דהמרקר
רעידת האדמה של ה-FinTech
ענף הפיננסים עובר טלטלה טכנולוגית
ספק אם מישהו מעובדי הנמל שהעמיסו בשבוע שעבר משלוח כותנה שנשלח מארה"ב לסין, ידעו שמדובר במשלוח היסטורי. אבל זאת הייתה הפעם הראשונה שסחר בינלאומי התבצע בין בנקים במדינות שונות באמצעות בלוקצ'יין, טכנולוגיה מבוזרת שמאפשרת העברת מידע בצורה מאובטחת, ובעיקר בעלות אפסית. וזה רק קצה הקרחון.

שימוש בבלוקצ'יין למשלוח בינלאומי הוא רק דוגמא אחת לשינוי האדיר שתעשיית הבנקאות עוברת בשנים האחרונות. אם בעבר טכנולוגיית הבלוקצ'יין (שעליה מבוסס גם מטבע הביטקוין) נחשב לקוריוז טכנולוגי, הרי שכיום מקדמים אותה 70 בנקים גדולים ברחבי העולם, במסגרת גוף בינלאומי אחד.

אבל מעבר לכך - בנקאות אישית מתקדמת, חברות ביטוח שיתופיות, העברות כספים גלובליות בזמן אמת ובתעריפים נמוכים להחריד, אשראי חכם לצרכנים ונקודות מכירה מתקדמות – אלו רק חלק קטן מהתחומים שסטרטאפים פורצי דרך משנים בעולם השירותים הפיננסיים הותיק. תחום ה-FinTech כבר זכה להשקעות של עשרות מיליארדי דולרים בחמש השנים האחרונות, ויותר חברות צעירות מגיעות לשלב בשלות עם מוצרים שמושכים קהל לקוחות, וגם את המתחרים הוותיקים. אם בהתחלה החברות הוותיקות ישבו על הגדר, חלקן כבר פעילות בצורה מלאה בתחום באמצעות רכישת שירותים חדשים או השקעה בחברות. באופן מפתיע חלק עדיין בוחר להתעלם מהטלטלה בענף, אך מהר מאוד גם הן יאלצו להתמודד עם המציאות המשתנה.

השירותים הפיננסיים הצפויים להשתנות

רבים מסתכלים על שנת 2016 כשנת מפנה, שבה כבר אי אפשר להתעלם מהשינוי גם בקרב ציבור הצרכנים, וגם בקרב נותני השירותים. תחום משמעותי הוא הבנקאות הדיגיטלית - תחשבו רק על הכלים הדיגיטליים שזמינים ללקוחות הבנקים היום, ותחשבו כמה מהם היו קיימים לפני חמש שנים. סקר ה-Fintech הגלובלי של חברת המחקר PwC שנערך בקרב מאות מנהלים בכירים בארגונים פיננסיים, בדק מה להערכתם התחום שצפוי לעבור את השינוי המשמעותי ביותר ב-5 השנים הקרובות. ניתן לראות כי תחומים כמו העברות תשלומים, השקעות ואפילו הבנקאות המסחרית הוותיקה צפויים לעבור שינוי משמעותי.

השקעות ב-FinTech ברחבי העולם

החדשות הטובות – רמת ההשקעה ב-Fintech השנה דומה לרמת ההשקעה ב-2015. החדשות הרעות – רמת ההשקעה לא גדלה למרות קצב גידול מרשים בשנים האחרונות. האקלים הפיננסי ברבעון השני העיב על גיוס הכספים בתחום, זאת למרות ציפיות שההשקעה בתחום תעלה משמעותית. עם זאת, אנליסטים מעריכים כי ייתכן אף שיהיה גידול בהשקעות בסוף השנה. על פי נתוני חברת המחקר VBProfiles יותר מ-1,000 חברות פעילות כיום ברחבי העולם, כאשר נרשמת התעוררות בתחום בעיקר במדינות כמו הודו וסין. לפי הערכת האנליסטים, עד עתה גייסו החברות 105 מיליארד דולרים, כאשר הערכת השווי הכוללת של החברות עומד על כ-870 מיליארד דולרים. רבים בענף מסמנים את 2016 כשנת מפנה שבה גופים פיננסיים החלו לשתף פעולה עם חברות FinTech חדשות, ובחלקם לבצע רכישות, להקים חממות או להשקיע באופן ישיר בחברות.

איך חברות ותיקות מתמודדות עם FinTech

האבולוציה הוכיחה כי לא החזק שורד, אלא דווקא מי שיודע להסתגל לשינוי. אבל נראה כי במקרה של עולם הפיננסים חלק לא מבוטל מהחברות עדיין לא הפנים את השינוי. כ-25% מחברות הפיננסים בסקר השנתי של PwC הודו כי הן לא משתפות פעולה עם חברות פינטק בשום אופן. לעומתן 32% משתפות פעולה אבל רק ברמה של מיזמים משותפים, ולא בהכרח בהשקעה או רכישת חברות. ניתן לראות בחיוב את הפעילות של חלק מהגופים הפיננסיים במכירת שירותי פינטק (22%) או הקמת חממות למיזמי פינטק (15%). את מתעלמים הגדולים ניתן למצוא דווקא בבנקים. על פי סקר שהתפרסם באקונומיסט יותר מ-54% מהבנקאים מתעלמים מהשינוי או לא מבצעים כל פעולה אקטיבית. התחושה הזאת הדדית גם מהצד השני – 59% מהמנהלים של חברות פינטק מסכימים כי הבנקים לא מגיבים לשינוי.

12 טרנדים בפינטק כיום

הלוואות חברתיות (P2P)

תחום ההלוואות החברתיות מתפוצץ, וכל מספר שאפשר לכתוב יהיה כבר לא עדכני. האתגר האמיתי של החברות הללו בשנים הקרובות יהיה מול סביבה שבה מסתמנת עליית ריבית מתונה, רגולציה ממשלתית הולכת וגוברת, תחרות מהבנקים הוותיקים שמשיקים שירותים משלהם, ותחרות גוברת והולכת בין השחקנים החדשים. החברות הללו יצטרכו להוכיח כי הן אכן מבצעות בדיקות מעמיקות ללווים, וכי הסיכון למלווים מפוזר בצורה חכמה.

בנקאות ל"חסרי הבנקים"

כ-40% מאוכלוסיית העולם הבוגרת, 2 מיליארד בני אדם, לא מחזיקה חשבון בנק. העדר הגישה לשירותים פיננסיים מסודרים, מקשה על אפשרויות העסקה או קבלת אשראי. פתרונות סלולריים חדשים מאפשרים היום ניהול חשבון מלא אפילו באמצעות הודעות SMS בלבד. חברות כמו Neema מציעות לעובדים זרים כרטיס אשראי נטען או לשלוח כסף לקרובי משפחה במדינות אחרות, וזאת ללא צורך בחשבון בנק ובעמלות נמוכות.

ניהול סיכוני אשראי

אם בעבר הבנקים יכלו לקבל החלטות אשראי רק על סמך היסטוריה פיננסית, הרי שעכשיו ניתן לנתח במהירות מידע המגיע מרשתות חברתיות. חברות חדשות מציעות היום הלוואות גם לכאלו שאין להם דירוג אשראי על סמך המידע הזה. אז בפעם הבאה שאתם חושבים להעלות תמונות שלכם ממסע הקניות, דקה אחרי שהודעתם שאתם עוזבים את העבודה – תחשבו שוב מי ישתמש במידע הזה בעתיד.

נקודות מכירה חכמות

בספטמבר רשמה מערכת התשלומים הסלולרית Apple Pay יותר תנועות מאשר בכל 2015. שירות התשלומים המתחרה של סמסונג הגיע בקיץ ל-100 מיליון תנועות במערכת. אחרי שנים של דשדוש המעבר לתשלום סלולרי מהיר במיוחד. עם העלייה בשימוש בפתרונות הללו, יותר רשתות קמעונאיות בוחרות להציע אותם ללקוחות. התשלום הסלולרי מציע יתרונות אבטחה, מהירות ואפשרויות נרחבות יותר לזיהוי הלקוח כדי להעניק לו הטבות והנחות.

העברות מבוססות בלוקצ'יין

הרעיון של בלוקצ'יין הוא יצירת רשת מאובטחת שמאפשרת ניהול יומן תנועות שאינו ניתן לשינוי. בנקים רבים מגלים עניין בישום של הטכנולוגיה עבור העברות כספים בינלאומיות בעלויות תפעול נמוכות. חברות כמו WAVE מציעות לעולם הסחר הבינלאומי, ניהול אלקטרוני מאובטח של כל תהליך הסחר, כתחליף לניירת המקובלת בענף. אפילו ענף המוזיקה מגלה עניין בשימוש בטכנולוגיה כאמצעי לתשלום ישיר לאומנים, במקום דרך מתווכים.

ארנק אלקטרוני

רוצים לחלוק עם חברים בחשבון בסוף הארוחה, או לאסוף כסף בוועד הכיתה עבור מתנת סוף שנה? גל חדש של אפליקציות מאפשר לכם לעשות את זה בנגיעה אחת בנייד. השימוש ברשתות חברתיות או אפליקציות מסרים מיידים, חוסך את הצורך בהגדרות מראש והופך את התשלום לפשוט, נטול עמלות ומהיר במיוחד. דוגמאות מצוינות לחדשנות בתחום אפשר למצוא בחברות כמו HopOn, PayBox, ו-PayKey.

השקעות מבוססות אלגוריתמים

אם תבקשו בעתיד הקרוב להפגש עם יועץ ההשקעות שלכם בבנק, אל תתפלאו אם בכסא מולכם ישב מחשב. מסחר אלגוריתמי שהיה נחלתם של גופים פיננסיים גדולים, הופך זמין למשקיע הביתי באמצעות אפליקציות פשוטות, המציעות ניהול תיקים בחינם או בעמלות נמוכות במיוחד. חברות כמו TipRanks לוקחות את התחום צעד קדימה ומציעות למשקיע המתקדם כלי הניתוח פיננסיים שהיו זמינים בעבר רק לחברות ענק.

מוצרי ביטוח חדשניים

עולם הביטוח נחשב תמיד לענף שמרני במיוחד. פתרונות חדשים בעולם הביטוח המבוססים על ניתוח מידע באופן שוטף, מציעים אפשרויות חדשות. לדוגמא, מעקב אחר אופן השימוש ברכב יכול להוזיל את הביטוח, או להפוך אותו לזמין על פי צורך במקום מוצר שנתי. אחת החברות המעניינות בתחום היא Lemonade שמציעה מודל של ביטוח על בסיס הלקוחות בלבד, תוך התחייבות לתעריף קבוע מהתשלום החודשי.

חוויית בנקאות דיגיטלית

ככל שהלקוחות מתרגלים לחוויית צריכה דיגיטלית, הבנקים חייבים לעשות מאמץ ולהתאים את השירותים שלהם להרגלי השימוש החדשים. היתרון הוא כפול: חסכון בעלויות תפעול ואפשרות למכירת מוצרים נוספים. בעתיד יוכלו הבנקים לשמש פלטפורמה לשירותים חיצוניים שהלקוח ירכוש בנפרד. חברות כמו Personetics מציעות היום לבנקים שירות שמנתח את התנהגות הלקוח במהלך השימוש בערוצים הדיגיטליים ויודע להציג לו מידע ומוצרים המותאמים באופן אישי.

מימון המונים

מה שהתחיל בתור אפשרות חביבה למימון פיצ'ר מחתרתי או אלבום של אמן צעיר, הופך לתעשיית ענק שמגיעה גם לגיוסי הון לסטרטאפים, מימון מיזמי נדל"ן, הקמת מסעדות ואפילו השקת מותג אופנה חדש. לאחרונה החלו אפילו חוקרים באוניברסיטאות לערוך גיוס המונים עצמאי כדי לממן מחקרים. על פי התחזית של הבנק העולמי השוק של מימון המונים צפוי לגלגל כ-96 מיליארד דולרים בשנת 2020.

אשראי בין קמעונאים לצרכנים

היכולת כיום של רשתות קמעונאיות לנתח במהירות את המידע על הלקוחות שלהם, פותח אפשרות למתן אשראי באופן מיידי כבר בזמן הקנייה. כך הלקוח יכול להשלים את הקניה מבלי להתעכב או להזדקק לחברת האשראי. חברות כמו Cinch מציעות היום שירות הפוך – אשראי מהלקוחות לבעל העסק. כך בעלי עסקים קטנים ובינוניים יכולים לגייס אשראי מהלקוחות הקבועים שלהם בתמורה למוצרים או הנחות עתידיות.

אבטחת מידע פיננסי

החדשנות בתחום קורצת גם לצד השני של התעשייה - ההאקרים. הסטרטאפים יכולים לקרוא תיגר על החברות הוותיקות עם פתרונות חדשניים, אך בסופו של דבר הן ייאלצו לעמוד גם ברגולציה קפדנית מבחינת אבטחת מידע בדומה לבנקים. השימוש בבלוקצ'יין, הצטרפות של מאות מיליוני לקוחות חדשים לבנקים, והממשק בין בנקים לחברות פינטק, ייאלץ את כולם להתמודד עם אתגרי אבטחה שלא הכרנו עד היום.

החברות הישראליות שמטלטלות את הענף