היום שבו לא תמצאו בגוגל את מה שתחפשו

שינוי המדיניות כלפי ספקיות האינטרנט הגדולות בארה"ב ייצור מצב שבו עסק שישלם יותר כסף לספקית האינטרנט, יקבל עדיפות על פני מתחריו במהירות העלאת התכנים שלו, נגישותם והזרמתם ללקוחות

לביא לזרוביץ
לביא לזרוביץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מטריקס
מטריקסצילום: Warner Bros.

בימים אלה מתקיים דיון נוקב בארה"ב האם ספקיות האינטרנט (כמו למשל Verizon ו-AT&T) מחויבות לנייטרליות – אי העדפת תוכן אחד על משנהו; או שלאור העובדה שהתשתיות בבעלות ספקיות האינטרנט, הן רשאיות למנף את התשתיות הללו ולמכור חבילות חיבור שונות לעסקים הרשתיים: Amazon, Ebay, New-York Times וכו'.

האפשרות שתכנים מסוימים ייהנו מ"נתיב מהיר" ותכנים אחרים לא, עלולה ליצור מצב שבו המציאות אינה רק מותאמת למשתמש, אלא ממש מעוצבת על ידי בעלי אינטרסים. וכאן בדיוק נכנס לתמונה המושג נייטרליות הרשת (Net Neutrality), שמבוסס על קצת אידיאולוגיה והרבה מאוד כסף.

ספקיות האינטרנט בארה"ב מבקשות גישה לתוכן על מנת לשלוט בקצב התעבורה עבור פרוטוקולים ואפליקציות שונות. הדבר יאפשר לספקיות למכור זמינות או תעדוף של תכנים וכך לקדם תכנים ממומנים ולהעלים או להקשות את הגישה אל תכנים אחרים – ובעצם לעסוק ביצירה של מציאות מדומה עבור הלקוחות שלהן. המציאות המדומה הזו תסנן אתרי אינטרנט המקדמים דעות לא פופולריות או תחסום גישה לאתרים ושירותים חדשים המהווים תחרות עבור השחקנים הגדולים ברשת האינטרנט כמו למשל: Amazon, Booking וכו'. את כל אלו נייטרליות הרשת יכולה למנוע.

אז להלן תקציר האירועים הקודמים בעניין נייטרליות הרשת: ב-2003, פרופסור למשפטים בשם טים וו דיבר לראשונה על הנושא וטבע את המושג Net Neutrality, לאחר שחברות טלפונייה וספקי אינטרנט חסמו או האטו פרוטוקולים מסוימים – למשל פרוטוקולי תקשורת של חברה מתחרה או פרוטוקול שיתוף קבצים (P2P – peer-to-peer file sharing).

בפברואר 2015 המשרד האחראי בארה"ב על תקשורת ביו מדינות (FCC – Federal Communication Commission) חתם יחד עם נשיא ארה"ב בזמנו, ברק אובמה, על תמיכה מפורשת בנייטרליות הרשת. אך בשבועות האחרונים, ה-FCC, בהובלתו של אג'יט פאי, שוקל לשנות את הגישה ואת התקנות, ולמעשה להרוג את הנייטרליות ברשת.

בישראל המצב שונה. ב-2014 העבירה הכנסת חוק שמחייב את כל המפעילים בשוק התקשורת לפעול לפי מספר הנחיות שיחד יוצרות את נייטרליות הרשת בישראל. ההנחיות האלו כוללות בין היתר: שקיפות בניהול הרשת, גישה רצופה ונטולת הפרעות ללא העדפה של שירות כזה או אחר וכמובן תחרות - שתאפשר למשתמשים מבחר של רמות שירות ומהירויות. חקיקת חוק הנייטרליות בישראל מאפשרת למרחב האינטרנטי להישאר "נקי" מהעדפות, בשונה מערוצי תקשורת אחרים המדגימים איך עלולה להיראות המציאות ללא נייטרליות.

בשנים האחרונות הועלו טענות רבות כלפי ערוצי התקשורת (עיתון "הארץ", "ישראל היום", ערוץ 2 וערוץ 10) בסוגי התכנים המוצגים ואופן הצגתם לציבור. יש הטוענים שהתוכן המוצג לציבור בערוצי התקשורת האלו לעתים מעדיף נקודת מבט מסוימת; מעדיף צד בסוגיה פוליטית, משפטית או עסקית. התנהלות ערוצי התקשורת המסורתיים בישראל מדגימה באופן ברור לאיזה כיוון רשת האינטרנט בארה"ב פונה ומה עלולות להיות ההשלכות על התוכן שכולנו נצרוך ב-2018 ובעידן ה-Fake News.

הכותב הוא חוקר סייבר בכיר במעבדות סייברארק; סייברארק היא חברה גלובלית לאבטחת חשבונות פריווילגיים - שכבה קריטית באבטחת ה-IT המגינה על תשתיות ונכסי מידע של הארגון.

לביא לזרוביץ

לביא לזרוביץ | קופסה שחורה

קופסה שחורה - בלוג על אבטחת מידע, פרטיות ברשת וקריפטוגרפיה.

לביא לזרוביץ עומד בראש קבוצת מחקר העוסקת בחקר אבטחת מידע התקפי והגנתי במעבדות של סייברארק. בעברו שירת לזרוביץ כ-12 שנה כקצין מודיעין וכטייס בחיל האוויר.

לביא קורא, לומד, חוקר וכותב על אבטחת מידע - ובזמנו הפנוי הוא גם אבא של כפיר וארבל ונשוי לנטלי.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker