הממשלה אישרה: יותר מ-380 אלף איש יקבלו השבוע מענק של עד 7,500 שקל

הכסף אמור לעבור עד יום חמישי לחשבונות הבנק של הזכאים, שהם מי שקיבלו מענק לעצמאים בפעימה השנייה ■ עבור מי שיהיו זכאים למענקים העתידיים לעצמאים - התשלום השבוע ייחשב כמקדמה

אבי וקסמן
אבי וקסמן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים65
שוק מחנה יהודה בירושלים
שוק מחנה יהודה בירושלים. למצולמות אין קשר לכתבהצילום: אוהד צויגנברג

יותר מ-380 אלף איש יקבלו השבוע "מענק מיידי" בסכום של עד 7,500 שקל, שעליו הכריז ביום חמישי ראש הממשלה, בנימין נתניהו. בישיבתה השבועית היום (ראשון), אישרה הממשלה את תשלום המענק.

המענק אמור לעבור בהמשך השבוע, עד יום חמישי לכל המאוחר, לחשבונות הבנק של עצמאים ובעלי שליטה בחברות מעטים. המושג חברות מעטים מתייחס לחברות שבהן עד חמישה בעלי מניות. במודל זה פועלים, למשל, משרדים רבים של בעלי מקצועות חופשיים. המענק ישולם למי שהגישו בקשה לפעימה השנייה של המענק לעצמאים בין מאי ליולי השנה, ונמצאו זכאים.

בפעימה השנייה שולמו עד 10,500 שקל לאדם, והמענק הממוצע לאדם היה כ-5,450 שקל. במענק המיידי, כל מי שקיבלו בפעימה השנייה עד 7,500 שקל, יקבלו שוב סכום זהה; ומי שקיבלו בפעימה השנייה יותר מ-7,500 שקל, יקבלו כעת 7,500 בלבד. סך התשלומים בפעימה השנייה היה כ-2.1 מיליארד שקל, ואילו תשלומי המענק המיידי יהיו נמוכים מכך, בגלל תקרת התשלום הנמוכה יותר.

מלבד המענק המיידי, הכריזו ביום חמישי נתניהו ושר האוצר, ישראל כ"ץ, על "מענק סוציאלי" לעצמאים ובעלי שליטה בחברות מעטים, שישולם בשבע פעימות דו-חודשיות, בסכום של עד 15 אלף שקל לחודשיים. המענק הסוציאלי מיועד למי שהכנסותיהם צללו ב-40% או יותר, ובלבד שהכנסתם השנתית החייבת במס אינה עולה על 640 אלף שקל (לעומת תקרה מקלה יותר על ההכנסה החייבת במס בפעימה השנייה - מיליון שקל).

התשלום הראשון של המענק הסוציאלי יועבר באוגוסט הקרוב בכפוף להגשת בקשות על ידי הזכאים, ולאחר מכן - אחת לחודשיים, עד אוגוסט 2021. תשלום המענק הסוציאלי מחייב חקיקה בכנסת, בעוד המענק המיידי ישולם על סמך החלטת הממשלה בלבד.

למי שיימצאו זכאים למענק הסוציאלי, המענק המיידי שישולם השבוע ינוכה מהתשלום הראשון, אם לא יוחלט אחרת בעת הליכי החקיקה. בעת הליכי החקיקה יוחלט אם לקבוע הסדר כלשהו להחזר כספים מעצמאים שקיבלו את המענק המיידי ואת הפעימה השנייה, היות שהכנסותיהם ירדו ביותר מ-25% - אבל לא יהיו זכאים למענק הסוציאלי, מפני שהירידה בהכנסותיהם חדה פחות מ-40%.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker