מדוע הובלנו סיבוב של 6 מיליון דולר ב-Genoox? - קובי סמבורסקי - הבלוג של קובי סמבורסקי - TheMarker
תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

מדוע הובלנו סיבוב של 6 מיליון דולר ב-Genoox?

הסיפור מאחורי ההשקעה בחברת ה Digital Health הראשונה בפורטופליו של גלילות

תגובות

מי שמכיר אותנו עשוי להרים גבה. גלילות קפיטל פרטנרס השקיעה עד כה בקרוב לעשרים חברות סטארט-אפ צעירות המפתחות טכנולוגיה מתוחכמת המתאימה לארגונים ותאגידים (Enterprise Software) בעיקר בשלושה תחומים: הגנת סייבר, טכנולוגיות שיווק מתקדמות ו-DevOps.

מעולם לא ביצענו השקעה בתחום הרפואי, היכולת שלנו להפוך למוקדי ידע ומומחיות בתחומי ההשקעה שלנו – היא עניין עקרוני עבורנו כקרן הון-סיכון. במשך שנים לא חששנו לדחות השקעות שהסתמנו כטובות, רק מכיוון שהן לא עסקו בתחום שבו אנו יכולים לממש את היתרון היחסי שלנו במלואו.

אז מה נשתנה הפעם? מדוע חרגנו ממנהגנו? למה דווקא עם Genoox?

"התכנה אוכלת את העולם"

מארק אנדריסין (יזם ומשקיע אמריקאי מוביל) טבע מינוח מוכר זה בשנת 2011, בניסיון לתאר את תופעת השתלטות התכנה על חיינו. מאז, התכנה ממשיכה להשתלט על תעשיות רבות - בעולם הרכב, דרך עולם הפיננסים ועד ולעולם הרפואה. רופאים היום מוצפים במידע: מידע על המטופל, מידע על טיפולים אפשריים ומידע סביבתי המגיע ממכשירי מדידה שונים. הדור החדש של חברות הרפואה הטכנולוגיות יאופיין ביכולת שלהן לנתח מידע בצורה מושכלת ומותאמת למטופל. חברות אשר לא ישכילו להשתמש בידע זה – יוותרו מאחור. ספקיות של שירותי בריאות, חברות תרופה ואף יצרניות של מכשירים רפואיים - כולן נדרשות, לבחון מחדש את המודלים העסקיים והתפעוליים המסורתיים שלהן, ולהתאימם לעולם רפואי שבו כבר הכל מחובר לרשת, פרו-אקטיבי ומותאם-אישית.

קשה להתייחס למהפכת ה-digital health מבלי להתייחס למהפכה הגנומית שמחוללת שינוי עצום בעולם המחקר והרפואה. Genoox, חברת סטארט-אפ צעירה, אשר הוקמה ע"י אמיר טרבלסי ומשה אינהורן, מפתחת פלטפורמה מקיפה לעיבוד והפקת תובנות ממידע גנומי (מידע המופק מתהליך של מיפוי/ריצוף גנום אנושי).

אז, למה השקענו דווקא בהם?

התשובה, כמעט כמו תמיד בחיים, מורכבת.

כמשקיעים בשלבים המוקדמים של חברה, אנחנו מייחסים חשיבות רבה לאנשים שעומדים מאחורי החברה, צוות המייסדים. הצוות הוא המרכיב החשוב ביותר בכל חברה צעירה והשיקול המרכזי שלנו בכל השקעה. כבר מהפגישה הראשונה היה לנו ברור שאמיר ומשה הם צוות שנרצה לשתף עמו פעולה. חכמים, בעלי-חזון, רעבים, שולטים בחומר ופתוחים לרעיונות חדשים. צוות בעל יכולות ניהול, מומחיות באינטליגנציה מלאכותית (AI) ו-Big Data וידע אקדמי ומעשי מעמיק בביו-אינפורמטיקה.

אבל צוות מעולה לבדו, אינו מספיק. חברה מבטיחה נדרשת לייצר חזון מרחיק-ראות במיוחד בתחום המאופיין בצמיחה מואצת, ול-Genoox יש ללא ספק חזון שכזה.

אז איך קרן הון סיכון בוחנת חברת סטארט-אפ להשקעה?

כל תהליך של בדיקת נאותות (Due Diligence - תהליך הבדיקה של הקרן אשר קודם להשקעה) מתחיל בהתבוננות על התעשייה. כשם שתעשיית הרפואה בכללותה עוברת מהפכה עקב אימוץ טכנולוגיות דיגיטליות חדשניות, כך גם עולם המיפוי הגנטי אינו עומד מנגד ומצוי בעיצומה של מהפכה, המתאפיינת בקצב התקדמות טכנולוגי מסחרר.

בשנים האחרונות מיפוי מלא של גנום אנושי הפך מהיר, מדויק, זול, ובשורה התחתונה – בר-השגה:

- תהליך שעלה כ-10 מיליון דולר רק לפני כ-10 שנים, עולה כיום אלפי דולרים (ויש המעריכים כי יצנח עד לרף 100 הדולרים בעשור הקרוב).

- תהליך שארך בעבר כ-15 שנים ובוצע על ידי קונסורציום של מעבדות, אורך כיום שעות עד ימים בודדים באמצעות מכונה יחידה.

גרף צניחה חדה בעלות הריצוף הגנטי (מקור: NIH)
(מקור: NIH)

בשל כך, כמויות המידע המופק ממיפוי גנומי גדלות בקצב אדיר. התפתחויות אלה מגלמות פוטנציאל כלכלי משמעותי והן כבר הובילו להולדתה של תעשייה עצמאית ובעלת מומחיות ייחודית.

 

ה-Secret Sauce של Genoox - העולם כבר לא יהיה כפי שהכרנו אותו

תארו לכם עולם בו כל יילוד ממופה בסמוך ללידתו. מרגע זה, הליכים רפואיים שונים, יתוכננו ויתבצעו כתלות ובהתאמה למבנה הגנום הייחודי של הפציינט הבודד (פרסונליזציה); פציינטים בסיכון גבוה או חולים במחלות נדירות יפנימו את מצבם ואת מידת הסיכון שהם חשופים אליו לראשונה בחייהם; הורים יגלו את הסבירות להורשת גנים שעשויים להביא להתפתחות מחלות בקרב ילדיהם העתידיים; ותרופות יותאמו בהרכבן ובמינונן לחולים או לקבוצות חולים ספציפיים, באופן שיגביר את יעילותן ויצמצם את תופעות הלוואי הנלוות להן. גם אם מדובר בתרחישים מרוחקים, למיפוי וניתוח הגנום האנושי יש השלכות מעשיות כבר בנקודת הזמן הנוכחית על בריאותם של מיליוני אנשים ברחבי העולם, לדוגמא, סביב זיהוי מקורותיהם הגנטיים של אלפי מחלות שונות ופיתוח תרופות תואמות.

משקיעים מחפשים פתרונות מלאים ולא נישתיים

תהליך ההשקעה מורכב מבדיקה נרחבת של המתחרים של החברה: מי הם, מה הם מציעים ובאיזה שלב הם נמצאים. בניגוד לחלק ניכר מן הפתרונות הקיימים בשוק, Genoox מספקת פתרון הוליסטי, מקצה-לקצה: היא לוקחת את המידע אותו מפיקה המכונה למיפוי גנטי, מאחסנת אותו באופן יעיל, מסננת 'רעשים' ושגיאות, מרכיבה ומסדרת את המידע ולבסוף מעבדת אותו.

המערכת משתמשת במחשוב ענן ובאלגוריתמים מתקדמים של למידת מכונה כדי לחלץ את המידע הרלוונטי ביותר באופן היעיל ביותר מתוך המידע הגולמי, ולהנגיש אותו באופן אינטואיטיבי המאפשר לרופאים וחוקרים להשתמש במידע, להפיק ממנו תובנות ולקבל החלטות על בסיסו, בקלות ובמהירות.

Genoox אינה פועלת בריק, ויודעת כיצד להתאים בין המידע הגולמי לבין מידע רפואי נוסף, תוך שהיא סורקת ואוספת מיליוני פרטי מידע, כדי לוודא שהזרקור של הרופא או החוקר מוסט גם לפינות החשוכות ביותר בתוך הגנום שלנו. יכולות אלו מאפשרות קיצוץ עלויות משמעותי שעשוי להגיע עד לכדי כ-90% מהעלות הכוללת הנלווית לטיפול במידע הגנומי וניתוחו.

בדומה לחברות האחרות שבהן גלילות השקיעה, גם כאן, ביקשנו לוודא שהשוק מסוגל ומוכן לעכל את עוצמת החדשנות ש-Genoox מביאה עמה. העובדה שלחברה יש כבר לקוחות ראשונים שאוהבים את המוצר, משתמשים בו ומפיקים ממנו תועלת באופן שוטף, אשר מתורגמת להשפעה מהותית על חייהם של בני אדם, סיפקה לנו אינדיקציה נוספת לכך שאנחנו "בכיוון הנכון".

לא סתם קוראים לזה הון סיכון

כן, Genoox היא חברה צעירה, והסיכון בה גדול מאד. אין לי ספק שיהיו עוד קשיים רבים במעלה הדרך. האם החברה תצליח? קשה לחזות, אך אנחנו מאמינים שזה הצוות הנכון, בזמן הנכון.

לצד השיקולים הפיננסיים שמובילים את קבלת ההחלטות שלנו, ההזדמנות להשקיע בטכנולוגיה שטומנת בחובה את הפוטנציאל לשפר את חייהם של בני האדם, במובן הבסיסי ביותר, ואולי אף להציל חיים – מהווה תמריץ נוסף שדחף אותנו לקבל את ההחלטה.

דבר אחד בטוח, המסע יהיה מעניין! ואנחנו מקווים שהוא יתרום לפיתוח של טכנולוגיות ישראליות פורצות-דרך נוספות שישפיעו לחיוב על בריאותם וחייהם של בני אדם ברחבי העולם.תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות

כתבות שאולי פיספסתם