דה מרקר
24 שעות בנתב"ג
E
24 שעות בנתב"ג
E

4 מיליון נוסעים צפויים לעבור בחודשיים הקרובים בנתב"ג וכ-80 אלף בני אדם ביום עמוס איך תברחו מהתורים הארוכים, לאן תטוסו וכמה תבזבזו בדיוטי נתב"ג במספרים

רינה רוזנברג

אם עדיין לא הזמנתם כרטיסי טיסה לחופשת הקיץ שלכם, יש לנו עצה קטנה: נסו להימנע מיציאה מישראל דווקא בימים א' ו-ה'. לפי רשות שדות התעופה (רש"ת) ימים אלה צפויים להיות עמוסים במיוחד מבחינת תנועת הנוסעים בנתב"ג.

ואם להיות מדויקים יותר, במיוחד מומלץ להימנע מלטוס בימי חמישי בתאריכים 21.7 ו-28.7 וביום ראשון 24.7 – אלה צפויים להיות ימי השיא של תנועת הנוסעים ובכל אחד מהם צפויים לעבור כ-80-85 אלף נוסעים בשדה התעופה בן גוריון. מרבית ההמראות בנתב"ג הן בשעות 6:00 עד 7:00 בבוקר. בסך הכל צפויים לעבור בחודשי הקיץ יולי-אוגוסט כ-4 מיליון נוסעים בנתב"ג – עלייה של 4% לעומת הקיץ הקודם. כ-1.8 מיליון נוסעים יעברו בנתב"ג במהלך יולי ויותר מ-2 מיליון נוסעים באוגוסט, ביותר מ-23.5 אלף טיסות.

את העומס בנתב"ג יחוו לא רק חברות התעופה ודיילי הקרקע אלא גם המוכרים במתחם הדיוטי פרי, ובמיוחד אלה שבחנות המרכזית בו - ג'יימס ריצ'רדסון. מדי יום בחודשי הקיץ צפויים לעבור בחנות כ-15 אלף לקוחות עם סל קנייה ממוצע של כ-180 דולר. שעות העומס בחנות הן בהתאם לעומס בשדה התעופה- 3:00 עד 7:00 בבוקר אז עוברים בג'יימס ריצ'רדסון כ-5,000 לקוחות. בשעות העומס יגיע זמן ההמתנה הממוצע בקופות המכירה ל8-10 דקות, לעומת 2.5 דקות בלבד בימי שגרה. בראש רשימת הקניות של הנוסעים מככבים ממתקי m&m , בושם שאנל לאישה וגם וודקה של רוברטו קוואלי.

עפים על החיים: נתב"ג במספרים

כדי להקל על העומס בשדה התעופה מבקשים ברש"ת לבצע רישום לטיסה (צ'ק אין) באמצעות האינטרנט מהבית ולהגיע לפחות 3 שעות לפני מועד ההמראה. כמו כן מומלץ לנוסעים להוציא כרטיס ביומטרי בביקורת הגבולות. "הוצאת הכרטיס היא חינם ללא כל עלות, והנפקת הכרטיס מאפשרת מעבר מהיר בעמדות אוטומטיות ללא צורך עמידה בתורי הבידוק בביקורת הגבולות", מוסרים מהרשות.

ולאן כולם טסים? בראש רשימת היעדים המועדפים על הישראלים השנה, נמצאת יוון, אליה יטוסו הקיץ כ-150-200 אלף נופשים ישראלים. במקום השני נמצאת טורקיה, אבל לא כיעד נופש, אלא כתחנת מעבר למדינות אחרות ואחריהן ברשימה ארה"ב, איטליה וגרמניה.