פונקציה אנונימית

בלי משכורת או פרסומות: כל הדרכים להשיג מימון לפרויקט שלכם

הרבה תשתיות טכנולוגיות חיוניות מתבססות על קוד פתוח, אבל לעתים קרובות הוא נכתב ומתוחזק בהתנדבות וללא תקציב ■ מהן אפשרויות המימון של פרויקטי קוד פתוח בימינו?

זה לא כל כך נעים לראות קוד סגור

לטובת מי שפחות מתמצאת - נפתח בהצגת כמה מושגי יסוד: תוכנה שאין לנו כמשתמשות אפשרות לקרוא ולערוך את הקוד שלה נקראת תוכנה קניינית (Proprietary Software). תוכנה שבה קיים החופש לגשת לקוד, לקרוא ולשנות אותו נקראת תוכנה חופשית בקוד פתוח (Free and Open Source Software). מכיוון שהמילה Free היא דו-משמעית באנגלית, נהוג להבהיר שהכוונה היא לא ל-Free במובן של חינם אלא במובן של חופש. הרבה מהתוכנה החופשית בעולם היא במקרה גם בחינם, אבל לא כולה. וגם החופש המדובר אינו מוחלט: פרויקטי תוכנה חופשית באים לעולם עם רשיון הפצה. ברשיונות הפצה שונים מפורטים תנאים שונים בנוגע לשכפול, שינוי והפצה מחדש של הקוד ושל התוכנה, כאשר חלקם מגבילים יותר וחלקם פחות. חוץ מזה, יש היום גם הרבה תוכנות בחינם שהן לא בקוד פתוח בכלל, ואנחנו לא תמיד יודעות מה הן עושות ואיזה מידע הן אוספות מהמכשירים שלנו. דוגמה לתוכנה חינמית כזו היא אפליקציית FaceApp שעורכת תמונות סלפי של המשתמשים וחוזה כיצד יראו בגיל מבוגר.

הדמיה של קוד מחשב שמאיית "פרוץ"
Darren4155 | Dreamstime.com
להמשך הפוסט

איך למשוך יותר נשים (למשרות פיתוח בהיי-טק)

נשים הן לא המיעוט היחיד שסובל מתת-ייצוג בהיי-טק, אבל הן המיעוט היחיד שמהווה כ-50% מהאוכלוסייה ■ כדי להגיע למשרות פיתוח נשים צריכות להתגבר על הרבה מכשולים ■ 10 טיפים לתהליך גיוס למשרות פיתוח, שיגדיל את שיעור הנשים הפונות לחברה

הרבה חברות מדווחות על קושי כללי בגיוס נשים, ובפרט על קושי לגייס אישה ראשונה לתפקיד פיתוח. זה מתחיל עוד בשלב שליחת קורות החיים: "אנחנו פשוט לא מקבלים קורות חיים של נשים", הם אומרים. נשים הן כמובן לא המיעוט היחיד שסובל מתת-ייצוג בהיי-טק, אבל הן המיעוט היחיד שמהווה כ-50% מהאוכלוסייה. איך אפשר להפוך את החברה ליותר מגוונת תרבותית?

מורן וובר, מפתחת בכירה ב-Wix ופסיכולוגית חברתית, פירסמה לאחרונה במגזין המקוון "האקר נון" פוסט מאלף בנושא גיוס נשים למשרות פיתוח, הכולל הפניות רבות למקורות מחקריים וטיפים מועילים לחברות המעוניינות להגדיל את מספר הנשים שמגיעות להתראיין בהן, את מספר הנשים שבסופו של דבר מתקבלות וחשוב לא פחות - את מספר הנשים שנשארות. כשירות לציבור שאינו שש לקרוא באנגלית, אציג כאן את עיקרי הדברים.

הסרט לשבור את הקרח
אי־פי
להמשך הפוסט

לבד או בקהילה: כך תצטרפו לפרויקטים של קוד פתוח

תרומה לקוד פתוח מספקת ניסיון מהשטח בפיתוח כחלק מצוות, מאפשרת להשתתף ביצירת תוכנה שהרבה אנשים משתמשים בה ואפילו מרשימה את המעסיקים ■ אתם יכולים לעשות זאת באופן עצמאי, דרך קהילות או בתקופת התמחות בחברה

בפוסט הקודם דיברתי על בניית פרויקט תכנות עצמאי והסברתי איך פרויקט כזה יקדם אותך כמפתחת או מפתח: הוא יאפשר לך להציג לעולם את הכישורים ואת הידע שלך ויעזור לך ללטש אותם על הדרך. אבל כדי להרים פרויקט שלם מאפס בכוחות עצמך דרושים שני דברים שלא באים בקלות: רעיון ויכולת התמדה. בנוסף לכך יש צרכים לימודיים שעלולים להישאר ללא מענה: מפרויקט תכנות אישי לא תלמדו לעבוד בשיתוף פעולה עם אנשי צוות אחרים (מפתחים, אנשי UX ועוד) או איך להתמודד עם סוגיות שעולות בעבודה אמיתית, כמו התנגשות בין גרסות. אם כך, אולי יותר יתאים לך להצטרף לפרויקט קיים שכבר יש מפתחים שעובדים עליו?

