקשרים, מכיוון שניתוח קשרים בלבד עלול גם להטעות. לדוגמה, ראינו ברשת חברתית מסוימת אישה בשם זרובבלה שמקושרת עם הרבה מאוד אנשים בעלי דעות גזעניות קיצוניות. האם עלינו להסיק מכך שגם זרובבלה היא גזענית? בהחלט יתכן שכן, אבל אולי זרובבלה היא עיתונאית חוקרת שחברה לקבוצה הזו לצורך תחקיר (וסתם בחרה לעצמה שם ארכאי)?

והנה דוגמה נוספת לטעות אופיינית. הזכרתי בפוסט הקודם שניתוח רשתות משמש גם לשיווק ופרסום וויראלי. פרסומאים מחפשים ברשתות חברתיות מובילי דעת קהל, מתוך הנחה שכדאי לנסות לשווק להם רעיונות או מוצרים והם ישפיעו על קהל האוהדים / עוקבים / מעריצים שלהם. זאת חשיבה נכונה, כל מה שנותר הוא לאתר את המובילים. כאשר מדובר באנשים מפורסמים מאוד, זה קל למדי. אבל כאשר מדובר על "גיבורים מקומיים" או "גורואים מקצועיים" זה יותר מורכב.

אפשר לפנות לשיטות של ניתוח קשרים. הנחה אפשרית שאם לאישה יש קשרים רבים, היא כנראה בעלת השפעה או תפקיד חשוב. אז זהו, שלא בהכרח. אם נתבונן לדוגמה ברשת של ארגון, האם למנכ"לית החברה יש קשרים רבים לעובדים שלה? כנראה שלא. ארגון הוא לרוב היררכי, ולמנכ"לית יהיו קשרים למנהלים אחרים, אבל לא בהכרח לעובדים רבים. למזכירה שלה לעומתה יהיו קשרים רבים מאוד. יתכן שגם לה יש השפעה רבה (כפי שהמשפט של אולמרט ושולה זקן לימד), אבל גם יתכן שלא. באופן דומה, יש אנשים מפורסמים (למשל ביל גייטס) ברשת העסקית לינקדאין עם קשרים ועוקבים רבים מאוד. אבל גם לאנשים שעוסקים בגיוס כוח אדם יש קשרים רבים מאוד. זה לא בהכרח מלמד אותנו על מידת הבכירות או ההשפעה שלהם.

קושי נוסף בניתוח רשתות חברתיות הוא שהן בדרך כלל לא מבחינות באיכות או טיב הקשר. סביר להניח שאדם עם אלפי חברים ברשת, לא באמת מכיר את כולם. וגם את אלו שהוא מכיר, סביר שמדובר ברמות שונות של הכרות. המשמעות היא שהפעלה של שיטות ניתוח על גרף הקשרים (כפי שהמחשתי לעיל), מבלי להתחשב באיכות הקשרים עלולה להוביל למסקנות שגויות. למשל, הדגמתי בפוסט הקודם מציאת מסלול היכרות בגרף בין שני חשודים בפשע. ברור שמסלול שמכיל קשרים "חזקים", כגון קשרי משפחה, יהיה משמעותי יותר ממסלול שמורכב מקשרי היכרות בכתה א'. לסיכום, ניתוח קשרים הוא כלי חזק ומועיל, אך לרוב נדרש גם שימוש במידע משלים.

אשמח לקבל רעיונות לנושאים לפוסטים עתידיים לכתובת הדואר האלקטרוני הזו: MrBigDataThemarker@gmail.com

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן

בניין דירות בחולון

לקחתם משכנתא בחודשים האחרונים? גם אתם כבר שילמתם על עליית הריבית

"כשבאנו לקבל משכנתא לרכישת הבית, התברר שהבעיה לא פשוטה כלל"

הריבית במשק מזנקת – מה כדאי לעשות עם ההלוואות שלקחתי?

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

המשווקים של פוליסות החיסכון הם סוכני הביטוח, שנהנים מעמלות שמנות

"הציעו לי להעביר את החיסכון מאלטשולר. האם כדאי לי?"

אירוע של חברת איירון סורס. חברות שואפות למתג את עצמן כצעירות ואטרקטיביות

"אנשים חושבים לעצמם - איזה משכורות, איזה טירוף. בפועל זה רחוק מאוד מהמצב"