גברים בחליפות בוכים (או: בדידותם של מקבלי החלטות)

אותם מקרים נדירים שבהם נתקלים בהחלטות שהן גם קשות לקביעה וגם בעלות חשיבות רבה, אלה הן ההחלטות שגורמות לנדודי שינה

קובי סמבורסקי
קובי סמבורסקי
קווין דוראנט, בסדרת הגמר מול יוסטון. יעבור לברוקלין?
קווין דוראנטצילום: Troy Taormina/רויטרס

עבורי, הרגע המשמעותי ביותר בסדרת הגמר של ה-NBA 2019 לא היה קשור למהלך מבריק של קוואי לאונרד, או לשלשה מדהימה של סטף קרי. מבחינתי, הרגע המשמעותי ביותר התרחש בכלל מחוץ למגרש, במהלך מסיבת עיתונאים שנערכה בסוף משחק מספר 5 עם בוב מאיירס, הג'נרל מנג'ר של קבוצת ה"גולדן סטייט ווריורס". במהלך מסיבת העיתונאים, מאיירס הכריז בקול חנוק מדמעות שכוכב-העל קווין דוראנט אובחן כסובל מפציעה בגיד האכילס (שמוכרת בקרב ספורטאים כמחסלת קריירות). "אם אתם רוצים להאשים מישהו, תאשימו אותי", הוא אמר בקול חנוק.

זה היה רגע קשה לצפייה. ההכרזה הגיעה בעיצומה של סדרת גמר NBA מותחת במיוחד, שבה קבוצתו של מאיירס התמודדה מול קבוצת ה"טורונטו רפטורס". במסיבת העיתונאים, מאיירס בעצם הכריז שמרגע זה והלאה הסיכויים שקבוצתו תצליח לנצח בסדרה ירדו משמעותית. ויותר מכך, משמעות ההכרזה היתה שעתיד הקריירה של אחד משחקני הכדורסל הטובים ביותר בעולם ניצב כעת בסימן שאלה. אז מדוע מאיירס בכה? האם בגלל הקבוצה שלו? המועדון? האליפות? האם זה בכלל היה קשור לקווין דוראנט האדם ואולי אפילו החבר קרוב? מבחינתי זה היה קשור למשהו אחר לגמרי. להבנתי, מאיירס בכה בגלל שבאותו הרגע חש בבדידותו הצורבת של כל אדם שניצב בעמדה של קבלת החלטות.

אומנם אנשים רבים היו מעורבים באותה החלטה קריטית, אבל האחריות לקבלת ההחלטה - היתה שלו בלבד. התוצאה היתה עגומה, ולא היה לו עם מי לחלוק את הנטל. כשצפיתי במאיירס, והאזנתי לקולו החנוק, נזכרתי בכל אותן החלטות קשות שנאלצתי לקבל בתור יזם, מנכ"ל ומשקיע. בכל אחד מהתפקידים הללו, קבלת החלטות זה חלק מהיומיום.

אם נהיה כנים, רוב ההחלטות שאנחנו צריכים לקבל כמנהלים הן קלות. לרוב ההחלטות אין השפעה הרת גורל על העסק, ולכן, גם אם מקבלים החלטה שגויה, לתוצאה תהיה השפעה מזערית בלבד. גם החלטות חשובות יותר מתקבלות בדרך כלל בקלות יחסית: ברוב המקרים, די ברור מהי ההחלטה הנכונה ומה תהיה ההחלטה השגויה. אבל, אותם מקרים נדירים שבהם נתקלים בהחלטות שהן גם קשות לקביעה וגם בעלות חשיבות רבה,  אלה הן ההחלטות שגורמות לנדודי שינה.

אספתי כאן כמה דוגמות להחלטות מסוג זה.

צילום: REUTERS

להסתכל לעתיד בעיניים

ישנן דוגמות רבות להחלטות קשות שהובילו להשלכות קיצוניות – לטוב ולרע. ב-2006, שנתיים בלבד לאחר שהשיק את החברה, מייסד פייסבוק, מארק צוקרברג, קיבל מיאהו הצעת רכישה תמורת סכום מדהים של מיליארד דולר. אני בטוח שצוקרברג איבד הרבה שעות שינה כשניסה להחליט מה לעשות. מצד אחד, אם יקבל את ההצעה, יהפוך בין לילה למיליארדר ובוודאי גם ישמח מאוד את המשקיעים שלו. מצד שני, הוא האמין במוצר שלו והאמין שאם לא ימכור, יוכל לבנות חברה ענקית.

צוקרברג, שהיה בן 22 בזמנו, החליט בסוף לדחות את ההצעה. למרות שהוא נראה לרוב מאוד רגוע ומחושב, ההחלטה של צוקרברג התבססה יותר על אמונה מאשר על היגיון טהור. הוא האמין שהוא יוצר משהו שיוכל לצמוח ולהתפתח עוד. וכך, למרות שהתמודד עם תחרות עזה מצד חברות כמו טוויטר ומייספייס, הוא החליט לשמור על החברה שלו. כיום, פייסבוק שווה יותר מ-500 מיליארד דולר, והונו האישי של צוקרברג נאמד בסכום של כ-70 מיליארד דולר.

"מלחמת הכוכבים"
"מלחמת הכוכבים"צילום: Lucasfilm Ltd. & TM.

כוכבים קמים ונופלים

ב-1971, ג'ורג' לוקאס חתם על חוזה לכתיבה ובימוי של הסרט הראשון בסדרת "מלחמת הכוכבים". לאור הצלחת סרטו הראשון, "אמריקן גראפיטי", השכר שהוצע ללוקאס עמד על 500 אלף דולר, עלייה משמעותית בהשוואה ל-150 אלף הדולרים שקיבל עבור סרטו הקודם. אבל, לוקאס חזר עם הצעה נגדית: הוא ביקש לקבל שכר זהה לזה שקיבל עבור סרטו הקודם, בתמורה לקבלת הזכויות למכירת סחורה ממותגת והזכויות לכל סרטי ההמשך.

מובן מאליו שהחלטה זו לא היתה קלה עבור לוקאס. מצד אחד, הוא קיבל הצעה שתהפוך אותו לאחד מהמרוויחים הגדולים ביותר בהוליווד, ושתכניס לחשבון הבנק שלו סכום שרק מעט מאוד במאים זכו לקבל באותה תקופה. אבל, מצד שני, הוא יוכל אולי להרוויח מיליונים, אבל רק אם הסרט שייצור יהיה מוצלח כפי שהאמין שיהיה. אם הסרט ייכשל, הוא יאבד לא רק את המוניטין שלו, מה שאולי יקשה עליו למצוא עבודה בעתיד, אלא גם כסף רב.

הסטודיו, שלא האמין כל כך בסרטו של לוקאס, הסכים להצעתו. ב-2012, לוקאס מכר את זכויותיו לאולפני דיסני תמורת 4 מיליארד דולר, והוכיח שההחלטה הקשה שקיבל היתה נכונה.

הנרי פורד ודגם מכונית
הנרי פורד (מימין). החברה הונפקה רק עשור לאחר מותוצילום: AP

להבטיח את תפקוד העסק

ההימור שהנרי פורד לקח ב-1914 הוא אולי אחת מההחלטות העסקיות הגדולות ביותר שהתקבלו אי-פעם. בזמנו, המהפכה התעשייתית היתה בחיתוליה, ולכל עובד הוקצתה משימה ספציפית בפס הייצור, שעליה הוא חזר שוב ושוב במהלך יום העבודה. פורד הבין שעליו להבטיח שעובדיו, שהיו החלק החשוב ביותר במכונה התעשייתית שלו, יהיו מרוצים ושמחים. לכן, הוא הציע להם שכר של 5 דולר ליום, כמעט כפול מהשכר הממוצע של עובד פס ייצור באותה העת, וכן קיצר את המשמרות שלהם מ-9 שעות ל-8 שעות.

מובן מאליו שזו היתה החלטה קשה. בעוד כוונתו של פורד היתה להניע את העובדים הקיימים והחדשים, אילו טעה, התוצאות היו יכולות להיות הרות אסון. אם ההשקעה הנוספת בכוח העבודה שלו לא היתה מובילה לתוצאות עסקיות טובות יותר, הוא היה נאלץ להכריז על פשיטת רגל, ואביו של כל הרכב המודרני היה נרשם בדפי ההיסטוריה אך ורק בזכות המצאתו, ולא בזכות כישרונו העסקי, וייתכן שאפילו היה מסיים את דרכו המקצועית חסר-כל.

בסופו של דבר, עובדים פוטנציאליים עמדו בתור כדי לזכות בהזדמנות למשרה ועובדים קיימים השקיעו מאמץ נוסף כדי לשמור על תנאי העבודה הטובים שלהם. כך, התפוקה של המפעל עלתה, והמפעל של פורד הפך למפעל המוביל בתעשייה. תפיסת העולם הזאת ניכרת גם כיום בתעשיית הטכנולוגיה, שבה החברות המובילות מציעות שכר גבוה והטבות כדי למשוך אליהן את הכישרונות המובילים בתחום, ופורד מוכר גם כיום כגאון עסקי.

קבלת החלטות קשות

במבט לאחור, להחלטה לשתף את קווין דוראנט במשחק היו תוצאות הרבה יותר מרחיקות לכת מאשר ניתן היה לחזות לפני כמה חודשים. דוראנט החליט לעזוב את ה"ווריורס", דבר שמסמן קרוב לוודאי את סוף השושלת של הקבוצה, וישפיע לא רק על העונה הקרובה אלא גם על עונות נוספות בעתיד. קל מאוד לדמיין תרחיש אחר עבור בוב מאיירס: לו דוראנט לא היה נפצע, הוא יכול היה להוביל את ה"ווריורס" לזכייה בתואר אלופי ה-NBA בפעם השלישית ברציפות, ולאפשר לקבוצה לשמור על שליטתה ב-NBA, ומאיירס היה זוכה בשבחים רבים על החלטתו. אולם, לא כך קרה הפעם, והתוצאות קשות.

כפי שאמרתי קודם לכן, למזלנו הרב, רוב ההחלטות הן קלות: הן ברורות מאליהן או שההשלכות שלהן לטווח הרחוק מזעריות. אז איך בכל זאת כדאי להתמודד עם החלטות עסקיות קשות? העצה היחידה שאני יכול לתת לכם היא לכלול בתהליך אנשים שעליהם אתם סומכים, ללמוד כל מה שאתם יכולים ממקרים דומים שאירעו בעבר ולקחת את הזמן הנחוץ כדי לקבל את ההחלטה הנכונה. לאחר מכן, ללא קשר לתוצאה, אין טעם לייסר את עצמכם על החלטה שקיבלתם. אתם פשוט חייבים לחיות אם התוצאות, טובות או רעות, בידיעה שעשיתם כמיטב יכולתכם ועם ההבנה שלא משנה כמה קשה אנחנו עובדים, וכמה מאמץ אנחנו משיקים במחשבה על החלטותינו, גם למזל יש תפקיד חשוב בחיינו.

קובי סמבורסקי

קובי סמבורסקי | |קובי סמבורסקי

קובי סמבורסקי הוא שותף מייסד בקרן ההון סיכון Glilot Capital Partners ויזם סדרתי בנשמתו. לפני שהקים את גלילות קפיטל, קובי הקים 3 חברות סטארט-אפ והוביל אותן בהצלחה לאקזיט.
קובי שירת כקצין ביחידת 8200 והוא בעל תואר ראשון במדעי המחשב מהטכניון בהצטיינות ותואר שני במנהל עסקים עם התמחות במימון וטכנולוגיה מאוניברסיטת תל אביב בהצטיינות יתרה.
הבלוג יספק הצצה לעולם היזמות - הבעיות שיזמים מתחבטים בהן והשאלות שמשקיעים שואלים את עצמם, המילים שנאמרות אחרי שהדלתות נסגרות והדרך שבה ההחלטות המעניינות מתקבלות.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker