"לצערנו עליך להגיש שוב את הבקשה למענק": המשבר חשף את הפיגור הדיגיטלי של רשות המסים

למרות השקעות של מאות מיליוני שקלים במחשוב, המוני העצמאים שעטו על אתר רשות המסים עבור מענק נתקעו בתקלות רבות ■ בתהליך דרישת הפיצוי נדרשו הנישומים להגיש הררי מסמכים דומים לרשויות שונות - אף שהמידע כבר מצוי בידיהן ■ רשות המסים: תהליכי הדיגיטציה בעיצומם

ערן יעקב
מנכל רשות המסים, ערן יעקבצילום: אוליבייה פיטוסי

"שלום, בשל תקלה בקליטת הנתונים, לצערנו עליך להגיש שוב את הבקשה למענק. מתנצלים על אי הנוחות, רשות המסים". הודעה בנוסח זה קיבלו ביום חמישי עצמאים רבים מבני המזל שהצליחו להירשם באתר רשות המסים לקבלת מענק.

ברשות מסבירים כי ההודעה, לצד תלונות נוספות שנשמעו בימים האחרונים, אינן משקפות את המציאות, וכל מערכת שנאלצת להתמודד עם מסה של פונים תיתקל בקשיים. הם מעדיפים להתמקד בכך שנכון לשישי בצהריים הוגשו ואושרו 174 אלף בקשות לפעימה השנייה של מענק הקורונה לעצמאים. כ–114 אלף מהמגישים נמצאו זכאים גם לפעימה השלישית, המשולמת לעצמאים בעלי מחזור של עד 300 אלף שקל, ובחשבונות של 42 אלף זכאים התקבל כבר סכום כולל של כ–400 מיליון שקל.

ראש הממשלה, בנימין נתניהו, הבטיח בשבועות האחרונים שחלוקת המענקים תיעשה באופן יעיל, כמו בארה"ב. אלא שגם שם יש בעיות רבות בקבלת התמיכה הממשלתית לעסקים, ולפי הערכות הגיע הכסף רק לחצי מאלה שזכאים לו.

אילן עומרד, יועץ מס ומנהל מחלקת עצמאים במשרד רואי החשבון גוזלן לוריא ושות', אומר כי לפי מה שנראה בשטח, ברשות לא ערוכים לעומס. כך למשל, יש בעיות בכניסה למערכת עם סיסמה, כאשר פעם אחר פעם מתקבלת הודעת שגיאה — אף שזוהי הסיסמה שניתנה; הערת שגיאה מתקבלת לגבי עדכון חשבון בנק שכביכול אינו נכון — בעת שבמערכת מעודכן חשבון בנק זהה; ותהליכי תביעה נעצרים באמצע. בנוסף, לקוחות קיבלו הודעה שאומרת שהנתונים שהקלידו נמחקו, או שתביעה שכביכול אושרה — למעשה כלל לא נקלטה. כך, לאחר שעות של ניסיונות שנראה ללקוח שנחלו הצלחה, עליו להתחיל את התהליך מההתחלה.

ברשות, בניהולו של ערן יעקב, מודעים לבעיות, אך אומרים כי הם משקיעים רבות בהפיכתה לגוף דיגיטלי, ואף מצליחים לקדם מהלכים רבים — לצד אילוצים קיימים של ועדי עובדים, כוח אדם ותקציבים.

הסיבה לכך שרשות המסים הצליחה להעלות בתוך כמה שבועות אזור אישי שממנו ניתן לקבל את המענק היא שהעבודה עליו החלה כבר לפני כשנה וחצי. אבל נראה כי לא נעשה מספיק, ומדינת הסטראט־אפ לא מצליחה למקסם את יכולותיה בהיבטים טכנולוגיים.

מערכת המענקים האמריקאית. נתניהו רוצה להידמות לארה"ב, אבל גם שם המערכות בעייתיותצילום: Jason Raff / Shutterstock.com

ברשות החליטו שהמענקים של העצמאים יתבצעו ללא מייצגים, גם אם האזרח היה מעדיף אחרת. זאת מתוך הנחה שהציבור רוצה ממשק אישי והמייצגים היו מנצלים את המצב לגביית שכר טרחה.

עומרד אומר שאם המייצגים היו מגישים את המענק עבור לקוחות עצמאים באמצעות מערכת שע"מ — התוכנה המשמשת את מס הכנסה ומע"מ ואת המייצגים — התהליך היה יעיל וקצר בהרבה. "כל יום אני מקבל שיחות מלקוחות שרוצים הסברים לבקשת המענק. הייתי מתלבש על זה במשרד ותוך חצי יום מטפל ב–450 לקוחות עצמאים, בלי שכר טרחה נוסף", הוא אומר.

אם במענק (הפעימה השנייה) אין אפשרות לעבוד עם המייצגים, בפיצוי לעסקים (הפעימה השלישית) המצב הפוך — לעסקים עם מחזור של יותר מ–300 אלף שקל אין אפשרות לפעול ללא מייצגים. הרשות, כך מסתבר, דורשת טפסים רבים, גם על מידע שקיים אצלה.

