איך ייראו כבישי ישראל בעשור הקרוב?

התחבורה הציבורית בישראל לא מתפקדת ואין אופק או תכנית שמנסה לעשות משהו רציני בנידון ■ התחזית למתניידים ברכבים פרטיים היא שבעשור הקרוב תשבו ביותר ויותר פקקים וליותר זמן ■ חלק א'

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
פקקים בתל אביב
תומר סיימון
ד"ר תומר סיימון

העשור הבא בכבישי ישראל הולך להיות, כפי הנראה, לא פחות מגיהנום.

על מנת להבין את התמונה המאוד מורכבת של תשתיות התחבורה בישראל צריך לעקוב בזמן אמת אחר התרחשויות רבות. בתקופה האחרונה התפרסמו לא מעט כתבות על מצב התחבורה הציבורית הקשה בישראל, אך היא רק חלק אחד, חשוב מאוד, מהתצרף של מערכת התחבורה שלנו.

ראשית, צריך להבין שלממשלה אין כל אינטרס לשפר את התחבורה הציבורית והסעת ההמונים בישראל. המיסוי על רכבים הוא אחת העסקות המניבות ביותר של המדינה, ויהיה לממשלה קשה לוותר עליה – גם אם זה על חשבון הציבור.

שר התשתיות מקדם בכל הכוח מדיניות להפסקת השימוש ברכבים מונעי בנזין ודיזל ומעבר לרכבים חשמליים עד 2030. שר התחבורה מקדם מיזמי כבישים, מחלפים, גשרים ורכבות (קלה ומטרו). אבל שום מילה על רכבים אוטונומיים. דממה. למיטב ידיעתי אין עיסוק ממשלתי בנושא והשפעתו האפשרית על ישראל. וזאת למרות שאנחנו כביכול מעצמת אוטו-טק, עם מאות סטארט-אפים העוסקים בתחבורה חכמה ועד למובילאיי.

התחבורה הציבורית בישראל לא מתפקדת ואין אופק או תכנית שמנסה לעשות משהו רציני בנדון כדי לשפרה. מצב הכבישים הולך ומחמיר. כביש 2 הגיע כבר לקיבולת המירבית שלו; כביש 4 יגיע למקסימום שלו בזמן הקרוב; כביש 6 כבר מגמגם ועמוס, וסיכוי טוב שיגיע למצב של עמידה בשלוש השנים הבאות.

הנסיעה השיתופית בישראל במצב יחסית עגום בגלל הגבלות של משרד התחבורה, ובראשן מניעת שימוש באפליקציות כמו אובר, הגבלת מספר נוסעים, כמות נסיעות ותשלום. כל זאת כאשר בגוש דן קיים היום עומס של 1.1 נוסעים לרכב. כלומר, כולנו נוסעים לבד ברכב.

מוניות בשירות גט ויאנגוצילום: מוטי מילרוד

בזירת המוניות אנחנו חווים מלחמה בין שלוש אפליקציות – Gett, רקסי ויאנגו (המצטרפת החדשה). איגוד נהגי המוניות וחברת Gett הם אלה שהצליחו למנוע את כניסתה של אובר לישראל.

פרויקט הרכבת הקלה יצא בקול תרועה גדול לפני מספר שנים, ולאורך נתיב החפירה והעבודות נחסמו כבישים רבים שהוסיפו עומסי ופקקי תנועה לאיזור פקוק גם כך. כיום חופרים רק את הנתיב של הקו האדום, שאמור להתחיל לפעול בתחילת 2022 בלבד. כלומר, עוד 4 שנים של פקקים, וזאת מבלי שהחלו העבודות של שני הקווים הנוספים של הרכבת הקלה.

בשבוע האחרון התפרסם כי כעת החליטה הממשלה ללכת בכל הכח על פרויקט המטרו, שיחבר את כל ערי המרכז בשלושה קווים, ובהשקעה אדירה של 150 מיליארד שקל. כל זה במקביל לפרויקט הרכבת הקלה. ניתן רק לדמיין מה יתרחש בכבישי המרכז כשיתבצעו במקביל עבודות על שני קווים של רכבת קלה ושלושה קווים של מטרו. גיהנום.

עבודות הרכבת הקלה בתל אביבצילום: עופר וקנין

לאחרונה גם משרד התחבורה קיבל תוספת תקציבית של כ-20 מיליארד שקל בשביל לבצע שינוי מבני בחברת "אגד". מה שמראה כי כסף לא חסר למשרד התחבורה, אבל תכנון, אסטרטגיה וחשיבה כן.

וכל זאת, מבלי לדבר על כך שבישראל כל טכנולוגיה חדשה נזרקת לכביש ומתווספת לחיי הנהג בגוש דן – אופניים, קורקינטים וכדומה. זאת ועוד, נחשפנו לכך שאין כל תכנון של תשתיות תחבורה בשכונות חדשות שנבנות ברחבי הארץ. הפקקים מתחילים כבר ביציאות מהבתים שלנו. ואלו לא רק הפקקים בדרכים - בסוף הדרך אנחנו מוצאים מרחבים עם פחות ופחות חניות זמינות. הפריון של מדינת ישראל הוא גם כך בין הנמוכים ב-OECD והפקקים מורידים אותו עוד יותר ואף פוגעים בתל"ג של המדינה.

לא פלא שכמות מקרי האלימות כנגד נהגי אוטובוס, האלימות בכבישים ואפילו האלימות בטיסות נמצאת בעלייה.

קורקינטים חשמליים ואופניים חולקים את הנתיבים של כלי הרכבצילום: תומר אפלבאום

לסיכום, בעשור הקרוב נשב ביותר ויותר פקקים וליותר ויותר זמן. ממליץ על נשימות עמוקות והאזנה לפודקאסטים.

בפוסט הבא אתאר את עתיד התחבורה בעולם ומספר פתרונות שניתן לבצע היום בכדי להקל עלינו בישראל, והאם מגזר ההיי-טק יכול לתרום למאמץ הלאומי. ישנם מספר מהלכים אפשריים, אך הם ידרשו מנהיגות אמיצה.

תומר סיימון

ד"ר תומר סיימון | בחזרה לעתיד

סמנכ"ל טכנולוגיות לאומיות במיקרוסופט ישראל. בתפקידו הקודם היה עתידן ודירקטור בכיר לחדשנות ומחקר אקדמי בחברת אמדוקס, בה הוביל גם את מעבדת הבינה המלאכותית. עוסק בייעוץ טכנולוגי- אסטרטגי לארגונים וחברות רבות בארץ ובעולם. חוקר טכנולוגיות פורצות/חדשניות, והשפעתן על מגמות חברתיות עולמיות ועל שוק העבודה העתידי. במציאות של ימינו, על מנת להישאר רלוונטים עלינו להתקדם מהר מאוד ולהתאים את עצמנו למגמות המתפתחות מסביבנו. על כן, יעד מרכזי עבורי הוא לשמר ולשפר את מעמדינו הטכנולוגי והמדעי בעולם על ידי קידום שינויי מדיניות top-down. 

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker