יותם גוטמן
יותם גוטמן

בכנס TMTI - TheMarker & TAU Innovation 2019 שנערך השבוע הציגו חמש חברות סייבר חדשות בתחרות הסטארט-אפים, שעלו לחצי הגמר מבין 300 המיזמים שהגישו מועמדות. הזוכה הגדול בגמר שהתקיים אמש (ד'), היה הסטארט-אפ Env0, שעוסק במגמה שמתחזקת בשנתיים האחרונות בתחום מחשוב הענן: תשתית כקוד (Infrastructure as Code).

כמה סטארט-אפים בתחום הסייבר יש בארץ?

קשה לאמוד במדויק את כמות הסטארט-אפים הטכנולוגיים בתחום אבל האומדן המקובל הוא בסביבות 300 חברות. מספר זה יציב למדי עם עלייה קלה משנה לשנה - משום שעל כל סטארט-אפ שנוסד יש אחרים שנסגרים, ממוזגים לחברות אחרות או מונפקים (ואז כבר לא מדובר בסטארט-אפ).

אז איך זה שעדיין יש צורך בחברות חדשות שיפתחו מוצרים חדשים בתחום?

התשובה הפשוטה יכולה להיות שאין באמת צורך, ורק מדובר בטרנד מוצלח במיוחד, שאנשים רבים פשוט "רוכבים" עליו. זו בהחלט אפשרות, ורואים תופעות דומות בעולמות טכנולוגים אחרים - לדוגמה בלוקצ'יין, או AR/VR לפניו (והיום- קנאביס-טק). אבל אם זה אכן המצב, ה-Hype Cycle (כך מכונה התופעה בעגה המקצועית) של הסייבר ארוך במיוחד. הגאות הנוכחית בשוק הסייבר התחילה לפני שבע שנים לערך ומאז רק מתעצמת, כך שסייבר הוא ממש לא "טרנד חולף".

האם העובדה שקיימות כמויות גדולות של כסף זול, שזורם מגופים מוסדיים לקרנות ומשם לסטארט-אפים הוא הסיבה לתופעה הזו? קשה להאמין. משקיעים מעוניינים לקבל החזר על ההשקעה (ורצוי פי עשר), ולכן עורכים בדיקת נאותות מעמיקה על כל סטארט-אפ לפני השקעה. אחת השאלות הראשונות שהמייסדים נשאלים היא מי המתחרים שלהם, ואם התחום רווי אז בדרך כלל לא תבוצע השקעה.

150 קטגוריות מוצר בסייבר

לאחר שפסלנו את הסיבות ה"דווקאיות", בוא נסתכל לעומק התעשייה. עולם הסייבר איננו עולם מונוליטי, והוא מתחלק ל-8 קטגוריות מוצר, שמתחלקות לתתי-קטגוריות משל עצמן.

קטגוריות ה"על" הינן: Risk and Compliance, Security Operations and Incident response, Application security, cloud security, Data Security, Endpoint Security, Identity and Access management, Infrastructure security.

גרף
צילום: חברת המחקר CyberDB

חברת המחקר CyberDB מזהה בעולם הסייבר כ-150 קטגוריות מוצר. וזה עוד לא הסוף - קטגוריות חדשות נוצרות כל שנה: סייבר לרכבים, ספינות, מכשירם רפואיים, התקני IoT ועוד.

מספיק שיש שתי חברות שעוסקות בכל קטגוריה - וכבר הגענו למספר של 150 חברות. דוגמות? בתחום הסייבר לספינות פועלות בארץ שתי חברות (Cydome ו-Naval Dome), סייבר לרכבות שתי חברות (Cervello, Cyllus) סייבר למכשירים רפואיים  ובתי חולים כארבע חברות (,Medigate, Cynerio,Sternum, CyberMDX) ועוד כהנה וכהנה.

פרט לריבוי הקטגוריות, חברות שונות פונות לקהלים שונים באותה עולם בעיה או עושות שימוש בטכנולוגיה שונה לפתרון בעיה דומה. לדוגמה, בתחום אבטחת האינטרנט של הדברים ישנן חברות שעוסקות בהיבטי חומרה, אחרות בהיבטי תוכנה והרשאות של המכשירים ואחרות מנטרות את הרשת הסלולרית שעל גבה מתקשרים המכשירים, הכל על מנת לאתר ומסקל מתקפות.

אולם לא כל מוצרי הסייבר פותרים בעיות אבטחה - מכיוון שקיימים כל כך הרבה מוצרים (סקר של סיסקו העריך שלארגון פיננסי כ-50 מוצרים מיצרנים שונים) יש צורך לתאם בין מוצרי האבטחה השונים (לדוגמה, מוצרים של תופין ואלגוסק), לבצע אוטומציה של תהליכים (Empow, Siemplify) וכן לאמן את המפעילים השונים (Cybergym, Cybering). על כך יש להוסיף מערכות שמודדות את רמות הסיכון של הארגון (Cyber observer) ועוזרות לחברות ביטח לאמוד את הסיכון הביטוחי בטרם הנפקת הפוליסה (Cytegic).

האם זה הסוף? נראה שלא

מכיוון שעולמנו הולך ונהיה מקושר יותר, ומכשירים שונים ומשונים נעשים פתאום "חכמים" ומקושרים (כדוגמת החיתולים החכמים שהשיקה חברת פמפרס לאחרונה), סביר להניח שיווצרו צרכי אבטחה חדשים שיביאו לכך שחברות חדשות יקומו לתת להם מענה.

האתגר שחברות אלו ייתקלו בו הינו שוק צפוף, תחרותי ורועש במיוחד, שבו כולם מוכרים "סייבר", ויש צורך בחינוך שוק ופעילות שיווקית ממוקדת על מנת להביא את החברה החדשה לרף המודעות של הקונים.

ועוד מילה על הקונים. יש ויכוח בעולם האם תקציבי האבטחה גדלים, קטנים או נשארים זהים. התשובה היא שהם כנראה גדלים אך בקצב נמוך. המשמעות היא שאין אף גוף בעולם שמסוגל לרכוש את כל סוגי הפתרונות (וממילא, לגוף כמו בנק אין צורך בפתרונות להגנה על רכבים, לדוגמה). המשמעות הנוספת הינה שכל אותם מאות סטרטאפים יתחרו על תקציב קבוע פחות או יותר, והתחרות העזה תקשה על חברות חדשות לגדול ולהתפתח. לכן מגמות כגון קונסולידציה (עלי כתבתי בפוסט קודם) או מיקור חוץ של שירותי ומוצרי אבטחה ילכו ויתפסו תאוצה.

אז אם אתם קוראים באתר זה על סטארט-אפ חדש בתחום הסייבר שנוסד וגייס כסף, אל תגלגלו עיניים באופן אוטומטי. יכול להיות שהיזמים "עלו" על צורך אבטחתי חדש ויצאו לפתור אותו לפני כל העולם.

תגיות:

יותם גוטמן

יותם גוטמן | תעשיית הסייבר - מבט מפנים

אני בוגר קורס חובלים של חיל הים, עבדתי בתעשיות הבטחוניות ובחברות Homeland Security ומודיעין עד שהגעתי לעולם הסייבר לפני 6 שנים. עבדתי במספר סטארט-אפים בתחום בתפקידי שיווק ובשלוש שנים האחרונות אני משמש כיועץ. הקמתי ואני מנהל את קהילת אנשי השיווק בסייבר שמונה קרוב ל-250 אנשי ונשות מקצוע.

הבלוג ישמש כמיקרוסקופ למתבונן מבחוץ אל תוך תעשיית הסייבר (שבינינו, סובלת ממיסטיפיקציה מוגזמת). הבלוג יעסוק בנושא התעסוקה וקריירה בעולם הסייבר, ויתמקד בטרנדים עסקיים, גלובליים ומקומיים שמעצבים את התעשייה ומשפיעים על העובדים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker