יש עוד מיליארד שקל בקרן ההלוואות לקורונה - אז למה עסקים קטנים לא מקבלים את הכסף?

לקוחות הבנקים הגדולים - בהם הפועלים, לאומי והבינלאומי - נתקלים בשבוע האחרון בסירוב להלוואה בערבות מדינה ■ הסיבה: ההקצאות שקיבלו הבנקים מהחשב הכללי נגמרו, אף שבקרן עוד סכום גדול שעוד לא נוצל

טלי חרותי סובר
טלי חרותי-סובר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מסעדה סגורה בתל אביב בימי הקורונה
מסעדה סגורה בתל אביב בימי הקורונהצילום: תומר אפלבאום
טלי חרותי סובר
טלי חרותי-סובר

בעוד משרד האוצר מתגאה בהרחבת קרן ההלוואות בערבות מדינה ל-14 מיליארד שקל, עסקים מדווחים בשבוע האחרון כי הם אינם מצליחים לקבל הלוואות - ללא קשר ליכולות ההחזר שלהם. הסיבה: נגמרו ההקצאות שנתן החשב הכללי למוסדות הבנקאיים המלווים - בעיקר הבנקים הגדולים והבינוניים, שהיו יעילים יותר בחלוקת ההלוואות.

ל-TheMarker נודע כי בין הבנקים שעצרו את מתן ההלוואות דרך הקרן בשבוע האחרון ניתן למנות את הבנק הבינלאומי, שקיבל הקצאה של מיליארד שקל וניצל את כולה; בנק לאומי, שניצל את כל ההקצאה לעסקים בינוניים ונותר לו עוד מעט עבור עסקים קטנים; ובנק הפועלים, שבימים האחרונים סגר את ברז ההלוואות לכל הלקוחות, וכמו בנקים אחרים התריע על הנושא שוב ושוב. בבנק הפועלים הועסקו עובדים בשתי משמרות כדי לעמוד בביקוש.

לעומת זאת, בחברות האשראי, בחברת גמא ובבנקים הקטנים עדיין לא נוצלו כל ההקצאות. כיוון ששווי הקצאות האשראי שנוצלו עד היום מסתכם ב-12.8 מיליארד שקלים, מתוך 14 מיליארד שקל סך הכל, הרי שיותר ממיליארד שקל עוד לא נוצלו. לא ברור על פי איזה מפתח חולקו ההקצאות, ומדוע לא קיים מנגנון המאפשר גמישות, על ידי העברת הקצאות למוסדות המלווים היעילים יותר.

"הבנקים נהפכים לאיש הרע, ולא מרצונם"

אף שהמצב המדובר ידוע לכל הגורמים הרלוונטים, באתר משרד האוצר אין זכר לעובדה שחלק מהמלווים עצרו את הפעילות. "עסקים ממשיכים לבקש הלוואות דרך אתר האוצר - שאינו מעדכן היכן ההקצאה קיימת והיכן היא כבר נוצלה במלואה", אומר גורם בענף הבנקאות. "בנקים נהפכים לרעים שצריכים לסרב - ולא מרצונם", הוא מוסיף.

רוני חזקיהוצילום: אמיל סלמן

החשב הכללי במשרד האוצר מסרב לפרט את מפתח ההקצאות שניתנו למוסדות המלווים, או לחשוף מי הם המוסדות שעדיין לא ניצלו את ההקצאות. משרד האוצר מסר בתגובה: "החשב הכללי אינו חושף את הנתונים".

בימים האחרונים דנו הבנקים עם נציגי המשרד בצורך להרחיב את הקרן כדי לעמוד בביקוש. ואכן ביום שלישי פנו שר האוצר והחשב הכללי ליו"ר ועדת הכספים של הכנסת, ח"כ משה גפני, בבקשה להרחיבה ב-8 מיליארד שקל. בין היתר, הם ביקשו להרחיב את מסלולי ההלוואות לעסקים קטנים ובינוניים וכן לפתוח מסלול יעודי לעסקים קטנים בסיכון, שבקשתם לקבלת הלוואה מסורבת לרוב במסלול הרגיל. במשרד האוצר אופטימיים לגבי סיכויי ההצלחה של בקשת ההרחבה. עד אז, העסקים ייאלצו להתאזר בסבלנות, או לנסות לגשת לאחד המוסדות בהם ההקצאה עוד לא נוצלה עד תום.

עד כה הוגשו 63 אלף בקשות להלוואות מהקרן, מהן 46 אלף נדונו, ו-33 אלף אושרו. גובה ההלוואה הממוצע הוא 380 אלף שקל לעסק.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

קהילת גן החיים, בקעת יבנאל. עבודת כפיים וחלוציות

"מחבקי העצים" קנו כאן אדמות ב-30 אלף שקל לדונם. היום הן שוות הון

גיף הסכם ממון

"לחתום על הסכם ממון היה הדבר הכי רומנטי שעשיתי. בזכותו קניתי לעצמי דירה"

ריטייל גנגסטר

מפורסם יותר מנשיא ארה"ב: הסיפור על הנוכל שהבריח לישראל 60 מיליון דולר

קיסריה מימין, וג'סר א-זרקא משמאל

"גם מאנדרומדה ביפו ברחו - והיום הלוואי שיכולתי לקנות שם דירה"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

ניר קורצ'ק, סמנכ"ל שיווק בפלייטיקה

הסמנכ"ל, האח הדירקטור והסטארט־אפ: העסקה המוזרה של פלייטיקה

נוריאל רוביני

חשבתם שיהיה רע? רוביני חוזה נפילה של 40% במניות ומיתון נוראי