הלוואות ב-5 מיליארד שקל לעסקים קטנים: כל מה שכדאי לדעת על התוכנית החדשה של בנק ישראל

בנק ישראל יעמוד לרשות הבנקים אשראי בעלות אפסית – בתנאי שיגלגלו אותו לעסקים קטנים ■ לא נקבעה תקרה לריבית שישלמו העסקים, אבל בבנק ישראל מסתמכים על התקרה בגובה 3.1% שתהיה בתוקף בהלוואות בערבות המדינה

אבי וקסמן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
חנויות סגורות בתל אביב. ההלוואות יעזרו הפעם? צילום: אייל טואג
אבי וקסמן

לצד הורדת הריבית במשק מ-0.25% ל-0.1%, הכירז היום בנק ישראל על תוכנית הלוואות חדשה. התוכנית תופעל עד סוף מאי ותסתכם ב-5 מיליארד שקל. ההלוואות יוענקו לבנקים לשלוש שנים, בריבית קבועה שגובהה כגובה ריבית בנק ישראל (0.1%), במטרה להגדיל את היצע האשראי לעסקים קטנים וזעירים ולסייע להם לחזור לפעילות מלאה כשהדבר יתאפשר. ההלוואות לבנקים יהיו מותנות בכך שייתנו אשראי לעסקים קטנים לפי הקריטריונים שיוגדרו ויפורסמו בחוזר שיועבר לבנקים.

בנק ישראל מגיב למשבר הקורונה: הריבית במשק יורדת ל-0.1%

על פי בנק ישראל, התוכנית נועדה להביא להפחתה אפקטיבית של הריבית על האשראי שמקבלים העסקים הקטנים, נוכח העובדה שריבית בנק ישראל כבר קרובה לאפס. "הוועדה המוניטרית הפעילה ב-23 במארס 2020 כלי מדיניות נוסף שצפוי להפחית את עלויות האשראי במשק - רכישות אג"ח ממשלתיות - ואולם ייתכן שכלי זה ישפיע בעיקר על האשראי לעסקים גדולים באמצעות ההשפעה שלו על תשואת האג"ח הקונצרניות, והתמסורת אל הריבית על האשראי של העסקים הקטנים והזעירים עשויה להיות מוגבלת", אומרים בבנק ישראל. 

נגיד בנק ישראל, אמיר ירון (מימין) ומנכ"ל משרד הבריאות, משה בר סימן טוב, בישיבה בנושא הקורונהצילום: אמיל סלמן

על פי בנק ישראל, "כל סכום שיועמד על ידי מערכת הבנקאות כאשראי חדש לעסקים קטנים וזעירים יהיה זכאי למימון במסגרת תוכנית זו. התוכנית תיצור לבנקים מקורות זולים למתן אשראי לעסקים קטנים וזעירים על אף התייקרות עלויות המימון שנגרמה בשבועות האחרונים, כתוצאה מהעלייה בתשואות על האג"ח של הבנקים, על רקע העלייה בסיכון המאפיינת את המשק בתקופה זו".

בנק ישראל לא יקבע תקרת ריבית משלו להלוואות שיינתנו לעסקים. עם זאת, בבנק מקווים כי הבנקים המסחריים יתחרו על היצע הכסף הזול שיועמד לרשותם, ובעקבות זאת יעניקו הלוואות לעסקים – בעיקר במסגרת ההלוואות בערבות המדינה שעליהן הכריז משרד האוצר, שאמורות להסתכם ב-8 מיליארד שקל לעסקים קטנים ובינוניים, ועוד 5 מיליארד שקל לעסקים גבוהים. אגף החשב הכללי במשרד האוצר סיכם עם הבנקים כי הריבית בהלוואות אלה תוגבל ל-1.5 נקודת אחוז מעל ריבית הפריים, כלומר 3.25% עד כה, ו-3.1% לאחר הורדת ריבית בנק ישראל שעליה הוחלט אתמול.

כמו כן, הודיע בנק ישראל כי הוא מרחיב את תוכנית הריפו שלו, כך שתכלול גם אג"ח קונצרניות (תאגידיות) כבטוחה. בעקבות המשבר, התחיל בנק ישראל להזרים כספים לגופים הפיננסיים בהלוואות קצרות טווח, שבהן התקבלו כבטוחות אג"ח ממשלתיות. ממחר, הבנק יקבל כבטוחה גם אג"ח קונצרניות בדירוג AA  ומעלה. "מטרת הרחבת מגוון הביטחונות היא לאפשר גמישות לגופים המורשים לעשות שימוש בכלי זה ולהבטיח את יכולתו של בנק ישראל לתמוך בנזילות השקלית במערכת הפיננסית".

עסקות ריפו (repo, או repurchase) הן עסקות שבהן צד אחד לעסקה (במקרה זה: בנק ישראל) מתקשר בהסכם עם צד אחר (במקרה זה: גופים פיננסיים ישראליים) לרכוש נכס מסוים (אג"ח), ולמכור אותו בחזרה כעבור זמן נקוב במחיר שנקבע מראש. באופן זה, עסקת ריפו דומה להלוואה, והמחיר שבו נרכש הנכס בחזרה מגלם את הריבית בהלוואה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker