"חשבתי כבר שהלך הכל, עכשיו המטרה זהב נוסף": ארטיום דולגופיאט חגג את הזכייה

אחרי שזכה במדליית הזהב בתרגיל הקרקע, ארטיום דולגופיאט תיאר את רגעי המתח: "האמת שעשיתי תרגיל לא הכי טוב שלי והייתי לחוץ שזה לא יספיק למדליה". ראש הממשלה ונשיא המדינה בירכו

איתמר קציר
איתמר קציר
שליח "הארץ" לטוקיו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
ארטיום דולגופיאט כשברקע המאמן הצמוד סרגיי וייסבורג והפיזיותרפיסט הצמוד אדם בדיר, אחרי הזכייה בזהב
ארטיום דולגופיאט כשברקע המאמן הצמוד סרגיי וייסבורג והפיזיותרפיסט הצמוד אדם בדיר, אחרי הזכייה בזהבצילום: Natacha Pisarenko/אי־פי
איתמר קציר
איתמר קציר
שליח "הארץ" לטוקיו

הזכייה בזהב היום (ראשון) של ארטיום דולגופיאט, לא היתה מובנת מאליה עבור המתעמל הישראלי, שהודה כי הוא מתקשה לעכל את הניצחון בתרגיל הקרקע. "אין לי מילים פשוט, אני עדיין בשמיים ומאוד מתרגש", אמר המתעמל ל"הארץ", "באמת שפתאום נפלה העייפות, ועייפות כל כך כיפית אחרי המדליה, זה החלום הכי גדול שהיה ועשיתי אותו ואני מקווה שזה ימשיך". על ההתרגשות לאחר הזכייה: "מצד אחד פשוט רציתי לבכות ומצד שני לא יכלתי, כל האמוציות בפנים והכל היה שם אש. כן בכיתי בפנים אבל לא בחוץ".

דולגופיאט לא מסתפק במדליה הזו: "החלום עכשיו זה להביא עוד זהב אולימפי. על זה מתחילים לעבוד ממחר. זה יהיה מדהים. עכשיו צריך לשנות תרגילים, יש תקופה חדשה והכל. אני עוד לא יודע במאה אחוז אבל יכול להיות שיש באוקטובר אליפות עולם ונראה מה אני אעשה". דולוגפיאט הודה שחשש - עקב התרגיל הפחות טוב שעשה לעומת המוקדמות - כי לא יזכה במדליה: "האמת שעשיתי את התרגיל לא הכי נקי ולא הכי טוב ונלחצתי מאוד. חשבתי שזה לא יספיק, באמצע התרגיל בפס השלישי חשבתי כבר 'זהו הלך הכל', אבל לקחתי את עצמי בידיים ואמרתי 'אתה מסיים עד הסוף ועושה טוב ואתה תהיה בשלישייה'. כשהקחזי בפס שני עשה טעות כבר הבנתי שזהו אני במקום הראשון".

הפיזיותרפיסט אדם בדיר מחבק את דולגופיאט, היוםצילום: LOIC VENANCE - AFP

על ההמתנה בשבוע שחלף מאז המוקדמות, אותם סיים במקום הראשון עם ציון של 15.2 נקודות: "זה היה מאוד לא פשוט לחכות. כשסיימתי את המוקדמות הייתי מאוד שמח אבל כל יום של המתנה היה יותר קשה ויותר קשה. זה היה מאוד קשה. ופתאום אתמול אמרתי 'בואנ'ה, זה מחר, למה זה היה כל כך קצת זמן?". דולגופיאט לא שכח את האנשים שהביאו אותו למעמד ההיסטורי: "הכי חשוב - אני רוצה להגיד תודה להרבה מאוד אנשים. למשפחה, למאמנים, לכל מי שתמך, לאדם בדיר, לוועד האולימפי, מכבי תל אביב, איגוד ההתעמלות. בלי האנשים שהיו איתי אי אפשר להצליח. תודה".

"תודה לכולם, אני אוהב את כולם, תודה", פתח האלוף האולימפי הטרי את דבריו לערוץ הספורט בריאיון אחרי הזכייה. "אין לי כל כך מילים כי אני עדיין בשמיים. הרבה אנשים קמו בארבע בבוקר לראות אותי אז תודה לכולם", אמר דולגופיאט. באשר לתרגיל שביצע, שזכה לציון נמוך יותר מאשר במוקדמות: "לפני שעליתי היו שלושה מתעמלים שעלו לפניי, ולא הסתכלתי עליהם כי ניסיתי להתרכז. אחרי זה, כשראיתי שהציון לא כזה גבוה, הייתי מאוד לחוץ. מצד אחד לא רציתי לקוות שמישהו ייפול, אבל מצד שני זאת ההיסטוריה שלי. ניסיתי לעשות כל מה שאני יכול".

דולגופיאט הנרגש על הפודיום, היוםצילום: LISI NIESNER/רויטרס

כעולה חדש שעלה לישראל: "יש לי מזל מאוד מאוד מאוד גדול שאימנו אותי מאמנים כמו סרגיי וייסבורג ואנדריי - שני אנשים הכי מדהימים בעולם ואני שמח ויש לי הרבה מזל שהגעתי דווקא אליהם". על המתעמל אלכס שטילוב: "קודם כל אני רוצה להגיד לו המון תודה שהוא מלווה אותי כל הדרך. הוא היה איתי בכל הקריירה ובאמת היינו כמו אחים. חבל מאוד שלא הצלחנו שנינו לעלות לגמר". כשנשאל איך חוגגים זכייה בכזאת מדליה, ענה: "זאת פעם ראשונה שלי אז אני עדיין לא יודע". אביו הנרגש בירך אותו בשידור, אבל לא שכח לציין כי הוא "יכול היה לעשות תרגיל טוב יותר". המתעמל ענה כי הוא אכן יעשה זאת בפעמים הבאות.

המאמן אנדריי וייסבורג: "זה חלום של החיים, אני מאושר עד השמיים. לא הייתי מאמין שזה יקרה אבל זה קרה. בשבוע אחרון אחרי שנכנסו לגמר זה היה הכי קשה. בכל האימונים הוא הוכיח שהוא אחד המתעמלים הכי חזקים בקרקע, אבל לעשות את זה ברגע הנכון - כשכולם מחכים וכולם שולחים לו הודעות, כל המדינה והכל על הכתפיים שלו - זה קשה. אני מאושר ששמענו את ההמנון של ישראל ויש לנו אלוף אולימפי". כיצד הצליח להרגיע את המתעמל: "הסברתי לו שלא רק הוא במחשבות בשבוע הזה, גם המתעמלים האחרים", עוד ציין וייסבורג כי: "באימונים הוא עשה תרגיל פי 10 יותר טוב מאשר היום". באשר לעתיד הענף: "אני רואה עכשיו הרבה מתעמלים שנולדו בארץ והם מתעמלים שלנו שיש להם עתיד, מה שאנחנו עשינו זה נתנו להם דוגמה שהם יכולים לעשות את אותו הדבר".

דולגופיאט במהלך התרגיל. יודע שהוא יכול היה לעשות ביצוע טוב יותרצילום: LIONEL BONAVENTURE - AFP

אדם בדיר הפיזיותרפיסט הצמוד של דולגופיאט: "כל הדרך האמנתי. היתה לי תחושה. בדרך כלל לפני תחרויות אני מרגיש גם את הנפילות שלו, אני רואה אותו. פשוט האולימפיאדה הזאת היתה מטורפת לחלוטין. כל אתמול לא ישנו בלילה, אני וסרגיי (המאמן, א"ק), וניסינו להרגיש אותו כל היום. אני שבוע כבר צמוד אליו כל שנייה וכל דקה ואני לא זז בלעדיו. באימונים, הכל היה מושלם. וזו האולימפיאדה. באולימפיאדה כולם מגיעים וכולם במתח".

על ההכנות השבוע: "לא היה קושי, זו הבעיה. יש לי את כל הסרטונים של כל יום באימונים אני מצלם את האימונים שלו. היה לו תרגיל של 15.6 גם, אבל זו האולימפיאדה - אתם ראיתם איך הם נופלים כמו זבובים. והילד הזה יש לו אופי - הצניעות שלו זה האופי שלו. זה ספורטאי אחר, אין לנו ספורטאים כאלה. האמנו שזה יהיה זהב. כיוונו לזהב כל השבוע. אני דבר אחד אמרתי לו - לא משנה מה - אתה תקבל את החיבוק. נפילה או לא נפילה - אתה תקבל את החיבוק. תצא ותהנה. בחימום הוא לא הצליח לעשות כלום, הוא היה כמו ג'לי על הרצפה. הוא לא הצליח להתפקס. נכנסנו פנימה, לקחתי אותו לשיחה בצד ואמרתי לו 'תקשיב זה הרגע שלך, אף אחד פה לא שווה לך. אף אחד, אף אחד מהמתעמלים'. אלופים אולימפיים ניגשו אלינו כל השבוע מנבחרות אחרות ואמרו לנו 'הוא יהיה אלוף', כי הם ראו אותו על המשטח. זה לא עניין של איך אתה מבצע באימונים, השאלה זה איך אתה מביא את עצמך לשם. והתפקיד שלי היה תמיד לשמור על הילד הזה, זה הכל".

דולגופיאט מחבק את זוכה מדליית הכסף, ספאטהצילום: LOIC VENANCE - AFP

ראש הממשלה, נפתלי בנט, עצר את ישיבת הממשלה, ובמעמד שרי הממשלה התקשר לאלוף האולימפי, ארטיום דולגופיאט, לרגל זכייתו במדליית זהב באולימפיאדת טוקיו. "ארטיום, מברוק. כל הכבוד. עשית היסטוריה והבאת לנו גאווה ענקית. איך אתה מרגיש?" המתעמל ענה כי: "אני מאוד מרוצה מזה שהגשמתי את החלום שלי וייצגתי את מדינת ישראל בכבוד. אני רוצה להודות לכולם שהיו איתי באותו רגע. זה מחמם את הלב".

ברשתות החברתיות כתב ראש הממשלה נפתלי בנט: "תודה ארטיום! עשית היסטוריה כחול לבן. ברכות לארטיום דולגופיאט על זכייתו במדליית זהב כעת באולימפיאדת טוקיו. גאווה ענקית והתרגשות גדולה לכל עם ישראל. שירת התקווה תתנגן באולם ההתעמלות בטוקיו, ודגל ישראל יונף גבוה".

המתעמל אלכס שטילוב, שהיה חברו לחדר של שטילוב בטוקיו והודח במוקדמות: "זה הישג אדיר עבור הספורט הישראלי. אי אפשר להתעלם מגודל ההישג הזה. הסינים, היפנים והאמריקאים הגיעו עם ארבעה מתעמלים ואנחנו רק עם שניים. זה שהצלחנו לנצח את כולם ולזכות במדליה זה הישג אדיר של ארטיום".

נשיא מדינת ישראל, בוז'י הרצוג, כתב: "ארטיום אתה אלוף, עשית היום היסטוריה! מדינת ישראל גאה בך". מנכ"ל הוועד האולימפי גילי לוסטיג סיפר לא האמין שההישג הזה אפשרי. "אני אגיד לך את האמת", אמר, "היינו בטקס הי"א, וניגנו שם את התקווה, וגם דני (אורן - ראש היחידה לספורט הישגי; א"ק) וגם יגאל (כרמי, יו"ר הוועד האולימפי בישראל; א"ק) אמרו לי שיש סיכוי שנשמע את התקווה עוד פעם. אני חייב להגיד שאפילו לא רציתי לחלום על זה, זה נראה לי יותר מדי טוב. אבל זה נהדר. זה באמת נהדר".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

שירות נסיעה לפי קריאה של חברת ויה בניו יורק

חברות ההיי־טק שמפסידות מיליארדי דולרים מצאו דרך להישאר בחיים

פרופ' אמיר ירון, נגיד בנק ישראל. ייתכן שזו הזדמנות עבורו לפעולות שיקררו את הביקושים לדירות

מחדל מחירי הדיור: כך התייקרה דירה ממוצעת ב-280 אלף שקל בשנה

גילעד אלטשולר

אלטשולר שחם חזר להוביל - ומי בתחתית? תשואות קרנות ההשתלמות לחודש יולי

סוחר בוול סטריט. יכול להיות שזעזוע האינפלציה הנוכחי הוא רק ראשון מני רבים

מציאות חדשה או תקלה היסטורית? אסטרטגיית השקעות בת 20 שנה בסכנה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

יש ענפים שבהם עליית השכר מחווירה בהשוואה לביקוש

לזה אתם קוראים העלאת שכר? המעסיקים שימשיכו לרעוב לעובדים

יהונתן כהן

פי 150 צ'קים חוזרים: הנורות האדומות שלא נדלקו בגיבוי, ואיך איבד יהונתן כהן את רוב ההשקעה