"אנחנו מדינת סטארט־אפ עם מערכת מס שמתפקדת שנות אור לאחור. גם נושא הפעימה השלישית מצריך רואה חשבון צמוד. המידע הרי נמצא ברשות, אז הם יכולים לחשב בעצמם ורק לבקש שייכנסו ויאשרו — למה להעמיס חישובים מיותרים?", אומר אחד המייצגים — רואי חשבון ויועצי מס שעובדים עבור נישומים מול הרשות.

"בעיות בהנגשה ובדיגיטציה"

הבעיות בשירות הדיגיטלי של רשות המסים לא נולדו עם הקורונה. בכירים מסבירים כי הבעיה נעוצה בשני כשלים מהותיים: מערכת המס אינה מאוחדת — מס הכנסה ומע"מ פועלים בנפרד; ורשות המסים נסמכת רק על שע"מ בבניית מערכות המחשוב שלה.

״רשות המסים יושבת על מסד נתונים מטורף, היא קריטית למדינה — אבל לא הצליחו ליישם את הטכנולוגיה שרוצים כשיש גוף כמו שע"מ, ומקדשים את העובדים ולא את עבודת המשרד — זה פשוט לא קורה", אומר בכיר בתחום המסים.

משיחות עם מייצגים עולה כי עד לפני כמה שנים המצב היה גרוע בהרבה, ובעיקר בשנתיים האחרונות רואים בשטח השקעה ושיפור. עם זאת עדיין אין סנכרון בין מערכות שונות (למשל בשומות מס שבח לבין מס הכנסה) ועדיין צריך לפתוח תיק במע"מ ומס הכנסה בנפרד מביטוח לאומי. זאת, לצד טענות לפיהן קשה להשיג את הרשות במיילים או להשיג שירות בסיסי.

"זה גוף שאמור להיות סופר דיגיטלי, והוא לא. העובדה שאין טיפול נכון בדאטה ואין ניתוח גורמת לכך שהמערכת לא בודקת כמו שצריך, והגבייה פחות אפקטיבית", אומר בכיר במשרדי הממשלה.

לאורך השנים השקיעה הרשות מיליוני שקלים בשע"מ ובמערכות נפרדות. תקציב שע"מ היה 250 מיליון שקל ב–2016, 273 מיליון שקל ב–2017, 345 מיליון שקל ב–2018 ו–240 מיליון שקל ב–2019.

גם דו"ח מבקר המדינה שפורסם במארס ועסק ב"פעילות הממשלה לצמצם הנטל הביורוקרטי המוטל על עסקים", הקדיש חלק נרחב לרשות המסים. לפי הדו"ח, הוראות המס בישראל מורכבות, ההנחיות מפוזרות בין פקודת מס הכנסה, צווים מכוח הפקודה והוראות מנהליות, ועסק נדרש לדווח לרשות כמה דיווחים שונים על פי מבחנים שונים, במועדים שונים ובממשקים שונים. פעמים רבות ההוראות לא ברורות לציבור וליזמים, והם נאלצים לפנות למייצגים — אפילו רק לשם פעולת הדיווח והתשלום. לפי הדו"ח, ישראל מדורגת נמוך במדד של הבנק העולמי בנושאי עלות ומשך הזמן הנדרש לגיבוש הדיווח ולביצוע התשלום לרשות המסים. ההמלצה היא לפשט ולהגמיש את הדרישות לצד הנגשה של המערכת.

60% מהפעולות - באמצעות שוברים

על פי נתוני הבנק העולמי, המצוטטים בדו"ח המבקר, עסק בישראל נאלץ להקדיש 239 שעות מדי שנה כדי לעמוד בדרישות החוק — רק כדי לדווח לרשות המסים ולשלם לה. המבקר מצביע על כך שחלק גדול מהפעולות (60%) נעשה באמצעות שוברים בבנקים, ולא באמצעים דיגיטליים.

ברשות המסים הסבירו שבמדד עשיית העסקים של הבנק העולמי 2020, קפץ דירוגה של ישראל בזכות העלייה בתחום תשלום המסים, ובבנק העולמי ציינו לטובה את האפשרות שהונהגה בישראל לפתיחה משותפת של תיק ברשות המסים — תיק מע"מ, ותיק מס הכנסה וניכויים — באופן מקוון, ללא צורך בהגשה פיזית של מסמכים.

מרשות המסים נמסר כי היא פועלת בשנתיים האחרונות לפי תוכנית אסטרטגית שבמרכזה הפיכת הרשות לגוף דיגיטלי. "2020 היא השנה בה כבר הבשילו ועתידים להתממש חלק מהתהליכים. במסגרת זו עלה השנה אתר חדש לציבור הכולל את האיזור האישי המנגיש לציבור מידע אישי רב אודותיו. בחודשים הקרובים צפויים להגיע לבשלות תהליכים כמו הקמת מרכז מידע ושירות מתקדם בו יינתן לציבור מענה מהיר במכלול ערוצים, השקת דו"ח שנתי ללא נייר, ולקראת סוף השנה השקת יישום באתר שיאפשר לאזרחים לא מיוצגים לפתוח תיקים בכל מערכי המס בנקודה אחת".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker