בלי לשאול אף אחד: למה תחבורה ציבורית בשבת זה רק עניין של זמן

סקירה שטחית מראה כי היהדות אוהבת לאפשר למאמיניה לבצע מעין "מיקור חוץ" לפעולות בשבתות ובחגים באמצעות גוי ובימינו באמצעות שעוני שבת ■ בעתיד הנראה לעין, גם נסיעה בתחבורה פרטית וציבורית, קנייה במרכולים ושימוש בטכנולוגיות נוספות, יתאפשרו בעזרת בינה מלאכותית

תומר סיימון
ד"ר תומר סיימון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
ראש העיר טבריה רון קובי עם אוטובוס השבת
ראש העיר טבריה רון קובי עם אוטובוס השבתצילום: גיל אליהו

בשנה האחרונה עלה שוב הנושא של מדינת ישראל – יהודית ודמוקרטית. נושא הדת הוא בלתי נפרד מחיינו הפרטיים והציבוריים. מלחמות השבת מלוות את מדינת ישראל לאורך חייה. ברמת המדינה גדלנו והתחנכנו על כך שיום שבת זה יום מנוחה, שבתי עסק סגורים ושאין תחבורה ציבורית. גם למדנו שלא מתקיימות עבודות ציבוריות גדולות, אלא אם כן רוצים לגרום למשברים קואליציוניים, הצבעות אי אמון בממשלה והתפטרויות. לא פעם המשברים לוו במלחמות הקצנה בין המפלגות והפלגים החרדיים. טקס קבלת מטוסי F15, פרשת המשחן ואף כעת עם עלילות גשר יהודית בתל אביב. לאחרונה גם התוודענו למשבר עבודות הרכבת הקלה שהגיעו לעיר בני ברק שלווה בהפגנה של מאות חרדים. כל זאת למרות שהיה מדובר בעובדים סינים המנוהלים על ידי מנהלים סינים שמתפעלים ציוד סיני בעומק של 20 מטר מתחת לפני הקרקע ומבלי שניתן לשמוע בכלל.

איך זה קשור לבינה מלאכותית? בשביל לענות ולהבין צריך קודם כל לקחת צעד אחורה ולבחון את דרכה של היהדות להתמודד עם אורח החיים המודרני. סקירה שטחית מראה כי היהדות אוהבת לאפשר למאמיניה לבצע מעין "מיקור חוץ" לפעולות בשבתות ובחגים. הבולט שביניהם הוא אותו "גוי של שבת" שזמין להפעלה ולעבודות בשכונות החרדיות בירושלים ובבני ברק, החל מנהיגה באמבולנס ועד להדלקת אורות ומזגנים. לדתיים ולשומרי מסורת מחמירים פחות מהחרדים ישנם פתרונות המאפשרים להם ליהנות מטכנולוגיות כמו מזגן, שעון שבת או שימוש במעלית המופעלת על ידי פיקוד שבת. אותם "התקני שבת" מאפשרים למעשה ליהודים לתת למכונה לעשות את העבודה עבורם ולהוות "גוי של שבת" מודרני. שעון השבת החל כמכשיר מכני, אך כיום קיים כבר שעון שבת חכם ודיגיטלי המאפשר לשלוט ולתפעל מספר רב של מכשירים.

רכב אוטונומי של אוברצילום: Uber

התקופה בה אנו חיים היום מכונה המהפכה התעשייתית הרביעית שבבסיסה נמצאות שתי טכנולוגיות, בינה מלאכותית ורובוטיקה, ושבעזרתן ניתן לבצע אוטומציה של עבודה אנושית. בין אם הטכנולוגיה תעבוד לצד האדם (augmenting) או תחליף אותו לחלוטין (substitution). פורסמו מחקרים רבים על עתיד שוק העבודה בעולם לאור הבינה המלאכותית. מכון טאוב פירסם לפני שנים בודדות תחזית לשוק העבודה הישראלי בה הוצג כי כ-50% מהמקצועות בישראל נמצאים בסכנת אוטומציה. ישנה הסכמה כי הבינה המלאכותית והרובוטיקה תייתרנה משרות רבות, אך ישנה אי הסכמה לגבי כמות המשרות שתיווצרנה.

נראה שביהדות ישנם אלמנטים המספקים הגנה על תפקידי הרבנים והחזנים מפני אוטומציה (חלקית או מלאה). בעוד שבדתות אחרות ניתן להסתייע ברובוטים על מנת לבצע טקסים דתיים, או להיעזר ברמקולים כדי להפיץ את התפילות, היהדות אוסרת על תיווך של קריאה בתורה או במגילה. כמו כן, קיים אף איסור על הגברה ברמקול של תרועת השופר בראש השנה. ברוב המוחלט של המקרים היהדות דורשת שמיעה ישירה ולא מתווכת

כרזה נגד סגירת מרכולים בשבת בתל אביב, ב–2014
כרזה נגד סגירת מרכולים בשבת בתל אביבצילום: רונית דומקה

אם נסתכל על המאבקים על אופייה של ישראל כמדינת ואומת "סטארט-אפ", יהודית ודמוקרטית, ניתן לראות כי הבינה המלאכותית יכולה להיות חלק משמעותי מהפתרון למאבק על השבת. הבינה המלאכותית יכולה לאפשר שמירה על השבת מצד אחד, ואפשרות להפעיל את המגזר הציבורי והעסקי מצד שני.

רכב אוטונומי דרגה 4 או 5, כלומר רכב הנשלט לחלוטין על ידי המחשב, יאפשר נסיעה בשבת. לדוגמה, ניתן לפרוס בערים "אוטובוסים של שבת", שהם למעשה אוטובוסים אוטונומיים לחלוטין העוצרים בכל תחנה, בדומה למעליות של שבת העוצרות בכל קומה. מצב זה יאפשר לכולם, גם לדתיים, להתנייד בשבתות ובחגים אך גם לאלה שאין ברשותם רכב ואינם שומרים שבת. אוטובוסים של שבת יסייעו בצמצום פערי אי השוויון בישראל ויאפשרו גם לאוכלוסיות מוחלשות להתנייד בשבתות. רכבים אוטונומיים אינם דורשים נהג (ואינם כוללים הגה), ומכאן נובע מיד שאין צורך בהנפקת אישורי עבודה ליהודים או ללא-יהודים.

הבינה המלאכותית יכולה לסייע גם בפתיחת המרכולים בשבתות בישראל, למרות שבתחילת 2018 עבר חוק המרכולים האוסר זאת. לפני כשנתיים חשפה חברת אמאזון את השירות החדש שלה amazon Go. שירות זה הוא למעשה מכולת המתופעלת ומנוהלת מקצה לקצה על ידי בינה מלאכותית וללא מגע יד אדם (למעט מילוי סחורה כיום). בתחילת הדרך השירות ניתן רק לעובדי אמאזון, אך שבועיים לאחר העברת חוק המרכולים בישראל נפתח השירות גם לאזרחים "רגילים" בארה"ב. כיום ישנן שלוש מכולות אוטונומיות בארה"ב, ואמאזון מרחיבה את הפריסה באופן עצמאי אך גם על ידי מתן זיכיונות. מכולת אוטונומית אינה דורשת קופאים או קופות ואינה מחייבת ביצוע פעולה אקטיבית של תשלום. המכולות בישראל יוכלו בעזרת טכנולוגיה זו לעבור לפעול בשבתות במצב אוטונומי.

במהלך מארס 2019 אמורה להתפרסם אסטרטגיית הבינה המלאכותית של ישראל, בעקבות עבודתן של כ-80 ועדות ותתי-ועדות שונות בראשותו של פרופ' יצחק בן ישראל, וזאת כדי להפוך את ישראל למעצמה החמישית בעולם בתחום. בדרך כלל אסטרטגיות כאלה עוסקות בעיקר בייצוא ובפיתוח יכולות שנוכל למכור. אולי הפעם במקום לייצא את הטכנולוגיה לעולם ולהפוך למעצמה, כדאי לבחון את השימוש בה לצורכי פנים ולעזור להציל את המדינה מעצמה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker