הממשלה אישרה הקלות בקבלת דמי אבטלה - ומענק לבני 67 פלוס שעבדו

אושרה דחייה בדמי ביטוח לאומי לעצמאים, והמענק שניתן להם צפוי לגדול ■ עם הצגת התוכנית, צפוי ראש הממשלה להכריז כי הסיוע מסתכם בעשרות רבות של מיליארדי שקלים - אבל הסכום שיוצג רחוק מלשקף את ההוצאה התקציבית הישירה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נתניהו בירושלים, החודש. התרגיל הביביסטי האולטימטיבי, כמובן, הוא לפוצץ הבוקר את המשא ומתן על אחדות ולהחזיר את המצב לקדמותו
ראש הממשלה נתניהוצילום: Gali Tibbon/אי־פי

הממשלה דנה הבוקר (שישי) בחבילת הסיוע הכלכלי למשקי בית, עצמאים ועסקים שעל פרטיה נערכו בימים האחרונים דיונים בין משרד האוצר, המועצה הלאומית לכלכלה וגופים נוספים. ראש הממשלה, בנימין נתניהו אמר כבר בתחילת השבוע כי פרטי החבילה יוגשו לו בתוך 48 שעות, אך אחה"צ עידכנו באוצר כי ישובו לדון בתוכנית הכלכלית מחר בערב (מוצ"ש). מהאוצר נמסר כי "בהתאם להנחיית ראש הממשלה פועל משרד האוצר למציאת חלופות לצמצום נוסף של הפעילות במשק. החלופות יוצגו לראש הממשלה, יחד עם התוכנית הכלכלית, מחר בערב".

בשעה 13:00 התקיימה ישיבה של ראשי האוצר עם נתניהו על התוכנית הכלכלית. בינתיים אישרה הממשלה בשעה זו את תקנות הביטוח לאומי, במסגרתן קוצרה תקופת האכשרה הנדרשת לשם קבלת דמי אבטלה. עד היום היה נדרש לעבוד לפחות שנה מתוך השנה וחצי האחרונות כדי להיות זכאי לדמי אבטלה, ובעקבות משבר הקורונה הוחלט על קיצור התקופה לחצי שנה, כך שגם מי שעבד חצי שנה מתוך השנה וחצי האחרונות יהא זכאי לדמי אבטלה.

בנוסף, הוחלט על הארכת תקופת הזכאות, כך שמי שהסתיימה לו התקופה בה הוא זכאי לקבל אבטלה בחודשים מארס ואפריל, וככל שלא מצא עבודה, מוארכת לו אוטומטית תקופת הזכאות לקבלת דמי אבטלה עד סוף חודש אפריל.

כמו כן, עקב העומס על מערכות הביטוח הלאומי ושירות התעסוקה, אישרה הממשלה לביטוח הלאומי להעניק מקדמה של עד 2,000 שקל גם למי שטרם הסתיימה הבדיקה של תביעתו לפני חג הפסח.

בנוסף, הוחלט על דחיית תשלומי הביטוח הלאומי לעצמאים לחודש אפריל.

עוד אושרו תקנות נוספות עבור מבוגרים מעל גיל 67 שהופסקה עבודתם. במסגרת התקנות נקבע כי מבוגר שהופסקה עבודתו יהיה זכאי למענק הסתגלות חד פעמי של עד 2,000 שקלים עבור חודש מארס ובנוסף, מענק של עד 4,000 שקל עבור אפריל.

הממשלה תתבקש לאשר גם מענה משופר לעצמאים, לאחר שבמשרד האוצר הבינו כי לא יהיה די במענק הראשוני שהוצג - שהיה אמור להיות חד-פעמי, ולהיות מוגבל בסכום מרבי של 6,000 שקל ובשורת מבחנים הקשורים ברמת הכנסותיו של כל עצמאי. בקביעת גובה המענק ביקשו בממשלה להסתמך על סכומים הדומים לאלה שמשולמים למובטלים, אלא שעם התמשכות המשבר, ברור כי הפגיעה בעצמאים תימשך יותר מחודש אחד.

עם הצגת התוכנית, צפוי ראש הממשלה להכריז כי הסיוע מסתכם בעשרות רבות של מיליארדי שקלים - אבל הסכום שיוצג רחוק מלשקף את ההוצאה התקציבית הישירה. היא מורכבת מהוצאה תקציבית, אבל גם ממיליארדי שקלים בהלוואות שיוכלו להעניק הבנקים, בערבות של המדינה; ממיליארדי שקלים נוספים בדחיית תשלומים, שבממשלה מקווים לגבות בעתיד לפחות את חלקם; וממיליארדי שקלים בחודש בקצבאות של הביטוח הלאומי, שאינן עוברות דרך קופת המדינה, אם כי הן עשויות להשפיע על הגירעון בתוך זמן קצר. כמו כן, חלק מההוצאה התקציבית שמציגים במשרד האוצר נועד להתמודדות הבריאותית והאזרחית עם נגיף הקורונה, ולא לסיוע כלכלי למי שנפגע מהשלכותיו - ובייחוד מהשבתת הפעילות במשק, שעליה הורתה הממשלה.

נגיד בנק ישראל, פרופ' אמיר ירון, קרא השבוע לממשלה להחליט על הוצאה תקציבית בסך כ-15 מיליארד שקל על טיפול בהשלכות הכלכליות של משבר הקורונה. ירון הציג תחזיות לזינוק בגירעון ובחוב הציבורי בעקבות זאת. הנגיד אמר כי אף שבזמנים רגילים יש לשאוף להקטין את החוב הציבורי - אנו מצויים בשעה שבה דרוש דווקא להגדילו, כדי לממן צעדים שיקטינו את הפגיעה במשק ויאפשרו לו לחזור מהר יותר לפעילות רגילה כשהדבר יתאפשר.

מנכ"ל המוסד לביטוח לאומי, מאיר שפיגלר, אמר השבוע כי מציאת המענה לבני 67 ומעלה שהוצאו לחל"ת היא משימה חשובה, ופעל לקדם את תשלום המענק החדש - שייצא לפעול באמצעות תקנות לשעת חירום. שר העבודה והרווחה, אופיר אקוניס, אמר כי המענק הוא "צעד משמעותי וחסר תקדים שמבטא את הסיוע המתמשך בעת הזאת לאזרחים הוותיקים".

בינתיים נמשכים הדיונים על חבילת הצעדים הממשלתית לסיוע למגזר העסקי. החבילה המסתמנת מעוררת אי-שביעות רצון בחלקים במגזר העסקי. כמה מנציגי הארגונים העסקיים שהשתתפו אתמול בישיבת ועדת הכספים של הכנסת אמרו כי משרד האוצר אינו משתף אותם בגיבוש החבילה, ואינו נותן מענה לצרכים דחופים שהעלו בפניו. נשיא איגוד לשכות המסחר, אוריאל לין, אמר היום: "התוכנית הכלכלית שהתגבשה שוגה בתפיסת היסוד ומפלגת ללא צורך את המגזר העסקי". לדבריו, "אין ממשות בהצהרה על יצירת קרן של 5 מיליארד לתמיכה בחברות גדולות אם מדובר בהלוואה שנדרש להחזירה. כדי לאפשר לכלל העסקים להמשיך ולהתקיים, התוכנית חייבת לתת תשובה אמיתית לבעיות הנזילות וההפסדים הנצברים, על פי מודל פיצוי מוגדר שנוסה בעבר בהצלחה, החל במלחמת לבנון השנייה, ומבוסס על הירידה במחזור העסקי".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker