מענק של 7,500 שקל עבור כל עובד שיוחזר החל מיוני; אפס סיוע למי ששמר על עובדיו

סך השכר החודשי שבגינו יינתן המענק עבור העובד הופחת - ל-3,300 שקל בלבד ■ סך המענקים יסתכם ב-6 מיליארד שקל ■ הנפגעים העיקריים: חנויות רחוב, מסעדות ובתי קפה ■ חלק מהמסעדות לא יפתחו מחר כדי להכפיל את גובה המענק

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מתמגנים מפני וירוס קורונה בתל אביב, במארס
שגרת קורונה בתל אביב. האם ייעשה שימוש באמצעי מעקב נוספים? (למצולמות אין קשר לכתבה)צילום: עופר וקנין

אחרי שבועות רבים ודיונים מרובים, שיחרר היום (ג') שר האוצר, ישראל כ"ץ, את מתווה המענק לעידוד תעסוקה. לפי המתווה שפורסם, עסקים יקבלו סכום של 7,500 שקל בגין כל עובד שיוחזר לעבודה החל מ–1 ביוני, ו–3,500 שקל בגין כל עובד שהוחזר במהלך מאי. לא תחול כל מגבלה על היקף החזרת העובדים ועל הסכום שהעסק יקבל, ולא יינתן כל מענק בגין אי־הוצאת עובדים לחל"ת.

תזכיר החוק צפוי להיות מובא לאישור הממשלה ביום ראשון הקרוב, וזאת על מנת שהכנסת תוכל לאשר את הצעת החוק בהקדם האפשרי ובמקביל לאישור תיקון חוק יסוד: משק המדינה.

מתווה המענק לעידוד תעסוקהצילום: משרד האוצר

המענק יינתן בארבע פעימות שוות בכל חודש, בגין כל עובד זכאי, וישולם החל מיולי בגין משכורות מאי ויוני. לאחר מכן ישולם המענק בחודשים אוגוסט, ספטמבר ואוקטובר — מיד לאחר תשלום המשכורת לעובד ודיווח של העובד והמעביד לשירות התעסוקה, זאת על מנת להבטיח שהעובדים יועסקו במשך חצי שנה. קבלת המענק תיעשה על ידי רישום המעסיק והעובד בשירות התעסוקה באמצעות טופס אלקטרוני. לאחר הדיווח, המענק יועבר על ידי רשות המסים ישירות לחשבון הבנק של העסק.

כדי לעודד העסקה של עובדים גם במשרות חלקיות, החליט שר האוצר להפחית את סך השכר החודשי שממנו יינתן המענק, כך שהרף התחתון יהיה שכר של 3,300 שקל בלבד. בכך יינתן מענה גם לעובדים במשרות חלקיות, במשמרות וסטודנטים. עם זאת, המענק יצור תמריץ למעסיקים להחזיר עובדים למשרות חלקיות.

"האוצר עשה מחטף"

מי שמפסידים מהמהלך הם עסקים קטנים רבים. כך, חנויות האופנה הפרטיות שפונות לרחוב חזרו לפעילות כבר בסוף אפריל, וכך גם חנויות שפועלות במרכזים המסחריים הפתוחים — והן לא יקבלו כל פיצוי עבור החזרת עובדיהן מחל"ת. גם הרשתות הגדולות מפעילות חנויות ברחוב, אך מרבית החנויות שלהן בקניונים נפתחו במהלך מאי, ולכן הן יקבלו 3,500 שקל עבור כל החזרת עובד מחל"ת. מרבית הרשתות הגדולות נמנעו מלהחזיר לפחות 30% מעובדיהן מחל"ת, וכעת הן לא צפויות לעשות זאת לפני יוני.

פרסום המתווה עשוי לגרום לדחיית פתיחתם של חלק מהמסעדות ובתי הקפה, שהיתה מתוכננת למחר (ד'). "יום לפני פתיחת העסקים שלנו, המדינה מודיעה לנו שמקצצים לנו את המענק ביותר ממחצית. זאת מהלומה קשה", אומר שי ברמן, מנכ"ל איגוד המסעדות, בתי הקפה והברים. "צריך להבין שמסעדות כבר נערכו לפתיחה והחזירו כ–30% מהעובדים מהחל"ת".

בעלים של רשת אופנה שמפעילה חנויות רחוב רבות, אומר כי "האוצר עשה פה מחטף. רוב המדינה פתחה את החנויות לקראת סוף אפריל, רק הקניונים נפתחו במאי. המדינה אמרה בסוף אפריל לפתוח, ושנחזיר את החיים למסלולם — ועכשיו בגלל כמה ימים אני לא אקבל מענק בגין רוב העובדים שהחזרתי מחל"ת. אם המדינה החליטה לא לפצות אותנו אז שיגידו את זה, אבל שלא יעשו משחקים כאלה. בסוף אפריל הודיעו שיפצו אותנו ופעלנו בהתאם, הבטיחו לנו הבטחות, ואז מושכים לנו את השטיח מתחת לרגליים. עסקים בנו על זה כמו על אור בקצה המנהרה".

גם התאחדות התעשיינים מתנגדת למתווה הנוכחי. "אני מקווה מאוד שהמודל לא יאושר כפי שהוא", אומר ד"ר רון תומר, נשיא ההתאחדות. "המודל המוצע, שעל פיו יינתן מענק רק למי שהוציא עובדים לחל"ת, משדר מסר שלילי מאוד לחברות שהתאמצו לשמור על העובדים במקומות העבודה, או להחזירם מהר ככל הניתן. המסלול שהוצע עלול לגרום לתוצאה הפוכה, ולהניע גל פיטורים משמעותי".

אין פתרון לצעירים

המתווה נועד לגרום למעסיקים להחזיר את העובדים לעבודה, אבל לכולם ברור שלא כל העובדים במשק יחזרו לעבודתם. מנתוני הביטוח הלאומי, נכון ל–20 במאי, עולה כי מספר החוזרים מחל״ת שדווחו מאז 19 באפריל היה 164.2 אלף עובדים. בשבוע האחרון חזרו עובדים נוספים לעבודה, אבל עדיין יש רבים בחל"ת, וזכאותם של אלה שמתחת לגיל 35 לדמי אבטלה כבר מוצתה, או קרובה למיצוי.

בשבוע שעבר פנו יו"ר ההסתדרות, ארנון בר־דוד, ויו"ר נשיאות המגזר העסקי, דובי אמיתי, לשרי האוצר והרווחה בקריאה להאריך את הזכאות לדמי אבטלה לעובדים ממגזרים שלא צפויים להתאושש בקרוב — בהם התעופה והתיירות. הקריאה זכתה לתמיכתו של הביטוח הלאומי, אך באוצר מתנגדים בטענה שהמשך תשלום דמי האבטלה ימנע את החזרת המשק לקדמותו ויהווה תמריץ לא לקלוט עובדים. אם העובדים מתחת לגיל 35 לא יוחזרו לעבודה — הם יוותרו לא הכנסה וללא דמי אבטלה.

מביטוח לאומי נמסר: "במציאות שבה מאות אלפי מובטלים טרם חזרו לעבודה, חובתנו להוביל תיקון חקיקה שיאריך את תקופת הזכאות לדמי אבטלה לחודש יוני, שבמהלכו נבחן את התפתחות הדברים והמשמעויות".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

עדי שרעבני

"בוודאי שהייתה בועה": עדי שהרבני חזר להיי-טק אחרי הפסקה של שנתיים - זה מה שהוא גילה

רעות וקנין. "יש מוצרים שגם אם אני מוכנה לשלם ורוצה להביא אותם, אין מצב"

מדוע הפיצות בפסח לא יכולות להיות עגולות? האישה שיודעת למה כל כך יקר פה