דה מרקר
ראשון לציון
עיר יקרה - עם מעט מאוד דירות יוקרה
E
ראשון לציון
עיר יקרה - עם מעט מאוד דירות יוקרה
E

הסיבה העיקרית למספר המצומצם של עסקות בנכסי יוקרה בראשון לציון, למרות מיקומה המרכזי של העיר וקרבתה לים, היא שקו החוף שלה - שהוא האזור הטבעי להתפתחות של שוק דירות יוקרה - תפוס ברובו על ידי צה"ל ומשרד הביטחון במקטע המצומצם שנותר על קו החוף, נמצאת השכונה הקטנה שער הים

העסקות היקרות בראשון לציון בשנה האחרונה

  1. קוטג' ברחוב אח"י דקר בשכונת שער הים נמכר ב–5.9 מיליון שקל
  2. דירת פנטהאוז בשטח של 200 מ"ר בקומה ה–20 בפרויקט שער הים נמכרה ב–5.13 מיליון שקל
  3. דירת פנטהאוז בשטח של 180 מ"ר בקומה ה–21 בפרויקט שער הים נמכרה ב–5.12 מיליון שקל
מקור: רשות המסים
בין יולי 2015 לסוף אוקטובר 2016

126 עסקות בסכומים של יותר מ–3 מיליון שקל נרשמו בראשון לציון בין יולי 2015 ליוני 2016, אבל רק שלוש עסקות בתקופה זו חצו את הרף של 5 מיליון שקל. היקרה שבהן היא עסקה לרכישת קוטג' בשכונת שער הים

שוק הדירות של ראשון לציון הוא ייחודי למדי. מצד אחד, מדובר באחת הערים היקרות בישראל לרכישת דירה. לא ברמה של תל אביב כמובן, גם לא ברמה של הרצליה, רמת השרון ורעננה - אבל מייד אחריהן. מצד שני, העיר נעדרת כמעט לחלוטין שוק של דירות יוקרה.

להרצליה יש את שכונותיה המערביות, הרצליה פיתוח והרצליה ב', לרמת השרון את שכונת הווילות המערבית, לנתניה את שכונת מגדלי היוקרה עיר ימים, ואפילו לפתח תקוה האפרורית יש את שכונת וילות היוקרה כפר גנים - ואילו לראשון לציון כמעט אין אף שכונת יוקרה.

המצב הייחודי הזה בא לידי ביטוי בהתפלגות העסקות היקרות שנחתמו בעיר בשנה האחרונה (מיולי 2015 ועד יוני 2016). בעוד שמספר רב יחסית של עסקות בסכומים של יותר מ–3 מיליון שקל נרשם בה בתקופה זו - 126 עסקות ליתר דיוק - רק שלוש עסקות בתקופה זו חצו את הרף של 5 מיליון שקל. היקרה שבהן היא עסקה לרכישתו של קוטג' בשכונת החוף היחידה של העיר, שער הים, עבור 5.9 מיליון שקל, והבאות אחריה הן שתי עסקות לרכישת דירות פנטהאוז בפרויקט המגדלים שבנו בשנים האחרונות החברות אזורים ואפריקה ישראל באותה שכונה, שנושא אף הוא את השם "שער הים". שתי העסקות בוצעו במחירים כמעט זהים - 5.126 מיליון שקל ו–5.122 מיליון שקל. העסקה הרביעית ברמתה השנה בוצעה גם היא בשכונת שער הים, ובמסגרתה נרכש קוטג' במחיר של 5 מיליון שקל. שער הים היא אחת משתי השכונות שאותן ניתן להגדיר כשכונות יוקרה בעיר. מדובר בשכונת החוף היחידה בעיר הבנויה מבתים צמודי קרקע, לצד פרויקט אחד גדול של בנייה רווייה. ואולם מדובר בשכונה קטנה יחסית, עם מספר נמוך למדי של עסקות המבוצעות בה מדי שנה. שכונת היוקרה השנייה של העיר היא שכונת נוה דקלים, שם בוצעו השנה כמה עסקות לרכישת בתים צמודי־קרקע בטווח מחירים של 4–5 מיליון שקל.

בתים דו־משפחתיים נמכרים ביותר מ–3 מיליון שקל הסיבה המרכזית למספר המצומצם של עסקות בנכסי יוקרה בראשון לציון, למרות מיקומה המרכזי של העיר וקרבתה לים, היא שהאזור הטבעי עבור שוק דירות יוקרה להתפתח - קו החוף - תפוס ברובו על ידי צה"ל ומשרד הביטחון. במקטע המצומצם שנותר, שוכנת שכונת שער הים.

מאגר נוסף של עסקות יקרות ניתן למצוא בשכונת נחלת יהודה, שחלקה הוותיק נחשב גם הוא לאחד היקרים בעיר, ושם בוצעו השנה יותר מ–10 עסקות לרכישת בתים דו־משפחתיים ביותר מ–3 מיליון שקל. גם בחלקה החדש יחסית של השכונה, המאופיין בעיקר בבנייה רווייה, בוצעו כמה עסקות במחירים דומים לרכישת פנטהאוזים.

בהיעדר שכונות חוף נוספות, שכונה נוספת שבה ניתן למצוא עסקות ברמת מחיר גבוהה יחסית היא נוה חוף, הצמודה לגבה של שער הים ממזרח. בעסקה יקרה שבוצעה השנה בשכונה נמכרה דירת פנטהאוז בקומה ה–14 של מגדל מגורים ב–3.8 מיליון שקל. כמו כן, נמכרו בשכונה כמה בתים דו־משפחתיים, ברחובות המגילה, הפור ועטרת זהב, במחירים הנעים בין 2.5 ל–3.7 מיליון שקל.

שאר העסקות היקרות של ראשון לציון מפוזרות באופן אקראי בין שכונותיה האיכותיות של העיר, שכונות המערב החדש ושכונות המערב הוותיק. ברוב המקרים מדובר במכירת דירות פנטהאוז רחבות ידיים. כך למשל, פנטהאוז בשטח של כ–200 מ"ר ברחוב האלוף דוד, שנמצא בשכונת קרית הלאום, נמכר השנה ב–4.75 מיליון שקל.