הדחיות המוזרות והמאושרים שזכו: הדרך המפותלת למענק העצמאים

יותר מ-40 אלף פניות לקבלת המענק נרשמו ברשות המסים תוך פחות מיממה, וכעת מבטיחים כי עד תחילת השבוע מי שאושרה בקשתו יקבל את הכסף ■ אך רבים דיווחו כי למרות עמידתם בקריטריונים - זכו לתשובה שלילית ■ תנאי הסף עלולים לפגוע באימהות חד-הוריות

סיון קלינגבייל
סיון קלינגבייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
הפגנה עצמאים משבר קורונה
צילום: אוהד צויגנברג
סיון קלינגבייל
סיון קלינגבייל

רשות המסים הודיעה אתמול (חמישי) כי נפתחה לעצמאים אפשרות לפנות לבקשת "מענק קורונה", לאחר שהממשלה אישרה זאת. לפי רשות המסים, עד הבוקר כבר אושרו יותר מ-40 אלף בקשות למענק, וכי עשרות אלפי הזכאים שהגישו בקשות אתמול ובמהלך סוף השבוע, יקבלו את הכסף כבר ביום שני. אבל לצד מי שזכו לאישור המיוחל, ל-TheMarker הגיעו לא מעט פניות מעצמאים שקיבלו תשובה שלילית, אף שלדבריהם הם עומדים בקריטריונים.

כך למשל מי שנולדו לפני שנת 2000, הגישו דו"ח שנתי ל-2018, דיווחו על הכנסות מהעסק ב-2018 וכמובן היו מוגדרים כתושבי ישראל בשנת 2018 לצורכי מס. מרשות המסים נמסר כי מי שקיבלו תשובה שלילית, למרות העמידה בקריטריונים - יוכלו לפנות למוקד התמיכה ביום ראשון. "רשות המסים נערכה במהירות וסיפקה לציבור העצמאים הזכאים למענק כלי פשוט וידידותי המאפשר להם לממש את זכאותם, ולקבל את הכסף לחשבונם תוך ימים בודדים, עוד לפני החג", הוסיפו בתגובה.

עוד מסרו, כי בהתאם לתקנות ניתן להגיש בקשות לקבלת המענק בתוך 70 ימים מיום פרסומן ברשומות, ולצורך קבלת המענק, ניתן להגיש תביעה באמצעות טופס מקוון באתר רשות המסים. בדיקת הזכאות וחישוב סכום המענק מבוצעות על ידי רשות המסים ומוצגות באזור האישי. המענק ישולם לעצמאי לאחר קביעת הזכאות, באמצעות זיכוי חשבון הבנק.

מי שפתחו עסק במהלך 2019 ופנו לבקשת המענק, קיבלו בתגובה הודעה כי אם פתחו את העסק לפני ספטמבר 2019, יוכלו לבדוק זכאות אחרי חג הפסח ולאחר הגשת הדו"ח השנתי ל-2019, ולא יאוחר מיוני 2019.

להבדיל משכיר, העצמאים מעסיקים את עצמם, ולכן קל להם הרבה יותר לפברק פיטורים. למצולם אין קשר לנאמרצילום: דודו בכר

כפי שפורסם ב-TheMarker, מאחר שבאוצר בחרו לתת את המענק דרך רשות המסים ולא דרך ביטוח לאומי, העצמאים יקבלו מענק בהתאם להכנסותיהם ב-2018 - בעוד שדמי האבטלה משולמים לפי השכר בחודשי העבודה האחרונים. כמו כן, יותר מ-48 אלף בעלי עסקים שנפתחו במשך 2019 ו-2020 אינם זכאים למענק.

כפי שפורסם באתר רשות המסים, תנאי הזכאות למענק הם: שנת לידה 1999 או קודם, עוסקים פעילים לכל התקופה שבין 1 בספטמבר 2019 ועד 29 בפברואר 2020, הגשת דו"ח שנתי למס הכנסה של 2018 (עבור עסקים שהוקמו ב-2019 התנאי וכל נתוני ההכנסה ייבחנו ביחס לדו"ח 2019), הכנסה חייבת מעסק של יותר מ-24 אלף שקל בשנת 2018, סך ההכנסה החייבת לשנת 2018 היתה עד 240 אלף שקל; עבור מי שנשואים, סך ההכנסה החייבת לשנת 2018, עבור שני בני הזוג, היתה עד 340 אלף שקל; וירידה צפויה של 25% לפחות במחזור הפעילות בחודשים מארס-אפריל 2020, ביחס לחודשים הללו בשנת 2019, והגשת דו"חות תקופתיים למע"מ לתקופה זו. עבור עסק שהחל לפעול לאחר 1 במארס 2019, ההשוואה תיערך ביחס למחזור הפעילות הממוצע.

מה לגבי העוסקים הפטורים

הזכות למענק נקבעת על פי נתוני ההכנסות של מארס-אפריל 2019 לעומת מארס-אפריל 2020. בשלב ראשון העצמאי (עוסק פטור או עוסק מורשה) מצהיר שמחזור ההכנסות של מרץ-אפריל 2020 ירד ב25% ממחזור ההכנסות של מארס-אפריל 2019. בהתאם לקריטריונים האחרים, הוא יקבל את המענק על פי הצהרתו.

אבל נתוניהם של חלק מהעצמאים לא מצויים בידי מס הכנסה מבחינת ההכנסות בחודשים אלו. הפתרון שמצאה רשות המסים לבעיה זו, הוא דרישה להגיש דו"חות מע"מ לתקופות אלה. ואולם כך נוצרה בעיה לעוסקים פטורים (לעניין מע"מ - שמחזור הכנסותיהם הוא עד 101 אלף שקל) מאחר שהם אינם מדווחים מחזורי מע"מ כי הם לא חייבים במע"מ.

שלב הבדיקה שונה בין עוסק מורשה לעוסק פטור. עוסק מורשה מדווח כל חודש או כל חודשיים את מחזור הכנסותיו למע"מ. כרגע, לכל עסק שהיה פעיל במארס-אפריל 2019 למס הכנסה, כבר יש נתונים לגבי מחזור ההכנסות הנ"ל כי כבר דיווח באפריל ומאי 2019. במאי 2020 מס הכנסה יקבל דרך מע"מ בדיווח החד/ דו חודשי את מחזורי ההכנסות של מארס-אפריל 2020. ממאי 2020 (או למתי שיידחו את המע"מ סביר להניח) יהיה למס הכנסה נתון השוואתי ולכאורה מס הכנסה כבר סיים עם אותם עוסקים מורשים. אם ההצהרה שנתנו תתברר כנכונה - המענק יישאר אצל העצמאים.

כאשר מדובר בעוסק פטור, הנקודה סבוכה יותר, מאחר שאינם מדווחים למע"מ כי אינם צריכים לשלמו. ברשות המסים מסבירים כי עוסקים פטורים כמו כל העצמאים יצהירו על ירידה בהכנסות בחודשים מארס-אפריל 2020 לעומת מארס-אפריל 2019, ובדו"ח השנתי למע"מ לשנת 2020 המוגש בינואר 2021, ידווחו באופן חד פעמי על חודשי מארס-אפריל של שנת 2020 והחודשים האלה בשנה הקודמת.

אימהות חד הוריות צריכות פחות

מהתלונות שהגיעו ל-TheMarker עולה כי תנאי הסף עלולים לפגוע במשפחות שבהן הורה יחיד - בעיקר אימהות חד-הוריות. הזכאות למענק של עצמאים נמדדת, כאמור, לפי הכנסת העצמאי (הכנסה חייבת במס של עד 240 אלף שקל בשנה) והכנסת משק הבית - עד 340 אלף שקל בשנה.

אם יחידנית אשר הכנסתה החייבת במס גבוהה מ-240 אלף שקל, לא תהיה זכאית למענק, למרות שמשק הבית שלה נפגע והיא מפרנס יחיד.

מרשות המסים נמסר כי המטרה בתקרת 340 אלף שקל, היא שהכנסת בן הזוג לא תיפגע בזכאות למענק של העצמאי, ואם אין בן זוג - הרי שלא תיפגע זכאותו וההסתכלות הייתה על תקרה של 240 אלף שקל לעצמאים, לא הסתכלות של תא משפחתי. ברשות גם מזכירים כי אימהות חד הוריות יהיו זכאיות למענק 500 שקל בגין כל ילד שינתן דרך ביטוח לאומי (קצבת ילדים).

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

מסך נתונים בבורסת וול סטריט מציג מרוץ עליות, בשבוע שעבר

רווחי החברות צומחים? מתברר שיש גורם שמנפח אותם

מייק בן ארי

"תמיד היתה לו תשובה הגיונית": כך הצליח איש אחד להונות 1,000 משקיעים

ליאור וייס. "אנשים לא יודעים עד כמה גדילה של עסק היא כואבת"

"אנשים אמרו לי - סיימת תואר בהצטיינות בטכניון וזה מה שאתה הולך לעשות?"

שירות נסיעה לפי קריאה של חברת ויה בניו יורק

חברות ההיי־טק שמפסידות מיליארדי דולרים מצאו דרך להישאר בחיים

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

פרופ' אמיר ירון, נגיד בנק ישראל. ייתכן שזו הזדמנות עבורו לפעולות שיקררו את הביקושים לדירות

מחדל מחירי הדיור: כך התייקרה דירה ממוצעת ב-280 אלף שקל בשנה

גילעד אלטשולר

אלטשולר שחם חזר להוביל - ומי בתחתית? תשואות קרנות ההשתלמות לחודש יולי