כנס כנס, יש פה כנס (סייבר)

השבוע מתרחש בתל אביב Cyber Week, שהוא למעשה כנס בנושא סייבר המשתרע על פני שבוע שלם וכולל הרצאות, תערוכה ומיטאפים במגוון נושאים. כנסי סייבר מהווים הזדמנות טובה לאנשים מהתעשייה (וגם לאלו שמעוניינים להצטרף לשורותיה) ללמוד ולהתעדכן (ולקחת הביתה כמה צ'ופרים).

יותם גוטמן
יותם גוטמן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
כנס בנושא סייבר
כנס בנושא סייברצילום: יותם גוטמן
יותם גוטמן
יותם גוטמן

השבוע מתרחש בתל אביב Cyber Week, שהוא למעשה כנס בנושא סייבר המשתרע על פני שבוע שלם וכולל הרצאות, תערוכה ומיטאפים במגוון נושאים. כנס זה הוא אחד מכמה כנסים גדולים הנערכים מדי שנה בנושא הסייבר בארץ (נציין גם את כנס Cybertech השנתי ואת ועידת HLC Cybersecurity הנערכת אחת לשנתיים, וחלק ממגמה עולמית של מאות כנסים וועידות בנושא הסייבר.

מה זה בעצם כנס סייבר?

בבסיסו, כנס סייבר הוא כנס מקצועי שנועד לספק מידע לעוסקים בתחום - אנשי אבטחת מידע, CISOים, אנליסטים וכו'. במקור כנסים אלו אורגנו על ידי העוסקים בתחום עצמם ושילבו הרצאות, דמואים וסדנאות מעשיות. אבל, כמו כל דבר בעולמנו הממוסחר, גם כנסים אלו (שהחלו באמת מתוך רצון של אנשי אבטחת מידע לחלוק ידע) נהפכו לכלי של יצרני הסייבר להגיע לקהל היעד שלהם ולמכור להם.

רוב כנסי הסייבר היום הם שילוב של כנס מקצועי (הרצאות, פאנלים, סדנאות מקצועיות) שלצידם אולמות תערוכה מלאים לעייפה בשלל יצרני הסייבר המציגים את מרכולתם. עם הכסף הרב הזורם לתחום ועם הרצון של החברות לצמיחה מלא, ההשקעה בכנסים אלו מגיעה לרמות מטורפות שמתחילות להזכיר פעולות פרסום מתחומים אחרים.

דוגמאות? חברות סייבר בארה"ב מוציאים מאות אלפי דולר (ולפעמים מיליונים) על ביתנים גדולים במיקום מרכזי באולם התצוגה. הביתנים עצמם מושקעים ויקרים מאוד, וכוללים לעיתים 2 קומות תצוגה, חלל גדול להרצאות, חדרי פגישות אינטימיים, בר, מזנון ואזור ישיבה. להשקעה הראשונית בתשתית של הביתן מצטרפת השקעה גם בגימיקים שמוצגים בו- זירות VR, מופעים של מנטאליסטים, שולחן בלקג'ק ורולטות שבהן ניתן לזכות בפרסים יקרים ועוד. ואם בפרסים עסקינן - כל ביתן מחלק לבאים בשעריו איזה גימיק עם לוגו החברה - חולצה, כובע, צעצוע ועוד כיד הדמיון הטובה.

למי שישאיר את כרטיס הביקור שלו בקערה מובטחת הזדמנות לזכות בפרס יקר יותר - רחפן, שעון חכם ועוד. הביתנים מאויישים על ידי צוותי שיווק ומכירות, ובדרך כלל לצוות האורגני מצטרפים (או יותר נכון, מצטרפות) "דיילות" שמסייעות בתפעול הביתן.

צילום: יותם גוטמן

המחשבה מאחורי ההשקעה בביתנים אלו היא פשוטה - למבקרים בכנס, בין אם הם באים במיוחד לתערוכה או שהם "גונבים" ביקור בין הרצאות, יש זמן מוגבל. תערוכה כמו Infosecurity Europe בלונדון מכילה כ400 מציגים, וברור שלמבקר הפשוט אין זמן (או מוטיבציה) לבקר בכל הביתנים. לכן כל חברה מנסה לבנות את הביתן האטקרטיבי ביותר על מנת לזכות בכמות המבקרים הגדולה ביותר. מבקרים אלו משאירים כרטיסי ביקור בדוכן (או שכרטיסם נסרק) ולאחר מכן סוכני המכירות של החברה חוזרים אליהם באימיילים ובטלפונים ומפציצים אותם בהודעות למשך חודשים ארוכים לאחר האירוע.

מה יוצא מזה לחברות?

נושא ההשתתפות בכנסים וההחזר על ההשקעה מהם (RIO) הוא אחד המדוברים ביותר בעולם השיווק בכלל והסייבר בפרט. מכיוון שהכנסים נהיו כל כך גדולים וממוסחרים קשה מאוד לחברות קטנות ובינוניות להשיג אימפקט משמעותי מהשתתפות בכנס, שיכול בקלות לנגוס נתחים גדולים מתקציב השיווק השנתי.

יש חברות שמציגות בכנסים כי "כך עושים כולם" ו"אם אתה לא שם אתה לא קיים". אחרות נוקטות בגישה שונה ושולחות צוות מצומצם לכנס עצמו ובמקביל שוכרות סוויטה במלון קרוב ושם מבוצעות פגישות שנקבעו מראש עם לקוחות פוטנציאלים. בכנס Infosecurity האחרון חברת הענק FireEye שכרה פאב שלם בסמוך למבנה שבו נערך הכנס, והשתמשה בו לפגישות עם לקוחות, שותפים וכן למיטאפים למוזמנים בלבד.

מה יוצא מזה למשתתפים?

זו שאלה שקשה יותר לענות עליה והיא משתנה מכנס לכנס. עבור עובדים רבות בחברות סייבר, השתתפות בכנס, בייחוד כזה במיקום אטרקטיבי כמו סן-פרנסיסקו או לאס ואגס הוא בגדר "צ'ופר" יוקרתי.

כנס Blackhat שנערך מדי שנה בלאס וגאס בחודש אוגוסט נחשב יוקרתי ומוערך במיוחד- ניתן לראות עובדים של חברות סייבר מסתובבים ברחוב בתל אביב עם תיקים של הכנס. מכיוון שכרטיס כניסה לכנס זה עולה בסביבות 2000$ הרי שזהו אות של כבוד לעובד שנבחר להישלח לכנס. עובדים בתעשייה גם מעודדים להגיש Call For Paper (הצעות להרצאות) ואם ההרצאה נבחרת והעובד מעביר אותה על במה מכובד הרי שמדובר באירוע משמעותי - עד לרמה של ציונו ברזומה של אותו עובד.

לאס וגאסצילום: Getty Images IL

פרט לכך, בכנסים אלו מופיעים גדולי המומחים (וגם האקרים מפורסמים) ומנתחים סוגי פרצות אבטחה ודרכים למניעתן, כך שניתן לומר שהן מספקות ערך מקצועי רב למשתתפים. גם בתערוכה המסחרית (שלכאורה מהווה מטרד למשתתפים) טמון ערך - הריכוז של כל החברות מהתחום במקום אחד מאפשר לאנשי הסייבר לבחון מוצרים ומוצרים מתחרים בזמן קצר, לסנן את המוצרים הפחות רלוונטים ולהמשיך את תהליך הרכש בנוחות כששבו למשרדם. וכן- זה נחמד גם לחזור הבייתה למשרד עם כוסות, צעצועים, חולצות ולחלק לקולגות.

אז מי מרוויח?

מי שבטוח מרוויח מהכנסים הם המפיקים. תעשיית הכנסים מגלגלת מיליארדי דולרים בשנה. יש מספר מצומצם של חברות שרכשו בעלות על "מותגים" כגון Blackhat והן מפיקות אותם בכל שנה מתוך כוונה למקסם את הרווחים. מי שעוד מרוויח הינן חברות שמעצבות ומפיקות ביתנים, וכן כאלו שמספקות כוח אדם לתפעול הביתנים, כולל Booth Babes.

Booth Babes

"נערות ביתן" הוא הסלנג המקובל בתעשייה לתיאור אותן "דיילות" בלבוש מינימלי שמעצם הימצאותן בדוכן אמורות למשוך אליו את הלקוחות הפוטנציאלים (שהם, ברובן, גברים). בעבר, ניתן היה לפגוש נשים נאות (בדרך כלל בלונדיניות, תמיד עם מיני ועקבים) בדוכנים, כשהן מציעות לעוברים ושבים להיכנס לדוכן או להירשם להגרלה. הקשר בין אותן נשים לסייבר היה מקרי ביותר, ותפקידן התמצה בכך ש"ייפו" את הדוכן.

בשנים האחרונות הפרקטיקה הזו הולכת ונעלמת ומארגני כנסים גדולים אוסרים על הימצאות עובדים או עובדות בדוכן בלבוש פרובוקטיבי. מובן שעדיין חברות שוכרות אנשים ונשים נאים לתפעול הביתן, אבל כיום מלבישים אותם בבגדי החברה (בדרך כלל חולצות פולו וכובעי מצחיה).

אז לאיזה כנס שווה לי לנסוע?

אם אתם חדשים בתחום או שתקציבכם מוגבל, אז התערוכות המקומיות מספיקות בהחלט- Cyber Week, Cybertech ודומיהן מספקות שילוב של תכנים מקצועיים, דוברים מגוונים מהארץ ומהעולם (לצערנו הכנסים מתנהלים כמעט אך ורק בשפה האנגלית). הכנסים האלו מאפשרים גם למי שאינו מהתעשייה לחוות וללמוד, יש בהם לא מעט הרצאות כלליות על סייבר, אסטרטגיה ואירועי משנה ומיטאפים ברחבי העיר במגוון נושאים (מפגש עם VC, פאנלים עם CISOים ועוד).

למי שמעוניין להרחיק קצת, תערוכת Infosecurity בלונדון הינה תערוכה חינמית שמקבצת מקבצת מקצוענים וחברות מבריטניה, אירופה וישראל (בתערוכה האחרונה הציגו מעל ל-30 חברות ישראליות).

הכנסים הגדולים של התעשייה, RSA Conference ו- Blackhat מתרחשים בסן פרנסיסקו ולאס וגאס, בהתאמה, יקרים מאוד להשתתפות ולהצגה ובגדול מרגישים יותר כמו קרקס ממוסחר מאשר כנס מקצועי.

בכל מקרה, שווה לב לאג'נדה של כל כנס, להירשם להרצאות המעניינות ולבדוק איזה אירועים מעניינים מתרחשים במקביל לכנס, והכי טוב להיוועץ באנשים שמכירים והיו בכנס בעבר.

צאו ולמדו סייבר...

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

יש ענפים שבהם עליית השכר מחווירה בהשוואה לביקוש

לזה אתם קוראים העלאת שכר? המעסיקים שימשיכו לרעוב לעובדים

יהונתן כהן

פי 150 צ'קים חוזרים: הנורות האדומות שלא נדלקו בגיבוי, ואיך איבד יהונתן כהן את רוב ההשקעה

נעה ברויאר. "שתיתי יין עם חברות, וחברה אחת הציעה לי להתמחות בלחם. כעבור חודשיים מצאתי עבודה במאפייה"

"אני חיה קצת כמו אזרח ותיק. ויתרתי על חופשות וכסף, אבל אני שמחה יותר"

פרייבט אקוויטי

התעשייה שמוצצת את לשד הכלכלה האמריקאית גדלה ללא מעצורים

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

עובדי בניין מסייעים בהכוונת התנועה במנהטן, ניו יורק, בתחילת החודש

האם הראלי בשווקים מסמן את התחתית — או שהגרוע מכל עוד לפנינו?

מבט משטח המריבה אל הים. כל דונם שווה מיליונים, ומחירי הבתים בסביבה מגיעים לעשרות מיליוני שקלים

"פתאום הבנו שיש בעיות עם הקיבוץ": השקיעו 30 מיליון שקל בשכונה חדשה ליד שפיים, אבל אז הכל השתבש