למרבה הנוחות, קיימים אינספור מיזמי קוד פתוח ותוכנה חופשית, ושיטת הפיתוח שלהם מאפשרת הצטרפות של מתנדבים ומתנדבות מכל רחבי הגלקסיה (לפחות מכל מקום בגלקסיה שיש בו אינטרנט). זו גם הזדמנות מצוינת למפגש עם קוד קיים וללמידה ממפתחים מנוסים. אז איך מתחילים? אז זהו, שגם במקרה הזה לא הכל ורוד ופלאפי - המציאות היא שזה לא כל כך פשוט, אבל זה יכול להיות מאוד מתגמל וזה בלי ספק כיוון ששווה בדיקה.

קוד פתוח
איור: עדי עמנואל
להמשך הפוסט

הפעם זה אישי: מדריך לבניית פרויקט התכנות שלך

משלב הרעיון ועד להכנסת הפרויקט בגאווה לקורות החיים ■ המדריך הבא מיועד למפתחים מתחילים המעוניינים ליצור תיק עבודות, אבל מתאים גם למנוסים יותר, שהמוטיבציה שלהם לבניית פרויקט היא למידת טכנולוגיה חדשה

בין סיום הקורס או התואר למציאת העבודה הראשונה יכול לעבור הרבה זמן. טיפוח תיק עבודות עם פרויקטים אישיים יעזור לך לשמור על קשר עם החומר ולהמשיך ללמוד ולתרגל לאחר התואר או הקורס, וגם יגדיל משמעותית את הסיכוי שיתרשמו מקורות החיים שלך ויזמנו אותך לראיונות. המדריך הבא מיועד למפתחת המתחילה המעוניינת ליצור תיק עבודות, אבל מתאים בחלקו גם למפתחת המנוסה שהמוטיבציה שלה לבניית פרויקט היא למידת טכנולוגיה חדשה. בואו נתחיל.

1. בחירת רעיון לפרויקט

לגו
Junpinzon | Dreamstime.com
להמשך הפוסט

מדיה חברתית ונוכחות דיגיטלית מקצועית: לתעל את הבטלה

החשיבה על מרחבים דיגיטליים בתור כלים מהם ניתן להפיק תועלת תעזור לך לנצל טוב יותר את הזמן שאת מבלה בהם לקידום והתפתחות מבחינה מקצועית

בפוסט הקודם דיברתי על יתרונות המיטאפים כאמצעי להרחבת המעגלים המקצועיים, על הקושי לגשת לאנשים חדשים ועל הדרכים להתגבר עליו. אבל בדרך לנטוורקינג יש גם מסלול עוקף מיטאפים. הפוסט הנוכחי מוקדש למי שקצת פחות בקטע של להוציא את האף מהבית.

למה לא להוציא את האף מהבית? יכולות להיות מגוון סיבות:

רשתות חברתיות- שולחן עם סמלים
Dreamstime
להמשך הפוסט

הרבה אנשים מעניינים ישמחו להכיר אתכם שם - אבל קודם תצטרכו ללמוד להתמודד עם המבוכה החברתית

אחת הדרכים היעילות ביותר להרחבת המעגלים המקצועיים היא השתתפות באירועים של קהילת הפיתוח ■ למיטאפים המקצועיים מגיעים הרבה אנשים נחמדים שישמחו להכיר ולחלוק ידע - רק צריך להתגבר על המחסום הראשוני ולהתחיל לדבר איתם ■ להלן חמישה טיפים להתמודדות עם ביישנות במיטאפים

אם אין לך קשרים מהאוניברסיטה או מהצבא, את ודאי מבינה שהגיעה העת לפצוח בנטוורקינג. סביר להניח שנתקלת לאחרונה בעצה "לכי למיטאפ". אם את כאן רוב הסיכויים שאת כבר יודעת מהו מיטאפ, אבל הנה הסבר קצר למקרה שלא: מדובר במפגש או בסדרת מפגשים קבועה שכוללת בדרך כלל הרצאות וזמן למינגלינג. מיטאפ בתחום התוכנה צפוי להתמקד בהרצאות בנושא טכנולוגיה, כלי או שפת תכנות מסוימים. תוכלי למצוא מיטאפים באתר meetup ולחפש לך קבוצה לפי אזור ותחומי עניין. במיטאפים עצמם תוכלי לשמוע על הזדמנויות כמו מפגשי פיתוח, כנסים, שיתופי פעולה מקצועיים ומשרות רלוונטיות, ואפילו להכיר מנטוריות וחברים.

אכן, אחת הדרכים היעילות ביותר להרחבת המעגלים המקצועיים היא השתתפות באירועים של קהילת הפיתוח, והעצה ללכת למיטאפ נשמעת כמו רעיון מצוין, אבל עד מהרה עולים חששות וספקות: אין לך עם מי ללכת ואת לא יודעת מה תעשי באירוע עם כל כך הרבה אנשים זרים. בפוסט הזה אציע כמה טיפים פרקטיים להתמודדות עם החשש והמבוכה.

מפגש של מעצבים בהיי-טק
אביב בילואוס
להמשך הפוסט