העסקים הקטנים מתקשים יותר להתאושש - ועובדים רבים נשארים בחל"ת

סקר של הלמ"ס בענפים נבחרים מצא כי שיעור העובדים בחל"ת ירד מ-18% בתחילת מאי ל-8.7% בתחילת יוני ■ עם זאת, העסקים מעריכים כי כמחצית מהעובדים שעדיין בחל"ת לא יוחזרו לעבודה החודש

אבי וקסמן
אבי וקסמן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
שוק הפשפשים ביפו בימי הקורונה
שוק הפשפשים ביפו בימי הקורונהצילום: מוטי מילרוד

רמת הפעילות של העסקים במשק ממשיכה לעלות בהדרגה, לאחר שצללה בעקבות משבר הקורונה - אבל לא כל העסקים מצליחים להתאושש במידה דומה. בעסקים קטנים, שיעור העובדים בחל"ת גבוה משמעותית מבעסקים גדולים יותר, וכך גם בענף המזון (מסעדות, בתי קפה, מזנונים, אולמות ‏אירועים, קייטרינג, ברים ודוכני מזון).

בסקר שערכה הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה בקרב כ-1,400 עסקים ב-3-1 ביוני התברר כי 77.5% ממצבת העובדים ערב המשבר הועסקה בעת ביצוע הסקר. עובדים אלה הועסקו מבתיהם (9.6% מכלל העובדים) או במקום העבודה (67.8% מכלל העובדים). לעומתם, 13.3% מהעובדים היו עדיין בחל"ת, ו-3.6% פוטרו.

הסקר כלל עסקים מענפי ההיי-טק, התעשייה (מסורתית ומעורבת), הבינוי, המסחר הקמעוני, השירותים הפיננסים ושירותי הביטוח, והמזון. החזרה לעבודה ניכרה בעסקים מכל הסוגים שנבדקו. בענף המסחר הקמעוני, למשל, נותרו מעט יותר מ-10% מהעובדים בחל"ת, לעומת כמעט 50% בסבב קודם של הסקר, שנערך ב-22-21 באפריל.

מבין העסקים שנבדקו (למעט בענף המזון), שיעור העובדים בחל"ת ירד מ-18.1% בתחילת מאי ל-8.7% בתחילת יוני. שיעור העובדים שעודם בחל"ת גבוה יותר בעסקים קטנים: יותר מ-20% מהעובדים היו עדיין בחל"ת בתחילת יוני בעסקים שיש בהם עד עשר משרות שכיר, לעומת כ-15% בעסקים שבהם 100-10 משרות, כ-12% בעסקים שבהם 250-100 עובדים, וכ-6% בעסקים עם יותר מ-250 עובדים. בחברות גדולות, שיעור העובדים המועסקים מבתיהם גבוה יותר.

אף שלמסעדות הותר לחזור לפעילות במתכונת של הגשה לסועדים ב-27 במאי, כ-45% מהעובדים בענף המזון היו בחל"ת בתחילת יוני - השיעור הגבוה ביותר בענפים שנבדקו, בעוד הממוצע בשאר הענפים הוא 9%. כ-65% מהעובדים בחל"ת בענף המזון מועסקים בעסקים שדיווחו כי הם מתכוונים להחזיר מחל"ת במשך יוני 50% לכל היותר מעובדיהם שבחל"ת. שיעור המפוטרים בעקבות המשבר בענף המזון היה גם הוא הגבוה ביותר בין הענפים שנכללו הסקר - 5.8%, לעומת 3.3% בממוצע בשאר הענפים.‏

מתשובות המנהלים בכל הענפים שנכללו בסקר עולה כי 100-85 אלף עובדים צפויים להישאר בחל"ת בענפים אלה גם ביוני - מתוך כ-188 אלף העובדים בחל"ת בעסקים שיוצגו בסקר. עסקים אלה מעסיקים בסך הכל כ-1.4 מיליון עובדים, לעומת כ-4 מיליון מועסקים במשק ערב המשבר.

29% מהעסקים צפו שלא תהיה פגיעה בהכנסותיהם ביוני - לעומת כ-12% בלבד בסקר שנערך באפריל. בענף ההיי-טק, שצפה עד כה פגיעה שולית בהכנסותיו, חלה עלייה בשיעור העסקים הצופים פגיעה בהכנסותיהם. בתחילת יוני צפו כ-16% מהעסקים בענף - בייחוד הקטנים שבהם - ירידה של 75% ויותר בהכנסותיהם בחודש הקרוב.

כ-20% מהעסקים בסקר דיווחו כי קיבלו מענק ממשלתי כלשהו, וכ-19% קיבלו הלוואה בערבות המדינה. שיעור העסקים שקיבלו מענק היה גבוה יחסית בענפי האוכל (53%) והמסחר הקמעוני (38%). עם זאת, 63% מהעסקים בענפים אלה לא קיבלו סיוע ממשלתי כלל.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker