גיל שורקה

מחפשים שותף לסטארט-אפ? (כמעט) כל הדרכים למצוא אחד

לא אחת שואלים אותי "איפה אני מוצא שותף למיזם שלי?", "לאילו אירועים כדאי ללכת?" ו"איך מגיעים לחיבור הנכון?" באחד האירועים האחרונים שהנחיתי, עניתי על השאלה בפירוט - ואני שמח לשתף אתכם בתשובה

לפני הכל, הדבר החשוב ביותר ובהנחה שמצאתם שותף פוטנציאלי, לא משנה אם אתם מגיעים מהצד העסקי או הטכנולוגי, הוא לבדוק את המים. תעבדו יחד בפרויקט קטן ותראו איך הכימיה ביניכם. אם הכל לשביעות רצונכם - תתקדמו.

אז איפה מוצאים שותף (Co-Founder)?

חממת סטארט־אפים בתל אביב. ההיי־טק אינו אויב האומה
לירון הראל
להמשך הפוסט

מספר תובנות על מסיבת העיתונאים של אפל ועל החידושים האחרונים במכשירים

כמו בכל שנה גם השנה חזינו בשידור החי של אפל בקליפורניה, במסגרת מסיבת העיתונאים השנתית שהחברה עורכת למוצרי החברה החדשים. אספתי כמה תובנות מעניינות וקלילות, שאולי יאירו לכם את הכיוון בו החברה נמצאת.

כניסה לתחום הרפואי

בשורה התחתונה, הבשורה הגדולה של הערב לא הגיעה מהסמארטפונים אלא דרך האפל ווטץ', שכאן גם נחשפת חטיבת החדשנות החדשה של החברה ומרמזת על השוק הבא אותו היא רוצה לכבוש. אפל נכנסת לתחום הרפואי, מנוע הכנסה חדש. השעון החדש מסוגל לבצע אק"ג ולשלוח את הדו"ח ישירות אל הרופא, לזהות קצב לב לא סדיר, ומזהה מצב בו המשתמש נפל ולהזעיק את כוחות ההצלה אם צריך. כל הפיצ'רים החדשים מוכוונים לצרכנים המבוגרים, וכולם מאושרים FDA כמובן. בכלל הורטיקל של ה-Aging נמצא בתנופה, כאשר אוכלוסיית העולם מתקדמת לכיוון ההזדקנות ובנוסף לאוכלוסייה הנ"ל יש אמצעים גבוהים יותר לרכישות. אפל הולכת לכיוון הזה וחזק.  

מערכת שמתריעה על נפילות
צ.מסך
להמשך הפוסט

כלכלה שיתופית - אולי כלכלה תיווכית, או חיבורית? על מאחורי הקלעים של התעשייה

בשנים האחרונות קמות חברות רבות בתחום הכלכלה "השיתופית", אבל האם הן באמת שיתופיות כפי שהן מגדירות את עצמן? ומהן ההגדרות וההבדלים בין "שיתופי", "תיווכי" ו"מחבר", הכותרת הראשית נותנת את הרמז, וזהו גם כיוון הטור היום.

לפני מספר שבועות הודיע תאגיד חברת Ofo שמספקת שירות שיתופי להשכרת אופניים (אותן ניתן להשאיר ולהשכיר מכל מקום ע"י שימוש באפליקציה) על כך שהוא מפסיק את פיילוט השירות שלו במרכז הארץ ובשלב זה מפסיק את פעילותו העסקית בישראל. במקביל התבשרנו בשבוע שעבר שחברה חדשה בשם Bird שמשכירה קורקינטים חשמליים לפי זמן שימוש מתחילה את פעילותה בארץ (כשנקודה מעניינת בפעילות החברה היא בכך שהיא נעזרת במשתמשים שאוספים את הקורקינטים מהרחוב בסוף כל יום, מטעינים אותם, משיבים אותם לשימוש ומתוגמלים על כך).

חברות הכלכלה השיתופית נתפסות היום לרוב בחוגים רבים כניסיונות אלטרנטיביים המעודדים השתתפות, קהילתיות ושיתופיות, אולם מה בין מהות הפעילות למודלים וה-DNA העסקי שמוביל אותן.
על פי דו"ח של הפורום הכלכלי העולמי שפורסם בשנת 2017 הפלטפורמות השיתופיות נמצאות בצמיחה מתמדת ושווין המצרפי מוערך ב-4.3 טריליון דולר, כשהן מעסיקות בצורה ישירה כ-1.3 מיליון עובדים (ועוד רבים נוספים שמשמשים כספקים במסגרת הפלטפורמות).

כלכלה חיבורית
Design by Kireyonok_Yuliya/Freepik
להמשך הפוסט

יש משהו באוויר – עשור למהפכת המאקבוק אייר של אפל

יש משהו בסטיב ג'ובס שמייחד אותו מכל האחרים. זוהי היכולת להרים ציפיות (בלי שנדע במה מדובר) ויחד עם זאת לספק את הסחורה ביכולת הצגה פנומנלית. בטור היום אני חוזר אל הרגעים ההם של ה-15 בינואר 2008.

בכל חודש ינואר, סטיב ג'ובס היה עולה על במת ה-MacWorld ומרתק את כולנו למסכים, ג'ובס היה נואם פנומנלי ביכולת שלו להעביר את המסר ולמכור לנו את העתיד, רק שנה קודם לכן הוא עשה זאת עם האייפון הראשון לשמו, הצגת תכלית שעד היום נלמדת בקורסי מנהל עסקים.

סטיב ג'ובס היה אמן שיווק, כזה שאנשים מכל העולם, היו מתעוררים באמצע הלילה כדי לראות את החידוש הבא שהוא יציג, כאילו היה מדובר בגמר של ה-NBA. הוא ידע להרים את הציפיות ולגרום לצפייה יותר מכל חברה טכנולוגית אחרת, אפל הייתה הצגת יחיד. ג'ובס נהג להציג כשהוא לבוש במדים הקבועים שלו, נעלי ספורט, ג'ינס וסוודר שחור עם צווארון. הוא ידע מה אנשים רצו לשמוע, ומה למחרת הביקורת תכתוב עליו, הוא לא התבייש בציטוטי הג'ובס שלו בין היתר "זהו מוצר מהפכני", "החיים שלכם הולכים להשתנות", "זה שונה מכל מה שהכרתם" ועוד ועוד.

סטיב מציג את המאקבוק אייר הראשון
צ.מסך
להמשך הפוסט

סטארט-אפ ניישן פינת אסיה

ככל שעובר הזמן אנו עדים יותר לחדשנות שמגיעה אלינו מן המזרח, אם זה באמצעות השקעות, חברות ותאגידי ענק, תרבות ועוד. לאחרונה קראתי מספר מאמרים ודו"חות בתחום ואני שמח לסכם לכם אותם כאן, בקצרה ולעניין.

לאחרונה יצא לי לקרוא מספר דו"חות ומאמרים על התפתחות סצנת ההיי-טק באסיה, לא שיש משהו חדש בדברים, וגם בעבר פרטתי בנושא על התפתחות הסצנה האסייתית ובמיוחד טרנד ההשקעות הסיני שכבש את עולם ההון סיכון בארץ, אבל מלבד השקעות ותכניות האצה יש גם התפתחות מעניינת בכל הנוגע למדינות השונות ולהתפתחות סצנת הסטארט-אפים הפנימית בהם.

המגמה, כך מציינים העיתונים השונים היא שאסיה נהפכת מייבשת שהתבססה בעיקר על ייצור וחיקוי אל העולם המערבי לזירת פיתוח חדשנית טכנולוגית עולמית כך לדוגמא בדו"ח בלומברג הוצבה דרום קוריאה במקום הראשון במצב הכלכלות החדשניות ביותר בעולם (ישראל דורגה אז במקום ה-30 לא נרחיב בנושא הפעם). שמזכירים את דרום קוריאה אי אפשר שלא להזכיר את סמסונג, שמובילה את הכלכלה הטכנולוגית של הקוריאנים בחדשנות וכמובן את LG, יונדאי ואחרות. אחד המודלים עליהם מתבססת תעשיית החדשנות הדרום קוריאנית היא תאגידי ענק ויחד איתם סטרטאפים צעירים הרואים בתאגידים המקומיים הגדולים מודל לחיקוי. ובמיוחד מצד הממשלה התמקדות בעסקים הקטנים ליצירת מנועי חדשנות באמצעות יזמות ויצרתיות עם סביבה עסקית תומכת וללא עודף בירוקרטיה, בנוסף לכל הממשלה תומכת בויזה מיוחדת ליזמים ומשקיעים שמגיעים מחוץ למדינה ומאפשרת להם לפתח את המיזם עם סביבה ידידותית ותומכת.

טוקיו, יפן
freeimages.com/
להמשך הפוסט

אקוסיסטם היזמות בירושלים בשיאו - ספיישל יום ירושלים עם קהילת ההיי-טק של העיר

במאמץ משותף עם תעשיית ההיי-טק של ירושלים אני גאה להביא בפניכם אחד עשר אנשי היי-טק ירושלמים שכותבים לנו במיוחד לכבוד יום ירושלים. אלו הם דבריהם.

יום ירושלים הוא יום חגה של העיר שחוברה לה יחדיו, בשבוע זה מתקיימים מפגשים ואירועים לציון המאורע בכל רחבי העיר, גם קהילת ההיי-טק התוססת של העיר תציין את היום המיוחד באירוע יוצא דופן אותו מארגנת קהילת Made In JLM

לכבוד היום המרגש אני גאה להביא בפניכם קובץ נבחר של יזמיות ויזמים שמספרים כיצד הם בעצמם חווים את העיר מנקודת המבט שלהם ואיך העשייה שלהם גורמת לעתיד ורוד לעיר ולתעשייה שבה. קריאה מהנה.

שעה שמחה ירושלים
Ricky Rachman
להמשך הפוסט

כל מה שרציתם לדעת על מהפכת הבוטים, אחד התחומים החמים בשנת 2017.

בשנה האחרונה אנו עדים למהפכה ביכולת החיקוי של האדם, יותר ויותר אפליקציות שנבנות כבוט (bot) משוחררות ונמצאות בשוק, לתחום יש עדיין מספר אתגרים לא קטן אבל מכאן שגם מספר הזדמנויות רב. בשנה הקרובה אנו נחזה יותר בשימוש בבוט וזוהי הזדמנות מעולה להיכנס אל התחום ולהבין יותר.

את אורי אליאבייב יצא לי להכיר דרך עבודתו כבלוגר טכנולוגי, בספטמבר האחרון נפגשתי עם אורי בכנס ה-DLD  בתל אביב, בין הביתנים והתערוכה, דיברנו על יזמות וחדשנות וגם על בוטים, אחד התחומים אותם אורי חוקר, אורי הציע לי אז להתנסות במספר בוטים שהותירו עלי רושם, וסיפר לי גם על הבוט שאותו הוא פיתח.

אורי הוא בלוגר טכנולוגי ומייסד קהילת.Machine learning Israel  בשנה האחרונה הוא חקר לעומק את עולם הבוטים וכתב על כך מדריכים ומאמרים רבים. אורי חוקר בעיקר את כל הקשור לחוויות המשתמש ועיצוב שיחה בבוטים. אורי פיתח גם בוט עצמי בשם  AutoHashשזכה לפופולאריות רבה והוא מסייע לחברות שונות הפועלות בתחום.

אורי אליאבייב
Shachar Shamir
להמשך הפוסט

שנת שיא להשקעות בתחום ה-Health IT בעולם, מעל ל-5 מיליארד דולר גיוסים

בשנת 2010 לצורך ההשוואה רק כ-100 מיליון דולר גויסו בתחום. לפי דו"ח מיוחד של חברת Mercom Capital Group, ההשקעות השנתיות בשנת 2016 ב-Health IT עברו לראשונה את סף ה-5 מיליארד דולר. לעומת זאת, הסכום שגויס מהציבור ועסקאות ה-M&A דווקא היה במגמה הפוכה - מה שמעיד על שוק צעיר.

תחום טכנולוגיות המידע בתחום הבריאות (Health information technology) קורץ להמון יזמים, לא רק שזהו תחום בעל אימפקט חיובי שיכול לשפר את החיים של מיליוני אנשים אבל גם בגלל שזהו תחום חם בכל הקשור להשקעות מצד קרנות הון סיכון ומשקיעים פרטיים. בין היתר אפשר למנות ב-HIT טכנולוגיות של מכשור לביש, Mobile, אנליטיקס, איכות חיים ועוד.

לפי סקירה של Mercom Capital Group, שנת 2016, הייתה שנה שוברת שיאים עבור מימון הון סיכון בתעשייה, עם השקעה שעולה לראשונה על מעל ל- 5 מיליארד דולר, רוב ההשקעות יש לציין היו בארה"ב כ-3.4 מיליארד דולר. וחלק בולט הושקע בחברות שפועלות בסין.

אילוסטרציה HIT
freeimages.com
להמשך הפוסט

הרשימה שתחסוך לכם המון כאבי ראש וכסף, 8 כלים חינמיים למחקר שוק עבור סטארט-אפים

עם התעוררות ה"סטארט-אפ ניישן" בארץ ובעולם, הפך מחקר השוק לאחד הכלים החשובים ביותר למיזמים מתחילים, אחת הסיבות המרכזיות היא הסביבה העסקית-שיווקית התחרותית שסטארט-אפים חווים, מחקר שוק, יתרון תחרותי וזיהוי איומים והזדמנויות הם בגדר חובה אצל מיזמים צעירים יחד עם זאת המון יזמים נמנעים מלעשות זאת מסיבות שונות. בכתבה אני אציין 8 כלים חינמיים ופשוטים שיכולים לתת תוצאות יחסית מהירות וטובות למחקר שוק של כמעט כל מיזם.

המון יזמים שאני פוגש נתקלים בסוגיה של מחקר שוק, מצד אחד העלות של מחקר שוק יכולה להגיע לסכום מכובד ומהצד השני הם עדיין לא גייסו והם מתלבטים אם להוציא כסף מהבית. גורם נוסף הוא תועלת הזמן בעריכת מחקר שלפעמים מוגדרת באופן לא נכון אצל יזמים. ברחבי הרשת היום יש מספר אתרים שיכולים לתת מענה מעולה והכי חשוב חינמי לסטארט-אפים בשלבים הראשוניים וגם המתקדמים (הכלים שתראו בכתבה משמשים גם את אנשי המקצוע) שיתנו לכם מענה לבניית מחקר שוק ראשוני ואיכותי.

החלטתי להרכיב רשימה של 8 כלים שלדעתי מייצגים את המנעד הנכון של מחקר שוק: מנתונים דמוגרפיים, נתונים לפי קטגוריה ופילטרים, התנהגות רכישה, מתחרים, ועד טרנדים, מגמות ומשובים חינמיים שבסופו של דבר יתנו מענה לביקוש, תועלת וקהל היעד. חשוב לי היה שכל הכלים ברשימה יהיו חינמיים, כך שיוכלו לשרת כבר ועכשיו כל סטארט-אפ או בעל רעיון מתחיל. ברור לי שיש כלים נוספים שלא ציינתי, שגם עושים את העבודה מצוין. בכל מקרה אלו הם 8 המומלצים.

מחקר שוק עולמי
freeimages.com
להמשך הפוסט

תשכחו מכרטיסי הביקור: הדור הבא של הנטוורקינג נמצא בסמארטפון שלכם

מאז שהגיחה אל העולם ב-2010 גישרה וואטסאפ בן עולמות, אז זה היה בגשר בין הפלטפורמות השונות, כך גישרה בין מכשירי הנוקיה או הבלקברי של אותה תקופה ועד האייפון שהיה הדבר הבא. בסוף 2014 התחילה לגשר בין אנשים שונים, דרך פונקציית הקבוצות שפיתחה, מאז הכל היסטוריה וקבוצות הפכו להיות אחד הכלים החזקים לנוכחות ברשת, העברת מסרים ונטוורקינג. בטור שלי היום אספר לכם על קבוצה אחת מיוחדת קבוצת ה-ITC.

אחת הקבוצות אליהם אני משתייך היא קבוצת הטכנולוגיה הישראלית, שמכונה גם ITC (Israel Tech Community), אחת מקבוצות הוואטסאפ הפעילות היום בארץ בתחום הטכנולוגי, אל הקבוצה משתייכים אנשים מבכירי החברות, מתקשורת ועד אבטחת מידע. דיונים ארוכים על טכנולוגיה ועל עתיד הטכנולוגיה, אבל לא רק, מפגשים חודשיים של חברי הקהילה, כנסים יחד, עזרה הדדית, הזדמנויות שונות ועוד.

מורד שטרן, אב לארבעה ואושיית רשת ותיקה הקים את הקבוצה. מורד הוא מנהל התכנית הגלובאלית לקהילות מפתחים בחברת HPE, מרצה באוניברסיטת אריאל ובמכללת נתניה לתקשורת דיגיטלית ולשעבר ממובילי פרויקט הממשל הפתוח במשרד רוה״מ. מאז 2007 מורד כותב את הבלוג הטכנולוגי שלו Usability Talking שנבחר לאחד מחמשת הבלוגים הטכנולוגיים המובילים בישראל ע״י Mako. בזמן צוק איתן פיתח מאגר מקלטים לאומי שמהווה ״יישור קו״ בין מאגרי העיריות והמועצות המקומיות השונות לטובת מפתחי אפליקציות.

מורד שטרן
יוני מלכא
להמשך הפוסט

היכונו, הצעד הבא של גוגל בשוק הטלפונים החכמים ועל שינוי האסטרטגיה של החברה

בימים האחרונים יצאו מספר הודעות על עתיד הטלפונים החכמים של גוגל, אחת הייתה בנוגע לעתיד המותג נקסוס, השנייה הייתה בנוגע לעתיד של פרויקט הסמארטפון המודולרי. גוגל כך נראה רוצה לצעוד אל הדבר הבא ולא מן הנמנע שבעתיד היא תהפוך להיות חברה יצרנית שמתחרה עם אפל באופן ישיר בשוק הטלפונים החכמים.

בשבוע האחרון נתכנסה השמועה במספר אתרים ובלוגים נחשבים שגוגל החליטה לזנוח את המותג נקסוס מהטלפונים הניידים שלה ובמקביל נכנסו הודעות גם על השעיה (ויתכן גם שביטול) של פרויקט הסמארטפון המודולרי של החברה שהיה אמור להיות אחד הפרויקט החדשניים ביותר בתחום.

אלו הן 2 שינויים מהותיים בכל הקשור לאסטרטגיה של גוגל בשוק הטלפונים החכמים, נקסוס היה המותג שזוהה עם גוגל ב-6 השנים האחרונות. ופרויקט הסמארטפון המודולרי היה אמור להיות "הטלפון הנצחי" שבו כל משתמש היה יכול לעדכן את החומרה בטלפון בפשטות.
כעת החברה החליטה לגבש מתווה חדש, שמעלה את השאלה מה היא מנסה לעשות כאן.

סמארטפון
צילום אישי
להמשך הפוסט

אולימפיאדה למען הכלכלה, החדשנות והחברה

ביום שישי הקרוב תפתח האולימפיאדה בטקס מרהיב בריו, כ-7 שנים נערכים במדינה לתחילת המשחקים, סכומי כסף גדולים נשפכו, לצד חידושים עירוניים, בנייה מאסיבית ותכניות שונות שיצאו אל הפועל. לצד כל ההכנות, נשאלת השאלה האם המשחקים האולימפיים טובים או לא לכלכלה ולחברה של המדינה הדרום אמריקאית.

לפני מספר ימים שאלתי כמה חברים מה היא המחשבה הראשונה שעולה להם כאשר הם חושבים על האולימפיאדה, שלא במפתיע כמעט כולם ענו "התרגשות". מהמשחקים, הספורטאים, השיאים שאולי יישברו ואולי לא, האווירה, אירועי הגמר, המשלחת, ועוד. זו גם כנראה הסיבה המרכזית למה מיליוני אנשים בכל העולם מחכים אל המשחקים.

מבחינת המדינות המארחות הסיבה היא רציונאלית יותר, הדעה היא שהמשחקים האולימפיים ממנפים את המדינה, השקעות מאסיביות בפיתוח תשתיות לצד יוקרתיות והכרה בינלאומית במדינה, שיפור מעמדה של המארחת והאצת הפיתוח הכלכלי, החברתי, והתרבותי של העיר לצד החדשנות והמודרניזציה שהעיר חווה הן סיבות מספיק טובות למה כדאי לארח.
יחד עם זאת, ההיסטוריה מראה לנו שזהו לא תמיד המצב.

האש האולימפית
freeimages.com
להמשך הפוסט

סצנת היזמות בבאר שבע - הכירו את אינקוביט

באר שבע על המפה, כתבתי על הנושא בפברואר האחרון בטור שלי שהתפרסם כאן, ואני שמח להרחיב על האקו-סיסטם באזור. בפארק ההיי-טק שנבנה בשנים האחרונות בעיר נמצאים גופים רבים בעלי יכולות השפעה ארצית ובינלאומית, אחת מהן היא חממת אינקוביט.

אם עדיין לא יצא לכם להכיר את פארק ההיי-טק בבאר שבע, כדאי שתכירו, הפארק שנבנה בשנים האחרונות מאכלס חברות לאומיות ובינלאומיות, מתחמי עבודה משותפים, אקדמיה, מרכזי מו"פ מובילים ושטחי עבודה והיי-טק בהיקפים גדולים, המיקום הוא אסטרטגי בלב של בירת הנגב, בצד השני של הפארק נמצאת אוניברסיטת בן גוריון, וצמוד אליהם נמצאת תחנת הרכבת במרחק של שעת נסיעה בודדת מתל-אביב. בין החברות המאכלסות את הפארק, יושבת חממת אינקוביט יזמות טכנולוגית, הנתמכת על ידי אלביט מערכות חלק מתכנית החממות הטכנולוגיות של לשכת המדען הראשי וגם חלוצה בכך שהמדען בחר לראשונה בזכיין שהוא חברת היי-טק תעשייתית כמו אלביט.

לאחרונה הייתה לי ההזדמנות לשבת במסגרת העבודה עם רן בר-סלע המנכ"ל ועם עידן כץ הסמנכ"ל. לרן ולעידן יש עבר עשיר בחברות טכנולוגיות, רן בין היתר שימש כמנהל טכנולוגי ראשי בחטיבת מערכות מל"ט של חברת "אלביט מערכות" ובעל ניסיון משמעותי בטכנולוגיה, בחברות כגון "טריג מדיקל" שם שימש כסמנכ"ל מחקר ופיתוח, Peek Traffic שם הקים את צוות אלגוריתם הראייה הממוחשבת ועיבוד האותות הספרתי, חוקר בכיר בחברת הסטארט-אפ Net2Wireless, וכן היה מייסד-שותף וחבר במועצת המנהלים של חברת IARD. לעידן ניסיון עשיר בין היתר בחברת Bootcamp Ventures, יזמות בחברת הסטארט-אפ Net2Wireless, הובלת מערך המכירות של הרכיבים הדיגיטליים בחברת "טקסס אינסטרומנטס" בישראל, תפקידי ניהול ושיווק בחברת "מוטורולה" ו-GE Medical-Systems, ואף רכש ניסיון בעיצוב חומרה בחטיבת מעבדי הפנטיום של חברת "אינטל".

חממת אינקוביט
אינקוביט
להמשך הפוסט

דפדפן ה-Edge של מיקרוסופט, האם הוא באמת הדבר הבא בשוק הדפדפנים, התחרות בעיצומה

בשנה וחצי האחרונות מיקרוסופט עושה הכל בשביל להחזיר לעצמה את ההגמוניה בשוק הדפדפנים דרך הדפדפן החדש של החברה ה-Edge, היא עושה זאת דרך מבחנים שונים של מהירות וחיסכון ועד יחסי ציבור מתקדמים ותוצאות חיפוש, אבל מלבד כל הרעש האם הוא באמת טוב יותר ממתחריו?

בימים עברו Microsoft שלטה בשוק הדפדפנים בעולם עם מעל ל-95 אחוז, אלו היו ימים של ה- Internet Explorer כאשר בכל בית עם מערכת ההפעלה Windows הדפדפן הגיע כברירית מחדל, הפופולריות שלו הייתה כה גדולה שבשיאו היה גם דפדפן ברירת המחדל של המתחרה אפל (מקינטוש) וזאת עד שהיא הוציאה ב-2003 את דפדפן ברירת המחדל הקיים שלה ה-Safari.

הימים הללו עברו ובעשור האחרון את ההגמוניה בשוק לקח דפדפן הכרום של גוגל, הגולשים התאהבו בפשטות, במהירות ובפונקציונאליות של הדפדפן כאשר אינטרנט אקספלורר נשאר רחוק בזמן ובחדשנות והשימוש בו תורגם לאיטיות ואי נוחות.

השקת האדג'
רוטרס
להמשך הפוסט

יום ירושלים – יום חגה של העיר ומגדלור החדשנות האזורי

יום ירושלים הוא יום חגה של איחוד העיר, בשנים האחרונות אנו עדים לאיחוד אחר של העיר והוא קהילת היזמות המשגשגת בעיר, אבל לא רק, בהובלת הגופים העירוניים אנו עדים גם לחדשנות מרגשת, בין היתר הפיכת בניינים היסטוריים ללב הפועם של העיר ומחדש.

בכל שנה אני משתדל לכתוב ביום ירושלים, משפחתי היא בעלת שורשים ותיקים בעיר, עוד לפני השכונה הראשונה מחוץ לחומות, סבי היה בחזית העיר בשירותו ב "הגנה" ובמלחמת יום העצמאות ואבי של סבתי היה מחלוצי הייבוא החקלאי שהגיע אל ארץ ישראל ובהמשך נהפך לתאגיד "תנובה", בשנה הקודמת כתבתי פוסט דומה ביום ירושלים בו תיארתי את ההתפתחות של העיר בכל הנוגע לחדשנות ויזמות, המגמה של השנה הקודמת רק התחזקה כאשר תכניות שונות וחדשות נפתחו בעיר, מאיצים בינלאומיים, נוכחות אקדמית מוגדלת, ומגמת גידול בכל הנוגע לגיוסים ולחברות סטארט-אפ חדשות.

כתבות רבות נכתבו על האופי החדשני החדש של העיר, ועל האפשרויות המצוינות ליזמים שמחליטים לפתח את המיזם בעיר, אותי מאוד מושך השילוב המעורר השראה שבין הישן לחדש או בין המסורתי לחדשני שמתקיים בירושלים.

השקת מאיץ MassChallenge בבניין העירייה בירושלים
ליאור יקותיאלי
להמשך הפוסט

6 חברות סטארט-אפ מבטיחות מכנס Pitch Tonight שהתקיים באוניברסיטה העברית בירושלים

ביום רביעי התקיים באוניברסיטה העברית בירושלים כנס נוסף בסדרת אירועי הלילה של המשקיעים והיזמים של Pitch Tonight, בין המשקיעים המצוינים והפאנלים השונים השתתפו 6 חברות סטארט-אפ שנתנו את ה-Pitch שלהם אל המשקיעים והקהל.

ביום רביעי האחרון אנו בקהילת/תכניתPitch Tonight  קיימנו אירוע נוסף בסדרת אירועי "הלילה של המשקיעים והיזמים", המיקום: האוניברסיטה העברית, הר הצופים בירושלים. עבורי זו הייתה התרגשות גדולה, את לימודי באוניברסיטה העברית סיימתי לפני כ-3 שנים, עם תואר MBA, ניסיון משמעותי, חוויות ללא סוף וחברים טובים לכל החיים, מאוד נהניתי ללמוד בעברית והייתה לי הרגשה מסוימת של לחזור הביתה, והרגשה טובה יותר של תרומה למען קהל היזמים המקומי באירועי חגיגי זה. 

לאחר מספר דברי ברכה עלה אל הפודיום עמית זילברשטיין, שלמד איתי בזמנו את התואר השני והיום מנהל את מרכז היזמות של האוניברסיטה – HUstart עם מילות ברכה ועל האירועים הקרבים ובאים באוניברסיטה, שווה מאוד לעקוב אחריהם. לאחר מכן עלה אל הבמה שותפי באירוע ישראל גרוס ששיתף את קהל היזמים על חממת אינקוביט יזמות טכנולוגית (Incubit Technology Ventures) מבית אלביט מערכות, החממה השקיע בסטארט-אפ של ישראל - L7 Defense וישראל שיתף את הקהל על היתרונות הייחודיים של החממה, הצוות המקצועי, השותפות ועל תחום ההשקעות שלה, בין היתר טכנולוגיות עמוקות, שוקי תשתית, טכנולוגיות תקשורת ומידע, סייבר, טכנולוגיות ניטור, אנרגיה, מכשור רפואי ועוד. 

Pitch Tonight באוניברסיטה העברית בירושלים
Pitch Tonight
להמשך הפוסט

הכירו את תכנית יזמות לילדים אשר מיושמת בעשרות בתי ספר בארץ

חינוך ליזמות בבתי הספר הוא חשוב ביותר, חינוך שמעודד שוויון הזדמנויות, מיצוי הפוטנציאל ויכולת הנעה לפעולה. למרות שישראל ידועה בשם "סטארט-אפ ניישן" המדינה מדורגת היום במקום דיי אמצעי ברשימת המדינות המפותחות בכל הנוגע לחינוך ליזמות בגיל הצעיר. כדי שנוכל להמשיך להתהדר בשם ושהוא יהיה באמת נחלת הכלל, על בתי הספר לעודד תכניות מהסוג הנ"ל לנחלת כלל התלמידים.

את גלית זמלר יצא לי להכיר בשלוש השנים האחרונות, תחילה במספר אירועים והאקתונים בהם השתתפנו יחד ובעיקר במהלך עבודתי בשבוע היזמות העולמי כאשר בכל שנה עשרות בתי ספר השתתפו בחגיגת היזמות תחת תכנית יזמות לילדים. גלית עצמה היא יזמת חברתית ויזמת עסקית בתחום התוכנה, מבעלי חברות  גליאל3.14 בע"מ ו- .TimelyPickגלית היא מרצה ליזמות, יועצת בנושא חינוך ליזמות לבתי ספר, ובעלת M.B.A במנהל עסקים ו-B.A במדעי החברה ובמנהל עסקים.

בחודש האחרון יצא לי להיפגש שוב עם גלית, וביקשתי ממנה האם תוכל לספר קצת על התכנית, איך היא קמה, איך היא התפתחה, מהן המטרות של התכנית והאם יש תכניות לעתיד.

גלית זמלר
גלית
להמשך הפוסט

ים של כסף - על הגיוס החדש של קרן אקסל

קרן אקסל מהקרנות המצליחות בעולם שבין היתר הייתה מהראשונות שהשקיעו במרק צוקרברג גייסה חצי מיליארד דולר לקרן החמישית שלה - Accel London V, שתתמקד בהשקעות באירופה ובישראל.

נתחיל מהסוף, הציטוט שהתפרסם באחד העיתונים היה של הארי נילס, שותף בכיר בקרן; "אין תחומים שלא נשקיע בהם, אנחנו משקיעים ביזמים ולא בטכנולוגיות"
לטעמי הציטוט מביא את הערך האמתי של הקרן, היא יודעת לזהות את האנשים מאחורי המיזמים, בסופו של יום, טכנולוגיות לא משנה כמה מתקדמות הן יהיו, הן לא יצליחו ללא היזמים שמאחוריהם.
דבר נוסף שהציטוט מלמד אותנו, שהקרן הולכת להשקיע בכל תחום שהוא.

קרן אקסל היא שם דבר בעמק הסיליקון ובכלל בעולם, הקרן נוסדה בעמק הסיליקון באמצע שנות ה-80 של המאה הקודמת, ההצלחות הראשונות שלה כללו את רייל נאטוורקס, ראדבאק, וריטאס, ואלמארט, ופוליקום הצלחות שעשו אותה לאחת הקרנות הרווחיות בעולם.

אקסל
טקאיןאסיה
להמשך הפוסט

בין מירקט לגוגל על מהפכת השידורים החיים

שוק השידורים החיים חדר אל חיינו בסערה בשנה האחרונה, בפרק הזמן הקצר חברה ישראלית אחת הצליחה לשנות שוק שלם, לקרוא תיגר על המעצמות וגם להודיע על סיום פעילותה בשוק, המעצמות; פייסבוק וטוויטר מכינות את השטח לגוגל שהודיעה השבוע שתצטרף גם כן אל הטרנד.

לפני קצת יותר משנה (מרץ 2015) קיבלנו את ההודעה שקרן גריילוק האמריקאית משקיעה בחברה הישראלית לימים מירקט סכום של 12 מיליון דולר לפי שווי של מספר עשרות מיליוני דולרים, מספר שבועות לאחר מכן הודיעה חברת טוויטר שהיא רוכשת את אפליקציית פריסקופ ומטמיעה אותה ברשת החברתית שלה, זה היה הפתיח לעימות הרועש בין 2 החברות.

באותה תקופה שוק השידורים החיים היה דיי שבלוני, מדי פעם היינו מקבלים הודעה שההופעה X או הוועידה Y ישודרו בפלטפורמת יוטיוב, אפליקציות שפעלו בשוק היו בדרך כלל באיכות לא הכי טובה ולא הגיעו אל ההמונים, ושידורים חיים של כנסים או משחקים היו משודרים בדרך כלל דרך עמוד ייעודי.

מירקט
מירקט
להמשך הפוסט

הרובוטים של המאה ה-21 מחפשים בית חדש

בשבוע האחרון אנו עדים לשמועות שחברת אלפבית מציעה למכירה את חברת בוסטון דיינמיקס, אחת מהחברות המרתקות בהיסטוריית הרובוטיקה, מהי אותה חברה, מה הן המוצרים שלה, למי הם מכוונים ואיפה כאן ההזדמנויות העתידיות.

בוסטון דיינמיקס היא אחת החברות המרתקות בהיסטוריה של הרובוטיקה, החברה הוקמה בתחילת שנות ה-90 על ידי פרופסור בשם מארק רייברט מ-MIT ובמשך השנים ריתקה את קהל הצופים בפיתוחים המעניינים שלה, לא אחת טענתי בקריצה בפני חבריי שאם סאגת המדע בדיונית "שליחות קטלנית" הייתה מתקיימת במציאות, כנראה זו הייתה חברת האם.

נקפוץ 20 שנים קדימה, בשנת 2013 רכשה את החברה חברת גוגל (אלפבית מהשנה) והופקד עליה אנדי רובין שגם ניהל את המשא ומתן לרכישתה, למי שלא מכיר את רובין, מדובר באחד המנהלים הבולטים בגוגל שנחשב לאבי מערכת ההפעלה אנדרואיד, רובין יהודי במוצאו היה המייסד של חברת "אנדרואיד" עד שזו נמכרה לגוגל והוטמעה תחת פיקוחו בגוגל, בתפקידו האחרון בגוגל היה מופקד על מחלקת הרובוטיקה של החברה, לשם כך חברו אליו מעל 300 מהנדסים, רכישות נוספות בתחום ופרויקט שאיגד את כולם בשם "פרויקט רפליקנט", בשלהי 2014 רובין החליט לעזוב את גוגל והקים חממה לקידום חברות הזנק בתחום החומרה.

כלב גדול
בוסטון דיינמיקס
להמשך הפוסט