סיון קלינגבייל

העצמאים מפגינים הערב בדרישה להשוות את זכויותיהם לאלה של השכירים, ובין היתר לחוקק דמי אבטלה לעצמאים ושכירים בעלי שליטה. למרות שנדמה כי מתווה הפיצוי לעסקים הקטנים והבינוניים כבר נסגר, העצמאים דורשים שיפור במתווה שהתגבש לפיצוי העסקים. ההפגנה אמורה להיפתח בשעה זאת (19:00) בכיכר רבין בתל אביב.

>> צפו בשידור חי מההפגנה

קריאות לשמור על מרחק קידמו את העצמאים הרבים בכיכר רבין. המשטרה סגרה את הנתיב הצמוד לכיכר ברחוב אבן גבירול. אילן שנהב, הבעלים של "חותם קפה", היטיב לסכם את הלך הרוחות: "לא קיבלנו כלום. כל ההצהרות על פיצויים אין מאחוריהן דבר. אנחנו גם לא מאמינים שמתכוונים לתת לנו משהו".

ההפגנה נפתחה בצעקות בדרישה לשיוויון זכויות ולתנאים דומים לעצמאים ולשכירים: "מתאחדים פה היום כל ארגוני העצמאים מול כל מדינת ישראל ומכריזים בזאת מול שני הבנימינים - בנימין נתניהו ובנימין גנץ, קם פה הגוף שמולו תנהלו משא ומתן. ואנחנו דורשים שיוויון", צעקו מהבמה.

יוני פיינגולד ממובילי מטה המאבק להצלת עולם התרבות והאירועים: "הערב המוזות מפסיקות לשתוק ומגיעות שוב לכיכר רבין ביחד עם כל העצמאיים בישראל. אנחנו נמשיך לזעוק את זעקתם של 150 אלף מובטלי התעשיה בכל יום ובכל שבוע עד אשר יימצא עבורם פתרון. לפני מספר ימים שרת התרבות והספורט ביחד עם מנכ"לי המשרדי הממשלה השונים התכנסו והכירו בנו כתעשייה במצוקה- אלו שהיו הראשונים להסגר ויהיו האחרונים להיפתח, אנחנו מודים להם על הנכונות לסייע ומבקשים מהם לפעול במהירות ולהבטיח את המשך קיומה של התעשיה".

לפני ההפגנה אמר נשיא להב, עו"ד רועי כהן: "אנו דורשים הגדלת תקציב הפיצוי במתווה צוק איתן ב-5 מיליארד שקל, להגדיל את תקרת הפיצוי במתווה מ-30% ל-70% ולהקים קרן בערבות המדינה בשיעור השתתפות של המדינה בגובה 60% לפחות ב-4 מיליארד שקל לעסקים שבסיכון". כמו כן דורשים העצמאים להגדיל את הקרן בערבות מדינה ל-20 מיליארד שקל (הגדלה של הקרן הנוכחית ב-12 מיליארד שקל). 

חשוב להזכיר כי יש תחומים שנותרו מחוץ למעגל הפיצוי. למרות ההכרזה על קרן הלוואות בערבות מדינה לעסקים בסיכון גבוה (מסעדנות / תיירות / אופנה) היא עדיין לא הוקמה. כמו כן, עדיין לא הוחלט מה היה הפיצוי שיקבלו מעסיקים על החזרת עובדים לעבודה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker